Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 26.07.2012, 18:28:15
patricia2006 patricia2006 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 19.05.2012
Religia: Ortodox
Mesaje: 178
Implicit icoane cu MAICA DOMNULUI CE SEMNIFICATIE AU?

Buna.....as vrea sa stiu si eu ce inseamna tanguirea Maicii Domnului...am o icoana cu ea care se roaga si asa scrie ......dar si ce semnifica o alta icoana cu Maica Domnului il are pe Domnul Iisus in brate si intr-o mana a Ei si o tine cu o mana si Domnul Iisus are un crin.........
Reply With Quote
  #2  
Vechi 26.07.2012, 18:44:52
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit

Unde este domnul MihailC cand ai nevoie de el??
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 26.07.2012, 18:47:43
patricia2006 patricia2006 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 19.05.2012
Religia: Ortodox
Mesaje: 178
Implicit

?????????????????
Reply With Quote
  #4  
Vechi 26.07.2012, 22:19:48
delia31's Avatar
delia31 delia31 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.01.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.742
Implicit

Citat:
În prealabil postat de patricia2006 Vezi mesajul
Buna.....as vrea sa stiu si eu ce inseamna tanguirea Maicii Domnului...am o icoana cu ea care se roaga si asa scrie ......dar si ce semnifica o alta icoana cu Maica Domnului il are pe Domnul Iisus in brate si intr-o mana a Ei si o tine cu o mana si Domnul Iisus are un crin.........


In traditia crestina, crinul e asociat cu sarbatoarea Buneivestiri, cand Arhanghelul Gavriil i-a adus Maicii Domnului vestea ca ea a fost aleasa de Dumenzeu sa-L nasca ca om pe Unul din Sf.Treime. In unele icoane ale Bunei Vestiri, arhanghelul Gavriil tine in mana o floare de crin, ca simbol al curatiei, puritatii si frumusetii.

Exista in Grecia, in insula Kefalonia, o biserica numita "Biserica Maicii Domnului cu Crini", numita asa deoarece din anul 1943 incoace, in fiecare an, se intampla aceeasi minune. Crinii pusi la icona Maicii Domnului, din primavara de pe la Bunavestire, desi se ofilesc in cateva zile, nu sunt aruncati si infloresc din nou in 15 august, de Adormirea Maicii Domnului.

Un articol despre crinii Maicii Domnului din Kefalonia:
http://www.crestinortodox.ro/pelerin...ia-125544.html

Iar in linkul de mai jos, aceeasi minune doar ca in Ucraina. Se poate lesne observa ca crinii uscati si vestejiti si-au innoit inflorescenta, in timp ce tulpinile si frunzele au ramas ofilite ca marturie pt. eventualii necredinciosi.
http://www.youtube.com/watch?v=ZN2zEfhZq0Y

Si inca o posibila legatura intre crin si monograma lui Hristos ar putea fi faptul ca cele 6 petale ale crinului sunt dispuse doua cate doua, formand un I si un X , prescurtarea de la numele lui Iisus Hristos (in greaca, X e Chi).




Reply With Quote
  #5  
Vechi 26.07.2012, 22:44:22
tabitha's Avatar
tabitha tabitha is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.04.2011
Locație: usa
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.955
Implicit despre icoane

Citat:
În prealabil postat de Yasmina Vezi mesajul
Unde este domnul MihailC cand ai nevoie de el??
Cred că s-a supărat și a plecat/ s-a retras, din cauza "epidemiei de prostie" (și răutate, aș adăuga eu) de pe forum.


Patricia, icoana "Tânguirea Maicii Domnului" (al cărei original se află la Mănăstirea Sihăstria) este opera faimosului pictor iconar Irineu Protcenco.



Aici poți să citești mai multe atât despre ea, cât și despre autor : http://doarortodox.wordpress.com/200...narul-calugar/

Tânguire înseamnă plângere. Nu știu ce semnificații deosebite cauți tu în icoane, dar ai grijă mai bine atunci când stai în fața lor să te rogi din suflet, cu zdrobire de inimă, și atunci aceste icoane vor comunica cu tine într-un mod deosebit, tainic, și nu vei mai simți nevoia să te risipești în dreapta și-n stânga în tot felul de întrebări. (bine, au și întrebările astea rostul lor, dar să nu exagerăm.)

Last edited by mirela.t; 27.07.2012 at 03:28:43.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Maica Domnului NEKTARIOS. Intamplari adevarate 1 25.09.2014 08:14:13
Maica Domnului steliana-steli Generalitati 23 03.07.2014 18:59:57
Maica domnului patricia2006 Rugaciuni 7 29.09.2012 10:44:47
Maica domnului cristina13 Mari Duhovnici si predicile lor 6 06.06.2010 02:20:01
Maica Domnului catalinabalhui Stiri, actualitati, anunturi 1 03.08.2009 13:11:05