Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica ortodoxa > Biserica Ortodoxa Romana
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1571  
Vechi 29.03.2017, 13:32:15
sofiaiuga's Avatar
sofiaiuga sofiaiuga is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.02.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.015
Implicit Athosul nu este stilist

Chiar daca tine de calendarul vechi ,ATHOSUL ,RUSIA SI SERBIA NU SUNT STILISTE.Ele au refuzat calendarul nou care a avut scopul ca si acest pseudosinod din Creta sa fragmenteze ortodoxia si sa schimbe data SF.PASTI .Aceasta va urma ca papistasii asta au vrut si atunci!Schimnonahul ARSENIE COTEA a fost sufletul grupului care a luptat pt mentinerea vechiului calendar in Athos!Ia ginditi-va ca daca toata lumea trecea la calendarul papistasesc ,acuma aveam un paste fara HRISTOS,caci el se tine de comun acord a bisericilor vechi calendaristice si nou calendaristice,asa cum au hotarit Sfintii parinti ,dupa clendarul vechi.ASA CA SA LUAM AMINTE si daca va veni iar vreo incercare din asta cu SCHIMBARE sf.PASTE sa nu cedam defel!
__________________
Reply With Quote
  #1572  
Vechi 29.03.2017, 14:38:35
suslik suslik is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.10.2016
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 1.045
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sofiaiuga Vezi mesajul
Chiar daca tine de calendarul vechi ,ATHOSUL ,RUSIA SI SERBIA NU SUNT STILISTE.Ele au refuzat calendarul nou care a avut scopul ca si acest pseudosinod din Creta sa fragmenteze ortodoxia si sa schimbe data SF.PASTI .Aceasta va urma ca papistasii asta au vrut si atunci!Schimnonahul ARSENIE COTEA a fost sufletul grupului care a luptat pt mentinerea vechiului calendar in Athos!Ia ginditi-va ca daca toata lumea trecea la calendarul papistasesc ,acuma aveam un paste fara HRISTOS,caci el se tine de comun acord a bisericilor vechi calendaristice si nou calendaristice,asa cum au hotarit Sfintii parinti ,dupa clendarul vechi.ASA CA SA LUAM AMINTE si daca va veni iar vreo incercare din asta cu SCHIMBARE sf.PASTE sa nu cedam defel!
Un calendar e doar un banal instrument uman de masurare a timpului. Nimic altceva. Nu are vreo legatura cu ceva cu adevarat important, precum mintuirea.
P. S. Poate te mai abtii, cind vine Saptamina Mare, de la propaganda zelotista pe aici. Da?
__________________
Don't think of yourself as an ugly person. Think of yourself as a beautiful monkey.
Reply With Quote
  #1573  
Vechi 29.03.2017, 17:18:23
Lancelot Lancelot is offline
Banned
 
Data înregistrării: 04.01.2017
Mesaje: 545
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sofiaiuga Vezi mesajul
Chiar daca tine de calendarul vechi ,ATHOSUL ,RUSIA SI SERBIA NU SUNT STILISTE.Ele au refuzat calendarul nou care a avut scopul ca si acest pseudosinod din Creta sa fragmenteze ortodoxia si sa schimbe data SF.PASTI .Aceasta va urma ca papistasii asta au vrut si atunci!
vezi sa nu-ti fileze cipul, iete si la ecumenistii astia ce zic:

"Cercetatorii sustin ca au descoperit data exacta la care Iisus Hristos a fost crucificat, scrie Christian Post. Potrivit unui nou studiu geologic publicat recent intr-o revista academica, Iisus ar fi fost rastignit in ziua de vineri, 3 aprilie, in anul 33.

Anul crucificarii lui Hristos a fost larg dezbatut in cercurile religioase si stiintifice, dar geologii cred acum ca cercetarile lor indica anul cel mai probabil in care Iisus a fost pus pe cruce.

"Ziua si data crucificarii sunt cunoscute cu o precizie destul de mare, dar anul era sub semnul intrebarii", a declarat geologul Jefferson Williams pentru Discovery Channel News.

Pentru a afla data rastignirii, oamenii de stiinta au studiat activitatea seismica din Marea Moarta, examinand trei straturi de sol din plaja Ein Gedi, situata la circa 20 de kilometri de Ierusalim.

Geologii au decis sa cerceteze istoricul activitatii seismice din regiune intrucat capitolul 27 din Evanghelia lui Matei spune ca un cutremur s-a produs in momentul crucificarii lui Hristos.

"Iar Iisus strigand iarasi cu glas mare, Si-a dat duhul. Si, iata!, catapeteasma templului s-a rupt, de sus si pana jos, in doua, si pamantul s-a cutremurat si pietrele s-au despicat", se arata in pasajul biblic.

Dupa ce au analizat activitatea seismica din zona, impreuna cu datele astronomice, si au luat in consideratie informatiile din cele patru evanghelii, cercetatorii au stabilit ca cea mai posibila data a rastignirii ar fi vineri, 3 aprilie 33 d.Hr. "

mie mi se pare evident ca au incercat ca datele sa corespunda pasajelor din Biblie, dar ca sa vezi cat de relativa este data si cat de penibili sunteti.
Reply With Quote
  #1574  
Vechi 29.03.2017, 19:31:36
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sofiaiuga Vezi mesajul
ASA CA SA LUAM AMINTE si daca va veni iar vreo incercare din asta cu SCHIMBARE sf.PASTE sa nu cedam defel!
Eu m-am cam ferit să te bag în seamă, da' când o iei razna rău, nu mai pot.
Deci: TOATĂ ortodoxia, înțelegi? TOATĂ ortodoxia ține Sfintele Paști după calendarul NEÎNDREPTAT. Asta a fost condiția esențială pentru păstrarea comuniunii euharistice. În rest, totul e vrăjeală de vrăjit vrăjiții.
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"
Reply With Quote
  #1575  
Vechi 29.03.2017, 19:47:13
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.706
Implicit

Citat:
În prealabil postat de DragosP Vezi mesajul
Eu m-am cam ferit să te bag în seamă, da' când o iei razna rău, nu mai pot.
Deci: TOATĂ ortodoxia, înțelegi? TOATĂ ortodoxia ține Sfintele Paști după calendarul NEÎNDREPTAT. Asta a fost condiția esențială pentru păstrarea comuniunii euharistice. În rest, totul e vrăjeală de vrăjit vrăjiții.
Bisericile Ortodoxe din Finlanda si Estonia tin Sfintele Pasti dupa calendarul indreptat. Si Biserica Ortodoxa Romana a tinut vreo 4 ani Sfintele Pasti dupa calendarul gregorian, in perioada interbelica.
Reply With Quote
  #1576  
Vechi 29.03.2017, 19:51:01
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.706
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Lancelot Vezi mesajul
mie mi se pare evident ca au incercat ca datele sa corespunda pasajelor din Biblie, dar ca sa vezi cat de relativa este data si cat de penibili sunteti.
Data Sfintelor Pasti a fost stabilita la primul Sinod Ecumenic si variaza in fiecare an. Nu este exact aceeasi cu data rastignrii Mantuitorului.
Reply With Quote
  #1577  
Vechi 29.03.2017, 20:03:11
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Bisericile Ortodoxe din Finlanda si Estonia tin Sfintele Pasti dupa calendarul indreptat. Si Biserica Ortodoxa Romana a tinut vreo 4 ani Sfintele Pasti dupa calendarul gregorian, in perioada interbelica.
La stuf cu dânsele!
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"
Reply With Quote
  #1578  
Vechi 29.03.2017, 20:41:25
suslik suslik is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.10.2016
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 1.045
Implicit

Citat:
În prealabil postat de DragosP Vezi mesajul
La stuf cu dânsele!
Ai dreptate, vorbind serios. Ii iubesc pe uralo-ugrici, in special pe maghiari, secui si "Mari" (poporul din republica autonoma Mari), dar respectivele autocefalii sint de un modernism si ecumenism absolut desantate. Intr-un fel e logic, fiind in tabara mosului sincretist Bartolomeu. Intereseaza-te si vei vedea. Pe de alta parte, ce au super ca la ei nu ar fi existat din prima "e-marturisitori" de cacao.
__________________
Don't think of yourself as an ugly person. Think of yourself as a beautiful monkey.
Reply With Quote
  #1579  
Vechi 29.03.2017, 21:12:49
Lancelot Lancelot is offline
Banned
 
Data înregistrării: 04.01.2017
Mesaje: 545
Implicit

Citat:
În prealabil postat de suslik Vezi mesajul
Ai dreptate, vorbind serios. Ii iubesc pe uralo-ugrici, in special pe maghiari, secui si "Mari" (poporul din republica autonoma Mari), dar respectivele autocefalii sint de un modernism si ecumenism absolut desantate. Intr-un fel e logic, fiind in tabara mosului sincretist Bartolomeu. Intereseaza-te si vei vedea. Pe de alta parte, ce au super ca la ei nu ar fi existat din prima "e-marturisitori" de cacao.
era perfect legal si daca le trimitea la smoala, dar cred ca a fost ironic.

din punctul meu de vedere cu cat o tara e mai inapoiata economic, social si cultural cu atat mai multe sanse sunt sa fie si cu cateva zile in urma, din punct de vedere astronomic.
Reply With Quote
  #1580  
Vechi 30.03.2017, 10:31:09
stefan florin's Avatar
stefan florin stefan florin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.02.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.858
Implicit

Citat:
În prealabil postat de suslik Vezi mesajul
Un calendar e doar un banal instrument uman de masurare a timpului. Nimic altceva. Nu are vreo legatura cu ceva cu adevarat important, precum mintuirea.
P. S. Poate te mai abtii, cind vine Saptamina Mare, de la propaganda zelotista pe aici. Da?
unii forumisti uita ca, calendarul, nu a fost inventat de Biserica, ci Biserica doar se foloseste de el.
ps: nu data calendaristica face ca o sarbatoare sa fie sfanta, ci evenimentul sarbatorit (sau persoana sarbatorita) sfinteste data calendaristica
__________________
Cel ce nu iubește n-a cunoscut pe Dumnezeu, pentru că Dumnezeu este iubire
Reply With Quote
Răspunde