Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Nunta
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #31  
Vechi 21.09.2015, 00:13:24
Ratacitorul Ratacitorul is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.10.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 275
Implicit

Trebuie vazut ce inseamna o fata crestina si ce pregatire morala are ea pt casatorie!In primul rand trebuie stiut ceva:baietii crestini cuminti au doua complexe:Fiind virgini nu stiu sa abordeze o fata in societate,ci sunt tensionati din cauza necunoasterii!Pt a masca aceasta nesiguranta devin aroganti,sau mistocari sau autoritari sau scot ace ca aricii,desi in realitate nu sunt asa.Pe de alta parte daca urmaresc o hirotonie atunci va adopta o atitudine procustiana fata de o fata care prezinta interes in acest sens pt el!O fata se comporta corect in biserica,posteste isi pastreaza virginitatea si vrea pt asta un premiu ,adica un sot model eventual...cu hirotonia asigurata.Dar acest mod de a considera un premiu ,o rasplata pt meritele tale pe viitorul sot,nu are nimic de a face cu relatiile corecte din punct de vedere crestin-ortodox dintre soti.O fata crestina trebuie sa aiba acele virtutti crestine pt ea si nu pt viitorul ei sot.Faptul ca ea ofera viitorul ei sot virtutile acestea este doar ceva implcit trairii ei ca o credincioasa adevarata!Aceste virtuti sunt obigatorii pt toate fetele crestine,fie ca se vor consuma in nunta,fie pt ca vor fi mirese ale Mirelui Ceresc!Dar in afara de aceasta traire crestina generala ce ofera ea special pt un sot crestin cu adevarat?Voi incerca sa expun mai mult despre acest domeniu dar mai intai as vrea sa aud parerile d-voastra cu referire la intrebarea pusa de mine!
__________________
Binecuvinteaza suflete al meu pe Domnul!
Reply With Quote
  #32  
Vechi 21.09.2015, 00:49:23
Copacel Copacel is offline
Banned
 
Data înregistrării: 02.08.2015
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.140
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Ratacitorul Vezi mesajul
Trebuie vazut ce inseamna o fata crestina si ce pregatire morala are ea pt casatorie!In primul rand trebuie stiut ceva:baietii crestini cuminti au doua complexe:Fiind virgini nu stiu sa abordeze o fata in societate,ci sunt tensionati din cauza necunoasterii!Pt a masca aceasta nesiguranta devin aroganti,sau mistocari sau autoritari sau scot ace ca aricii,desi in realitate nu sunt asa.Pe de alta parte daca urmaresc o hirotonie atunci va adopta o atitudine procustiana fata de o fata care prezinta interes in acest sens pt el!O fata se comporta corect in biserica,posteste isi pastreaza virginitatea si vrea pt asta un premiu ,adica un sot model eventual...cu hirotonia asigurata.Dar acest mod de a considera un premiu ,o rasplata pt meritele tale pe viitorul sot,nu are nimic de a face cu relatiile corecte din punct de vedere crestin-ortodox dintre soti.O fata crestina trebuie sa aiba acele virtutti crestine pt ea si nu pt viitorul ei sot.Faptul ca ea ofera viitorul ei sot virtutile acestea este doar ceva implcit trairii ei ca o credincioasa adevarata!Aceste virtuti sunt obigatorii pt toate fetele crestine,fie ca se vor consuma in nunta,fie pt ca vor fi mirese ale Mirelui Ceresc!Dar in afara de aceasta traire crestina generala ce ofera ea special pt un sot crestin cu adevarat?Voi incerca sa expun mai mult despre acest domeniu dar mai intai as vrea sa aud parerile d-voastra cu referire la intrebarea pusa de mine!
Ai o parere "high" -elevated.In realitate, femeile tinere crestine sunt mult
mai simple.De fapt sunt ca femeile obisnuite doar ca ele se spovedesc si
se impartasesc, sunt mai atente la gestionarea pacatelor si in loc sa se
duca in cluburi sunt la Biserica sau implicate in activitati filantropice-sociale.
Dar in afara de asta sunt la fel ca si celelalte femei.
Ce spui tu mai sus, se apropie mult de sfinte/mironosita/maici
Tu faci confuzie fara sa vrei intre o femeie obisnuita crestina si o sfanta
Iti recomand sa vii mai repede pe pamant.

PS: ba din moment ce ala negru nu le da pace tot timpul, femeia obisnuita
crestina este mult mai incercata in societate.Ea trebuie sa lupte si cu
societatea si cu sarsaila.Idee e ca o astfel de femeie niciodata nu va
merge cu jumatati de masura.Vezi sa nu le calci pe nervi.
Reply With Quote
  #33  
Vechi 21.09.2015, 01:42:29
Ratacitorul Ratacitorul is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.10.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 275
Implicit

Ceea ce spun eu se refera nu la mironosite ci la ceea ce este fecioara crestina!Din pacate multi si multe se numesc crestini desi nu sunt crestini ci mimeaza crestinismul!Pe de alta parte o anume experienta psihologica ,si o cunoastere a trairilor sufletsti a multor oameni sunt baza la ce postez.Am observat ca nu se prea intelege ca iubirea inseamna jertfa!Faptul ca iti doresti o sotie care sa corespunda dorintelor si pretentiilor tale fara sa te gandesti la dorintele si necesitatile ei sufletesti pt a le implini nu inseamna ca iubesti acea femeie ci ca de fapt iti manifesti dorinta de posesesie a aceelei femei.aSTA NU PREA ARE CEVA COMUN CU ESENTA CRESTINISMULUI,ci seamana mai mult a dogma islamica!Egalitarismul a introdus si reciproca ,adica aceasi tentatie de posesie,a multor femei pt sot.Crestinismul inseamna in primul rand iubire a apropelui si jertfa!Iar daca din Europa modelul crestin de vietuire a disparut ,atunci este justicata o viitoare invazie islamica ca o pedeapsa divina!
__________________
Binecuvinteaza suflete al meu pe Domnul!
Reply With Quote
  #34  
Vechi 21.09.2015, 07:25:02
Ioan_Cezar Ioan_Cezar is offline
Banned
 
Data înregistrării: 17.06.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.618
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Ratacitorul Vezi mesajul
Trebuie vazut ce inseamna o fata crestina si ce pregatire morala are ea pt casatorie!In primul rand trebuie stiut ceva:baietii crestini cuminti au doua complexe:Fiind virgini nu stiu sa abordeze o fata in societate,ci sunt tensionati din cauza necunoasterii!Pt a masca aceasta nesiguranta devin aroganti,sau mistocari sau autoritari sau scot ace ca aricii,desi in realitate nu sunt asa.Pe de alta parte daca urmaresc o hirotonie atunci va adopta o atitudine procustiana fata de o fata care prezinta interes in acest sens pt el!O fata se comporta corect in biserica,posteste isi pastreaza virginitatea si vrea pt asta un premiu ,adica un sot model eventual...cu hirotonia asigurata.Dar acest mod de a considera un premiu ,o rasplata pt meritele tale pe viitorul sot,nu are nimic de a face cu relatiile corecte din punct de vedere crestin-ortodox dintre soti.O fata crestina trebuie sa aiba acele virtutti crestine pt ea si nu pt viitorul ei sot.Faptul ca ea ofera viitorul ei sot virtutile acestea este doar ceva implcit trairii ei ca o credincioasa adevarata!Aceste virtuti sunt obigatorii pt toate fetele crestine,fie ca se vor consuma in nunta,fie pt ca vor fi mirese ale Mirelui Ceresc!Dar in afara de aceasta traire crestina generala ce ofera ea special pt un sot crestin cu adevarat?Voi incerca sa expun mai mult despre acest domeniu dar mai intai as vrea sa aud parerile d-voastra cu referire la intrebarea pusa de mine!
Cine e prost, să fie smerit și să spună: sunt prost! Amin!
Reply With Quote
  #35  
Vechi 21.09.2015, 10:04:35
Copacel Copacel is offline
Banned
 
Data înregistrării: 02.08.2015
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.140
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Ratacitorul Vezi mesajul
Ceea ce spun eu se refera nu la mironosite ci la ceea ce este fecioara crestina!Din pacate multi si multe se numesc crestini desi nu sunt crestini ci mimeaza crestinismul!Pe de alta parte o anume experienta psihologica ,si o cunoastere a trairilor sufletsti a multor oameni sunt baza la ce postez.Am observat ca nu se prea intelege ca iubirea inseamna jertfa!Faptul ca iti doresti o sotie care sa corespunda dorintelor si pretentiilor tale fara sa te gandesti la dorintele si necesitatile ei sufletesti pt a le implini nu inseamna ca iubesti acea femeie ci ca de fapt iti manifesti dorinta de posesesie a aceelei femei.aSTA NU PREA ARE CEVA COMUN CU ESENTA CRESTINISMULUI,ci seamana mai mult a dogma islamica!Egalitarismul a introdus si reciproca ,adica aceasi tentatie de posesie,a multor femei pt sot.Crestinismul inseamna in primul rand iubire a apropelui si jertfa!Iar daca din Europa modelul crestin de vietuire a disparut ,atunci este justicata o viitoare invazie islamica ca o pedeapsa divina!
Pai crestinii practicanti se lupta cu diavolul.De fapt ii lupta cu diavolul.Ei
nu prea mai au timp de cautari personale de arhetipuri feminine, pt ca
sunt prea obositi si trebuie sa se odihneasca, pt ca urmeaza iarasi
o noua lupta cu diaviolul in ziua urmatoare.
De aceea crestinul/crestina practicanta ii lasa pe seama lui Dumnezeu partea
cu gasirea jumatatii.Pur si simplu sunt probleme prea complexe pt crestinul
de rand sa le rezolve.De aceea il roaga pe Dumnezeu sa intervina.

Mai toti la teorie sunt buni.Perfect.Insa la practica , toti se dau plecati
cu alte treburi.Apoi tot aia se intorc si incep sa critice sub forma de
observatii ca "domne nu-i bine cum a facut x sau y.."
A se pune mana si a se practica ortodoxia si nu se predica.Ortodoxia
se traieste nu se predica.
Reply With Quote
  #36  
Vechi 21.09.2015, 11:28:44
mela me's Avatar
mela me mela me is offline
Member
 
Data înregistrării: 25.12.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 98
Implicit

Dar in afara de aceasta traire crestina generala ce ofera ea special pt un sot crestin cu adevarat?Voi incerca sa expun mai mult despre acest domeniu dar mai intai as vrea sa aud parerile d-voastra cu referire la intrebarea pusa de mine![/quote]



Pe cat posibil , toate cele de folos spre mantuirea celuilalt ; barbatul se mantuieste prin femeia credincioasa si invers.
__________________
Nihil sine Deo.
Primim ceea ce oferim.
Reply With Quote
  #37  
Vechi 21.09.2015, 15:05:04
Mosh-Neagu's Avatar
Mosh-Neagu Mosh-Neagu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.04.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.457
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Ioan_Cezar Vezi mesajul
Cine e prost, să fie smerit și să spună: sunt prost! Amin!
Sa fie oare acesta motivul pentru care fratele Cezar a fost bannat? La cate balarii se spun pe-aici, mesajul lui mi se pare cel mult amuzant, nu ofensator...
Cine s-a simtit oare jignit de acest mesaj? Pentru ca este un mare paradox aici, raportandu-ne exact la mesajul de mai sus: cand esti smerit, orice eticheta ti s-ar pune, nu te afecteaza. Si atunci ar trebui, daca NU esti smerit, sa fii chiar prost sa te superi pentru asta!!!
Da, stiu, ne raportam mereu unor reguli scrise, ca si cum credinta noastra ortodoxa ar fi ceva aleatoriu... Nu regulamentul forumului ar trebui sa ne sperie pe noi, ci frica de Dumnezeu! Repet, unii scot balarii pe banda rulanta, dar nimeni nu se sesizeaza. De ce??

Concret, daca Cezar a primit bann, pentru mesajul de mai sus, mie mi se pare o mare nedreptate si e semn ca forumul se clatina.

Revenind strict la mesaj, nu pot sa spun decat atat: smerenia tine de intelepciune, de cuget clar si limpede si de recunoastere a propriilor limite. Ori prostia blocheaza calea spre smerenie, pentru ca prostia este intotdeuna extrem de mandra de ceea ce (NU!!!) stie!
__________________
+++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++

Iubirea de vrajmasi, nu e un sfat, este o porunca! (Parintele Arsenie Papacioc)
Reply With Quote
  #38  
Vechi 21.09.2015, 15:07:38
Corinusha's Avatar
Corinusha Corinusha is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.09.2009
Locație: Mures
Mesaje: 1.231
Implicit

Doamnul Ioan Cezar cred ca a primit ban pentru alta postare; vorbise foarte urat la adresa unei forumiste la topicul cu centrele de batrani, de la sectiunea umanitare. postarea a fost stearsa (si bine s-a facut, ca era atac la persoana deja si cam mule cuvinte jugnitoare).
__________________
Zambeste, maine poate fi mai rau.
Iarta, maine poate ai tu nevoie de iertare.
Iubeste si nu astepta nimic in schimb.
Daruieste si vei primi la randul tau.
Traieste ca si cum ar fi ultima ta zi de viata.

Last edited by Corinusha; 21.09.2015 at 15:11:58.
Reply With Quote
  #39  
Vechi 21.09.2015, 15:10:27
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Cred ca au fost mai multe deplasate ... dar probabil a fost nevoie si de interventia personala a cuiva anume pentru a se ajunge la asta.

Oricum,. probabil trece printr-o perioada dificila..
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #40  
Vechi 21.09.2015, 16:20:43
Mosh-Neagu's Avatar
Mosh-Neagu Mosh-Neagu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.04.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.457
Implicit

Da. Uneori se pare ca fiecare trece prin momente... delicate. Am vazut doar acel raspuns transant de pe alt topic catre un om necajit care-si spunea deschis suferinta:
Citat:
În prealabil postat de Ioan_Cezar Vezi mesajul
E limpede: mori!
Asa ceva nu se face nici macar in gluma!...
Cat despre altercatiile de pe alte topicuri, nu le sustin sub nicio forma, desi, daca o fi vorba de cine cred eu... probabil si pe el il deranjeaza fariseismul de care se da dovada pe alocuri.

Totusi, cred ca statea in puterea noastra sa il ajutam sa se regaseasca.
__________________
+++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++

Iubirea de vrajmasi, nu e un sfat, este o porunca! (Parintele Arsenie Papacioc)
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare