Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Resurse ortodoxe on-line
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #171  
Vechi 27.09.2018, 12:46:04
Ali Baba Ali Baba is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.10.2017
Mesaje: 707
Implicit

Citat:
În prealabil postat de stefan florin Vezi mesajul
si DE CE in tarile unde acest parteneriat civil exista, ei sunt tot nemultuniti si vor tot mai mult?
uite, scrisesem o polologhie istorica, de la rev franceza pana la miscarile de la sfarsitul anilor 60, bateam campii asa ca am sters.

toata discutia asta, de cand cu referendumul asta idiot, ma face sa am reactii de impotrivire. uite, sa fiu sincer, daca as merge la referendum as fi nevoit sa stampilez da, cine poate vota nu? cum sa votezi nu? asa am fost crescuti, educati, casatoria inseamna cand un barbat si o femeie spun da la starea civila sau in biserica, punct.

pe de alta parte daca doua fete se iubesc si vor sa se marite, care-i problema? este ca nu ne-ar deranja? dar daca-s doi baieti? :)) parca e altceva.

asa ca, din cauza bisericii si a activistilor referendumari, am ajuns proceilalti, nu stiu exact care-s aia, dar sunt sigur de partea lor.

si ca sa-ti raspund la intrebare, sa ceara tot ce vor, cat mai mult cred ei ca le-ar conveni ca sa le fie bine. guvernele respectivelor tari trebuie, insa, sa se asigure ca dandu-le acelora ceea ce doresc nu fac rau altora, mai ales copiilor.
__________________
Dar Duhul spune lămurit că, în vremurile din urmă, unii se vor lepăda de credință, ca să se alipească de duhuri înșelătoare și de învățăturile dracilor, abătuți de fățărnicia unor oameni care vorbesc minciuni, însemnați cu fierul roșu în însuși cugetul lor. Ei opresc căsătoria și întrebuințarea bucatelor pe care Dumnezeu le-a făcut ca să fie luate cu mulțumiri de către cei ce cred și cunosc adevărul.
Reply With Quote
  #172  
Vechi 27.09.2018, 14:31:29
simpllu simpllu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.10.2016
Mesaje: 1.796
Implicit

Ei uite că am ajuns să votăm pentru normal. Te doare-n cot de copii, problema ta este să nu facem rău alora, de parcă validarea normalului le face rău.
Reply With Quote
  #173  
Vechi 27.09.2018, 15:08:20
simpllu simpllu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.10.2016
Mesaje: 1.796
Implicit

Reply With Quote
  #174  
Vechi 27.09.2018, 18:34:14
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Consilierul de imagine al Mitropoliei Ardealului, preotul Constantin Necula, afirmă că referendumul din 6-7 octombrie este despre "nevoia de siguranță a majorității, care e bulversată din toate punctele de vedere" și că "nu are nicio legătură cu politicul".
"Referendumul este despre nevoia de siguranță a majorității care este bulversată din toate punctele de vedere, care este afectată de marele marasm politic în care trăim, de trădarea multora dintre idealurile sociale prin care unele partide și-au făcut intrarea în viața lor "intimă" și despre modul în care se gestionează la ora actuală o imagine. (...) Nu are nicio legătură cu politicul. Am spus-o și o repet, dacă mă cunună un primar PSD, la cununia civilă, nu înseamnă că sunt pesedist de a doua zi", a declarat, pentru AGERPRES, preotul Constantin Necula.
El consideră că a merge și a vota la referendumul pentru redefinirea familiei înseamnă de fapt a arăta că "îți iubești aproapele și a spune că uneori nu e OK cum gândește".
"E posibil să ne înrăiască (referendumul n.r.), dar eu sper, nădăjduiesc în toată inima, în dragostea creștinilor pentru Hristos. Să citească și "Imnul iubirii", nu doar partea de morală. Vreau să le atrag atenția și celor care ne acuză de moralism: da, Biserica este moralistă, că nu are cum să fie altfel, că nu este nici desene animate, nici sindicat, dar ceea ce face, o face cu adâncă evlavie și cu mare dragoste față de oameni. Poate că nu ar fi rău dacă ați asculta rugăciunile Liturghiei și dacă ați vedea că atunci când spunem 'pace tuturor', o spunem tuturor, nu o spunem pe segmente sociale. Nu ne adresăm numai unui anumit target de populație, ci ne bucurăm că Hristos ne are de partea lui de fiecare dată", a declarat Constantin Necula.
Preotul Necula spune că "toleranța nu este întotdeauna iubire".
"Toleranța nu este întotdeauna iubire. Și părinții care au tolerat prea multe copiilor lor știu că e așa. Profesorii care au tolerat prea multe colectivelor educaționale știu că e așa. Noi, ca votanți, când am tolerat partidelor de toate, știm ce înseamnă asta", a mai afirmat Necula.
El spune că votul de la referendum reprezintă un mesaj.
"Biserica știe ce are de spus de 2.000 de ani, e un exercițiu pe care îl face și atunci când este atacată, știe să-l rabde și în cucernicie să își transforme frustrările în iubire (...) Cred personal că a ieși la referendum înseamnă, de fapt, a-ți iubi aproapele și a spune că uneori nu e OK cum gândește", consideră Constantin Necula.
Preotul sibian spune că fiecare poate să facă ce vrea în zilele scrutinului, dar că "asta nu înseamnă că înaintea lui Dumnezeu vom fi nevinovați".
"Un om poate să pună ștampila pe "Da", poate să pună pe "Nu", poate să stea acasă, poate să facă ce vrea el. Asta nu înseamnă că înaintea lui Dumnezeu vom fi nevinovați. E o judecată mult mai presus decât aceea a referendumului și a noțiunii populare. Nu este cel mai greu moment din istoria noastră, în mod cert", a mai declarat Constantin Necula.
Potrivit lui Constantin Necula, ortodoxia este "extrem de liberă", iar ''inteligenții care analizează spălarea pe creier din Biserica Ortodoxă'' ar trebui să ia seama că totuși Biserica ''este un pic mai deschisă decât cred ei și mult superioară multora din sursele de informare de care dispun ei".
"Mi-am văzut poporul gândind, arătând o dată în plus că Ortodoxia este extrem de liberă. Uite, le propun un joc inteligenților care analizează spălarea pe creier din Biserica Ortodoxă, să analizeze că în Biserica Ortodoxă unii dintre credincioșii noștri nu sunt de acord cu referendumul, îl leagă de diferite noțiuni politice, în niciun caz de cele morale. Poate ar fi bine să ia seama că biserica asta este un pic mai deschisă decât cred ei și mult superioară multora din sursele de informare de care dispun ei. Am auzit de câțiva ani cum Biserica este împotriva familiei monoparentale. Și le explic, le spun de fiecare dată, Hristos trăiește într-o familie monoparentală. Văduvia este instituție în Biserica Ortodoxă, chiar dacă ei nu o văd, că nu practică biserica, le spun încă. Văduvele dispun de o serie de ajutoare din partea Bisericii. Acum au început să scoată pe masă tot felul de probleme ale violenței în familie. Uite, Mitropolia Ardealului a avut inclusiv cu A.L.E.G. un parteneriat prin care am încercat să educăm pe preoți, cum să întâmpine și cum să își vadă de treabă, inclusiv din acest punct de vedere. Nu ne luați de proști, că nu suntem", arată Constantin Necula.
El adaugă că a spovedit persoane provenind din rândul minorităților sexuale, iar Biserica este prima instituție din România care le-a asigurat acestora asistență psihologică.
"La spovedanie, da. La împărtășanie, mai greu, dar la spovedanie în mod obișnuit și nu e niciun fel de secret din asta. Deocamdată, singura instituție oficială din România care a asigurat, instituție vorbim acum nu ONG, care a asigurat înainte de a exista ONG-urile, asistență psihologică pentru situațiile de genul acesta, a fost Biserica (...) Ei au nevoie să fie ascultați în primul rând. Poate i-am temperat și le-am spus că în niciun caz nu se va schimba nimic din statutul lor. Îi aud pe foarte mulți că ne vom băga în patul lor. Nu e cazul. Eu zic să fim temperați", consideră părintele Necula.
Referendumul privind redefinirea familiei va avea loc pe 6 și 7 octombrie, între orele 7,00 și 21,00. Întrebarea care le va fi adresată cetățenilor și la care aceștia trebuie să răspundă cu "da" sau "nu" va fi: "Sunteți de acord cu Legea de revizuire a Constituției României în forma adoptată de Parlament?". AGERPRES / (A - autor: Isabela Paulescu, editor: Marius Frățilă, editor online: Alexandru Cojocaru)
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #175  
Vechi 27.09.2018, 18:43:37
simpllu simpllu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.10.2016
Mesaje: 1.796
Implicit

Preotul Constantin Necula: Toleranța nu este întotdeauna iubire. Am spus-o și o repet, dacă mă cunună un primar PSD, la cununia civilă, nu înseamnă că sunt pesedist de a doua zi

https://www.activenews.ro/stiri-soci...doua-zi-152828
Reply With Quote
  #176  
Vechi 27.09.2018, 18:49:29
simpllu simpllu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.10.2016
Mesaje: 1.796
Implicit

Liviu Dragnea, despre Referendumul pentru căsătorie: Întrebarea de pe buletinele de vot e destul de neclară. PSD va face o campanie de informare a populației pentru referendum

https://www.activenews.ro/stiri/Livi...erendum-152837
Reply With Quote
  #177  
Vechi 27.09.2018, 18:51:30
simpllu simpllu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.10.2016
Mesaje: 1.796
Implicit

Coaliția pentru Familie: Boicotarea campaniei de informare a publicului este îndreptată împotriva celor 18 milioane de cetățeni români cu drept de vot și constituie un grav atentat la adresa democrației și suveranității poporului român

https://www.activenews.ro/stiri/Coal...i-roman-152835
Reply With Quote
  #178  
Vechi 27.09.2018, 21:44:14
Ali Baba Ali Baba is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.10.2017
Mesaje: 707
Implicit

va faceti griji aiurea sau doar faceti tapaj... ca sa preveniti acuzele de frauda.
vor fi foarte putine voturi contra, nu stiu, undeva intre 3 si 5%
problema este prezenta la vot, dar a avut grija daddy dragnea si e nevoie doar de 30%, ii strangeti perfect, chiar cu plus, din judetele defavorizate.

si chiar daca, cine stie cum, vor fi doua zile de ger, grindina, viscol (nu prea cred, e ziua de nastere a lui tatuca Putin si va fi soare si cald, vant domol ), tot va fi cum trebuie, se ocupa Minist de Interne si daddy, iese ok.
__________________
Dar Duhul spune lămurit că, în vremurile din urmă, unii se vor lepăda de credință, ca să se alipească de duhuri înșelătoare și de învățăturile dracilor, abătuți de fățărnicia unor oameni care vorbesc minciuni, însemnați cu fierul roșu în însuși cugetul lor. Ei opresc căsătoria și întrebuințarea bucatelor pe care Dumnezeu le-a făcut ca să fie luate cu mulțumiri de către cei ce cred și cunosc adevărul.
Reply With Quote
  #179  
Vechi 27.09.2018, 21:52:28
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

Doamne ajută!
Sper sa nu te oftici prea mult.
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"
Reply With Quote
  #180  
Vechi 27.09.2018, 22:10:40
Ali Baba Ali Baba is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.10.2017
Mesaje: 707
Implicit

n-o sa ma oftic deloc, nu am de ce.

pana la urma nu ma deranjeaza deloc schimbarea ce se va face in constitutie, ma deranjati voi, nu tu, x, y sau z, ci voi toti! laolalta
__________________
Dar Duhul spune lămurit că, în vremurile din urmă, unii se vor lepăda de credință, ca să se alipească de duhuri înșelătoare și de învățăturile dracilor, abătuți de fățărnicia unor oameni care vorbesc minciuni, însemnați cu fierul roșu în însuși cugetul lor. Ei opresc căsătoria și întrebuințarea bucatelor pe care Dumnezeu le-a făcut ca să fie luate cu mulțumiri de către cei ce cred și cunosc adevărul.
Reply With Quote
Răspunde