Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Nunta
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #31  
Vechi 09.04.2013, 17:56:31
Patrie si Credinta's Avatar
Patrie si Credinta Patrie si Credinta is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.05.2011
Locație: Ploiesti
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.536
Send a message via Skype™ to Patrie si Credinta
Implicit

Citat:
În prealabil postat de lore86 Vezi mesajul
Cat priveste instruirea copiilor de catre mama, americanii ne-au aratat ca se poate. Se pot obtine rezultate chiar foarte bune cu copii scoliti acasa. Dar asta presupune o mare jertfa. Oare cine si-o mai poate asuma?
din punct de vedere scolastic, se poate. dar motivul pt care e privit ciudat fenomen e ca acei copii nu isi dezvolta abilitatile sociale necesare si capacitatea de a rezista stresului. combina asta cu faptul ca capeti o stigma de la cei crescuti in mediul public ca esti "home-schooled",
si a faptului ca da prost pe CV, si nu mai pare o idee asa buna.
__________________
Every point of view is useful, even those that are wrong - if we can judge why a wrong view was accepted.
Reply With Quote
  #32  
Vechi 09.04.2013, 18:11:06
Andra_07 Andra_07 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.09.2012
Religia: Ortodox
Mesaje: 214
Implicit

Citat:
În prealabil postat de N.Priceputu Vezi mesajul
Andra, topicul este despre felul în care sunt văzute familiile cu mulți copii în societatea noastră. Ar trebui ca toți cei care n-avem (mulți) copii să ne abținem de la a ne exprima aprecierea și să lăsăm mai degrabă impresia că și nouă ne par ciudate astfel de familii? Sau să lăsăm să vorbească despre ei înșiși doar cei cu familii numeroase?
Dacă eu n-am fost vrednic, de ce să nu mă bucur că altul a fost (este)?

În plus, dintre persoanele care s-au exprimat aici nu numai una are copii.

L.E. Chiar și pentru cei care vor, nu este deloc ușor să găsească, în vremea mentalității actuale, pe cineva care să le împărtășească această concepție de viață.
Din cate am vazut, doar Lore are o familie numeroasa. In rest am auzit de 1-2 copii, ceea ce nu e nimic iesit din comun. Toti ne dorim 2 copii.
Dar mi se pare aberant ca persoane care fie sunt necasatorite, fie sunt casatorite dar utilizeaza mijloace de contraceptie, sa tina predici despre familii numeroase. Cred ca exemplul personal este singura metoda prin care poti demonstra ceva in legatura cu acest aspect.
Lore este intr-adevar un model pentru noi toti. Ne arata ca se poate si o felicit pentru asta.
Reply With Quote
  #33  
Vechi 09.04.2013, 18:23:05
N.Priceputu
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Nu este numai Lore. Mai este cel puțin încă o persoană.
Reply With Quote
  #34  
Vechi 09.04.2013, 18:24:15
gpalama's Avatar
gpalama gpalama is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.02.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.285
Implicit

Un mic paradox: in anii 1940 familiile aveau 5-9 copiii. Familiile cu 2-3 copii erau ... ciudate?

Iar acum lucrurile s-au schimbat: familiile au 1-2 copii, mai vezi 3, dar rar peste 3.


Concluzia: normalitatea biologica este de a avea mai multi copii, iar istoria umana arata ca familiile aveau 5-9 copii in decursul vietii.

Familiile din ziua de astazi au 1-2 copii pentru ca folosesc diverse metode de evitare a copiilor sau de contraceptie, avort.


Ma bucur cand vad ca o familie are multi copii, si cred ca aceea este o familie normala.

Cand o familie are putini copii, atunci acolo sunt probleme mari, si rareori acelea sunt biologice...



Asta este o parare personala, nu stiu daca este in acord cu invatatura Bisericii:

Cred ca Dumnezeu ne-a dat si creier pe pamant. Nu suntem chiar iepuri si putem sa ne stapanim putin si noi.

Adica femeia poate sa refuze sa faca pe banda rulanta copii, de dimineata pana seara, pentru ca barbatul are chef sa ....

Dar o femeie care refuza in mod absolut sa faca si copii, si care nu face 1-2.... mi se pare gresit total.

Daca accepta insa toti copiii ca fiind "lasati de Dumnezeu" si cruce de la Dumnezeu pentru mantuire, atunci ferice de ea. Este foarte greu, dar cred ca si bucuria este pe masura.

Ferice de o astfel de femeie si mama, care se inconjoara de copii, si care in plus, le da o educatie crestina.
Pentru ca viata fara educatie, este ca un copac sadit, dar neudat si neplivit de viermi.
Reply With Quote
  #35  
Vechi 09.04.2013, 18:45:18
stefan florin's Avatar
stefan florin stefan florin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.02.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.856
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Dumitru73 Vezi mesajul
asta arată lipsa de cultură și educație religioasă a romanului
mai bine spus a romanului "modern"
Reply With Quote
  #36  
Vechi 09.04.2013, 19:17:42
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Andra_07 Vezi mesajul
Sincer acum, toti avem pacate. Nu mai fiti asa inchisi la minte sa judecati pe toata lumea in jurul vostru. Tu crezi ca esti lipsit/a de pacate ca sa ma judeci?

Cel mai amuzant mi se pare ca in afara de Lore, care este un exemplu pentru noi ceilalti, restul vorbesc ca sa se afle in treaba. Mai e careva cu mai mult de 4 copii pe aici? Abstinenta, contraceptie, adevarul e ca ne place sa ne dam credinciosi, martiri, evlaviosi, dar cand vine vorba de turnat copii "fara numar", ne cam abtinem toti.

Deci eu cred ca mai toti aprobam tacit aceste reguli nescrise lumesti despre felul cum luam decizia sa ne inmultim. E usor sa vorbim de pe margine ca ne plac familiile numeroase, ca asa e frumos, ca asa e normal. Eu zic ca cine sustine aceste opinii cu atata ardoare, sa le si respecte. Pana atunci sunt pur si simplu niste vorbe aruncate in vant. Iar sincer, cuvintele in ziua de azi nu mai au valoare.
Cunoasteti dvs situatia fiecarei persoane care comenteaza pe acest thread?
Sunt diverse cazuri: oameni singuri,boli si neputinte in sfera procreerii,femei tinere necasatorite,femei(nu atat de tinere)necasatorite...etc
Fiecare cu experienta lui si cu puterea de a rezolva marile provocari ale vietii.

Dupa dvs exista numai persoane ipocrite care fac declaratii publice in favoarea familiilor numeroase ,cu contraceptivele in sertar?
Este o atitudine maniacala,demna de paranoia sa-i crezi pe toti mincinosi,ipocriti.
Mai degraba dvs aveti un moment de reflecsie sa observati daca nu problemele stau in ograda dvs.
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.
Reply With Quote
  #37  
Vechi 09.04.2013, 19:20:02
Andra_07 Andra_07 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.09.2012
Religia: Ortodox
Mesaje: 214
Implicit

Putem sa nu intram in polemica iar? Stii ca iese urat de fiecare data intre noi doua.
Asa cum eu imi rezerv dreptul de a crede orice despre oricine, vad ca si tu imi descrii comportamentul intr-un mod mai mult decat tendentios.
Deci abtine-te, te rog. Propun sa nu incepem din nou.
Reply With Quote
  #38  
Vechi 09.04.2013, 19:25:08
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit

Nu ma feresc sa te taxez daca bati campii!
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.
Reply With Quote
  #39  
Vechi 09.04.2013, 19:34:00
Andra_07 Andra_07 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.09.2012
Religia: Ortodox
Mesaje: 214
Implicit

Ce sa zic. Ai o atitudine extrem de evlavioasa, crestina si iertatoare. Esti un exemplu de credinta si morala. Nu stiu ce s-ar face lumea asta fara oameni atat de critici ca tine. Sunt sigura ca Dumnezeu te va rasplati pentru corectiile pe care le aplici asupra mea si a altora.
Reply With Quote
  #40  
Vechi 09.04.2013, 20:07:13
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

Cum mai merge cu hirotonisirea?
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare