Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica ortodoxa > Biserica Ortodoxa Romana
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1051  
Vechi 24.02.2017, 23:05:51
suslik suslik is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.10.2016
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 1.045
Implicit

Citat:
În prealabil postat de simpllu Vezi mesajul
Nu știu ce nu este clar, căsătoria mixtă nu are ce cauta în Biserică, părerea mea. :)
Ovidiu, sint milioane, si nu exagerez deloc, stii asta, de perechi mixte ortodoxe, si nu doar in BOR. Deseori sint soti/sotii din alte biserici decit cea catolica (casatoria catolic-orthodox fiind cea mai frecventa), de pilda reformati, luterani sau din confesiuni neoprotestante. Foarte rar cu ortodocsi orientali. Nu mai zic, de casatorii cu musulmani.
Acesti oameni isi iubesc alesul/aleasa inimii si pe copiii roditi de aceele casnicii. Trebuie gasita o formula, in care casatoria mixta sa fie un fel de misionariat pentru ortodoxul in cauza.
__________________
Don't think of yourself as an ugly person. Think of yourself as a beautiful monkey.
Reply With Quote
  #1052  
Vechi 24.02.2017, 23:08:35
iuliu46 iuliu46 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.12.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.321
Implicit

Citat:
În prealabil postat de suslik Vezi mesajul
Este imposibila, lumeste si bisericeste deopotriva, oprirea casatoriilor mixte...
Citat:
În prealabil postat de simpllu Vezi mesajul
Nu știu ce nu este clar, căsătoria mixtă nu are ce cauta în Biserică, părerea mea. :)
Voila! :)

Uite aici textul si putem vedea toti ca este schizofrenic :

Cu privire la căsătoriile mixte între ortodocși și ne-ortodocși sau ne-creștini, s-a hotărât:
i. Căsătoria între ortodocși și ne-ortodocși este interzisă conform acriviei canonice (canonul 72 al Sinodului Quinisext).
ii. Posibilitatea aplicării iconomiei bisericești cu privire la impedimentele la căsătorie trebuie să fie reglementată de Sfântul Sinod al fiecărei Biserici Ortodoxe Autocefale, conform principiilor stabilite de sfintele canoane bisericești, în spiritul unui discernământ pastoral, astfel încât să servească mântuirii omului.
iii. Căsătoria dintre ortodocși și ne-creștini este absolut interzisă, potrivit acriviei canonice.
Reply With Quote
  #1053  
Vechi 24.02.2017, 23:09:19
simpllu simpllu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.10.2016
Mesaje: 1.796
Implicit

Citat:
În prealabil postat de suslik Vezi mesajul
Un parinte pe gustul meu (si al multor altora) este parintele Pruteanu insusi, sau alti parinti ce activeaza pe forumul sfintiei sale.
Deasemenea, parintele Dragos Bahrim, sau pr. Ica Jr.
Așa este, omenii ăștia chiar sunt interesați de lucruri cu adevărat esențiale. Dar uite, ei vor să facă ceva și vin unii și spun că sunt ecumeniști. Ar mai fi și Părintele Marian Vild. :)
Reply With Quote
  #1054  
Vechi 24.02.2017, 23:11:19
iuliu46 iuliu46 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.12.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.321
Implicit

Adica ce rost mai are punctul 2 daca e interzisa ? De fapt ni se spune ca e interzisa dar fiecare Biserica hotaraste in ce situatii e permisa. :)
Reply With Quote
  #1055  
Vechi 24.02.2017, 23:12:18
suslik suslik is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.10.2016
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 1.045
Implicit

Citat:
În prealabil postat de iuliu46 Vezi mesajul
Voila! :)

Uite aici textul si putem vedea toti ca este schizofrenic :

Cu privire la căsătoriile mixte între ortodocși și ne-ortodocși sau ne-creștini, s-a hotărât:
i. Căsătoria între ortodocși și ne-ortodocși este interzisă conform acriviei canonice (canonul 72 al Sinodului Quinisext).
ii. Posibilitatea aplicării iconomiei bisericești cu privire la impedimentele la căsătorie trebuie să fie reglementată de Sfântul Sinod al fiecărei Biserici Ortodoxe Autocefale, conform principiilor stabilite de sfintele canoane bisericești, în spiritul unui discernământ pastoral, astfel încât să servească mântuirii omului.
iii. Căsătoria dintre ortodocși și ne-creștini este absolut interzisă, potrivit acriviei canonice.
E schizo, dar tot nu e motiv de nepomenire. :)
Drama este ca s-au intilnit autismul politic al ierarhilor cu fanatismul anti-doct al unor calugari si mireni, si iata ce a iesit!
Unii trebuiau sa vorbeasca cu poporul, air ceilalti sa asculte de Biseica, care e o ierarhie, nu o invalmasela sau devalamasela ca la un party studentesc cu droguri usoare (cind vezi comentariile si zicerile multor nepomenitori mai inflacarati, te gindesti la: prostie, alcool, si altele; pe bune).
__________________
Don't think of yourself as an ugly person. Think of yourself as a beautiful monkey.
Reply With Quote
  #1056  
Vechi 24.02.2017, 23:13:10
suslik suslik is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.10.2016
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 1.045
Implicit

Citat:
În prealabil postat de simpllu Vezi mesajul
Așa este, omenii ăștia chiar sunt interesați de lucruri cu adevărat esențiale. Dar uite, ei vor să facă ceva și vin unii și spun că sunt ecumeniști. Ar mai fi și Părintele Marian Vild. :)
Nu il stiu. Link, te rog?
__________________
Don't think of yourself as an ugly person. Think of yourself as a beautiful monkey.
Reply With Quote
  #1057  
Vechi 24.02.2017, 23:16:20
simpllu simpllu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.10.2016
Mesaje: 1.796
Implicit

Citat:
În prealabil postat de suslik Vezi mesajul
Nu il stiu. Link, te rog?
https://www.youtube.com/watch?v=Z0NZjnBlghc

E din București. :)
Reply With Quote
  #1058  
Vechi 24.02.2017, 23:17:37
suslik suslik is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.10.2016
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 1.045
Implicit

Citat:
În prealabil postat de simpllu Vezi mesajul
Multumesc mult.
__________________
Don't think of yourself as an ugly person. Think of yourself as a beautiful monkey.
Reply With Quote
  #1059  
Vechi 24.02.2017, 23:18:47
iuliu46 iuliu46 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.12.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.321
Implicit

Citat:
În prealabil postat de suslik Vezi mesajul
E schizo, dar tot nu e motiv de nepomenire. :)
Drama este ca s-au intilnit autismul politic al ierarhilor cu fanatismul anti-doct al unor calugari si mireni, si iata ce a iesit!
Unii trebuiau sa vorbeasca cu poporul, air ceilalti sa asculte de Biseica, care e o ierarhie, nu o invalmasela sau devalamasela ca la un party studentesc cu droguri usoare (cind vezi comentariile si zicerile multor nepomenitori mai inflacarati, te gindesti la: prostie, alcool, si altele; pe bune).
Nu am vorbit eu despre nepomenire. Am spus doar ce ma nemultumeste pe mine. Adica faptul ca exista asemenea texte in loc sa se adopte un punct de vedere transant - ori asa, ori asa, pentru mine nu e important care.
Reply With Quote
  #1060  
Vechi 24.02.2017, 23:21:24
suslik suslik is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.10.2016
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 1.045
Implicit

Iuliu, nu e schizo! Acrivia nu inseamna o credinta mai tare, si ikonomia una mai slaba, ci pur si simplu doua intensitati, nuantate in mod inspirit de Sus, potrivit cu situatia. Acrivia zice una, dar prin ikonomie, se poate face altceva.
imi retrag remarca: e in regula paragraful acela.
__________________
Don't think of yourself as an ugly person. Think of yourself as a beautiful monkey.
Reply With Quote
Răspunde