Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Nunta
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #41  
Vechi 09.04.2013, 19:08:24
maria-15
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Andra_07 Vezi mesajul
E usor sa vorbim de pe margine ca ne plac familiile numeroase, ca asa e frumos, ca asa e normal..
intradevar,usor de zis,greu de facut.

am deschis topicul-chiar daca nu fac parte dintr-o familie numeroasa si nu am copii-tocmai pentru ca reprezinta (cel putin pt mine) un interes.am scris si in primul mesaj ca imi sunt dragi familiile numeroase,am argumentat,in rest m-am abtinut(sau cel putin am incercat).nu am condamnat familiile care folosesc anticonceptionale sau,mai rau,recurg la avort(a nu se intelege ca sunt de acord cu ele),ci am condamnat reactia acestora atunci cand afla ca sunt oameni care au avut curajul sa dea nastere unui nr.mai mare de copii.

Citat:
În prealabil postat de Andra_07 Vezi mesajul
Eu zic ca cine sustine aceste opinii cu atata ardoare, sa le si respecte
din fericire,exista si cupluri care au 1-2 copii din cu totul alte motive decat avortul.si-apoi,o familie numeroasa nu se intemeiaza cat ai clipi din ochi.se prea poate ca o persoana care "tine predici despre familii numeroase" si are un singur copil,peste 10 ani sa aiba 7-8.
Reply With Quote
  #42  
Vechi 09.04.2013, 19:16:01
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit

@andra_07

Manipulezi discursul facand apel la emotii,mutand reflectorul de pe tarlaua comentariului tau insidious catre posibila defaimare publica a mea.

Ii insulti pe userii care au comentat anterior,acuzandu-i de minciuna si prefacatorie iar apoi cand iti cer raspundere pentru vorbele aruncate,ma chestionezi tu pe mine cu privire la caracterul meu crestinesc!

Adevarat talent de politician!


Din punctul meu de vedere,lumea are nevoie de crestini puternici,vrednici in a lupta cu pacatul sau cu inocularile pline de perfidie ale celor care vor sa schimbe aspectul moral al lumii.
A fii crestin nu a insemnat niciodata a fii o masa amorfa de celule,fara verticalitate.
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.

Last edited by Yasmina; 09.04.2013 at 19:58:31.
Reply With Quote
  #43  
Vechi 09.04.2013, 19:17:51
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit

Citat:
În prealabil postat de DragosP Vezi mesajul
Cum mai merge cu hirotonisirea?
Gand la gand,cu bucurie :)
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.
Reply With Quote
  #44  
Vechi 09.04.2013, 19:58:54
Andra_07 Andra_07 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.09.2012
Religia: Ortodox
Mesaje: 214
Implicit

Ai putea incerca o cariera in justitie. Procuror suna bine?
Reply With Quote
  #45  
Vechi 09.04.2013, 21:13:42
Patrie si Credinta's Avatar
Patrie si Credinta Patrie si Credinta is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.05.2011
Locație: Ploiesti
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.536
Send a message via Skype™ to Patrie si Credinta
Implicit

Citat:
În prealabil postat de gpalama Vezi mesajul
Un mic paradox: in anii 1940 familiile aveau 5-9 copiii. Familiile cu 2-3 copii erau ... ciudate?

Iar acum lucrurile s-au schimbat: familiile au 1-2 copii, mai vezi 3, dar rar peste 3.


Concluzia: normalitatea biologica este de a avea mai multi copii, iar istoria umana arata ca familiile aveau 5-9 copii in decursul vietii.

Familiile din ziua de astazi au 1-2 copii pentru ca folosesc diverse metode de evitare a copiilor sau de contraceptie, avort.
e mai complicat.

atunci-societate preponderent rurala, educatie scolara sau inexistenta sau doar de baza(atunci daca aveai un baiat de 10 ani venea cu tine sa lucreze pamantul+ daca era baiat nu trebuia sa te ingrijesti atata financiar cand se insura, alta mentalitate),
venituri variabile(daca erai muncitor in ce faceai, aveai mai multi bani), mortalitate infantila destul de mare.

azi-societate preponderent urbana, educatie scolara+superioara de facto necesara, resurse mai multe necesare pt cresterea unui copil, venituri fixe(oricat te chinui, in mare parte tot banii aia ii iei la salariu, doar daca nu iti mai iei inca o slujba, dar asta inseamna sa fii plecat 16 ore si nu te mai vad aia mici, ceea ce ii afecteaza psihologic), mortalitate infantila mica.

iar metodele contraceptive au existat din Antichitate(iti scot o lista cu cele folosite de-a lungul timpului).

in privinta celei de-a doua parti, sunt complet de acord.
__________________
Every point of view is useful, even those that are wrong - if we can judge why a wrong view was accepted.

Last edited by Patrie si Credinta; 09.04.2013 at 21:16:31.
Reply With Quote
  #46  
Vechi 09.04.2013, 21:45:25
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de gpalama Vezi mesajul
Un mic paradox: in anii 1940 familiile aveau 5-9 copiii. Familiile cu 2-3 copii erau ... ciudate?

Iar acum lucrurile s-au schimbat: familiile au 1-2 copii, mai vezi 3, dar rar peste 3.

Concluzia: normalitatea biologica este de a avea mai multi copii, iar istoria umana arata ca familiile aveau 5-9 copii in decursul vietii.

Familiile din ziua de astazi au 1-2 copii pentru ca folosesc diverse metode de evitare a copiilor sau de contraceptie, avort.
Pe atunci acei 5-9 copii erau o necesitate (munca campului).
Servicii medicale proaste sau inexistente -> nu toti ajungeau la maturitate, deci trebuiau sa fie cativa in plus.
Pensie ioc - munceai pana cadeai la pat, singura pensie -> copiii.

Acum, sunt perceputi ca o povara, cheltuielile sunt mult mai mari (alte standarde sociale), practic nu au nici o utilitate imediata (in orizontul de 20 ani si peste) si mai este un aspect deloc de neglijat: faptul ca pentru multi, traiul de oras nu implica pentru ei practic nici o responsabilitate majora sau munca fizica semnificativa pana la 20+ si cred ca se poate face o legatura intre acest stil de viata si diverse alte fenomene sociale negative.

Citat:
[b]
Ma bucur cand vad ca o familie are multi copii, si cred ca aceea este o familie normala.
Daca ii poate intretine, da.
Daca traieste din cersit, si nu printr-un accident nefericit, ci stiind de la bun inceput ca astea sunt posibilitatile lor in viata, nu.

Era un astfel de caz relatat in "Familia Ortodoxa", despre o femeie care n-a vrut sa avorteze nici un copil, chiar sarcini riscante.
Pana aici bine, dar nici n-a vrut sa se opreasca din ........procreere, chit ca nici unul nu avea/are vreun venit si biserica le-a facut casa.

Nu stiu daca asta e tocmai modelul de familie crestina, sub toate aspectele.

Citat:
Cand o familie are putini copii, atunci acolo sunt probleme mari, si rareori acelea sunt biologice...
Nu este o legatura atat de directa pe cat pare.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.

Last edited by AlinB; 09.04.2013 at 22:26:55.
Reply With Quote
  #47  
Vechi 09.04.2013, 22:47:33
Parascheva16's Avatar
Parascheva16 Parascheva16 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2013
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.920
Implicit

Sau inaintasii nostrii faceau toti copiii ptr. ca erau mai credinciosi, iubeau mai mult, aveau incredere mai mare in Dumnezeu decat in oameni, sacrificiul si munca era o cinste etc. Consider ca este gresit sa spunem ca inainte romanii faceau atatia copii doar ptr. a avea ajutor in gospodarie.
Inainte de comunism, scolarizarea acasa era legala si vazuta ca o alternativa la scoala de stat. Scolirea era facuta de parinti sau de un profesor. Multe scoli inainte erau in curtea Bisericilor. Sa nu credeti ca toti de atunci erau analfabeti. Comparand nivelul de invatamant din perioada interbelica cu cel de acum, am dat inapoi destul de mult.

(mortalitate infantila mica in ce tara?)
Reply With Quote
  #48  
Vechi 09.04.2013, 23:04:04
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Parascheva16 Vezi mesajul
Sau inaintasii nostrii faceau toti copiii ptr. ca erau mai credinciosi, iubeau mai mult, aveau incredere mai mare in Dumnezeu decat in oameni, sacrificiul si munca era o cinste etc. Consider ca este gresit sa spunem ca inainte romanii faceau atatia copii doar ptr. a avea ajutor in gospodarie.
Sa fim totusi realisti.

Citat:
Inainte de comunism, scolarizarea acasa era legala si vazuta ca o alternativa la scoala de stat. Scolirea era facuta de parinti sau de un profesor.
Parinti? Care parinti? Care erau toata ziua pe camp?
Cine sau cati isi permiteau un profesor "privat"?

Citat:
Sa nu credeti ca toti de atunci erau analfabeti.
Nu toti, dar o buna parte tinzand spre majoritate, da, cu cat coboram in timp.

Citat:
Comparand nivelul de invatamant din perioada interbelica cu cel de acum, am dat inapoi destul de mult.
Conform caror statistici?

Citat:
(mortalitate infantila mica in ce tara?)
Nu e vorba de zone ci de timp.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #49  
Vechi 10.04.2013, 00:07:28
Patrie si Credinta's Avatar
Patrie si Credinta Patrie si Credinta is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.05.2011
Locație: Ploiesti
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.536
Send a message via Skype™ to Patrie si Credinta
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Parascheva16 Vezi mesajul
Sau inaintasii nostrii faceau toti copiii ptr. ca erau mai credinciosi, iubeau mai mult, aveau incredere mai mare in Dumnezeu decat in oameni, sacrificiul si munca era o cinste etc.
da, ce spuneam cu salariul flexibil.

Citat:
În prealabil postat de Parascheva16 Vezi mesajul
Consider ca este gresit sa spunem ca inainte romanii faceau atatia copii doar ptr. a avea ajutor in gospodarie.
nici eu nu am zis asta, am zis doar ca e mai usor economic sa faci copii daca Gheorghita de 10 ani prasea alaturi de tine in loc sa cheltui bani cu el cu scoala in loc.

Citat:
În prealabil postat de Parascheva16 Vezi mesajul
Inainte de comunism, scolarizarea acasa era legala si vazuta ca o alternativa la scoala de stat. Scolirea era facuta de parinti sau de un profesor.
parinti plecati la camp, iar profesorii erau asa numitele Fräulein, daca aveai bani, adica profesorii privati de acum, doar ca din nou, era o fita pt bogatani.

Citat:
În prealabil postat de Parascheva16 Vezi mesajul
Multe scoli inainte erau in curtea Bisericilor. Sa nu credeti ca toti de atunci erau analfabeti. Comparand nivelul de invatamant din perioada interbelica cu cel de acum, am dat inapoi destul de mult.
eu am o bunica. nascuta la tara si fosta invatatoare. nu i-a suportat niciodata pe comunisti, dar a zis ca un lucru au facut bine. au facut invatamantul obligatoriu si economic posibil pt toti, ca inainte lumea saraca nu isi trimitea copii la scoala, ci ii ajutau in gospodarie. cel mult faceau o scoala de ucenici. am povestit cum bunica mea facea cursuri de alfabetizare la destul de multi adulti?
vreau statisticile apropo.

Citat:
În prealabil postat de Parascheva16 Vezi mesajul
(mortalitate infantila mica in ce tara?)
nu conteaza, erau conditii si timpuri diferite
__________________
Every point of view is useful, even those that are wrong - if we can judge why a wrong view was accepted.
Reply With Quote
  #50  
Vechi 10.04.2013, 10:03:42
lore86's Avatar
lore86 lore86 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.05.2009
Locație: timisoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.203
Implicit

Citat:
În prealabil postat de N.Priceputu Vezi mesajul
Nu este numai Lore. Mai este cel puțin încă o persoană.
eu cunosc cel putin doua cu patru copii.
unde esti, draga Cristina, sa ne spui un cuvant folositor din experienta ta?
Plus ca sunt alte suflete scumpe, aflate la inceputurile vietii in doi care au deja 2 copii.
Consider oportun cuvantul oricarei persoane care are un gand bun de spus ptr a sustine familia ortodoxa cu mai multi copii.
Tare m-as bucura daca contrazicerile inutile nu si-ar avea locul in acest topic.
__________________
Cred, Doamne, ajuta necredintei mele!
Reply With Quote
Răspunde