Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Secte si culte
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 31.12.2008, 20:26:52
geo.nektarios's Avatar
geo.nektarios geo.nektarios is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.07.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.357
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cristiboss56 Vezi mesajul
Multumesc mult Ovidiu, dar ma cutremura gandul aceste migratii presupuse de tine de 80% ! ! ! Cine ar avea de pierdut si cine de castigat ? L-am rugat si pe fratele Geo sa-si spuna parerea , dar vad ca m-a uitat, de aceea reamprospatez rugamintea. Oricum o pozitie clara a B.O.R . ar fi necesara , o pozitie oficiala .
nu te-am uitat, dar NU am timpul necesar de a scrie asa cum vreau sa scriu si nu pe fuga ca aseara la "desfranare"! Acolo e ceva clar, patima, dar aici e cu mai multe laturi si tre sa fii foarte atent cum scrii ca sa nu fii taxat de ceilalti! oricum voi scrie ceva de practica si nu de dogma! Bucurii!!!
__________________
Reply With Quote
  #22  
Vechi 31.12.2008, 21:39:02
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de geo.nektarios Vezi mesajul
nu te-am uitat, dar NU am timpul necesar de a scrie asa cum vreau sa scriu si nu pe fuga ca aseara la "desfranare"! Acolo e ceva clar, patima, dar aici e cu mai multe laturi si tre sa fii foarte atent cum scrii ca sa nu fii taxat de ceilalti! oricum voi scrie ceva de practica si nu de dogma! Bucurii!!!
Da Geo ai mare dreptate. Asta si vreau o lamurire clara. Ai dreptate si te inteleg. Cuvantul scris, ramane peste ani si el trebui bine chibzuit. Iertare, dar te-am inteles perfect. Prefer o intarziere a raspunsului , decat pripeala. Asta este intelepciune si iti multumesc anticipat. Sa fi binecuvantat ! ! !
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #23  
Vechi 31.12.2008, 22:34:47
ovidiu-s's Avatar
ovidiu-s ovidiu-s is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.05.2008
Locație: Targu Mures
Religia: Ortodox
Mesaje: 800
Implicit

[SIZE=3][COLOR=blue][[/COLOR][COLOR=blue]quote=cristiboss56]Multumesc mult Ovidiu, dar ma cutremura gandul aceste migratii presupuse de tine de 80% ! ! ! Cine ar avea de pierdut si cine de castigat ?[/quote][/COLOR] [/SIZE]

[SIZE=3]Cine ar avea de câștigat? Nu știu. Stăpânitorul acestei lumi: diavolul. [/SIZE]
[SIZE=3]De ce spun că ar pleca mulți la sectanți, de fapt nu numai eu ci și mulți alții printre care părintele Cleopa? Pentru că din punct de vedere al practicilor și al înclinațiilor acestui grup, membrii Oastei Domnului au mult mai puternice afinități cu penticostali și cu evanghelicii decât cu ortodocșii practicanți. [/SIZE]
[SIZE=3]Ei au propriile obiceiuri, (să nu le zic ritualuri) de inițiere, se adună în locuri pe care le numesc Adunări (case parohiale sau particulare), foarte mulți folosesc biblia sectanților, adică biblia lui Dumitru Cornilescu, folosesc intrumente muzicale și muzică modernă la adunările lor (aspect f atrăgător pentru tineri), au predicatori care tâlcuiesc Scriptura după mintea lor, iar mulți dintre predicatorii lor nu fac parte din clerul ortodox. [/SIZE]
[SIZE=3]La fel ca sectele protestante, Oastea Domnului pare să ofere răspunsuri simple la întrebări fundamentale, să prezinte o versiune simplificată a adevărurilor și faptelor tradiționale, un loc pentru senzații și emoții, pentru spontaneitate, un ajutor în problemele legate de drog și de alcool. Deoarece mulți oameni simt nevoia de a ieși din anonimat, de a-și construi o identitate, de a nu fi doar un membru care se pierde în masa credincioșilor, Oastea Domnului [COLOR=#ff0000]pare[/COLOR] să ofere: o anumită grijă pentru individ, șanse egale de participare și de exprimare, posibilitatea de a dezvolta propriul potențial, șansa de a aparține unui grup de elită. Ca și sectele neoprotestante Oastea Domnului [COLOR=#ff0000]pare[/COLOR] să restituie Biblia și să ofere educație biblică, un sens al mântuirii, împlinire spirituală. [/SIZE]
[SIZE=3]2 Tim 4.3 "Căci va veni o vreme când nu vor mai suferi învățătura sănătoasă, ci - dornici să-și desfăteze auzul - își vor grămădi învățători după poftele lor, Și își vor întoarce auzul de la adevăr și se vor abate către basme." [/SIZE]
[SIZE=3]2 Tim 3.13 "Iar oamenii răi și amăgitori vor merge spre tot mai rău, rătăcind pe alții și rătăciți fiind ei înșiși." [/SIZE]
[SIZE=3]Biblia ne îndeamnă să cercetăm duhurile. Iar părerea mea este că Oastea Domnului a picat cu brio acest test și a eșuat în "pepinieră de sectari" cum spunea părintele Cleopa. Majoritatea penticostalilor pe care eu îi cunosc au fost ei sau părinții lor membri în Oastea Domnului .[/SIZE]
[SIZE=3]1 Ioan 4.1 "Iubiților, nu dați crezare oricărui duh, ci cercați duhurile dacă sunt de la Dumnezeu, fiindcă mulți prooroci mincinoși au ieșit în lume." [/SIZE]
[SIZE=3]Matei 7.17 "Așa că orice pom bun face roade bune, iar pomul rău face roade rele". [/SIZE]
[SIZE=3]Matei 3.10 "Iată securea stă la rădăcina pomilor și tot[COLOR=#ff0000] pomul care nu face roadă bună se taie și se aruncă în foc[/COLOR]".[/SIZE]

[SIZE=3][COLOR=blue][quote=cristiboss56]Oricum o pozitie clara a B.O.R . ar fi necesara , o pozitie oficiala.[/quote][/COLOR][/SIZE]

[SIZE=3]BOR a recunoscut Oastea Domnului și a ridicat caterisirea fondatorului ei, Iosif Trifa, imediat după Revoluție, în 1990, după opinia mea o hotărâre la care trebuie să se revină.[/SIZE]
__________________
Singurul scop al vieții e mântuirea sufletului, pregătirea lui pentru a intra în Rai (sf. Calinic)
Reply With Quote
  #24  
Vechi 31.12.2008, 23:12:45
sofiaiuga's Avatar
sofiaiuga sofiaiuga is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.02.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.015
Implicit

da ,intr-adevar pozitia sinodului BOR e de neinteles ..sau nu stie ce se petrece si ce mindrie au ,ca nu asculta decit de preotii lor ,adica ce fac parte din OD si pe ceilalti preoti ii desconsidera..de ce oare...?Ascultati si cele doua predici ale preotului GHEORGHE intitulate despre oastea domnului ce se afla pe ortodoxmedia.com
Reply With Quote
  #25  
Vechi 01.01.2009, 11:36:32
dorinastoica14
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Askeladd Vezi mesajul
Este prima data cand aud despre aceasta secta, dar m-am gandit sa ofer niste resurse despre secte si controlul mintii, poate ajuta cuiva.

indicii de secte periculoase:
http://www.factnet.org/headlines/des...ing_signs.html

Model de controlul mintii:
http://www.freedomofmind.com/resourc...icles/BITE.htm

Situatii periculoase pentru membrii:
http://www.freedomofmind.com/resourc...se/concern.htm

Cei 3 pasi in controlul mintii:

http://www.freedomofmind.com/resourc...lity/three.htm
Avand in vedere ca acest forum este in Romania,pentru romanii de pretutindeni(care stiu limba romana)ar trebui ca din respect pentru limba noastra daca nu pentru fratii de pe forum printre care sunt si romani care au ramas in Romania sa folositi atat la postari cat si la trimiteri limba romana sau sa faceti si traducerea! Va multumesc.
Reply With Quote
  #26  
Vechi 01.01.2009, 12:21:48
C.tin C.tin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.10.2008
Mesaje: 409
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ar14rai Vezi mesajul
Anca de crezi ca nu e secta? Am auzit ca unii au un fel de ierarhie a lor. Au ''preotul'' lor, au ''programul'' lor de rugaciune, iar un lucru sigur este ca nu au cantarile psaltice, ci au valsurile lor... sau oricum muzica asemanatoare cu a sectarilor...
Si... f. multi din OD au fugit la penticostali, baptisti...
Si cum privesti acesti ostasi? Fata de un crestin ''normal'' (?!), ostasul e mai presus? Sau fata de un om care merge la toate Sf. Liturghii, posteste, se roaga... dar nu se considera adept al OD?
Ce inseamna a fi ostas al Domnului?
Ca de la botez, toti suntem ostasi ai Domnului, dar nu toti il credem pe Pr. I. Trifa intemeietorul ei, ci pe Hristos de 2000 ani.
Am auzit ca mai trb sa faci si un fel de juramant de intrare in ''Oaste"?!
Ce rol are Pr. I. Trifa in viata noastra?
Cum privesti lucrurile?
Din pacate, dezbinarea din sanul OD ii face sa para in ochii necunoscatorilor ca si cum ar fi niste secte. Conducatorii lor sunt insa vinovati ca nu se inteleg unii cu altii, de altfel massa credinciosilor sunt doar niste crestini ortodocsi care dezi traiesc in lume nu vor sa fie ca lumea, ci doresc sa traiasca mai intens, Cuvantul lui Dumnezeu, Credinta Ortodoxa.
Reply With Quote
  #27  
Vechi 01.01.2009, 15:47:54
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de dorinastoica14 Vezi mesajul
Avand in vedere ca acest forum este in Romania,pentru romanii de pretutindeni(care stiu limba romana)ar trebui ca din respect pentru limba noastra daca nu pentru fratii de pe forum printre care sunt si romani care au ramas in Romania sa folositi atat la postari cat si la trimiteri limba romana sau sa faceti si traducerea! Va multumesc.
Da ! Intru totul deacord. Pe tema asta m-am certat, din pacate, cu patinina , dar ne-am impcat. Sustin deci traducerea !
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #28  
Vechi 09.01.2009, 15:48:08
danyel danyel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2006
Locație: Cluj Napoca, Ardeal ,Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.306
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ovidiu-s Vezi mesajul
[SIZE=3][COLOR=blue][[/COLOR][COLOR=blue]quote=cristiboss56]Multumesc mult Ovidiu, dar ma cutremura gandul aceste migratii presupuse de tine de 80% ! ! ! Cine ar avea de pierdut si cine de castigat ?[/COLOR][/SIZE]
[SIZE=3]Cine ar avea de câștigat? Nu știu. Stăpânitorul acestei lumi: diavolul. [/SIZE]
[SIZE=3]De ce spun că ar pleca mulți la sectanți, de fapt nu numai eu ci și mulți alții printre care părintele Cleopa? Pentru că din punct de vedere al practicilor și al înclinațiilor acestui grup, membrii Oastei Domnului au mult mai puternice afinități cu penticostali și cu evanghelicii decât cu ortodocșii practicanți. [/SIZE]
[SIZE=3]Ei au propriile obiceiuri, (să nu le zic ritualuri) de inițiere, se adună în locuri pe care le numesc Adunări (case parohiale sau particulare), foarte mulți folosesc biblia sectanților, adică biblia lui Dumitru Cornilescu, folosesc intrumente muzicale și muzică modernă la adunările lor (aspect f atrăgător pentru tineri), au predicatori care tâlcuiesc Scriptura după mintea lor, iar mulți dintre predicatorii lor nu fac parte din clerul ortodox. [/SIZE]
[SIZE=3]La fel ca sectele protestante, Oastea Domnului pare să ofere răspunsuri simple la întrebări fundamentale, să prezinte o versiune simplificată a adevărurilor și faptelor tradiționale, un loc pentru senzații și emoții, pentru spontaneitate, un ajutor în problemele legate de drog și de alcool. Deoarece mulți oameni simt nevoia de a ieși din anonimat, de a-și construi o identitate, de a nu fi doar un membru care se pierde în masa credincioșilor, Oastea Domnului [COLOR=#ff0000]pare[/COLOR] să ofere: o anumită grijă pentru individ, șanse egale de participare și de exprimare, posibilitatea de a dezvolta propriul potențial, șansa de a aparține unui grup de elită. Ca și sectele neoprotestante Oastea Domnului [COLOR=#ff0000]pare[/COLOR] să restituie Biblia și să ofere educație biblică, un sens al mântuirii, împlinire spirituală. [/SIZE]
[SIZE=3]2 Tim 4.3 "Căci va veni o vreme când nu vor mai suferi învățătura sănătoasă, ci - dornici să-și desfăteze auzul - își vor grămădi învățători după poftele lor, Și își vor întoarce auzul de la adevăr și se vor abate către basme." [/SIZE]
[SIZE=3]2 Tim 3.13 "Iar oamenii răi și amăgitori vor merge spre tot mai rău, rătăcind pe alții și rătăciți fiind ei înșiși." [/SIZE]
[SIZE=3]Biblia ne îndeamnă să cercetăm duhurile. Iar părerea mea este că Oastea Domnului a picat cu brio acest test și a eșuat în "pepinieră de sectari" cum spunea părintele Cleopa. Majoritatea penticostalilor pe care eu îi cunosc au fost ei sau părinții lor membri în Oastea Domnului .[/SIZE]
[SIZE=3]1 Ioan 4.1 "Iubiților, nu dați crezare oricărui duh, ci cercați duhurile dacă sunt de la Dumnezeu, fiindcă mulți prooroci mincinoși au ieșit în lume." [/SIZE]
[SIZE=3]Matei 7.17 "Așa că orice pom bun face roade bune, iar pomul rău face roade rele". [/SIZE]
[SIZE=3]Matei 3.10 "Iată securea stă la rădăcina pomilor și tot[COLOR=#ff0000] pomul care nu face roadă bună se taie și se aruncă în foc[/COLOR]".[/SIZE]

[SIZE=3][COLOR=blue][quote=cristiboss56]Oricum o pozitie clara a B.O.R . ar fi necesara , o pozitie oficiala.[/quote][/COLOR][/SIZE]

[SIZE=3]BOR a recunoscut Oastea Domnului și a ridicat caterisirea fondatorului ei, Iosif Trifa, imediat după Revoluție, în 1990, după opinia mea o hotărâre la care trebuie să se revină.[/SIZE][/quote]


Tot timpul aud aceasta acuza, ca multi din Oaste au trecut la secte, bun, si direct din Biserica au trecut la secte cu miile si mai trec si azi, si? cine-i de vina?, omul e liber sa aleaga ce credinta vrea, Oastea s-a infintat pt o intarire a credintei, pt a arata ca in Biserica noastra se poate trai adevarul evanghelic , faptul ca se folosesc biblii sectare este pt ca Biserica Ortodoxa tipareste biblii la un pret mult prea mare pt multe din buzunarele romanilor de rand,
Da Oastea ofera un refudgiu multora care nepricepand invatatura Bisericii nu-si pot aduna gandurile, si nu-si pot pune in ordine viata si faptele, Oastea i-a ajutat pe multi sa isi puna viata in ordine si totodata sa ramana sub aripa Bisericii, sunt multe orgolii in Oaste, asa sunt oamenii nu-i nimic rau, Biserica doar a recunoscut-o dar se implica prea putin in ai aduna laolalta, preotii care nu sunt membrii ai oastei, de obicei sunt luptatori impotriva ei, din aceasta cauza se poate ca unii sa aiba atitudini neprietenoase cu unii preoti,
Eu nu sunt membru al Oastei , doar simpatizant, dar iubesc aceasta lucrare si pe toti preotii care sunt implicati, si acum cu riscul de a fi catalogat mandru sau de a se spune ca-i cred pe unii mai vrednici decat altii, vreau sa spun ca preotii de la Oaste sunt mult mai activi decat multi preoti de parohie, nu zic, Biserica are preoti valorosi care sunt activi si fara oaste, dar cel putin aici in Ardeal, cei de la Oaste sunt cei mai activi, am printre prietenii de la oaste si un preot care-si face timp sa stea de vorba pe mesinger timp indelungat cu mine despre credinta ortodoxa, despre oaste si despre disputele astea intre unii ortodocsi si oaste, pe cand preotul din parohia mea a venit la boboteaza a stropit casa si-a luat banii de pe masa si a plecat, niciun cuvant duhovnicesc, niciun indemn spre trairea unui an mai duhovnicesc..nu vreau sa judec, dar sunt realitati, pt mine e important sa vad oameni carora le pasa cu adevarat de credinta de Biserica de Hristos, faptul ca multi imi arunca rece in fata ca se incalca nush ce canon privind nush ce chestiune marunta, ma lasa putin..indiferent, atata timp cat credinta, trairea, pocainta, induhovnicirea este rar pomenita, dar scoaterea ochilor ca se incalca canonu x sau y este fregventa, daca citim bine in Scriptura, Hristos a fost un calcator de lege in ochii fariseilor, dar El nu a dispretuit legea ci doar a aratat ca dragostea, credinta, si pocainta, sunt mai presus de faptul ca preotul care se rade sa se cateriseasca

Preotului Iosif Trifa i s-a facut o nedreptate din partea Mitropoliei Ardealului pentru ca i s-a confiscat tipografia personala, fara niciun drept, a fost caterisit pt ca Mitropolitul Nicolae credea ca e eratic, Sfantul Sinod nu l-a ascultat cand a spus ca el este intru totul supus Bisericii Ortodoxe, vesmintele i-au fost smulse ca unui caine la inmormantare de oameni care se vor a lui Dumnezeu, practici care nu fac cinste dreptei credinte ci seamana cu cele catolice din Evul Mediu, nu judec, dar a spune adevarul despre unele fapte nu este judecata, Biserica ramane una Sfanta Soborniceasca si Apostolica, dar faptele unora dintre cei care se vroiau propovaduitori ai Evangheliei iubirii,dar propovaduiau alte interese trebie spuse,
__________________
"Cine seamana in firea pamanteasca va secera din firea pamanteasca putrezirea dar cine seamana in Duhul va secera din Duhul Viata Vesnica"Galateni 6;8

Pacea lui Hristos, la care ați fost chemați, ca să alcătuiți un singur trup, să stăpânească în inimile voastre, și fiți recunoscători.(Coloseni 3:15)
Reply With Quote
  #29  
Vechi 09.01.2009, 16:01:13
danyel danyel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2006
Locație: Cluj Napoca, Ardeal ,Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.306
Implicit

Multi o sa spuna ca am atitudine de sectar, nu am, imi apar Biserica si pe forumul asta si pe alte cai de comunicare , tot timpul, dar nu vreau formalism, si asta-i problema, formalism, in Moldova, oamenii poate cunosc mai bine ortodoxia, aici in ardeal foarte putin, merg la biserica si stau de se uita dupa preot..oare asta ce face? ..cand se da aghiazma, se inghiesuie, mie anu asta mi-au varsat sticla care era pusa pt sfintire, am zis, stiti ce e cu apa asta? stiau atat ca e apa sfintita, dar nu stiau nici cine nici puterea cui a sfintit-o, e ceva ce trebuie sa ingramadim in flacoane de 2-3 litri si sa ducem acasa , fara sa stim prea multe, vin si cumpara, 10-20 de lumanari si le aprind pe toate, desi chiar duhovnicii buni spun ca asta nu e o mare evlavie, eu aprind o lumanare ca si simbol, nu fac foc de tabara din ele,
Aduc pomelnic la biserica, daca au ceva usor, platesc mai putin, daca au ceva mai greu, umplu farfuria de bani, de parca Dumnezeu ajuta in masura in care platesti, darul este important dat din inima,
La inmormantarea bunicii, toate femeile umblau sa implineasca tot felul de "ritualuri" dar nici nu stiau ce rol are slujba inmormantarii sau ce e aia pocainta, aici in ardeal s-a ajuns ca daca vprbesti de pocainta iti zic oamenii "du-te "necuratului", cu pocainta cu tot, io nu ma pocaiesc"..vedeti, asta ma doare, formalismul, si nu am treaba cu cei ce nu calca pragul bisericii, e normal sa nu stie, ci sunt din aceeia "evlaviosi" dar formalisti, vedeti de asta admir oastea, ce-i mai scutura, daca n-are cine o face, si le mai spune , mai oameni buni, mai apropiati-va de Hristos, nu neaparat de oaste ar fi nevoie, ci de mai multa ravna, acum daca voi fi inteles gresit asta e, eu am spus aici o realitate cotidiana care sigur nu va este straina, cred ca atata timp cat o sa traim in acest formalism, nu putem sa-i acuzam pe altii
__________________
"Cine seamana in firea pamanteasca va secera din firea pamanteasca putrezirea dar cine seamana in Duhul va secera din Duhul Viata Vesnica"Galateni 6;8

Pacea lui Hristos, la care ați fost chemați, ca să alcătuiți un singur trup, să stăpânească în inimile voastre, și fiți recunoscători.(Coloseni 3:15)
Reply With Quote
  #30  
Vechi 09.01.2009, 16:10:45
danyel danyel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2006
Locație: Cluj Napoca, Ardeal ,Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.306
Implicit

E normal ca nu toti sa fim super credinciosi, nu zic ca noi ca Biserica suntem toti formalisti, sau ca am avea nevoie de Oaste neaparat in niciun caz in tara sunt multi credinciosi, multi tineri sunt mai credinciosi si mai traitori decat cei in varsta, dar asa cum s-a mai vorbit si pe forumul asta, exista formalism, "datini" prostesti care ne atrac atentia de la cale,

La Catedrala din Cluj acuma de sf Ioan, preotul care a tinut predica , punea acentul pe tinerea caii si urmarirea tintei care este Hristos, nimic nici din stanga nici din dreapta sa nu ne atraga atentia de la Hristos, de la imparatia Cerurilor , Hristos este tinta, nimic altceva nu conteaza si nu are trainicie, nu are importanta pentru Dumnezeu, niciun "ritual" babesc, nici un formalism sau "canon" inutil,
De exemplu ce mi-a atras atentia, "preotul care se rade sa se cateriseasca" este un canon inutil..ce rost are asta pt Mantuire si pt viata duhovniceasca, multi nu-l respecta si nici nu cred ca trebuie sa se faca mare valva
altul "Preotul care v-a intra in carciuma inafara de calatorie, sa se cateriseasca" cine pune in aplicare canonul? nimeni, desi e un canon bun, din pacate ne imbatam cu apa rece
__________________
"Cine seamana in firea pamanteasca va secera din firea pamanteasca putrezirea dar cine seamana in Duhul va secera din Duhul Viata Vesnica"Galateni 6;8

Pacea lui Hristos, la care ați fost chemați, ca să alcătuiți un singur trup, să stăpânească în inimile voastre, și fiți recunoscători.(Coloseni 3:15)
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Oastea Domnului pacatoasa Generalitati 48 17.09.2015 12:14:56
Oastea Domnului BenHur Biserica Ortodoxa in relatia cu alte confesiuni 23 18.02.2011 21:07:12
Oastea Domnului Giorgina Alte Religii 38 28.06.2010 23:48:35
Oastea Domnului juana302 Generalitati 4 23.07.2008 15:16:43
Oastea Domnului paraschevaiasi Generalitati 2 22.02.2007 23:03:48