Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #271  
Vechi 30.08.2010, 16:34:57
Radu32 Radu32 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.02.2010
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 491
Implicit hai sa vorbim despre capitalism !

debandada din spitale va continua la infinit daca ele vor ramane de stat !

Singura solutie salvatoare este privatizarea urgenta si totala a intregului sistem sanitar romanesc !

Statul sa-i lase frumusel pe antreprenori si investitori privati sa-si investeasca banii in infrastructura si aparatura medicala, apoi sa ai dea banii sub forma unui card special, omului in mana, cand are probleme sa mearga la ce spital vrea si acolo sa i se deconteze toate serviciile bineinteles de catre stat !

Solutia e simpla si eficienta, pentru ca ar incuraja competenta si spitatele serioase, sa ramana pe piata, neseriosii ar da urgent faliment pt ca nu li s-ar mai duce nimeni pe acolo !

Sa vezi atuncea bici pe medici si asistente din partea patronului, care i-ar da afara in suturi,daca ar vedea ceva abateri de la regulamentul de ordine interioara !

In sfarsit, ideea nici macar nu se dezbate,pentru ca medicii in primul rand nu vor privatizare, pt ca le place la stat ca fac ce vrea muschii lor !
Da pt cetateanul de rand, pentru prostul de rand e pagubos !
Reply With Quote
  #272  
Vechi 30.08.2010, 16:54:29
Dumitru73's Avatar
Dumitru73 Dumitru73 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2010
Locație: București
Mesaje: 5.788
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Radu32 Vezi mesajul
debandada din spitale va continua la infinit daca ele vor ramane de stat !

Singura solutie salvatoare este privatizarea urgenta si totala a intregului sistem sanitar romanesc !

Statul sa-i lase frumusel pe antreprenori si investitori privati sa-si investeasca banii in infrastructura si aparatura medicala, apoi sa ai dea banii sub forma unui card special, omului in mana, cand are probleme sa mearga la ce spital vrea si acolo sa i se deconteze toate serviciile bineinteles de catre stat !

Solutia e simpla si eficienta, pentru ca ar incuraja competenta si spitatele serioase, sa ramana pe piata, neseriosii ar da urgent faliment pt ca nu li s-ar mai duce nimeni pe acolo !

Sa vezi atuncea bici pe medici si asistente din partea patronului, care i-ar da afara in suturi,daca ar vedea ceva abateri de la regulamentul de ordine interioara !

In sfarsit, ideea nici macar nu se dezbate,pentru ca medicii in primul rand nu vor privatizare, pt ca le place la stat ca fac ce vrea muschii lor !
Da pt cetateanul de rand, pentru prostul de rand e pagubos !
Cine le mai cumpara?
Dotari nu au, medicii buni au plecat aproape toti ...
Reply With Quote
  #273  
Vechi 30.08.2010, 16:55:36
krabu krabu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.07.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 336
Implicit

Sunt cumva mai mulți români bolnavi?

Personal cred că ar trebui să fie biserica și blocul!

[Sunt și spitale puține pentru că sunt arhipline dar și biserici puține pentru că se stă pe afară la Liturghie]
Reply With Quote
  #274  
Vechi 30.08.2010, 17:34:42
andreicozia andreicozia is offline
Banned
 
Data înregistrării: 23.02.2009
Locație: Hristos, Budha, Mohamed, Krisna, iubire, pace
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.810
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Pr.Gheorghe Vezi mesajul

In aceasta ordine de idei, va pot marturisi ca sotia mea lucreaza in sistemul sanitar, asistent medical intr-un spital ce trateaza TBC-ul. Ca familie resimtim din plin "binecuvantarile" cu care ne onoreaza sitemul in aceste zile. Mediul acesta (TBC) este unul din cele mai degradante nu numai pentru pacient dar si pentru personalul din aceste spitale. Nu stiu unde in Europa, un asistent intr-un spital TBC ar accepta sa lucreze pentru 1000 (o mie) de lei, deci putin peste 200 euro, pe luna? Asta in conditiile in care mediul este infect, echipamente de protectie nu exista si sitemul te batjocoreste constant.
Va rog sa ma credeti ca simt din plin frustrarea celor din sistemul medical, mai ales ca venitul sotiei, de peste doi ani, reprezinta peste 80% din totalul veniturilor din familie, astfel fiind vital pentru noi.

Vina preotilor pentru aceasta situatie este doar aceea ca poate nu se roaga mai abitir pentru tara asta! Poporul lui Israel de multe ori a cazut si multi fii ai sai au murit de mania Domnului Dumnezeu, dar Domnul si-a intors fata catre ei cu blandete de fiecare data cand dreptii au facut rugaciune. La noi fie nu mai sunt oameni drepti si vom muri cu toti, fie sunt dar nu se roaga, stiu ei de ce, fie sunt, se roaga, dar Domnul inca nu vrea sa ia seama; mai avem de patimit!

Dar oare numai preotii trebuie sa se roage domnule Dumitru? Dumneavoastra de la cine asteptati solutii? De la unul ca Boc sau ca Videanu? Iar imi vine sa ma scutur a lehamite, brrrrr.......!!!!!

Sa dea Dumnezeu sa aveti parte de sanatate multa ca sa nu ajungeti la spital. Acolo nu mai este decat Dumnezeu.
hmmm,
Par Gheorghe, citesc si ma intristez....
Imi pare rau pentru tine ca gindesti asa...."Mediul acesta (TBC) este unul din cele mai degradante nu numai pentru pacient dar si pentru personalul din aceste spitale" si ca nu ai recunoscut in acestea o posibilitate de a te mintui si tu si sotia ta prin lucrarea inimi in actiune...ACESTEA sunt SANSELE pe care vi le-a dat Dumnezeu pentru a te sfintii, sa ajutati bolnavii de TBC prin actul "IUBIRII IN ACTIUNE"...

UITI DE HRISTOS, omule a lui Dumnezeu!...Hristos cind s-a bagat printre leprosi, paduchiosi si handicapati si bolnavi urit mirositori si "degradanti" NU a cerut beneficii si protectie sociala si NU s-a plins de batjocura!

Gindeste-te bine de ce ti-ai ales aceasta meserie de preot, tu si alti preoti care se ascund pe aici sub alte pseudonime nastrusnice!..oare este doar pentru a primi oameni la spovada, si a te foi toata ziua prin altar?...nu cred! Eu nu zic ca toti sunt capabili de dragoste pentru cel nemernicit si urit mirositor ca Maica Theresa, dar macar sa nu ne plingem ca nu cistigam CIT TREBUIE

..si mai vorbim ca s-a apostaziat Occidentul. GRESIT! Occidentul a trecut de la vorbe la fapte, de la ritualuri seci si ne-productiva in multe cazuri(dar buna la teschelie), la iubirea aproapelui in actiune(dar aia doare si pute)!..prin respect la toate nivelele de guvernamint. La ei religia iubirii s-a revarsat in afara..a parasit biserica, nu a ramas in cladire.
Da, intradevar occidentaliiin parte au parasit bisericile, dar au umplut societatile de caritate si de voluntari prin spitalele de bolnavi terminali, isi deschid usile si inimile tuturor nevoiasilor. Priveste doar ce fac cu tiganii si alti saraci goniti de noi..pe care nici nu-i lasam sa intre in biserica.

De la aceasta mentalitate stagnanta, din pacate, treburile merg in jos

Last edited by andreicozia; 30.08.2010 at 17:41:44.
Reply With Quote
  #275  
Vechi 30.08.2010, 17:42:11
cocacoc cocacoc is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 11.05.2010
Mesaje: 449
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Pr.Gheorghe Vezi mesajul
Nu stiu unde in Europa, un asistent intr-un spital TBC ar accepta sa lucreze pentru 1000 (o mie) de lei, deci putin peste 200 euro, pe luna? Asta in conditiile in care mediul este infect, echipamente de protectie nu exista si sitemul te batjocoreste constant.
"Amice" , unde in Europa sunt conditiile astea ? Iti zic eu unde. In tara cu 90% declarati ortodocsi la recensamantul din 2002 .
Reply With Quote
  #276  
Vechi 30.08.2010, 17:47:23
andreicozia andreicozia is offline
Banned
 
Data înregistrării: 23.02.2009
Locație: Hristos, Budha, Mohamed, Krisna, iubire, pace
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.810
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cocacoc Vezi mesajul
"Amice" , unde in Europa sunt conditiile astea ? Iti zic eu unde. In tara cu 90% declarati ortodocsi la recensamantul din 2002 .
Da, dar doar in Romania ai ocazia sa te mintuiesti pe loc mingiind un nemernicit de soarta "fara conditii" si sa devii "amica coca" cu el.

In Occident sunt asa de multi care s-au aruncat trup si suflet sa creeze conditii corespunzatoare pentru TBCisti ca nu prea mai este loc pentru tine, in Romania in schimb, la tot pasul! deci ce mai astepti?
Reply With Quote
  #277  
Vechi 30.08.2010, 18:19:53
Pr.Gheorghe
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de andreicozia Vezi mesajul
hmmm,
Par Gheorghe, citesc si ma intristez....
Imi pare rau pentru tine ca gindesti asa...."Mediul acesta (TBC) este unul din cele mai degradante nu numai pentru pacient dar si pentru personalul din aceste spitale" si ca nu ai recunoscut in acestea o posibilitate de a te mintui si tu si sotia ta prin lucrarea inimi in actiune...ACESTEA sunt SANSELE pe care vi le-a dat Dumnezeu pentru a te sfintii, sa ajutati bolnavii de TBC prin actul "IUBIRII IN ACTIUNE"...
Mai ce mai cautati acul in carul cu fan! De unde stii dumneata care este raportarea mea sau a sotiei mele la misiunea sociala? Esti rautacios la adresa preotilor, asta se vede clar si esti subiectiv din cine stie care motive. N-as vrea sa spun ca este din micimea sufleteasca sau intelectuala; nu te cunosc. Poate ai ceva motive "binecuvantate".

Oricum, raman la parerea ca mediul dintr-un spital TBC este foarte degradant, la nivel uman si social, ba si profesional (pentru personal); asta, bineinteles in sistemul nostru sanitar, ca despre asta scriam. Din apostrofarile domniei tale cred ca ai tradus (oare de ce?) ca am afirmat ca cei care au TBC nu sunt vrednici de atentie. Eu te-as invita sa faci misionarism caritabil intr-un spital de acest gen si apoi sa facem comparatii "fata catre fata", cine este mai tare. Sunt foarte serios cand afirm asta, se poate aranja; doar trei luni! Daca nu ai sa raspunzi invitatiei mele, poate ar fi bine sa te cercetezi putin si sa vezi cat din fiinta ta este altruism si cat este egoism. Esti rautacios si ca sa te arati mare (ca importanta) incerci sa micsorezi pe oricine se afla in preajma ta, pentu ca dumneata nu vrei, sau nu poti, creste. Repet, mediul este degradant (vino si gusta!) nu persoanele sunt degradante.

Acestea sunt sansele pe care Dumnezeu ni le-a dat spre mantuire, zici? Ai vorbit ca un intelept si daca nu te-ai fi aratat fariseu poate te foloseai de aceasta intelepciune si in viata proprie. Te si contrazici in acelasi timp: fie Biserica are o lucrare mantuitoare ce se bazeaza si pe opera caritabila si deci este nevoie de multe Biserici si preoti chiar in spitale fie nu este nevoie de asa ceva pentru ca dumneata nu dai nici doi bani pe aceasta lucrare si atunci iei in ras ceea ce imi sugerezi mie (o lucrare "IUBIRE IN ACTIUNE"); iar asta se poate traduce ca blasfemie.

Daca chiar iti pare rau pentru mine, iti multumesc si te rog sa faci o rugaciune si pentru mine, pacatosul! Am sa ma rog si eu pentru dumneata si poate ne vom mantui amandoi, cu mila lui Dumnezeu, nu din faptele noastre ca sa nu ne mandrim.
Reply With Quote
  #278  
Vechi 30.08.2010, 18:20:55
Pr.Gheorghe
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cocacoc Vezi mesajul
"Amice" , unde in Europa sunt conditiile astea ? Iti zic eu unde. In tara cu 90% declarati ortodocsi la recensamantul din 2002 .
Esti pe langa!
Reply With Quote
  #279  
Vechi 30.08.2010, 18:26:21
Pr.Gheorghe
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de andreicozia Vezi mesajul
hmmm,

UITI DE HRISTOS, omule a lui Dumnezeu!...Hristos cind s-a bagat printre leprosi, paduchiosi si handicapati si bolnavi urit mirositori si "degradanti" NU a cerut beneficii si protectie sociala si NU s-a plins de batjocura!

Gindeste-te bine de ce ti-ai ales aceasta meserie de preot, tu si alti preoti care se ascund pe aici sub alte pseudonime nastrusnice!..oare este doar pentru a primi oameni la spovada, si a te foi toata ziua prin altar?...nu cred! Eu nu zic ca toti sunt capabili de dragoste pentru cel nemernicit si urit mirositor ca Maica Theresa, dar macar sa nu ne plingem ca nu cistigam CIT TREBUIE
Iarta-ma ca revin cu un nou citat. Mi-a scapat prima data! asta este partea care te arata fariseu: adica vrei sa fac un sacrificiu total iar dumitale sa ti se permita "dreptul" de a ma biciui cand doresti. Lasa-l pe Hristos si sa calculeze sacrificiul si sa foloseasca biciul!
Reply With Quote
  #280  
Vechi 30.08.2010, 19:00:27
andreicozia andreicozia is offline
Banned
 
Data înregistrării: 23.02.2009
Locație: Hristos, Budha, Mohamed, Krisna, iubire, pace
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.810
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Pr.Gheorghe Vezi mesajul
Iarta-ma ca revin cu un nou citat. Mi-a scapat prima data! asta este partea care te arata fariseu: adica vrei sa fac un sacrificiu total iar dumitale sa ti se permita "dreptul" de a ma biciui cand doresti. Lasa-l pe Hristos si sa calculeze sacrificiul si sa foloseasca biciul!
Tu doar ai deschis cum se zice o "conserva plina de viermi" intr-o situatie aproape generalizata de evitare a ceea ce tine de "descrierea jobului tau". Apostrofarea mea ca vezi tu sunt fariseu tine de regula "In Biserica numai eu vorbesc". da, poate acolo, da numai tu vorbesti dar aici NU.
Nu te mai lega de mine si de observatiile mele deoarece de aceea mi-a dat Hristos capacitatea de a observa si trage concluzii pentru ca in lipsa Lui fizica sa ne putem corecta unii pe altii....si NU EU M_AM FACUT PREOT CI TU deci asuma-ti responsabilitatea actiunilor tale!
Nu te biciuiesc eu ci doar ti se reaminteste ce responsabilitati ai ca lucrator al poruncii de care faci tu misto si o declari BLASFEMIE, auzi tu, dupa care ti-ai postat-o cu pompa in semnatura.
Tu macar constientizezi ce inseamna sa "va iubiti ASA CUM V-AM IUBIT EU"????????? crezi ca este vorba de ritualurile continue fara ACTIUNE?
Zici ca nu stiu eu ce predici tu in legatura cu Iubirea aproapelui( cum te raportezi tu)...pai nu vezi ca in afara de predici in biserica in alte parti NU VA VEDEM? ce rost are sa avem atitea biserici TEORETICE si PREDICATIVE. Priveste, cine se cufunda in IUBIREA PRACTICA devine VIZIBIL!

Hristos ne-a iubit cu mizeria noastra, cu lipsa conditiilor MEDIULUI in care lucrezi, cu puroaie, cu flegme, cu tusiri in fata si varsaturi. Conditiile MEDIULUI erau sub orice critica. Lumea murdara tragea de el il murdarea pe haine cu singe si puroi. Cei mai saraci dintre saraci nu erau aruncati in strada ci se lucra cu ei, si nu 5 minute, cu o binecuvintare...ci trebuie sa stai cit trebuie.

La fel ca si in cazul presedintelui tarii.
Tatica, nu faci fata, , pa la revedere, apuca-te de altceva in viata, lasa locul altuia mai capabil...si astfel se reglementeaza si situatia in tara nu dind vina pe "cit de pacatosi suntem"
Daca ar fi valabila sintagma asta, Occidentul ar fi fost in cea mai crunta mizerie. Dar uite ca nu sunt, ci total invers, iar induhovnicirea lor se poduce prin seriozitate si iubire in practica.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Copiii din spitale Adriana Cluj Umanitare 0 11.04.2012 08:30:57
Biserici din Romania cu moaste 1 Bucurie Moaste 10 09.07.2011 00:21:12
taxele in biserica si in spitale Mirela0110 Generalitati 53 18.02.2011 20:19:40
Biserici Ortodoxe si Biserici Schismatice adelin Biserica Ortodoxa in relatia cu alte confesiuni 4 27.01.2010 22:34:48
Romania bunului simt ...sau ....Romania nesimtirii ! elenavioletacocos Generalitati 22 22.11.2009 22:58:28