Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 27.08.2008, 22:51:17
Elena78 Elena78 is offline
Member
 
Data înregistrării: 04.04.2008
Mesaje: 36
Implicit

Adesea particip la evenimente unde tineretul si nu numai nu mai stiu cand sa spuna stop bauturii. Daca nu servesti nimic esti facut ciudat sau nesociabil. Care ar trebui sa fie comportamentul unui crestin care doreste mantuirea?

As dori sa stiu parerile vostre.
Reply With Quote
  #2  
Vechi 27.08.2008, 23:18:30
cozia cozia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.01.2007
Mesaje: 2.537
Implicit

Chiar si Hristos a baut un pahar de vin la nunta din Caana. Deci daca o faci cu masura si diplomatic(constient) eviti sa fi vazuta ca fiind ciudata. Comportamentul trebuie sa fie firesc, deschis, curios catre eventuale posibilitati de a-ti gasi dragostea printre cei prezenti. Nu se stie niciodata in fata cui te pune Dumnezeu iar tu poate din habotnicie refuzi sa te prezinti. Simte-te bine, rizi, danseaza, imbraca-te atragator, fi FEMININA!!! asta este foarte important.

Socializarea normala, frumoasa, interesanta, atractiva se face cu un pahar de vin sau bere:):cool:
Reply With Quote
  #3  
Vechi 27.08.2008, 23:31:40
pisi's Avatar
pisi pisi is offline
Member
 
Data înregistrării: 13.05.2008
Mesaje: 99
Implicit

Io zic sa te imbraci decent nu atragator! si eu am patit de multe faze asemanatoare cand imi zicea: cine mai tine post in ziua de azi sau radeau de mine ca nu folosesc cuvinte vulgare, dar nu ii ascultam sau in nici un caz nu ma suparam pe ei ca mai radeau de mine. de fiecare data am incercat sa fiu un om cat mai sociabil si prietenos cu toti cei cu care intram in contact.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 27.08.2008, 23:32:33
adrian010155 adrian010155 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.05.2008
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 564
Implicit

Comportamentul echilibrat, simtul umorului de buna calitate, consumul cu masura a bauturii, comunicarea normala cu cei din jur, sunt elemente de normalitate. Fii zambitoare, fii senina, fii deschisa in discutii, fa o gluma de bun gust, nu te angaja in marturisiri de credinta decat daca esti intrebata si atunci fa-o cu masura, nu te lansa in discursuri chiar daca inima te-ar indemna in acest sens. Crestinul este o fire vesela si sociabila, gata sa sara in ajutor, nicidecum nu este incruntat, retras etc. Daca esti cumva ironizata pentru credinta ta, nu te incinge, ci zambeste ingaduitor.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 27.08.2008, 23:39:36
ancah
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Elena, dar exista si bauturi fara alcool. Motive, ca sa refuzi o bautura alcoolica, se gasesc destule: ba ca iei antibiotice, ba te supara stomacul, etc.
Nu tuturor place alcoolul. Dar odata ce ai invatat sa bei, e cam greu sa te opresti la timp, precum cei la care te referi si tu. De obicei, cand iti dai seama ca ai baut prea mult, e prea tarziu, caci bautura din stomac isi mai face inca efectul.
Dar, Elena, totul cu masura. Chiar si in post e voie cate un pahar de vin.

Goehte se afla odata intr-un han si manca, band alaturi vin indoit cu apa, ceea ce noinumim spritz. Domnii de la masa vecina incep sa rada de el, ca toarna apa in vin. La gestul lor, Goethe le raspunde cu un catren:
Wasser allein macht stumm; das beweisen im Teiche die Fische.
Wein allein macht dumm; das beweisen die Herren am Tische;
Weil ich keines von beiden will sein,
Trinke ich Wasser mit Wein.

Si in traducere: Apa singura te face mut: ca dovada pestii din lac;
Vinul singur te face prost:
lucru pe care il demostreaza domnii de la masa;
Si pentru ca nu vreau sa fiu nici una nici alta,
Beau apa cu vin.
Iertare pentru lipsa rimei.

Deci nu degeaba beau romanii spritz.


Reply With Quote
  #6  
Vechi 28.08.2008, 00:01:40
mihailt mihailt is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.01.2008
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.198
Implicit

Mai soro zice Sfantul Antonie cel Mare: "ridica ispita si nu este nimeni sa se mantuiasca".
Ispitele sunt ca sa ne arate ca fara Dumnezeu suntem nimic.
Cata vreme ne consideram buni , sau curati,sau nepacatosi sau ceva fara Dumnezeu (ca adica avem acestea nu de la Dumnezeu daruri ci din "marea noastra stradanie"!:)) nu avem cum sa rezistam la ispite caci fara Dumnezeu nimic nu se poate.
Cadem si dam vina pe diavoli,pe fratii nostri sau pe materie cand de fapt mandria noastra e de vina.
Deci cum se zice "smeritu-m-am si m-am mantuit".
Mantuirea din aceasta viata se dobandeste si este de fapt Duhul Sfant care salasluieste in om si care cum invata parintele Cleopa la cea mai mica licarire de mandrie constienta din sufletul omului pleaca de la om.
Si iarasi cade omul...
Deci e povestea cu Adam si Eva care din mandrie au cazut din Rai de se repeta cu fiecare din noi.
De se pocaieste omul il primeste Duhul Sfant si vine la loc si "se salasluieste intru noi".
Reply With Quote
  #7  
Vechi 28.08.2008, 00:54:45
Elena78 Elena78 is offline
Member
 
Data înregistrării: 04.04.2008
Mesaje: 36
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cozia
Chiar si Hristos a baut un pahar de vin la nunta din Caana. Deci daca o faci cu masura si diplomatic(constient) eviti sa fi vazuta ca fiind ciudata. Comportamentul trebuie sa fie firesc, deschis, curios catre eventuale posibilitati de a-ti gasi dragostea printre cei prezenti. Nu se stie niciodata in fata cui te pune Dumnezeu iar tu poate din habotnicie refuzi sa te prezinti. Simte-te bine, rizi, danseaza, imbraca-te atragator, fi FEMININA!!! asta este foarte important.

Socializarea normala, frumoasa, interesanta, atractiva se face cu un pahar de vin sau bere:):cool:
Multumesc pentru mesaj. Mi-a placut mult pilda cu Iisus.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 28.08.2008, 00:57:06
Elena78 Elena78 is offline
Member
 
Data înregistrării: 04.04.2008
Mesaje: 36
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ancah
Elena, dar exista si bauturi fara alcool. Motive, ca sa refuzi o bautura alcoolica, se gasesc destule: ba ca iei antibiotice, ba te supara stomacul, etc.
Nu tuturor place alcoolul. Dar odata ce ai invatat sa bei, e cam greu sa te opresti la timp, precum cei la care te referi si tu. De obicei, cand iti dai seama ca ai baut prea mult, e prea tarziu, caci bautura din stomac isi mai face inca efectul.
Dar, Elena, totul cu masura. Chiar si in post e voie cate un pahar de vin.

Goehte se afla odata intr-un han si manca, band alaturi vin indoit cu apa, ceea ce noinumim spritz. Domnii de la masa vecina incep sa rada de el, ca toarna apa in vin. La gestul lor, Goethe le raspunde cu un catren:
Wasser allein macht stumm; das beweisen im Teiche die Fische.
Wein allein macht dumm; das beweisen die Herren am Tische;
Weil ich keines von beiden will sein,
Trinke ich Wasser mit Wein.

Si in traducere: Apa singura te face mut: ca dovada pestii din lac;
Vinul singur te face prost:
lucru pe care il demostreaza domnii de la masa;
Si pentru ca nu vreau sa fiu nici una nici alta,
Beau apa cu vin.
Iertare pentru lipsa rimei.

Deci nu degeaba beau romanii spritz.

Multumesc pentru mesaj. Si eu am facut candva ca si Goethe, caci am fost invitata la ziua unei persoane importante si vinul era prea tare... In general prefer sa beau un pahar de bere sau de sampanie.
Reply With Quote
  #9  
Vechi 28.08.2008, 06:36:21
mirelat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

spritz-ul este de prost gust, ca sa nu zic de neam prost.
Reply With Quote
  #10  
Vechi 28.08.2008, 06:38:56
mirelat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cozia
Simte-te bine, rizi, danseaza, imbraca-te atragator, fi FEMININA!!! asta este foarte important.
:thumbsup: cu alte cuvinte, fii ISPITITOARE!! ha, ha... cum o mai intoarceti ca la Ploiesti!
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Discriminarea - o boala a societatii in care traim - razvan_andrei Generalitati 23 27.02.2012 12:47:06
Eliberarea omului sau a societatii? buterfly Generalitati 7 22.07.2010 14:46:54
miracole contemporane balaurax2 Generalitati 16 19.06.2009 20:47:54