Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Minuni ale Ortodoxiei > Intamplari adevarate
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 03.05.2018, 12:45:00
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

Ba orice patimă are legătură cu cât ești sau nu de credincios.
Și aici vorbesc de credința-n Hristos Domnul.
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"
Reply With Quote
  #12  
Vechi 03.05.2018, 13:13:11
Ali Baba Ali Baba is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.10.2017
Mesaje: 707
Implicit

Citat:
În prealabil postat de DragosP Vezi mesajul
Ba orice patimă are legătură cu cât ești sau nu de credincios.
Și aici vorbesc de credința-n Hristos Domnul.
nasol e ca azi nu mai merge pe vorbe ci pe... statistici.

_________________________________________________

"Procentul celor care cred in Dumnezeu difera de la tara la tara, el fiind mai ridicat in tarile ortodoxe decit catolice. Cel mai ridicat procent e in Georgia, unde 99% dintre adulti cred in Dumnezeu, iar procentul cel mai scazut e in Cehia, 29%. Republica Moldova e pe locul 3 in spatiul Est European si al fostei Uniuni Sovietice (dupa Georgia si Armenia) cu 95%, iar Romania pe locul 4, unde tot 95% dintre adulti declara ca cred in Dumnezeu. Curios, insa, doar 59% din est europeni (ortodocsi, protestanti si catolici) cred in existenta raiului si doar 54% in existenta iadului.

Romanii sunt pe primul loc in lumea Ortodoxa privind mersul la biserica, 21% dintre ortodocsii romani mergind la biserica cel putin o data pe saptamina. In Moldova procentul e de 13%, iar in Rusia de 6%."

_____________________________________________

"Romania, tara cu 2 milioane de alcoolici -

Alcoolul este un drog, o substanta chimica care schimba modul de functionare a organismului, afecteaza modul de a gandi, a simti, a vorbi si a se misca, iar in timp poate crea dependenta.

Datele Organizatiei Mondiale a Sanatatii dezvaluie ca excesul de alcool omoara mai multi oameni decat SIDA si tuberculoza la un loc. In Romania peste doua milioane de persoane consuma alcool in exces, 70% din cazurile de violenta in familie si aproape 1/2 din crime sunt cauzate de bautura excesiva si cca. 100 de romani mor anual din cauza alcoolului.

Tulburarile datorate consumului de alcool in Romania sunt cu peste o treime mari decat in UE. "20% dintre cei care se adreseaza medicilor de familie si 40% dintre pacientii sectiilor de medicina generala si chirurgie, recunosc consumul de alcool la originea cererii de asistenta medicala. Dintre cei care ocupa functii manageriale, 28% (mai mult de 1 din 4) consuma alcool peste limita admisa", releva ALIAT (Asociatia pentru Lupta Impotriva Alcoolismului si Toxicomaniilor)."
__________________
Dar Duhul spune lămurit că, în vremurile din urmă, unii se vor lepăda de credință, ca să se alipească de duhuri înșelătoare și de învățăturile dracilor, abătuți de fățărnicia unor oameni care vorbesc minciuni, însemnați cu fierul roșu în însuși cugetul lor. Ei opresc căsătoria și întrebuințarea bucatelor pe care Dumnezeu le-a făcut ca să fie luate cu mulțumiri de către cei ce cred și cunosc adevărul.

Last edited by Ali Baba; 03.05.2018 at 13:15:28.
Reply With Quote
  #13  
Vechi 03.05.2018, 13:19:49
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

Bun. Acum șterge-le la fund cu statisticile alea care în contextul celor zise de mine n-au nicio relevanță.
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"
Reply With Quote
  #14  
Vechi 03.05.2018, 13:27:09
Ali Baba Ali Baba is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.10.2017
Mesaje: 707
Implicit

Citat:
În prealabil postat de DragosP Vezi mesajul
Bun. Acum șterge-le la fund cu statisticile alea care în contextul celor zise de mine n-au nicio relevanță.
ba au, dar ma opresc, am cam spus ce aveam de spus.

reiterez insa importanta celor din jurul omului. in familie si in afara ei.
__________________
Dar Duhul spune lămurit că, în vremurile din urmă, unii se vor lepăda de credință, ca să se alipească de duhuri înșelătoare și de învățăturile dracilor, abătuți de fățărnicia unor oameni care vorbesc minciuni, însemnați cu fierul roșu în însuși cugetul lor. Ei opresc căsătoria și întrebuințarea bucatelor pe care Dumnezeu le-a făcut ca să fie luate cu mulțumiri de către cei ce cred și cunosc adevărul.
Reply With Quote
  #15  
Vechi 03.05.2018, 13:29:41
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

Nu, chiar dacă zici tu că au, de fapt n-au.
Nu e nicio legătură de cauzalitate între ce zici tu și ce zic eu.
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"
Reply With Quote
  #16  
Vechi 03.05.2018, 23:58:51
Jonnyw2013 Jonnyw2013 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 12.02.2015
Religia: Ortodox
Mesaje: 687
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Ali Baba Vezi mesajul
in ceea ce priveste relatia dintre "desfrau, depresie si alcoolism", raspunsul poate fi ca este conditia geniului!!! :)) ai idee cati oameni geniali pe care i-a dat istoria umanitatii au "suferit" de toate chestiile astea si inca pe atat in unele cazuri? fii atent, ca sa nu merg mai departe, fa-ti un top personal de romani geniali, ia-i pe primii 10, facem prinsoare ca cel putin 7 dintre ei le aveau pe toate? :)))
Alibaba tu parca asta o zisa-si la betie!!!...Ma tu ai avut o "viziune"?...:-))) De unde le scoti astea ?Ceva date concret?
__________________
http://www.cuvantul-ortodox.ro/2011/...-ca-pe-erezii/
"€žCând am ieșit pe ușa care mă purta spre libertate, am știut că dacă nu las ura și amărăciunea în spate, voi continua să fiu în închisoare€".-Nelson Mandela
Reply With Quote
  #17  
Vechi 04.05.2018, 08:28:58
Ali Baba Ali Baba is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.10.2017
Mesaje: 707
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Jonnyw2013 Vezi mesajul
Alibaba tu parca asta o zisa-si la betie!!!...Ma tu ai avut o "viziune"?...:-))) De unde le scoti astea ?Ceva date concret?
sal'tare! :))

uite, asa, la o prima vedere, daca fac eu topul singurul care nu s-ar incadra la ce am scris ar fi rebreanu. restul, cu eminescu in frunte, se incadreaza perfect la cel putin cele trei aspecte, la majoritatea celorlati incepem sa adaugam de la consumul de opiu in sus.

dar este o chestie comuna, nu trebuie sa ne simtim complexati si pe chestia asta, romanii nu sunt speciali, la fel au fost toti.

edit.cine crezi ca a spus: "am nevoie repede de o juma de vodca, sa-mi regasesc geniul!" :))
__________________
Dar Duhul spune lămurit că, în vremurile din urmă, unii se vor lepăda de credință, ca să se alipească de duhuri înșelătoare și de învățăturile dracilor, abătuți de fățărnicia unor oameni care vorbesc minciuni, însemnați cu fierul roșu în însuși cugetul lor. Ei opresc căsătoria și întrebuințarea bucatelor pe care Dumnezeu le-a făcut ca să fie luate cu mulțumiri de către cei ce cred și cunosc adevărul.

Last edited by Ali Baba; 04.05.2018 at 14:14:42.
Reply With Quote
  #18  
Vechi 05.05.2018, 03:21:04
simpllu simpllu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.10.2016
Mesaje: 1.796
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Ali Baba Vezi mesajul
Romanii sunt pe primul loc in lumea Ortodoxa privind mersul la biserica, 21% dintre ortodocsii romani mergind la biserica cel putin o data pe saptamina. I

"Romania, tara cu 2 milioane de alcoolici
Logica fiind care? Cum ai ajuns la concluzia sau cum poți demonstra că cei 2 milioane de alcoolici sunt dintre cei 21% care merg la biserică?
Reply With Quote
  #19  
Vechi 05.05.2018, 04:21:06
Ali Baba Ali Baba is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.10.2017
Mesaje: 707
Implicit

Citat:
În prealabil postat de simpllu Vezi mesajul
Logica fiind care? Cum ai ajuns la concluzia sau cum poți demonstra că cei 2 milioane de alcoolici sunt dintre cei 21% care merg la biserică?
nu e nicio logica, este doar statistica. sunt niste cifre si putem trage concluzii care, dupa parerea mea, contesta spusele lui dragos.

nu cred ca sunt 2 milioane de alcoolici in romania, ar fi ceva aiuritor, astia sunt cei care exagereaza cu bautura, dar daca cautam date din cehia, unde trei sferturi se declara fara credinta, sunt sigur ca desi bat recordurile europene la consumul de bere de fapt au mai putini betivi decat noi. deci pot foarte lejer, oricine, de fapt, trage concluzia ca cu cat omul e mai credincios cu atat trage mai mult la masea...:)) evident, m-as contrazice, pentru ca pe prima pagina am zis ca nu este nicio legatura intre alcoolism si credinta si exact asta arata si cifrele.
__________________
Dar Duhul spune lămurit că, în vremurile din urmă, unii se vor lepăda de credință, ca să se alipească de duhuri înșelătoare și de învățăturile dracilor, abătuți de fățărnicia unor oameni care vorbesc minciuni, însemnați cu fierul roșu în însuși cugetul lor. Ei opresc căsătoria și întrebuințarea bucatelor pe care Dumnezeu le-a făcut ca să fie luate cu mulțumiri de către cei ce cred și cunosc adevărul.
Reply With Quote
  #20  
Vechi 05.05.2018, 11:36:33
simpllu simpllu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.10.2016
Mesaje: 1.796
Implicit

Deci, statistic vorbind, cei 2 milioane de alcoolici pot fi alții decât cei care merg la biserică. Și nu uita că Biserica este spital duhovnicesc pentru toți cei care vor să se vindece. La biserică nu merg doar cei care duc o viață sfântă.

P.S. Mă bucur că putem dialoga pașnic, deși avem puncte de vedere diferite. :)
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare