Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 02.06.2008, 17:29:49
partenie partenie is offline
Member
 
Data înregistrării: 27.09.2007
Mesaje: 97
Implicit

imi vin in minte cuvintele psalmistului: "Vazut-am pe cel necurat prea inaltandu-se, ridicandu-se, tulburandu-se si infuriindu-se in mine ca cedrii Libanului. Si am trecut prin infranare si iata nu mai era mania lui ca inainte. Si l-am cautat smerind cugetul meu, si nu s-a aflat in mine locul lui si urma lui" (Psalm 36, 35-36).
Reply With Quote
  #22  
Vechi 03.06.2008, 00:32:35
veilur veilur is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.01.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.420
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Catalinddm
trimite-l la un duhovnic bun si-l va indrepta el si tu ti-ai facut fapta buna cum se cade. :)
Catalinddm, pisi ne-a vorbit de prietenul ei care nu are treaba cu biserica si in general cu credinta. O persoana de genu asta ignora astfel de sfaturi, facandu-l sa te trateze cu aroganta sau ironie, intelegi? Am impresia ca tu esti un tip visator, pentru ca tu visezi ca astfel de sfaturi ar fi ascultate de un tanar care nu are tangente deloc cu Biserica.
Reply With Quote
  #23  
Vechi 03.06.2008, 21:12:38
Catalinddm Catalinddm is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 31.05.2008
Mesaje: 12
Implicit

nu mai, nu sunt visator, de obicei sunt realist. dar nu am fost atent la ce a scris. eu am scris asa pentru ca intelesesem ca prietenul acesta e credincios dar are niste rataciri. imi cer scuze, am citit acum de abia tot mesajul si cu atentie, ai dreptate. IMI CER IERTARE. Ce m-a indreptat pe mine?rugaciunea staruitoare a duhovnicului parintilor mei si a prietenilor actuali ai mei(ulterior duhovnicul lor a devenit si al meu). Sf. Ioan Rusul, rugat cu credinta, ii indreapta pe cei cazuti. El m-a indreptat si pe mine la dragostea cea fireasca de Dumnezeu, dar trebuie ,,insistat" si va va asculta. Numa sa te rogi pentru el poti si sa-l pomenesti la Slujbe, poti da chiar un pomelnic de 40 liturghii(dar sa nu-l dai la proscomidie, cel putin asta iti recomand). daca gasesc un sfat mai ,,practic" va mai scriu. intre timp trebuie rugaciune staruitoare si sa-i dai exemplu propriu prin faptele si virtutile tale :). Scuze inca o data si multumiri lui Veilur ca mi-a deschis ochii sa citesc cu atentie mesajul. Mersi, Dumnezeu sa va daruiasca pace
Reply With Quote
  #24  
Vechi 04.06.2008, 01:55:33
veilur veilur is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.01.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.420
Implicit

Nu trebuie sa iti ceri scuze, pentru ca nu ai pentru ce, eu doar ti-am atras atentia, atat. :) Ba te-am facut si visator...eu ar trebui sa imi cer scuze pentru asta :D
Reply With Quote
  #25  
Vechi 04.06.2008, 11:14:38
tigerAvalo9 tigerAvalo9 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 28.03.2008
Locație: Galati
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.448
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Catalinddm
nu mai, nu sunt visator, de obicei sunt realist. dar nu am fost atent la ce a scris. eu am scris asa pentru ca intelesesem ca prietenul acesta e credincios dar are niste rataciri. imi cer scuze, am citit acum de abia tot mesajul si cu atentie, ai dreptate. IMI CER IERTARE. Ce m-a indreptat pe mine?rugaciunea staruitoare a duhovnicului parintilor mei si a prietenilor actuali ai mei(ulterior duhovnicul lor a devenit si al meu). Sf. Ioan Rusul, rugat cu credinta, ii indreapta pe cei cazuti. El m-a indreptat si pe mine la dragostea cea fireasca de Dumnezeu, dar trebuie ,,insistat" si va va asculta. Numa sa te rogi pentru el poti si sa-l pomenesti la Slujbe, poti da chiar un pomelnic de 40 liturghii(dar sa nu-l dai la proscomidie, cel putin asta iti recomand). daca gasesc un sfat mai ,,practic" va mai scriu. intre timp trebuie rugaciune staruitoare si sa-i dai exemplu propriu prin faptele si virtutile tale :). Scuze inca o data si multumiri lui Veilur ca mi-a deschis ochii sa citesc cu atentie mesajul. Mersi, Dumnezeu sa va daruiasca pace
:D succes tie si prietenului tau credincios
Reply With Quote
  #26  
Vechi 04.06.2008, 17:31:25
Catalinddm Catalinddm is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 31.05.2008
Mesaje: 12
Implicit

da. mersi, numai bine va doresc si Doamne ajuta. ca vad ca pe aici incerci sa ajuti pe unu pe altu si alti cred ca te trufesti alti rad. Bafta va doresc. Pacea Domnului cu voi
Reply With Quote
  #27  
Vechi 04.06.2008, 17:36:51
Catalinddm Catalinddm is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 31.05.2008
Mesaje: 12
Implicit

si apropo, alta solutie nu am gasit(mai practica) decat sa incerci sa-l indreptezi catre o viata morala, mai degraba. ca daca ii zici nu fa aia ca-i pacat va rade. dar daca zici nu fa aia ca nue bine, sau nu e politicos is sanse mai mari sa se indrepte si dupa ce a ajuns un om moral, speram ca va cauta singur biserica :). mesajul dinainte l-am dat pentru ca nu voi mai intra pe net o perioada pana nu-mi inoiesc abonamentul. Smerenia este scara catre Imparatia Cerurilor( Parintele Arsenie Papacioc). Cu noi este Dumnezeu cu al Sau har si cu a Sa iubire de oameni, totdeuna acum si pururea si in vecii vecilor. Amin. :) nu-ti cere scuze ca nu mi-ai gresit cu nimic :)
Reply With Quote
  #28  
Vechi 05.06.2008, 09:33:03
anishorik anishorik is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 11.07.2007
Mesaje: 21
Implicit

Citat:
În prealabil postat de alexandra28again
Citat:
În prealabil postat de tigerAvalo9
Citat:
În prealabil postat de Dia20_diana
Citat:
În prealabil postat de tigerAvalo9
dar in Biblie si imi pare rau sa spun unele asa zise reguli nu prea au sens ...de exemplu uitatul la TV ...
cine a spsus ca nu ai voie sa te uiti la TV?
Pai scrie in Biblie ca este pacat..
cum sa scrie in Biblie ca e pacat sa te uiti la televizor,cand nici nu exista televizorul pe vremea aia?
Insa,cu toate astea,Biblia prevede aparitia televizorului,cand spune ca toti oamenii,din toate colturile lumii vor vedea anumite evenimente ce se vor intampla intr-un singur loc.Deci cum altfel,daca nu prin televizor..
sunt din Rep. MD. si locuiesc de 11 ani in Romania. Cateodata ma mai duc in MD si particip la slujbele de acolo. Intr-o duminica la predica, preotul le-a spus credinciosilor sa arunce televizoarele din case pentru ca televizorul e icoana diavolului:dontgetit:eu nu sunt de acord...pt ca dak era asa nu apereau televiziuni ortodoxe la televizor.Televizorul e rau pentru cei care se uita la programe deocheate si nefolositoare sufletului... voi ce parere aveti?
Reply With Quote
  #29  
Vechi 05.06.2008, 12:44:03
tigerAvalo9 tigerAvalo9 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 28.03.2008
Locație: Galati
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.448
Implicit

si eu nu sunt de acord! Ceea ce influenteaza violentele si toate pacatele e anturajul,nu are nici o treaba cu televizorul....
Reply With Quote
  #30  
Vechi 13.06.2008, 11:36:14
Catalinddm Catalinddm is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 31.05.2008
Mesaje: 12
Implicit

televizorul NU ESTE icoana diavolului, dar poate DEVENI. Daca te uiti la lucruri rele(in sens de imorale si care iti sugereaza sa pacatuiesti, sau care aprinde in tine patima=filme deochiate, filme cu violenta si razbunare, muzica rock si hip-hop etc.) nu-mi zi mie ca daca ma uit la Trinitas TV la un interviu despre pictura sacra televizorul e icoana diavolului. Zicea si Parintele Ilie Cleopa ca nu televizorul e icoana diavolului dar putem sa-l facem noi, de exemplu daca ne punem sa ne uitam la ceva si ne intindem si cand vine timpul sa ne culcam suntem prea obositi sa ne mai zicem pravila...numai bine va doresc, Doamne Ajuta si nu uitati, Iubiti-va unii pe altii!
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
E pacat? ToaderValentin Intrebari utilizatori 5 18.12.2012 22:39:38
Pacat sau nu? Darkanian Pocainta 33 13.08.2010 23:19:44
e pacat? Valy76 Calugarul 23 22.03.2010 22:30:06
De ce e pacat? silverstar Generalitati 28 25.02.2010 18:30:42
pacat? omosapiensi Teologie si Stiinta 3 25.01.2010 13:30:20