Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica ortodoxa > Biserica Ortodoxa Romana
 
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 17.07.2018, 01:47:10
Leon94 Leon94 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 16.07.2018
Mesaje: 9
Unhappy Ajutor

Imi cer scuze in primul rand pentru titlul tipator, menit sa atraga atentia.

Am 24 de ani si nu am mai crezut in Dumnezeu din clasa a 5-a. Am facut o gramada de pacate. Dintre toate, cele mai importante ar fi: blasfemie, automutilare, comportament urat fata de parinti si pariul simbolic facut cu diavolul (pe care l-am pierdut). Mama m-a blestemat de cateva ori, dar nu cred ca conteaza prea mult din moment ce nu mi-a pastrat dusmania. Bunică-mea din partea lui tata m-a blestemat cand eram mic.

Am avut ganduri de sinucidere dar au disparut. Am meditat, am cercetat buddhism-ul si hinduismul, am incercat intr-o vreme sa creez o tulpa (un fel de tehnica tibetana de a crea o entitate cu care sa comunici si pe care sa o vezi/auzi, dupa exercitii lungi de vizualizare, imaginatie). Reusisem partial. Acum mai nou am inceput din nou sa am ganduri rele. Am niste vecini ciudati care imi bubuie in perete si urla, fac ca animalele, injura pe la 3-4 noaptea. Am incercat sa le explic dar fac mai rau. Am impresia ca de fapt sunt controlati de demoni ca sa ma chinuiasca (desi s-ar putea sa fiu doar nebun, posibil schizofrenic).

Cum m-am "intors" la credinta? Ascultam videoclipuri pe Youtube, la inceput ca sa ma amuz de credulitatea copilareasca a crestinilor; eram ateu. De fapt cred ca o faceam pentru a ma refugia in aminitirile de cand eram mic, si credeam si eu. Stiu ca ma amuzam, dar ma simteam si sigur si la adapost. Majoritatea video-urilor erau ale unui american, evanghelist cred, dar nu conteaza.
Am inceput sa ma rog acum vreo 4 zile, am inceput sa citesc Biblia, dar simt ca incep sa cedez.

As avea cateva intrebari:

- Cum pot sa imi intaresc credinta? La inceput nu simteam nimic cand ma rugam, acum il simt pe Dumnezeu, dar departe si indiferent. Simt ca nu merit iertarea si iubirea Sa.

- Conteaza ce Biblie citesc? Atata timp cat spune ca Iisus e Fiul lui Dumnezeu, ma gandeam ca are acelasi efect. Biblia pe care o citesc este din 1938, "Societatea Biblica pentru raspandirea Bibliei in Anglia si strainatate".

- Sectele care cred in Iisus sunt mantuite? Ma refer la membri bineinteles. Intreb asta pentru ca am fost duminica la biserica, si acolo lumea vorbea in timpul slujbei, am primit niste priviri dusmanoase si nu am inteles nimic din ce se spunea (ori microfonul era prost, ori e din cauza ca nu inteleg mare lucru in multimi unde vorbesc oameni multi). Ma gandeam, si recomanda si asta pe youtube, sa caut mai multe culte si sa vad unde ma potrivesc.

- Puteti va rog sa imi recomandati o carte de rugaciuni, sau alte ritualuri de facut in afara de spus "Tatal Nostru" si de citit Biblia?
Reply With Quote
 

Thread Tools
Moduri de afișare