Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Secte si culte
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #561  
Vechi 23.04.2010, 17:41:00
Danut7 Danut7 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 30.07.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.543
Implicit

Citat:
În prealabil postat de lacrimi Vezi mesajul
Semne si minuni a dat Dumnezeu pe vremea lui Moise, dar poporul Sau tot "incapatanat" si necredincios a ramas... Noua ne-a dat un singur semn si o singura minune: pe Domnul Isus. Si "cei ce se lauda cu singura credinta adevarata" nu mai au nevoie de altceva... ("vor cere semne si minuni"...)
Noa tu lucrimi tu!Nu mai scrie Iisus cu un singur "i" ca ma irita la culme.Corect e Iisus.

In latina Iesus , in greaca Iesous si in ebraica Yeshua , Yehoshua , Yoshua.

In toate cazurile doua vocale.Nu e Isus(latina) , Isous(greceste) si Yshua(evreieste).Nu mai scrie gresit cum scriu ereticii si sectarii.
  #562  
Vechi 23.04.2010, 17:46:35
lacrimi's Avatar
lacrimi lacrimi is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 19.02.2009
Locație: LONDON
Religia: Ortodox
Mesaje: 624
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Danut7 Vezi mesajul
Noa tu lucrimi tu!Nu mai scrie Iisus cu un singur "i" ca ma irita la culme.Corect e Iisus.

In latina Iesus , in greaca Iesous si in ebraica Yeshua , Yehoshua , Yoshua.

In toate cazurile doua vocale.Nu e Isus(latina) , Isous(greceste) si Yshua(evreieste).Nu mai scrie gresit cum scriu ereticii si sectarii.


Sorry, greseala mea... Ce sa-i fac? Sunt mai analfabeta... si-mi pare rau, frate, ca te-am iritat
__________________
"Inima infranta si smerita, Dumnezeu nu o va urgisi..."
  #563  
Vechi 23.04.2010, 17:49:07
Danut7 Danut7 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 30.07.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.543
Implicit

Citat:
În prealabil postat de lacrimi Vezi mesajul
Sorry, greseala mea... Ce sa-i fac? Sunt mai analfabeta... si-mi pare rau, frate, ca te-am iritat
Orice ai face te rog eu, nu mai scrie cu un singur i!:)


Nu e nevoie sa-ti ceri scuze.
  #564  
Vechi 23.04.2010, 19:29:16
almaris
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Doriana Vezi mesajul
Uita-te la lista de daruri si zi-mi cine are credinta:

"Că unuia i se dă prin Duhul Sfânt cuvânt de înțelepciune, iar altuia, după același Duh, cuvântul cunoștinței.
Și unuia i se dă întru același Duh credință, iar altuia, darurile vindecărilor, întru același Duh;
Unuia faceri de minuni, iar altuia proorocie; unuia deosebirea duhurilor, iar altuia feluri de limbi și altuia tălmăcirea limbilor.
Și toate acestea le lucrează unul și același Duh, împărțind fiecăruia deosebi, după cum voiește."
Problema se pune in felul urmator. Dumnezeu nu da daruri inutile cum sunt cele gen lumina pogorata la Ierusalim ori o vorbire in limbi asa cum sustin unii, fara sunete inteligibile. Darurile au scopuri precise si niciunul dintre cele mentionate anterior nu corespunde acestei cerinte. Ultimul lucru pe care l-ar face Dumnezeu intr-o lume degradata ca a noastra ar fi sa faca show ca sa ne arate ca suntem in barca potrivita. Va legati prea mult de denominatiuni religioase cand ar trebui sa fiti liberi ca de aceea a platit Mantuitorul pretul sa nu va mai injugati la nimeni, sa fiti gata sa lasati orice invatatura omeneasca, ridicola de multe ori si sa mergeti inainte. Cred ca Penticostalulmantuit a zis ceva de genu' la un moment dat "Eu mor penticostal". Si daca Dumnezeu vrea sa fi mai intelept decat un penticostal, sa cunosti mai mult si mai profund, ce faci? In materie de teologie nu s-a spus ultimul cuvant, este un teren care trebuie supus cercetarii permanent, este de fapt un domeniu in care nu vom avea cunoaterea deplina niciodata, Dumnezeu fiind infinit.
  #565  
Vechi 23.04.2010, 19:30:26
almaris
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de lacrimi Vezi mesajul
Noi am invatat sa cerem Domnului lucruri folositoare, nu ceva ce ne poate sminti...
Cum ar fi intoarcerea Iordanului, flacara miraculoasa de la Ierusalim si alte grozavii de soi.
  #566  
Vechi 23.04.2010, 19:34:43
almaris
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de FiulRisipitor Vezi mesajul
de ce ii trebuie o limba speciala sa vorbeasca cu Dumnezeu?
In realitate stim ca nu exista asa ceva, chiar si prietenii nostrii care sustin asta cred ca sunt in "tema", dar obisnuiti fiind cu aceasta practica probabil ca le este greu sa o lase la o parte. Unul dintre cele mai grele lucruri pentru un om este sa lase ceva de care s-a atasat, fie bun, fie rau. Si cand vine vorba de un pacat, ai vazut ce greu ne lasam, stim ca ne face rau, dar il tinem strans cat putem. Numai dupa ce l-am abandonat vedem ce bine e fara.
  #567  
Vechi 23.04.2010, 19:40:00
almaris
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Doriana Vezi mesajul
"cel ce vorbește într-o limbă străină nu vorbește oamenilor, ci lui Dumnezeu; și nimeni nu-l înțelege, fiindcă el, în duh, grăiește taine.
Cel ce grăiește într-o limbă străină pe sine singur se zidește"
Daca vrem, vom gasi in Biblie justificare pentru orice. Ideea este sa fim oameni inteligenti si sa fim capabili sa distingem lucrurile. Pentru multi, Scriptura este o adunatura de texte care se bat cap in cap, la prima vedere poti crede asa ceva, numai ca in realitate lucrurile sunt foarte clare. Mantuitorul cat a fost pe pamant a facut lucruri concrete, nu a stat la povestit basme si a sfatuit pe altii sa faca la fel.
  #568  
Vechi 23.04.2010, 19:42:34
almaris
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Danut7 Vezi mesajul
cum scriu ereticii si sectarii.
Adevarata credinta sta si in micile detalii ca acesta.
  #569  
Vechi 23.04.2010, 19:45:10
Doriana Doriana is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.11.2009
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 2.619
Implicit

Citat:
În prealabil postat de almaris Vezi mesajul
Daca vrem, vom gasi in Biblie justificare pentru orice. Ideea este sa fim oameni inteligenti si sa fim capabili sa distingem lucrurile. Pentru multi, Scriptura este o adunatura de texte care se bat cap in cap, la prima vedere poti crede asa ceva, numai ca in realitate lucrurile sunt foarte clare. Mantuitorul cat a fost pe pamant a facut lucruri concrete, nu a stat la povestit basme si a sfatuit pe altii sa faca la fel.
Mie-mi suna asta a basm. Dar am inteles ideea ta, esti contra. Nu ca ai avea vreun fundament ci pur si simplu. Respect alegerea ta.
__________________
"Iar mie, să nu-mi fie a mă lăuda, decât numai în crucea Domnului nostru Iisus Hristos, prin care lumea este răstignită pentru mine, și eu pentru lume!" Gal 6:14
  #570  
Vechi 23.04.2010, 19:49:31
penticostalulmantuit
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de almaris Vezi mesajul
Problema se pune in felul urmator. Dumnezeu nu da daruri inutile cum sunt cele gen lumina pogorata la Ierusalim ori o vorbire in limbi asa cum sustin unii, fara sunete inteligibile.
Nimeni nu susține că adevărata vorbire în limbi ar fi fara sunete inteligibile.
Nici ortodocșii nici adventiștii, nici penticostalii.
Citat:
În prealabil postat de almaris Vezi mesajul
Darurile au scopuri precise si niciunul dintre cele mentionate anterior nu corespunde acestei cerinte.
Cele menționate sunt daruri ale Duhului Sfânt. Nu trebuie să considerăm că am putea ști mai bine decât Duhul Sfânt ce fel de daruri ar fi necesare bisericii. Dacă Duhul a hotărât să dea aceste daruri, este bine. Fie că știm noi scopurile fie că nu.

Însă, da, fiecare dar de la Duhul Sfânt are scopul lui. Inclusiv cele menționate anterior.
Citat:
În prealabil postat de almaris Vezi mesajul
Cred ca Penticostalulmantuit a zis ceva de genu' la un moment dat "Eu mor penticostal".
Dragă Almaris păreai că ai simțul umorului :).

Un frate ortodox îmi cerea să trec în biserica lor iar eu mă amuzam un pic.
Îi răspundeam: „Eu penticostal m-am născut și penticostal vreau să mor!”.
Ai auzit tu vreun NP cu asemenea lozincă?

Citat:
În prealabil postat de almaris Vezi mesajul
Si daca Dumnezeu vrea sa fi mai intelept decat un penticostal, sa cunosti mai mult si mai profund, ce faci?
Măcar că nu e cu totul și cu totul imposibil este totuși foarte, foarte greu



P.S. Dai de înțeles că ai fi împotiva multor daruri nu numai a vorbirii în limbi. Vrei să-ți precizezi poziția? Nu mai e actual nici un dar al Duhului?

Last edited by penticostalulmantuit; 24.04.2010 at 12:17:25.
Subiect închis



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Despre vorbirea cu mortii strajeru Secte si culte 2 09.04.2018 22:32:16
Care este adevarul despre vorbirea in limbi ? petrut-angel Secte si culte 1534 12.03.2018 22:00:37
Vorbirea in limbi - ajutor Archangel Reguli generale de utilizare a forumului 37 03.01.2013 12:16:48
Dilema unui ortodox privind darul vorbirii in limbi la penticostali gpalama Secte si culte 4 29.05.2010 21:11:29
DESPRE VORBIREA IN LIMBI Ioan_Ciobota Generalitati 4 24.03.2010 17:09:10