Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Pocainta
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #31  
Vechi 23.09.2008, 18:10:20
iosif iosif is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.08.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.015
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ancah
Dupa parerea mea, pocainta este o problema personala nu generala.

Eu nu stiu cum vedeti, voi cei din tara Romania, dar pentru mine, care o vad la intervale, este surprinzator cate progrese se fac de la an la an.
Dar...omul poate fi nemultumit si fara motiv. Sa nu uitam ce frana fantastica a fost perioada comunista.
Pocainta poate fi generala....gandeste-te la cetatea Ninive!

Si sa nu mai tot dam vina pe comunisti...pana la urma, omul e de vina!
Reply With Quote
  #32  
Vechi 23.09.2008, 18:11:00
iosif iosif is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.08.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.015
Implicit

Citat:
În prealabil postat de C-tin
Postarile de pana acum au oarece tenta de deznadejde, dezamagire, neincredere.
Modul asta de a gandi nu e deloc in spirit ortodox. Deci, sa fim atenti lucrarea cui o facem!

Adevaratul crestin ortodox e optimist, increzator, ...si nu cerceteaza curtenia din curtea altuia mai inainte de a-si fi facut propria curte curata...!!!
de ce? Pt, ca daca la tine e curat si pe ceilalti ii vezi curati.... Gandind curat, emanatiile curate ii cuprind si pe cei necurati, molipsindu-se si ei sa gandeacsca curat si sa-si faca curat, ca sa fie curati....!
Adevaratul crestin ortodox este intr-adevar optimist, plin de nadejde, dar nu este orb!
Reply With Quote
  #33  
Vechi 23.09.2008, 19:57:15
antoniap
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Pocainta Romaniei inseamna pocainta mea, a ta, a prietenilor nostri, a prietenilor prietenilor nostri... Pocainta e atat de necesara pentru mantuire. Omul de rand propovaduieste pocainta in primul rand prin exemplul personal. Iar sfintii, prin Duhul Sfant care ii calauzeste, au putere de a sensibiliza si de a calauzi prin cuvant spre mantuire. E nevoie de o multime de oameni induhovniciti.

Acelasi cuvant mantuitor conteaza si cine il rosteste. Pe unii sfinti ii ascultau si fiarele din padure, si astfel, cuvantul lor avea greutate, misca inimi. Dar nici ei nu au reusit sa-i conduca spre mantuire pe TOTI. Nu. Ci numai pe cai care erau dispusi sa-L primeasca pe Dumnezeu drept Tata si sa-I acorde cinstea cuvenita si sa-I asculte poruncile.

Dumnezeu sa primeasca gandurile noastre bune si sa ne ajute sa fim exemple bune pentru semenii nostri.
Reply With Quote
  #34  
Vechi 23.09.2008, 20:08:38
sofiaiuga's Avatar
sofiaiuga sofiaiuga is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.02.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.015
Implicit

Citat:
În prealabil postat de achimovjan
Citat:
În prealabil postat de Traditie
Nu se mai poate face nimic, ca si restul Europei, tara e terminata din punct de vedere demografic, economic, moral.

Dumnezeu a rânduit sa nu ne fie bine pe lumea aceasta ca sa ne mutam mintea la cele vesnice, asa cum si Fiul nu a murit de batrânete, nici imperiul bizantin nu a dainuit etc.
Pai daca gandesti asa,mai bine ne ducem toti intr-o pestera,si lasam pe toti tocalosii sa faca ce vrea in lumea asta.Oare asa au gandti mucenicii,asa au gandit marii nostri voievozi,cat despre jertfa lui Hristos,mare pacat sa spui ca Dumnezeu a vrut sa moara de tanar,insemna ca il nuemsti pe Iuda binefactorul omenirii,la fel pe ticalosii de Caiafa si Ana arhiereii,la fel pe Pilat si pe criminalii romani.Tu iti dai seama ce spui,Andrei?
Uite,un fel tipic romanesc de gandire,tipic mioritic.Eu unul nu am inteles niciodata,dar niciodata de ce in balad Miorita,baciul ala se lasa ucis ca un prost in loc sa lupte.Dar este reprezentativ pt poporul roman,este cam las.
COIOBANUL STIA CA NU POATE FACE FATA LA 2 CIOBANI PT A SE APARA SI A PREFERAT SA SE RECULEAGA INAINTE DE MOARTE ,ADICA SA ISI PREGATEASCA SUFLETUL PT MOARTE ,CA ORICUM AR FI MUrIT,ATACAT DE CEI DOI .ASA CA DECIT SA NE PIERDEM IN SPERANTA UNEI SCAPARI DE LA MOARTE ,mai bine sa ne pregatim sufletul pt moarte,avind gindul la Dumnezeu si la mintuirea sufletului ,caci lumea asta e doar spre necazuri ,care vor fi tot mai mari ,pina vom ajunge la viata adevarata de dincolo de moarte ,in raiul pierdut de protoparintii nostri .Dar ca sa aj .acolo sa ne comportam crestineste in orice imprejurare ,oricit de grea ar fi ea ,si sa nu ne lepadam de dreapta credinta ,caci acolo unde este HRISTOS nu ajung decit cei care asteapta RASTIGNIREA ,adica oprobiul pubic pt.marturisirea dreptei credinte .Toate relele vin asupra noastra din cauza pacatelor omenirii si ele sint lasate de CEL DE SUS sa vina pt a se deosebi GRIUL DE NEGHINA ,adica cei ce-si zic crestini de fatada ,de adevaratii crestini ,care il vor marturisi pe HRISTOS cel Adevarat ,nu ecumenist ,cu pretul suferintelor si chiar al vietii.Sa nu privesti MIORITA ca pe o poveste de copii mici ci prin prisma PARABOLEI pe care o reprezinta.MIORITA ESTE O PARABOLA A celor ce ti-am scris ,in care referinta este la credinta adevarata dreptmaritoare si acceptarea crucii pina la moarte ;a se intelege oprobiul public si lipsirea de confortul vietii obisnuite ,pt credinta marturisita fara frica..
Reply With Quote
  #35  
Vechi 23.09.2008, 20:20:56
sofiaiuga's Avatar
sofiaiuga sofiaiuga is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.02.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.015
Implicit

Conditia revenirii ROMANIEI la o oarecare normalitate este ,asa cum spune I.IANOLIDE -INTOARCEREA LA HRISTOS ,adica la credinta a politicienilor atei care ne conduc ,teama lor de Dumnezeu ,in tot ceea ce fac in tara asta impotriva ei,caci TEMA DE DUMNEZEU ESTE INCEPUTUL INTELEPCIUNII si a conducerii cu simt de raspundere ;apoi este lasarea de avorturi ale femeilor ,dar tre sa se creeze pirghii pt ajutorul femeii pt o siguranta a unui loc de munca ,deci tot de politica economica a tarii;apoi mai tre sa ne trezim si noi sa votam cu responsabilitate si frica de Dumnezeu,nu sa ne eschivam de la vot ,sa ne rugam inainte ,sa postim ca sa ne lumineze Domnul mintea ca sa votam cum trebuie ,sa nu ne punem increderea in noi insine cind mergem la vot si nici in campania electorala ,caci si a o privi este o pierdere de vreme.
Reply With Quote
  #36  
Vechi 23.09.2008, 20:50:03
C-tin C-tin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.07.2007
Mesaje: 640
Implicit

Citat:
În prealabil postat de iosif
Citat:
În prealabil postat de C-tin
Postarile de pana acum au oarece tenta de deznadejde, dezamagire, neincredere.
Modul asta de a gandi nu e deloc in spirit ortodox. Deci, sa fim atenti lucrarea cui o facem!

Adevaratul crestin ortodox e optimist, increzator, ...si nu cerceteaza curtenia din curtea altuia mai inainte de a-si fi facut propria curte curata...!!!
de ce? Pt, ca daca la tine e curat si pe ceilalti ii vezi curati.... Gandind curat, emanatiile curate ii cuprind si pe cei necurati, molipsindu-se si ei sa gandeacsca curat si sa-si faca curat, ca sa fie curati....!
Adevaratul crestin ortodox este intr-adevar optimist, plin de nadejde, dar nu este orb!
Daca ti-ai facut curat in suflet, nu mai esti orb!
Reply With Quote
  #37  
Vechi 23.09.2008, 21:06:02
C-tin C-tin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.07.2007
Mesaje: 640
Implicit

Citat:
În prealabil postat de iosif
Romanii au darul binecuvantat de a trai in mijlocul Ortodoxie, de a beneficia de o bogatie spirituala nesfarsita! Si in ciuda acestei mari binecuvantari, tara noastra e intr-un declin moral tot mai accentuat. Cine spune asta? Statisticile socante ale avorturilor facute in Romania, nivelul inalt de coruptie, starea jalnica in care traim nu doar material, ci tot mai mult si spiritual.

Romania incotro? Care este drumul de intoarcere? Cu ce incepe Romania pocainta?

Ce va deranjeaza si va manheste in tara asta si ce credeti ca s-ar putea face?


"O groaznicã secetã cuprinsese un þinut întreg. Iarba mai întâi se îngãlbenise si apoi se ofilise cu totul. Tufisirile se uscaserã si copacii îsi pierduserã seva. Nu cãdea din cer niciun strop de ploaie si dimineþile veneau una dupã alta fãrã sã aducã pãmântului mãcar trecãtoarea prospeþime a picãturilor de rouã.

Vieþuitoarele mai mici sau mai mari mureau cu miile. Puþine erau acelea care aveau forþa de a fugi din acel desert care înghiþea totul. Zi dupã zi, seceta era tot mai grea. Pânã si rãdãcinile adânci înfipte în pãmânt îsi pierduserã puterea. Toate fântânile si izvoarele secarã. Apa pâraielor si a râurilor scãzuse de tot. Doar o singura floare rãmãsese vie, deoarece un izvoras mai dãdea câþiva stropi de apã. Izvorul însã era disperat si spunea:

- Totul este arid, secat si pe moarte. si eu nu pot sã fac nimic. Ce noimã au cei doi stropi de apã pe care îi dau?

Prin apropiere era însã un bãtrân copac puternic. Copacul asculta plânsetul izvorasului si el, îi spuse micuþului:
- Nimeni nu asteaptã ca tu sã înverzesti iar întregul desert. Datoria ta este sã þii în viaþã aceea floare. Atâta doar...

Cu toþii suntem respensabili pentru o floare. Uitãm însã prea adesea de ea si ne plângem de tot ceea ce nu izbutim sã facem!

Reply With Quote
  #38  
Vechi 23.09.2008, 21:16:41
ancah
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de iosif
Citat:
În prealabil postat de ancah
Dupa parerea mea, pocainta este o problema personala nu generala.

Eu nu stiu cum vedeti, voi cei din tara Romania, dar pentru mine, care o vad la intervale, este surprinzator cate progrese se fac de la an la an.
Dar...omul poate fi nemultumit si fara motiv. Sa nu uitam ce frana fantastica a fost perioada comunista.
Pocainta poate fi generala....gandeste-te la cetatea Ninive!

Si sa nu mai tot dam vina pe comunisti...pana la urma, omul e de vina!
Mi se pare mie, frate Iosif, sau te contrazici? Daca vina este personala, de ce pocainta trebuie sa fie generala?!?
Ninivenii aveau cu totii acelasi pacat al sodomiei si s-au pocait cu totii, fiind sub amenintarea mortii imediate.
Traim azi cel putin doua, daca nu trei, generatii care au suferit din punct de vedere religios din cauza comunistilor: in primul rand din cauza lipsei bibliilor sau a oricarei carti religioase, precum si din cauza lipsei catehezei. Chiar asa sa-i trecem cu vederea? De ce? S-au pocait cumva intre timp ?!?
Reply With Quote
  #39  
Vechi 23.09.2008, 21:18:40
ancah
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cristiboss56
Citat:
În prealabil postat de ancah
Am citit undeva, ca banii nu vin in casa murdara.
In ce sens, la propriu sau la figurat?
La propriu, Cristian. Ai vazut oameni bogati, la care e mizerie in casa si praful zace peste tot?!? Cred ca nu.
Reply With Quote
  #40  
Vechi 23.09.2008, 23:57:39
cozia cozia is online now
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.01.2007
Mesaje: 2.547
Implicit

Citat:
În prealabil postat de alynnna
am descoperi ca Stefan avea genunchii raniti de atata rugaciune Ma intreb, cum putea sa duca de rapa Romania un astfel de conducator?
Allyna, pe undeva ai dreptate insa te intreb ceva!:

Tu ai accepta AZI sa fi condusa de cineva ca Stefan Cel Mare?

Tu stii ce ar insemna o asemenea schimbare? Stii ce ar fi instaurata imediat?...dictatura la singe...oare ai accepta asa ceva?

El impreuna cu Tepes au facut treaba in tara si au introdus disciplina crunta prin teroare, dar problema este TU ESTI PREGATITA PENTRU ASA CEVA?

Tepe(ascutite) cu "clienti" in ele
Lagare de reeducare
Canale de munca obligatorie
Un singur partid
si multe altele....
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Pocainta Sf.Asteapta Generalitati 4 31.07.2010 20:42:29
De ziua Romaniei... silverstar Generalitati 2 01.12.2008 15:10:39
pocainta nairda Pocainta 14 12.03.2008 22:26:22
DESTEPTAREA ROMANIEI??? MARIUS_DANIEL Biserica Ortodoxa si Massmedia 8 29.05.2007 19:41:36