Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #161  
Vechi 28.02.2007, 08:25:28
paraschevaiasi's Avatar
paraschevaiasi paraschevaiasi is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 146
Implicit

mergeti pe www.odaia.go.ro si cautati "afla ce este avortul".
Dupa aceea mai discutam despre avort. Sunt tare curiasa daca s-a uitat cineva la aceasta sectiune.
Reply With Quote
  #162  
Vechi 28.02.2007, 08:27:33
paraschevaiasi's Avatar
paraschevaiasi paraschevaiasi is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 146
Implicit

am uitat sa spun ca acest subiect il gasiti la sectiunea "legaturi"
Reply With Quote
  #163  
Vechi 28.02.2007, 10:47:33
erzbet erzbet is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.02.2007
Mesaje: 535
Implicit

SUnt de acord k avortul este o trauma, dar nu inteleg aceasta aversiune impotriva metodelor contracpetive. Daca sunt 2 tineri casatoriti, studenti, ce nu vor copii asa devreme, ce trebuie sa faca? sa adopte abstinenta pana cand vor fi maturi si pregatiti psihic si material sa aiba un copil? si daca nu isi doresc copii?
Reply With Quote
  #164  
Vechi 28.02.2007, 14:23:51
irina77 irina77 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.04.2006
Mesaje: 288
Implicit

Pai multe metode asa-zis contraceptive (sterilet, pilule)sunt de fapt avort mascat, in sensul ca se impiedica implantarea fatului si este eliminat fara ca femeia sa stie ca a fost insarcinata. Iar restul sunt tot pacat, pacatul lui Onan, care a fost omorat de Dumnezeu pentru asta. Citeste articolul pe care l-am postat la pagina 8 din acest topic. Iar casatoria se face la maturitate- fizica, psihica, si, mai ales, duhovniceasca. Primul scop este ajutorul reciproc al sotilor pe drumul spre mantuire (nu spre crima), iar al doilea este nasterea de prunci.
Reply With Quote
  #165  
Vechi 28.02.2007, 19:10:41
PET PET is offline
Member
 
Data înregistrării: 01.02.2007
Mesaje: 36
Implicit

Daca e sa te iei dupa biblie totul e pacat :)

paraschevaiasi - Lasa tu tot felu de site-uri de pe internet. Vrei sa ALFI ceva, du-te la doctori si te lamureste.

Nu zic ca un avort nu e o trauma, trebuie totusi sa nu judecam alte persoane sau mai ales sa interzicem avortul doar pentru ca biserica zice ca e o crima.

M-am lamurit eu de multa vreme despre corectitudinea site-urilor "ortodoxe" de pe net.

Cititi aici: http://en.wikipedia.org/wiki/Abortion

Din punct de vedere stintific si nu religios.
Reply With Quote
  #166  
Vechi 28.02.2007, 21:58:55
Va_iubesc Va_iubesc is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.09.2006
Mesaje: 533
Implicit

Citat:
În prealabil postat de PET
Daca e sa te iei dupa biblie totul e pacat :)

Nu zic ca un avort nu e o trauma, trebuie totusi sa nu judecam alte persoane sau mai ales sa interzicem avortul doar pentru ca biserica zice ca e o crima.
Draga PET,

Cum ai ajuns tu la concluzia ca "Daca e sa te iei dupa biblie totul e pacat"? Eu am vazut ca Biblia iti permite sa mananci, sa dormi, sa vorbesti, sa traiesti in societate, sa muncesti, sa ai un sot, sa ai o intimitate cu acel sot, sa te bucuri de copii, sa te bucuri de tot ce a creat Dumnezeu. Lipsa de masura sau graba conduc la pacat, dar in nici un caz nu putem spune ca "totul e pacat". Oare tu chiar ai citit Biblia? Spune-mi, te rog, unde scrie ca ar fi pacate cele de mai sus.

Spui ca biserica zice ca avortul e o crima. Da, dar nu numai biserica, ci si stiinta zice acelasi lucru. Uite, am niste prieteni, o familie casatorita acum un an. Acum prietena mea e insarcinata in luna a 6-a la inceput. Ieri am vazut pozele de la ecografie si am vazut fata fetitei (va fi o fetita), am vazut inimioara, i-am vazut coloana vertebrala, i-am vazut manutele si piciorusele, inima bate cu 144 de batai pe minut...e extraordinar. Acum trei luni, cand copilasul avea cam 2 luni si ceva, a facut prima ecografie: inimioara batea cu 146 de batai pe minut, bebelusul avea vreo 9 cm si deja la dimensiunea aceea i se vedeau manutele si piciorusele, capsorul, ochisorii, tot. Deci e numai o problema de dimensiune. Adica acelasi om este si la 2cm si la 9 si la 20 si la 60 si la 180. E un om, stiintific demonstrat. Sau tie ti se pare ca e jumatate de crima daca omori un om de 1m20 fata de unul de 2m?! ??? Indiferent de momentul in care se face, tot crima ramane. Iar daca omul matur se poate apara, acel copilas nu poate sa faca nimic, nimic, nimic.

Elena
Reply With Quote
  #167  
Vechi 28.02.2007, 22:17:15
Laurentiu Laurentiu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2005
Mesaje: 1.326
Implicit

Foarte adevarat Elena asa este ,,este mai mare pacatul daca omori un copil decat un om
Pentru ca daca omori un om pacatele sunt impartite si el a avut si tu ai dar daca omori un copil pacatele nu mai sunt impartite atunci esti vinovat fara nici o scuza.
Reply With Quote
  #168  
Vechi 01.03.2007, 00:14:45
Alexandr_Bazil Alexandr_Bazil is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.05.2006
Mesaje: 352
Implicit

Imi aminteste de o chestie peste care am dat recent, un articol, amuzant ce-i drept(nu in sensul de ridicol). Ideea suna ceva in genul asta:
"Daca un copil proaspat botezat nu are nici un pacat, atunci el ar ajunge imediat in paradis. Prin urmare cel mai bun lucru care il poate face un parinte pentru copilul sau este sa ii asigure mantuirea, prin ucidere dupa botez. Astfel copilul nu risca sa ajunga in iad."
A fost o practica de scurta durata in timpul cuceririi lumii noi, deobicei folosita la popoarele bastinase. Si intradevar daca o luam asa,este adevarat. Si nu vad cum pot fi acuzati de rautate parintii, pentru ca ei fac ce cred ca e mai bine pentru copii dpdv religios, ba chiar riscand sa isi piarda locul in rai pentru copii lor. Actul poate fi numit fanatic, dar nu este neaparat un act facut din rautate.
Trecand peste consecintele evident catastrofale ale unor asemenea practici, ce opinii aveti asupra actului. Este ceva in dogma crestina care sa opreasca acei copii sa ajunga in rai?
Reply With Quote
  #169  
Vechi 01.03.2007, 00:54:44
PET PET is offline
Member
 
Data înregistrării: 01.02.2007
Mesaje: 36
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Laurentiu
Foarte adevarat Elena asa este ,,este mai mare pacatul daca omori un copil decat un om
Pentru ca daca omori un om pacatele sunt impartite si el a avut si tu ai dar daca omori un copil pacatele nu mai sunt impartite atunci esti vinovat fara nici o scuza.
HHahahah ce tare e asta.

- omori un om ... eh, nu e asa mare crima
- omori un copil ... mamaaaaa ce crimaa!!!

Helloo...tot crima se numeste indiferent ca omori o femeie, un barbat, un copil, un baietzel blond cu ochi albastrii.

@Va_iubesc - Eram putin ironic cand am zis ca biblia nu te lasa sa faci nimic.

Dupa toate posturile noi...revin la prima mea parte cand am postat in acest topic.

Oare nu e o crima sa dai nastere unui copil pe care nu poti...si NU AI CUM sa-l cresti?
Reply With Quote
  #170  
Vechi 01.03.2007, 07:57:10
paraschevaiasi's Avatar
paraschevaiasi paraschevaiasi is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 146
Implicit

Citat:
În prealabil postat de PET
Citat:
În prealabil postat de Alexandr_Bazil
Si venind la justificat, uneori se comit niste abuzuri serioase. Adica unii fac avort cu toate ca nu au copii si pot oferi toate conditiile, inclusiv grija si educatie, fata de copil.
Si totusi asta e decizia lor. Cine suntem noi sa judecam acele cupluri. Sa faca copii atunci cand doresc ei. Nu vor dori copii niciodata, atunci asta e decizia lor...aceea e calea pe care ei o urmeaza.

Nu are rost sa ne complicam cu discutii...ca vai doamne "e strigator la cer" ca Romania e pe primul loc la avorturi...pai oare pe ce loc e Romania la metodele contraceptive?

Am vazut un interviu acum cativa ani cu niste tigani dintr-un sat, si la intrebat preporterul pe un tigan cati copii are... a zis 4 si inca unu pe drum, si l-a intrebat de ce nu foloseste prezervativu, a zis ceva de genu: "Pai nu cred ca e sigur".

In primul rand un credincios trebuie sa accepte decizile altor persoane si nu sa-i faca criminali. De fapt, haideti sa o luam asa:

Femeie insarcinata - credincioasa = CRIMINALA daca face avort
Femeie insarcinata - necredincioasa = NU ESTE CRIMINALA daca face avort

De ce? Deoarece ea nu este credincioasa. Si cu asta am rezolvat toata problema asta.


Ce ma deranjeaza pe mine este acea propaganda anti avort. Ei, vrei sa prezinti ce inseamna avortul, atunci prezinto frumos, nu cum face acest site www.avort.info . Adica e absolut penal felul cum acel site reuseste sa infloreasca toate lucrurile, SPECIAL pentru a speria femeia care poate doreste sa se informeze.

Avortul e o operatie ca oricare alta. Pana in 3 luni riscurile nu sunt asa mari, fata de alta operatie...poate in transplant de inima, sau stiu eu ce :)
Pet bati campii rau de tot. Cum poti spune tu ca avortul este o operatie ca oricare alta, ca pana in 3 luni nu este nici-o problema iar riscurile nu sunt asa de mari? Nu poti compara avortul cu o operatie de inima. La avort se omoara un copil iar la un transplant de inima se salveaza un om....tu chiar nu poti gandi????????
Ma intreb cati cei care sunt aici pe forum IL iubesc pe Dumnezeu din toata inima!?! Daca ar fi existat putina credinta atunci nu s-ar spune ca nu e ceva atat de rau sa omori un copil in pantece etc. Pai acelui copil incepe sa-i bata inima la varsta de 18 zile...cum poti spune ca pana la 3 luni nu-i bai. Hai sa ne jucam noi de-a Dumnezeu, sa facem si sa traim cum ne trece prin cap. Tocmai de aceea s-au inmultit problemele in lume, moralitatea este la pamant pe tot globul si apar tot felul de boli.



IMI PARE RAU SA SPUN ACEST LUCRU, CEL CARE ADMINISTREAZA ACEST SITE AR TREBUI SA VADA CE DISCUTII AU LOC PE ACEST FORUM. ESTE UN FORUM CRESTIN DOAR CU NUMELE CA IN REST...LASA DE DORIT. PE ACEST FORUM AR FI TREBUIT SA AI CE INVATA CEVA BUN.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Avortul- canon de pocainta annajanette Generalitati 192 11.12.2013 21:45:32
Avortul in BC camy_d Biserica Romano-Catolica 108 04.07.2012 05:57:38
Avortul selectiv Mihnea Dragomir Stiri, actualitati, anunturi 22 04.06.2012 23:54:52
STOP avortul in Romania Floare de lotus Umanitare 9 26.04.2011 21:43:26
AVORTUL roxanica Generalitati 170 16.02.2008 23:00:39