Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 13.06.2008, 11:29:50
anishorik anishorik is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 11.07.2007
Mesaje: 21
Implicit

Am vazut pe TV Trinitas un reportaj despre surdo-muti..... se pregatesc preoti pentru a ii invata si pe ei cum sta treaba cu religia, cum sa se roage. Nu-mi pot imagina cum este sa nu stii ce inseamna Dumnezeu,sa nu auzi ce frumoase sunt cantarile SF Liturghii. Ei nici macar nu au un limbaj religios... Merg la biserica si se inchina doar pentru ca asa fac si ceilalti...Imi pare bine ca s-a gandit cineva si la ei :)
voi ce parere aveti?
Reply With Quote
  #2  
Vechi 13.06.2008, 12:15:14
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.09.2006
Mesaje: 4.827
Implicit

Un reportaj pe aceasta tema
Reply With Quote
  #3  
Vechi 30.07.2009, 12:06:43
windorin's Avatar
windorin windorin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.10.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.402
Implicit

Biserica Sfantul Efefterie Vechi - locul in care se tin slujbe in limbaj mimico-gestual.

Biserica in care surdo'mutii pot intelege si participa activ la Sfintele Slujbe.
__________________
"Intru aceasta vor cunoaste toti ca sunteti ucenicii Mei, daca veti avea dragoste unii fata de altii." (Ioan 13,35)
"Va spun ca pentru orice cuvant desert, pe care-l vor rosti, oamenii vor da socoteala in ziua judecatii." (Matei 12,36)

Reply With Quote
  #4  
Vechi 30.07.2009, 13:39:19
sophia sophia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.593
Implicit

Da, muzica n-o pot auzi, dar e bine ca pot beneficia de slujbe. Trebuie sa se gandeasca si la ei cineva.
Desi in ziua de azi exista aparate auditive si surzenia nu mai este un handicap.
Eu am vazut la televizor aici un preot care tine slujbe atat pentru surdomuti, cat si pentru cei mai rau...surzi, muti si orbi.
El insusi are acest handicap triplu (dar are sotie si 3 copii si lucreaza diverse).
Acolo oamenii merg deobice insotiti.
Pentru surdo-muti el foloseste limbajul specific (mimico-gestual).
Pentru cei care sunt si nevazatori exista un limbaj special, un fel de semne scrise cu degetul in palma. Insotitorul stie acest limbaj si asa comunica si ii traduce ceea ce se vorbeste.
Credinta trebuie sa fie adusa si celor mai defavorizati si care poate au nevoie mai mult de ea, fie ei surzi, orbi, schiopi, bolnavi (pentru ei banci si scaunele sunt f.necesare in biserica).
Reply With Quote
  #5  
Vechi 30.07.2009, 13:54:08
Marius22 Marius22 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.07.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.345
Implicit

Citat:
În prealabil postat de windorin Vezi mesajul
Biserica Sfantul Efefterie Vechi - locul in care se tin slujbe in limbaj mimico-gestual.

Biserica in care surdo'mutii pot intelege si participa activ la Sfintele Slujbe.
Iata imagini de la Sfanta Liturghie in limbaj mimico-gestual savarsita in aceasta biserica.

http://video.crestinortodox.ro/UrPxTlN4RzR/Sfanta_Liturghie_in_limbaj_mimico_gestual.html
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Semnul "Te iubesc" al surdo-mutilor speranta1970 Generalitati 19 20.02.2017 22:08:18
Petre Tutea despre Dumnezeu si despre atei tigerAvalo9 Generalitati 34 02.12.2010 15:37:16
Va rog rugati-va pentru marian surdo-mut din nastere ustrodica Generalitati 5 10.03.2010 19:59:13
alfabetul surdo mutilor DanielaVoica Generalitati 4 01.11.2009 18:24:22