Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #271  
Vechi 16.05.2007, 20:11:06
Sebastiana Sebastiana is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.03.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 608
Implicit

Sa mai specific un lucru pe care il consider eu a fi foarte important:vina este comuna,si a celor care avorteaza,la fel cu a celor care indeamna la pacat, si a celui care aproba acest lucru si care participa la acest lucru:medic,asistenta,fie si cu un simplu anestezic a si fost implicat direct, sau indirect in cazul studentilor care asista la un chiuretaj.
Reply With Quote
  #272  
Vechi 16.05.2007, 20:18:30
dillema dillema is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.12.2006
Mesaje: 385
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Sebastiana
In calendarul bisericesc ortodox sunt 3trei zamisliri(conceperi)si bineinteles,3trei nasteri:a Mantuitorului nostru IISUS HRISTOS,a Sfintei Fecioare Maria,Nascatoare de Dumnezeu si a Sfantului si Inainte Mergatorul Domnului,Sfantul Proroc Ioan Botezatorul.25martie(Bunavestire=Zamislirea,Concep erea Mantuitorului)-25decembrie=Nasterea LUI,9noua decembrie=Zamislirea(conceperea) Maicii Domnului-8opt septembrie-nasterea Ei,23septembrie=Zamislirea Sfantului Prooroc Ioan Botezatorul-24=Nasterea Sfantului Prooroc Ioan Botezatorul
Stiai ca toate aceste date sunt concepute de Biserica si nu sunt de fapt adevaratele date de nastere ? De ex Mantuitorul nu a fost nascut in 23 decembrie daca stiai , daca nu informeaza-te. A fost trecuta aceasta data deoarece in acele timpuri cand crestinismul s-a extins, multe popoare se inchinau zeului soare (romani greci) si pentru a convinge paganii care insistau inca sa creada in zeul soare, pentru a nu schimba data de celebrare au ales ca zi de nastere pentru Mantuitor ziua in care paganii se inchinau inainte la soare. IAr toate aceste traditii cu pomul de Craciun...de fapt nu sunt compatibile cu traditia iudaica si crestina. Iar zilele de praznuire pentru sfinti sunt alese de fapt zilele cand acestia au murit intru Hristos. deci?
iar povestile/viziunile preotilor batrani calugari referitor la femeile care au avortat:citisem ca un calugar Ilarion a avut o viziune cum ca femeile care avortau erau chinuite sa suporte aceeasi durere ca la avort si apoi sa isi manance copii. Ciudata imaginatie. In plus cine a dovedit ca aceasta viziune ar fi adevarata..iar conform tot preotilor calugari viziunile sunt de la diavol...pai ce sa mai credem. Daca nu e adevarata viziunea lui care nu a fost nici confirmata ..doar marturia lui e dovada cum as putea sa cred intr-un om care se pretinde vizionar...ia fa o diferenta intre IISus _IUBIRE si viziunea acestui calugar ...crezi ca e de la D-zeu viziunea?

Sunt povesti de speriat copii...am mai evoluat acum. Cum Biserica pretindea o data ca pamantul e plat arzandu-l pe rug pe galilei care a dovedit contrariul..acum Biserica si-a redus din putere tot din cauza fanteziilor preotrilor care nici pe de parte nu se aplicau dupa Biblie care zice ca pamantul e totusi rotund in Isaia parca nu mai stiu.

Reply With Quote
  #273  
Vechi 16.05.2007, 20:27:50
jeny
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

offfffffffff haideti sa va povestesc ceva, cunosc personal pe cineva care in perioada sarcinii, medicii i-au spus sa faca avort, copilul fiind cu malformatii grave!!!. Diagnostic stabilit in urma ecografiei. era vb despre viata unei fetite..mama disperata nu stia ce sa faca, toti o acuzau ca este inconstienta, ca va aduce pe lume un handicapat. Au trecut cele 9 luni s-a nascut copilul si este bine sanatoasa, frumoasa, deja are 11 ani!!! concluziile trageti-le singuri...
jenica
Reply With Quote
  #274  
Vechi 16.05.2007, 20:41:19
Colors Colors is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.03.2007
Mesaje: 160
Implicit

Jenica eu sigur am sa trag o concluzie, si la fel si Sebastiana si poate si altii. Din pacate nu este deloc simplu, vezi bine, cu cei in neputinta. Bun este cuvantul dar pentru dillema e nevoie de mult mai mult ajutor, sa iasa din ratacirea in care se afla. Totusi nu a ajuns intamplator aici pe forum, poate ca Maicuta Domnului a trimis-o. Sa nadajduim ca prin rabdare va scapa de duhul acesta viclean care o amageste. Sa nu te superi dillema, am spus cu sinceritate.

Maica lui Hristos sa te ajute sa scapi de necredinta! Daca vrei, ai putea sa faci cate o mica excursie pe la cate o manastire, macar asa ca recreere, chiar daca nu crezi. Sunt nenumarate locuri frumoase in tara, sunt sigur ca te-ai simti bine si ti-ai linisti sufletul.

Liviu
Reply With Quote
  #275  
Vechi 16.05.2007, 21:31:04
dillema dillema is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.12.2006
Mesaje: 385
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Colors
Jenica eu sigur am sa trag o concluzie, si la fel si Sebastiana si poate si altii. Din pacate nu este deloc simplu, vezi bine, cu cei in neputinta. Bun este cuvantul dar pentru dillema e nevoie de mult mai mult ajutor, sa iasa din ratacirea in care se afla. Totusi nu a ajuns intamplator aici pe forum, poate ca Maicuta Domnului a trimis-o. Sa nadajduim ca prin rabdare va scapa de duhul acesta viclean care o amageste. Sa nu te superi dillema, am spus cu sinceritate.

Maica lui Hristos sa te ajute sa scapi de necredinta! Daca vrei, ai putea sa faci cate o mica excursie pe la cate o manastire, macar asa ca recreere, chiar daca nu crezi. Sunt nenumarate locuri frumoase in tara, sunt sigur ca te-ai simti bine si ti-ai linisti sufletul.

Liviu
Daca zici tu ca sunt ratacita daor ca nu implinesc tiparele care le-ati stabilit voi... ca nu vreau sa fiu supusa si mama acasa sa stau intepenita sa vina sotul sa imi porunceasca ca de e "capul femeii":))) sa accept sa mor ca "martira" ca asa vrea un calugar care nu are habar de anatomia femeii ca e "rusine", ca femeia e diavolul intrupat cum s-a vehiculat in vechime, ca menstruatia femeii este un balaur. Mai lasati povestile si reveniti la realitate. Eu cred ce a spus Iisus si in Noul Testament si urmez preotii care au iubirea de oameni nu care judeca si arunca cu noroi in "femeile cu pantaloni" sau care indraznesc sa ridice glasul in fata barbatului. OUh...suntem in secolul 21 ...mai treziti-va. Iar diavolul vicleniei...nu stiu pe ce parte s-a asezat. Exact asa zic si eu...ca Maica Domnului m-a trimis poate se mai lumineaza si alte minti cu "viziunile mele" ...pai ce eu nu am dreptul la viziuni? Oh Doamne mare e gradina Domnului! IAr ce am zis pana acum sunt sustinute si de Mantuitorul.
Reply With Quote
  #276  
Vechi 16.05.2007, 21:54:20
ancah
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Nu va intristati; cuvantul este samanta. Nu se stie pe ce pamant a cazut.
Reply With Quote
  #277  
Vechi 16.05.2007, 22:05:34
dillema dillema is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.12.2006
Mesaje: 385
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ancah
Nu va intristati; cuvantul este samanta. Nu se stie pe ce pamant a cazut.
si samanta matale unde o cazut? Ca tot dupa nick esti o femeie sau fata...ce ai face daca ai ramane insarcinata si ai o sarvina ectopica-sarcina extrauterina pozitionata in trompe si stii ca vei muri...vei alege sa mori? Ai pastra sarcina daca un tigan te-ar viola? Dar sa fii sincera te rog.
Reply With Quote
  #278  
Vechi 16.05.2007, 22:10:26
Sylvie Sylvie is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.03.2007
Mesaje: 258
Implicit

Dillema,nu ai inteles nimic din ce-ai citit mai sus si inca ceva,nu sunt lamurita intr-un lucru: "CINE PE CINE JUDECA...;):cool:????!
Reply With Quote
  #279  
Vechi 16.05.2007, 22:28:13
dillema dillema is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.12.2006
Mesaje: 385
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Sylvie
Dillema,nu ai inteles nimic din ce-ai citit mai sus si inca ceva,nu sunt lamurita intr-un lucru: "CINE PE CINE JUDECA...;):cool:????!
se pare ca nici matale nu ai intels NIMIC din ce am postat pana acum.
Reply With Quote
  #280  
Vechi 16.05.2007, 22:57:41
jeny
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

maine e Inaltarea!!haideti sa facem mai bine priveghere ....sa lasam cearta..va rog putina Bunatate se poate??
HRISTOS S-A INALTAT FRATILOR PENTRU NOI TOTI!! si pt cel bun si ptr cel rau...sa iertam toate..
jenica
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Avortul- canon de pocainta annajanette Generalitati 192 11.12.2013 21:45:32
Avortul in BC camy_d Biserica Romano-Catolica 108 04.07.2012 05:57:38
Avortul selectiv Mihnea Dragomir Stiri, actualitati, anunturi 22 04.06.2012 23:54:52
STOP avortul in Romania Floare de lotus Umanitare 9 26.04.2011 21:43:26
AVORTUL roxanica Generalitati 170 16.02.2008 23:00:39