Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Cultura, Arta, Stiinta > Muzica Bisericeasca
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #41  
Vechi 31.10.2007, 18:40:53
krabu krabu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.07.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 336
Implicit

Prin telefonul fără fir, de la Jeni, am aflat si eu de Moise Marian. Este superb. Vă multumesc pentru marea bucurie ce mi-ati făcut-o. Am dat jos de pe DC++ cca 25 de acatiste. Cel mai mult mi-a plăcut Acatistul Prea Dulcelui Iisus. Cred că vă poate ajuta si pentru rugăciunea inimii.

Doamne ajută.
Reply With Quote
  #42  
Vechi 31.10.2007, 19:34:00
kvlr kvlr is offline
Member
 
Data înregistrării: 14.09.2007
Mesaje: 78
Implicit

Cu tot respectul pentru munca lui Marian Moise..si pt ca topicul este despre muzica psaltica...ce canta el se departeaza mult de muzica psaltica...suna interesant, rescunosc, dar cu fiecare cd care il scoate incepe sa "doineasca" din ce in ce mai tare...e placut auzului dar NU e muzica psaltica... interpreteaza acatiste... nu pot fi sigur dar oricum nu cred foloseste niste partituri...nimeni nu a compus asa ceva la o asemenea amvergura...greu de crezut ca a inceput el sa compuna actiste pe note de psaltichie...
Cat despre faptul ca ne poate ajuta pentru rugaciunea inimii, mi se pare mai mult decat fortata acesta idee... BO nu ne invata ca tebuie sa ne rugam pe muzica...muzica religioasa si muzica psaltica nu sunt "muzici" de relaxare, contemplare sau meditatie... Iertare! :)Dumnezeu sa ne lumineze!
Reply With Quote
  #43  
Vechi 31.10.2007, 19:44:33
krabu krabu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.07.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 336
Implicit

Poate că ai dreptate. Mie însă mi-ar plăcea să mă pot ruga cu o inimă topită. Am vrut doar să spun că ascultând acel acatist, cuvintele Doamne Iisuse Hristoase miluieste-mă mi-au încălzit inima. Într-un mod pe care nu-l stiam. Voi vorbi cu părintele meu despre asta. Si despre aceste acatiste (nu au ison). Dar până atunci le ascult cu mare plăcere.

În schimb sotiei mele nu-i plac.
Reply With Quote
  #44  
Vechi 31.10.2007, 19:53:16
kvlr kvlr is offline
Member
 
Data înregistrării: 14.09.2007
Mesaje: 78
Implicit

Pe care le am ascultat eu au ison...acum ascult cel al Cuv. Ma. Parascheva... insa foloseste isonul electronic si nu cel tinut de un cor... Dumnezeu sa ne lumineze!:)
Reply With Quote
  #45  
Vechi 31.10.2007, 19:57:24
krabu krabu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.07.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 336
Implicit

Doream să spun că nu au isonul traditional.

Si mi-a mai plăcut acatistul martirilor români.
Reply With Quote
  #46  
Vechi 31.10.2007, 22:29:53
Z.Lidia Z.Lidia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 31.01.1975
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 545
Implicit

Citat:
În prealabil postat de kvlr
BO nu ne invata ca tebuie sa ne rugam pe muzica...muzica religioasa si muzica psaltica nu sunt "muzici" de relaxare, contemplare sau meditatie... Iertare! :)Dumnezeu sa ne lumineze!
Nu inteleg. Nici muzica lui Moise Marian nu mi se pare: de relaxare, contemplare sau meditatie!(e adevarat ca am ascultat putin din muzica lui)
Muzica de rugaciune, care face bine sufletului. Si daca meditatia (gandirea) este catre Dumnezeu, prin aceasta muzica, nu inteleg care e problema.
Se canta "Tatal nostru" in biserica! Deci ne putem ruga pe muzica. Si psalmii se pot canta. De la David incoace..
Reply With Quote
  #47  
Vechi 31.10.2007, 22:29:59
Vitamina Vitamina is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 31.10.2007
Mesaje: 4
Implicit

ison traditional....cum suna :))
Reply With Quote
  #48  
Vechi 31.10.2007, 22:32:14
Vitamina Vitamina is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 31.10.2007
Mesaje: 4
Implicit

lidia...m-as abtine in locul tau daca nu as avea studii corespunzatoare in domeniu ca sa vb. ai o parere total gresita de muzica bisericeasca. pentru tine ori citesti ori canti tot una e. ori nu e chiar asa. mai documenteaza-te si ai sa vezi ca nu tot ce zboara se si pune in practica !
Reply With Quote
  #49  
Vechi 03.11.2007, 13:53:36
kvlr kvlr is offline
Member
 
Data înregistrării: 14.09.2007
Mesaje: 78
Implicit

una este sa asculti muzica religioasa si sa iti indrepti mintea si inima spre Dumnezeu..(e normal sa fie asa) si alta e sa transformi muzica religoasa in muzica de meditatie gen "Buda Bar"...te vezi citind un acatist sau din psaltire in timp ce in boxe se aude un acatist rostit de Marian Moise? Nu prea cred! la asta m am referit! nu zici bine "ne putem ruga pe muzica"...(asta i pura mediatatie)... dar ne putem "ruga cantand" (asta e cu totul altceva)...asta facem noi in biserica cand cantam "Tatal nostru" si nu numai... :) Dumnezeu sa ne lumineze!
Reply With Quote
  #50  
Vechi 11.07.2010, 22:33:19
camelia81 camelia81 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 19.02.2010
Mesaje: 2
Implicit Agni Partene + liturghie/ paraclis in greaca

Doamne-ajuta!

As dori eu Agni Partene, pe mail, daca se mai poate: cameliacornea@ymail.com
De asemenea, ma intereseaza muzica bizantina in greaca, de genul: psaltica/ liturghie/ paraclisul Maicii Domnului.

Multumesc.


Citat:
În prealabil postat de MARIUS_DANIEL Vezi mesajul
Frati si surori trebuie sa ascultati neaparat urmatoarea melodie religioasa greceasca,e absolut divina.Melodia se numeste Agni Partene si e interpretata de Theodore Vassilicos.Daca vreti vi-o pot trimite prin mail.:)
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Un nou site de muzică bizantină cristiboss56 Resurse ortodoxe on-line 1 08.01.2013 22:43:24
va rog datimi cv site.uri cu muzica bizantina alexya89 Generalitati 1 11.08.2009 21:05:50
Azi concert de muzica bizantina la Iasi mihailt Stiri, actualitati, anunturi 2 09.07.2009 19:43:45
Concert muzica bizantina 15.10.2008 mihailt Stiri, actualitati, anunturi 4 25.10.2008 19:32:23
MUZICA BIZANTINA pacatosu Muzica Bisericeasca 3 29.03.2008 21:30:22