Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #891  
Vechi 19.01.2010, 00:56:00
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de stereox Vezi mesajul
Dar nu cred ca e vorba de un conflict intre religie si stiinta. Abordeaza realitatea in doua moduri diferite care in mod normal nu ar trebui sa interfereze. Eu doar consider ca una dintre abordari este mai utila decat cealalta.
Nu exista un conflict intre stiinta si religie, sunt doar unii care folosesc stiinta pe post de religie.

Si cum orice relgie trebuie sa fie absoluta, ea trebuie sa respinga orice alte religii.
Iata conflictul.

QED.
  #892  
Vechi 19.01.2010, 01:29:11
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de stereox Vezi mesajul

De ce mai "pierdem vremea" cu teoriile stiintifice, daca ele sunt doar aproximari ale legilor naturii.
Pentru ca produc rezultate utile si pe masura ce avansam, aproximarile sunt din ce in ce mai mici.
Eu nici macar nu inteleg sensul unor astfel de intrebari. Daca vecinul tau isi construieste o casa si tu te duci la el si-l intrebi: "Nu te supara, am vazut ca nu ai decat fundatia... de ce te mai chinui?". Pai... asa se construiesc casele, pleci de la fundatie, apoi faci ziduri, acoperis pui ferestre, usi etc. Din aproape in aproape, nu poti sa stai in fotoliu si sa te rogi sa-ti pice o casa gata construita din cer.
Eu am o intrebare si mai interesanta:
de ce pe fundatia asta care se construieste de 300 ani ateul incearca sa ne explice ca de fapt este o casa care s-a construit singura prin selectia naturala a unor mutatii aleatorii de-a lungul a 3 miliarde de ani imaginari.


Citat:
Care e diferenta dintre credinta si cunoasterea stiintifica
Sau mai bine zis, care e diferenta intre credinta autentica si credinta atee?


Credinta atee:

Citat:
Daca fac apendicita si 500.000 de oameni se hotarasc sa se roage pentru mine la biserica, mor in doua saptamani.
Afirmatie bazata pe studii stiintifice? Nu cred.

Afirmatie eronata:

Citat:
Daca fac apendicita si merg la doctor (care duce in spate cel putin un secol de stiinta medicala), ma opereaza si scap cu viata.
Corect: "este posibil sa scap cu viata".
Dupa mai bine de un secol de experienta medicala, se moare de apendicita - cateva mii de cazuri pe an.


[/b]
Citat:
Cam asta ar fi diferenta, 1 milion de maini impreunate-n rugaciune nu fac cat doua maini care muncesc.
Aici iti dau dreptate, nu mainile fac miracolul ci credinta.

Last edited by AlinB; 19.01.2010 at 01:31:47.
  #893  
Vechi 19.01.2010, 01:31:33
AteulCelRau
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Sunt curios, ALinB tu esti din ala care crede ca pamantul are daor 6000 de ani?
Deasemena, Dinozaurii au murit in timpul potopului sau fosilele au fost puse in pamant de Dumnezeu pentru ne testa credinta?

Ce parere ai despre un citat al lui gandhi " Daca toata lumea ar lua un ochi pentru un ochi am fi cu totii orbi"
  #894  
Vechi 19.01.2010, 01:34:54
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AteulCelRau Vezi mesajul
Sunt curios, ALinB tu esti din ala care crede ca pamantul are daor 6000 de ani?
Deasemena, Dinozaurii au murit in timpul potopului sau fosilele au fost puse in pamant de Dumnezeu pentru ne testa credinta?
Pai una la mana, credinta mea nu e legata de cei 6000 de ani iar pe de alta parte nici dovezi indubitabile despre cele 4.5 miliarde nu exista, cam asta este pozitia mea.

Si nu vad nici o problema cu fosilele, atat timp cat nu tii musai sa iei drept adevar sfant ipoteza nedemonstrata cum ca au evoluat din una in alta pe o perioada de cateva miliarde de ani.
  #895  
Vechi 19.01.2010, 01:47:03
krabu krabu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.07.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 336
Implicit Amintiri din copilarie

Oare cati dintre noi nu zambim nostalgic vazand energia tinereasca, chiar si atee?

Oare cati dintre noi intelegem la perfectie gadirea aceasta? Parca a fost ieri si aveam 18 ani. Parca a fost ieri si stiam totul. Daca aveam eu forum pe vremea aia! ehehe cate pagini scriam si eu.

Dar oare cati dintre noi putem face ceva pentru cel ce striga in pustiu?

Si aici ma doare inima. De ce nu mai am energia sa ma lupt cu intunericul? Oare pentru ca de fapt nu prea stau in lumina? Ca daca aveam lumina, o scoteam si ne bucuram cu totii de ea.

Uite intrebari:

De ce rasare soarele peste lumea asta?
De ce se invart electronii?
Cine face sa pluteasca gheata?
De ce apa are capacitate calorica mare?
De ce exista constante fizice cata vreme universul este relativ?
De ce cuantumul spatial poate fi demonstrat dar nu poate fi atins?
De ce ar exista viata in tot universul?
Poti sa`mi demonstrezi existenta Adevarului?
Dar existenta raului?

Alte intrebari:
De ce nu ar exista ingeri?
De ce nu ar exista draci?
De ce nu ar exista viata de apoi?
De ce nu ar exista inviere?
De ce nu ar exista Judecata de Apoi?
De ce nu ar fi posibil sa existe Dumnezeu?
Daca admiti ca exista Dumnezeu de ce ti s`ar parea greu de crezut ca universul este creat si nu autocreat?

Alte intrebari:
Faci fapte bune?
Daca da,
Cand vezi un om in pericol si nu poti face nimic (esti in tren si vezi un accident), tu vrei ca acea persoana sa nu pateasca nimic? Si daca nu a patit nimic te simti bucuros? Si daca te simti bucuros, poti sa`mi spui cu ce organ trupesc simti bucuria ca acel om nu a patit nimic? Si daca numesti acest organ, poti sa`mi spui de ce cu acel organ si nu cu altul?

Faci fapte rele?
Daca da,
Cand vezi un om in pericol si nu poti face nimic (esti in tren si vezi un accident) vrei ca acea persoana sa se nenoroceasca? Si daca s`a nenorocit, te simti bucuros? Si daca te simti bucuros, poti sa`mi spui cu ce organ trupesc simti bucuria ca acel om s`a nenorocit? Si daca numesti acest organ, poti sa`mi spui de ce cu acel organ si nu cu altul?

Amintiri din copilarie ...

Last edited by krabu; 19.01.2010 at 01:51:12.
  #896  
Vechi 19.01.2010, 01:53:05
AteulCelRau
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de krabu Vezi mesajul
Oare cati dintre noi nu zambim nostalgic vazand energia tinereasca, chiar si atee?

Oare cati dintre noi intelegem la perfectie gadirea aceasta? Parca a fost ieri si aveam 18 ani. Parca a fost ieri si stiam totul. Daca aveam eu forum pe vremea aia! ehehe cate pagini scriam si eu.

Dar oare cati dintre noi putem face ceva pentru cel ce striga in pustiu?

Si aici ma doare inima. De ce nu mai am energia sa ma lupt cu intunericul? Oare pentru ca de fapt nu prea stau in lumina? Ca daca aveam lumina, o scoteam si ne bucuram cu totii de ea.

Uite intrebari:

De ce rasare soarele peste lumea asta?
De ce se invart electronii?
Cine face sa pluteasca gheata?
De ce apa are capacitate calorica mare?
De ce exista constante fizice cata vreme universul este relativ?
De ce cuantumul spatial poate fi demonstrat dar nu poate fi atins?
De ce ar exista viata in tot universul?
Poti sa`mi demonstrezi existenta Adevarului?
Dar existenta raului?

Alte intrebari:
De ce nu ar exista ingeri?
De ce nu ar exista draci?
De ce nu ar exista viata de apoi?
De ce nu ar fi posibil sa existe Dumnezeu?
Daca admiti ca exista Dumnezeu de ce ti s`ar parea greu de crezut ca universul este creat si autocreat?

Alte intrebari:
Faci fapte bune?
Cand vezi un om in pericol si nu poti face nimic (esti in tren si vezi un accident) vrei ca acea persoana sa nu pateasca nimic? Si daca nu a patit nimic te simti bucuros? Si daca te simti bucuros, poti sa`mi spui cu ce organ trupesc simti bucuria ca acel om nu a patit nimic?

Faci fapte rele?
Cand vezi un om in pericol si nu poti face nimic (esti in tren si vezi un accident) vrei ca acea persoana sa se nenoroceasca? Si daca s`a nenorocit, te simti bucuros? Si daca te simti bucuros, poti sa`mi spui cu ce organ trupesc simti bucuria ca acel om s`a nenorocit?

Amintiri din copilarie ...
WOW, mi-ai deschis ochiii, uite chiar maine ma duc sa ma converstesc la budhism! La asta te refereai nu?

Sincer oamenii buni nu mai dati argumente de genul ce frumoasa si complexa e lumea,deci e clar ca religia X e adevarata.

AI vazut noul Lamborghini, ce furmos si rapid e? Converteste la islam pana nu e prea tarziu!!!
  #897  
Vechi 19.01.2010, 06:59:03
Margelatul Margelatul is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 02.03.2009
Mesaje: 6
Implicit Credinta este adeverirea lucrurilor nevazute

Draga prietene!

Am vazut ca ai inceput aceasta lunga discutie prin a cere sa fi intrebat orice. Sper ca pana acum ti-ai dat seama ca pe cat de greu este a crede in Dumnezeu, tot pe atat de greu este a nu crede in El, si argumentele pro sau contra credintei sau necredintei pot fi interminabile. Cheia acestei probleme este starea ta launtrica, pentru ca intr-o minte stramba chiar si lucrurile drepte devin strambe.

Eu nu am nici o intrebare pentru tine. Doar vreau sa-ti multumesc pentru sinceritate si pentru dorinta de a impartasii cu noi lumea ta launtrica. In cazul tau se potriveste citatul din Revelatie:"Iata Eu (Hristos) stau la usa si bat. Daca cineva imi va deschide, voi intra si voi cina impreuna cu El'. Doar deschizandu-i ii vei simti prezenta...s poate intrebarea ta este o invitatie facuta de tine lui Hristos, spre a cina cu tine. Sau poate nu.Depinde doar de tine.

Oricum iti trimit toata binecuvantarea mea, spre un maine luminos.
  #898  
Vechi 19.01.2010, 07:58:35
cameliaro cameliaro is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 09.12.2008
Mesaje: 2
Implicit Te iubim dragul nostru ateu, ai un suflet curat inca...

Scuza-ma dar nu pot citi atatea pagini...e prea mult pentru mine si nu am rabdare! Te superi?! Nu vreau sa-ti spun decat doua vorbe si atat!
D-le "ateu", pe Dumnezeu nu-l poti cunoaste rational...aici e vorba de ceva mult mai tainic si mai profund decat o gandire limitata rationala, este simtire! Nu stiu de ce, dar...intr-o buna zi, Dumnezeu va dori sa-L cunosti si atunci iL poate vom mai sta de vorba! Esti dureros de tanar...la varsta ta faceam si eu tot felul de nebunii, mi se parea ca viata este doar pentru a fi fericit! Insa, dupa ani de viata adevarata DUMNEZEU s-a indurat de mine si am simtit ajutorul Lui, stiu ca dincolo de ceea ce vedem, de ceea ce pipaim este altceva pe care gandirea noastra limitata nu o putem explica! Cunosc personal multi oameni care au trecut de la un ateism infocat la o religiozitate exemplara, cantareti de rock, medici, actori,etc. Te iubim asa cum esti, "realist", "ateist", tanar si nelinistit...sufletul tau este intr-o continua cautare! Dar, asculta-ma, ve-i ajunge sa zici si tu, "Doamne Iisuse Hristoase miluieste-ma pe mine pacatosul!" sau "Doamne ajuta-ma!" si atunci...sa-ti aduci aminte de aceste vorbe sarace in duh si in continut...Pana atunci...ca va fi peste un an ,2 ....10...IUBESTE dar cu tot sufletul tau fara sa-ti fie frica de suferinta, fa bine in jurul tau, fi smerit(sau modest daca vrei...), judeca totul cu intelepciune si toate faptele tale sa fie un izvor de bucurie. Seara cand pui capul pe perna sa nu-ti fie rusine cu nimic din ceea ce ai facut in timpul zilei! Chiar si tu, asa un ateu cum te numesti daca vei respecta aceste lucruri te vei simtii linistit! Actorul Petru Mamonov care a jucat fenomenal in filmul "Ostrovul" spunea asa: “Sfinții ne învață: mântuiește-te,și e destul pentru o viață. Mod de acțiune? Construiește-te pe sine. ”
Numai bine iti doresc si Doamne ajuta!
  #899  
Vechi 19.01.2010, 09:20:24
topcat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de krabu Vezi mesajul
Oare cati dintre noi nu zambim nostalgic vazand energia tinereasca, chiar si atee?

Oare cati dintre noi intelegem la perfectie gadirea aceasta? Parca a fost ieri si aveam 18 ani. Parca a fost ieri si stiam totul. Daca aveam eu forum pe vremea aia! ehehe cate pagini scriam si eu.

Dar oare cati dintre noi putem face ceva pentru cel ce striga in pustiu?

Si aici ma doare inima. De ce nu mai am energia sa ma lupt cu intunericul? Oare pentru ca de fapt nu prea stau in lumina? Ca daca aveam lumina, o scoteam si ne bucuram cu totii de ea.

Uite intrebari:

De ce rasare soarele peste lumea asta?
De ce se invart electronii?
Cine face sa pluteasca gheata?
De ce apa are capacitate calorica mare?
De ce exista constante fizice cata vreme universul este relativ?
De ce cuantumul spatial poate fi demonstrat dar nu poate fi atins?
De ce ar exista viata in tot universul?
Poti sa`mi demonstrezi existenta Adevarului?
Dar existenta raului?

Alte intrebari:
De ce nu ar exista ingeri?
De ce nu ar exista draci?
De ce nu ar exista viata de apoi?
De ce nu ar exista inviere?
De ce nu ar exista Judecata de Apoi?
De ce nu ar fi posibil sa existe Dumnezeu?
Daca admiti ca exista Dumnezeu de ce ti s`ar parea greu de crezut ca universul este creat si nu autocreat?

Alte intrebari:
Faci fapte bune?
Daca da,
Cand vezi un om in pericol si nu poti face nimic (esti in tren si vezi un accident), tu vrei ca acea persoana sa nu pateasca nimic? Si daca nu a patit nimic te simti bucuros? Si daca te simti bucuros, poti sa`mi spui cu ce organ trupesc simti bucuria ca acel om nu a patit nimic? Si daca numesti acest organ, poti sa`mi spui de ce cu acel organ si nu cu altul?

Faci fapte rele?
Daca da,
Cand vezi un om in pericol si nu poti face nimic (esti in tren si vezi un accident) vrei ca acea persoana sa se nenoroceasca? Si daca s`a nenorocit, te simti bucuros? Si daca te simti bucuros, poti sa`mi spui cu ce organ trupesc simti bucuria ca acel om s`a nenorocit? Si daca numesti acest organ, poti sa`mi spui de ce cu acel organ si nu cu altul?

Amintiri din copilarie ...
Apai din copilarie lucrurile s-au mai schimbat, stiinta a raspuns la multe din intrebarile tale, celelalte fiind prost puse.
  #900  
Vechi 19.01.2010, 09:21:27
topcat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AteulCelRau Vezi mesajul
[...]
Viata dupa moarte? De ce nu flacara violeta?
Subiect închis



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Partener ateu onyx235 Nunta 87 26.03.2011 21:52:20
Suntem crestini, intrebati-ne orice andreicozia Generalitati 133 16.08.2010 23:01:34
Eminescu ateu? pisi Generalitati 39 18.01.2010 16:49:03
De ce sunt ateu agnostic hmiron Teologie si Stiinta 43 30.12.2009 22:51:32
ateu sau crestin? Dan-Virgil Generalitati 33 12.07.2008 21:21:58