Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Viata monahala > Calugarul
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #231  
Vechi 27.10.2016, 22:03:14
GMihai's Avatar
GMihai GMihai is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.02.2015
Religia: Catolic
Mesaje: 1.596
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ioan67 Vezi mesajul
Imi place sa cred ca bunul nostru coleg Cristian nu observa repere prin fund...
Dar asa cum scrii "fi" in loc de "fii", scrii si "reperencur" in loc de "repercusiuni".

Stramosii nostri latini ziceau "repercussio" (fara nici un cur), iar fratii francezi zic "repercussion" pentru a denumi urmarea, consecinta.
Topicul despre repere si cur e altul....

Se poate? Un retor de asa calibru muntenesc sa nu stapaneasca un mic "r"? Ce-o sa te faci cu legiunile de drrrraci cand vor da navala in toiul noptii sau al amiezii, daca nici pe bietul "r" nu-l stapanesti?...
Asta nu e vina lui, e vina sistemului de invatamant romanesc. Masteranzi semidocti....
__________________
"If you take the Christian Bible and put it out in the wind and the rain, soon the paper on which the words are printed will disintegrate and the words will be gone. Our bible IS the wind and the rain." Herbalist Carol McGrath as told to her by a Native-American woman.

"Laudato si, mi Signore, per frate Uento
et per aere et nubilo et sereno et onne tempo,
per lo quale, a le Tue creature dài sustentamento"
- Sfântul Francisc de Assisi
Reply With Quote
  #232  
Vechi 27.10.2016, 22:06:10
Igor_Paslusnik's Avatar
Igor_Paslusnik Igor_Paslusnik is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.02.2015
Locație: Biserica. Creștin al Bisericii primare, cea fără erezie, numită politic după anul 1054: Ortodoxia
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.724
Implicit

Mulțumesc, "Ortodoxia_e_Adevărul".

Poftim, așa este, deci:

Motivul 81: 41.975.000 de copii sunt avortați la nivel global, anual. Adică 115.000 de copii sunt uciși în fiecare zi, adică 4791 de copii pe oră.

P.S.: Ioan67, da, așa este: repercusiune, sau urmare, sau consecință.

Dumnezeu nu se supără că facem greșeli gramaticale, nu ajută, nici nu împiedică mântuirea. E din respect, din etica bunului simț, să înțelegi că pot și vor apărea și greșeli gramaticale, că suntem la tastatură, ori greșeli din indiferență, ori din obișnuință.

Citat:
În prealabil postat de GMihai Vezi mesajul
Asta nu e vina lui, e vina sistemului de invatamant romanesc. Masteranzi semidocti....
Bravo, de azi ejti mai dejtept. :) Să trăiești !

Și totuși, cât timp tu trăiești, se avortează 3,32 de copii pe minut. Ucid femeile "mamele", cea mai mare minune din Univers: Viața !

Vai...
__________________
Noul Testament ortodox e manualul normalității. Să citim zilnic din el, din Patristică, Dogmatică, Sfintele Canoane, cărți de la Sfinți ortodocși, nu de alte culte, ptr. a avea viață sfântă. În erezii nu e Duhul Sfânt, Har, Taine, Mântuire.

Dorim unirea tuturor în Sfânta Biserică fără ereziile lor. Hristos/Biserica/Creștinismul este și va fi ecumenic nu eretic-ecumenist, deschis la dialog și vindecare ptr. orice boală până la Parusie. Iubim toată Creația. Sunt 9 Sf. Sinoade Ecumenice.
Biblia

Last edited by Igor_Paslusnik; 27.10.2016 at 22:12:49.
Reply With Quote
  #233  
Vechi 27.10.2016, 22:32:18
CristianR's Avatar
CristianR CristianR is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.03.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.220
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Igor_Paslusnik Vezi mesajul
Fii atent:

1. Lucrarea Duhului Sfânt este harul?
2. Lucrarea Duhului Sfânt este Duhul Sfânt? Sau Duhul Sfânt prin har? Sau fără har?
3. Lucrarea Duhului Sfânt este separată de Duhul Sfânt? Și este separată de har? Sau împreună?
Ai momente în care am constatat că nu faci greșeli gramaticale, iar asta îmi spune că stăpânești scrierea corectă, iar atunci când scrii greșit ar putea fi semnul unui deficit de atenție, de concentrare. Care deficit nu se manifestă numai în legătură cu scrierea, ci și cu noțiunile pe care le vehiculezi. S-ar putea ca din pricina asta comunicarea să aibă de suferit și să nu reușim să ne înțelegem.

1. Da;
2. Nu;
3. Nu.

Vorba mea este lucrarea mea către interlocutorul meu, al cărui auz îl pătrunde; dar nu este persoana mea, ci manifestarea mea. Ea nu este despărțită de mine, dar este altceva decât mine. Ea nu există fără mine, dar nu este ființa mea. Asta-i tot.
__________________
Știu, vom muri. Dar cîtă splendoare! (Daniel Turcea)

Last edited by CristianR; 27.10.2016 at 22:35:51.
Reply With Quote
  #234  
Vechi 27.10.2016, 22:50:40
vsovi vsovi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 16.02.2007
Locație: har†>>>s'C'e'r
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.993
Implicit

Vă doresc noapte bună și să vă iubiți... în Duhul Sfînt.

Păcat că nu-l vedeți decît la voi înșivă cînd El sărmanul și prea Bunul este mereu mai mult în aproapele nostru.

Cu cît îl vezi mai mult în apropaele tău și în mintea lui cu atît e defapt mai mult în tine. De ce nu vreți voi să-L vedeți pe Dumnezeu în aproapele vostru? Cine osîndește pe aproapele său defapt îl prigonește pe Dumnezeul din sine însuși.

Pocăiți-vă căci s-a făcut noapte.
Reply With Quote
  #235  
Vechi 27.10.2016, 22:52:42
CristianR's Avatar
CristianR CristianR is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.03.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.220
Implicit

Uite, eu constat că acum a vorbit prin gura ta, vsovi. Cu adevărat, ai grăit din Adevăr.
Noapte bună!
__________________
Știu, vom muri. Dar cîtă splendoare! (Daniel Turcea)

Last edited by CristianR; 27.10.2016 at 22:57:15.
Reply With Quote
  #236  
Vechi 27.10.2016, 22:59:11
Igor_Paslusnik's Avatar
Igor_Paslusnik Igor_Paslusnik is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.02.2015
Locație: Biserica. Creștin al Bisericii primare, cea fără erezie, numită politic după anul 1054: Ortodoxia
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.724
Implicit

Citat:
În prealabil postat de CristianR Vezi mesajul
din pricină pentru care nu ne înțelegem.
1. Da;
2. Nu;
3. Nu.

Vorba mea este lucrarea mea către interlocutorul meu, al cărui auz îl pătrunde; dar nu este persoana mea, ci manifestarea mea. Ea nu este despărțită de mine, dar este altceva decât mine. Ea nu există fără mine, dar nu este ființa mea. Asta-i tot.
La 1 e o întrebare. La 2 sunt 3 întrebări. La 3 sunt 3 întrebări.

Nu ne înțelegem că frăția ta, din neatenție probabil, și poate fără să vrei, nu ești ortodox, sau nu înțelegi dogma Bisericii.

Nu poți să-l compari pe Duhul Sfânt cu o creație, cu un om. La om, cuvântul e una, fapta mâinii e alta, gândirea e alta, și când se împreună doi oameni, vine un al 3-lea om, care nu a existat vreodată și își începe existența veșnică. Și starea asta e temporară la toți 3.

La Duhul Sfânt, harul nu este cuvântul, este posibilitatea manifestării Duhului Sfânt în și pentru creației, harul nu poate fi cuvântul, că cuvântul este Logosul, Hristos, care trimite pe Duhul Sfânt, dar care este născut din Tatăl, care-L purcede pe Duhul Sfânt și împreună El este Cel ce este, Unul, Dumnezeu Treime întreit în Persoane, de-o singură ființă, din Cel Care izvorăște harul, fără să se confunde lucrările în Persoane. Și esența Lui este veșnică, El fiind izvorul timpului și spațiului, materiei și nemateriei.

Simplu... :)
__________________
Noul Testament ortodox e manualul normalității. Să citim zilnic din el, din Patristică, Dogmatică, Sfintele Canoane, cărți de la Sfinți ortodocși, nu de alte culte, ptr. a avea viață sfântă. În erezii nu e Duhul Sfânt, Har, Taine, Mântuire.

Dorim unirea tuturor în Sfânta Biserică fără ereziile lor. Hristos/Biserica/Creștinismul este și va fi ecumenic nu eretic-ecumenist, deschis la dialog și vindecare ptr. orice boală până la Parusie. Iubim toată Creația. Sunt 9 Sf. Sinoade Ecumenice.
Biblia
Reply With Quote
  #237  
Vechi 27.10.2016, 23:36:44
Copacel Copacel is offline
Banned
 
Data înregistrării: 02.08.2015
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.140
Implicit

Igore, duhovnicul tau este de acord cu calugaria ?
Ai vb cu duhovnicul tau, el ce parere are ?
Reply With Quote
  #238  
Vechi 27.10.2016, 23:45:55
CristianR's Avatar
CristianR CristianR is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.03.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.220
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Igor_Paslusnik Vezi mesajul
La 1 e o întrebare. La 2 sunt 3 întrebări. La 3 sunt 3 întrebări.
La numărul 2 n-am înțeles decât prima întrebare, la care am dat și răspunsul.
La numărul 3, iarăși, cam neclare ultimele două formulări: Lucrarea Duhului Sfânt nu este separată de har, fiind însuși harul.

Citat:
Nu ne înțelegem că frăția ta, din neatenție probabil, și poate fără să vrei, nu ești ortodox, sau nu înțelegi dogma Bisericii.
Fără îndoială, mai trebuie să fac eforturi în sensul ăsta

Citat:
Nu poți să-l compari pe Duhul Sfânt cu o creație, cu un om.
Omul este creatură, dar una după Chipul lui Dumnezeu, așa că este loc de comparație. Avem în comun cu Dumnezeirea faptul că suntem persoane. Lucrarea lui Dumnezeu se manifestă în harul său, în timp ce a noastră se manifestă în faptele noastre.

Cuvântul meu este manifestarea persoanei mele.
Manifestarea Persoanelor Sfintei Treimi echivalează cu harul, din câte am înțeles până acum. Așa încât sunt de acord cu ce ai scris mai jos:

Citat:
La Duhul Sfânt, harul nu este cuvântul, este posibilitatea manifestării Duhului Sfânt în și pentru creației, harul nu poate fi cuvântul, că cuvântul este Logosul, Hristos, care trimite pe Duhul Sfânt, dar care este născut din Tatăl, care-L purcede pe Duhul Sfânt și împreună El este Cel ce este, Unul, Dumnezeu Treime întreit în Persoane, de-o singură ființă, din Cel Care izvorăște harul, fără să se confunde lucrările în Persoane. Și esența Lui este veșnică, El fiind izvorul timpului și spațiului, materiei și nemateriei.
__________________
Știu, vom muri. Dar cîtă splendoare! (Daniel Turcea)
Reply With Quote
  #239  
Vechi 27.10.2016, 23:55:04
Igor_Paslusnik's Avatar
Igor_Paslusnik Igor_Paslusnik is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.02.2015
Locație: Biserica. Creștin al Bisericii primare, cea fără erezie, numită politic după anul 1054: Ortodoxia
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.724
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Copacel Vezi mesajul
Igore, duhovnicul tau este de acord cu calugaria ?
Ai vb cu duhovnicul tau, el ce parere are ?
Dar nu fi leneș, lasă youtubeul și linuxul. Citește măcar ce i-am răspuns la "crincrin", pe aici. Sigur că da. Iertare.

Citat:
În prealabil postat de CristianR Vezi mesajul
Omul este creatură, dar una după Chipul lui Dumnezeu, așa că este loc de comparație. Avem în comun cu Dumnezeirea faptul că suntem persoane. Lucrarea lui Dumnezeu se manifestă în harul său, în timp ce a noastră se manifestă în faptele noastre.

Cuvântul meu este manifestarea persoanei mele.
Manifestarea Persoanelor Sfintei Treimi echivalează cu harul, din câte am înțeles până acum. Așa încât sunt de acord cu ce ai scris mai jos:
Te rog iartă-mă, nu vreau să par deștept, vreau doar să te ajut :

Suntem creaturi, după chipul Creatorului, după Chipul lui Hristos, Logosul, Care a creat tot Universul, prin Duhul Sfânt, toată materia, cum Dumnezeu Tatăl a creat nemateria, prin Duhul Sfânt, îngerii și Raiul și iadul. Asta ca lucrări revelate, cunoscute.

Dar noi, ca și creaturi, nu ne putem compara cu ființa, esența, ousia, substanța, natura. Acestea nu vor fi pătrunse niciodată. Ființa lui Dumnezeu vroia satana să o pătrundă și a căzut în mândrie, când s-a comparat pe sine cu Domnul, și a lăcomit să fie el însuși Domnul, să fie Dumnezeu.

Nu, nu e în comun cu Dumnezeu, că suntem persoane. Noi suntem persoane, fiindcă Dumnezeu Este Cel ce este Persoane. Nu noi, care suntem precum Dumnezeu, ci noi suntem persoane ca limitare, pentru a ne arăta lucrarea și comuniunea unul cu altul. Și niciodată vom putea pătrunde ființa Ipostasului lui Dumnezeu în Persoană.

De aceea nu putem separa harul lui Dumnezeu, de Dumnezeu, fiindcă harul lui Dumnezeu nu sunt faptele Lui, ci este manifestarea atotputerniciei Sale asupra oamenilor.

"Rugați-vă neîncetat" - I Tesaloniceni 5, 17.
__________________
Noul Testament ortodox e manualul normalității. Să citim zilnic din el, din Patristică, Dogmatică, Sfintele Canoane, cărți de la Sfinți ortodocși, nu de alte culte, ptr. a avea viață sfântă. În erezii nu e Duhul Sfânt, Har, Taine, Mântuire.

Dorim unirea tuturor în Sfânta Biserică fără ereziile lor. Hristos/Biserica/Creștinismul este și va fi ecumenic nu eretic-ecumenist, deschis la dialog și vindecare ptr. orice boală până la Parusie. Iubim toată Creația. Sunt 9 Sf. Sinoade Ecumenice.
Biblia

Last edited by Igor_Paslusnik; 28.10.2016 at 00:10:31.
Reply With Quote
  #240  
Vechi 27.10.2016, 23:57:50
Copacel Copacel is offline
Banned
 
Data înregistrării: 02.08.2015
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.140
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Igor_Paslusnik Vezi mesajul
Sigur că da.
Iertare.
Pai si atunci care e problema ?
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare