Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Stiri, actualitati, anunturi
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 23.06.2009, 21:53:09
C.tin C.tin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.10.2008
Mesaje: 409
Implicit Apel national

11 iunie 2009
[COLOR="Blue"]DE LA PICTURA OMENEASCĂ LA PICTURA DUMNEZEIASCĂ[/COLOR]
Posted by; Ieromonahul Nil de la Man. Marcus - Covasna, in [COLOR="Red"]Apel national ortodox[/COLOR]


Comparând în mod cercetător după criteriile ortodoxe singurele criterii reale, veridice de descoperire a ADEVĂRULUI cel adevărat, cel veridic, pictura maeștrilor italieni Michelangelo și Leonardo da Vinci ajunsă celebră și recunoscută ca o lucrare a artei picturale, cu pitura Pr. Arsenie Boca de la biserica din Drăgănescu, am descoperit un ADEVĂR incredibil pentru cugetarea rațională, care m-a adus într-o stare de explozie, de uimire, de încântare, de bucurie negrăită, pe care nu o pot exprima, căci limba noastă omenească este prea săracă, căci nici un superlativ nu este suficient.

Iată care este acest ADEVĂR ATÂT DE NEAȘTEPTAT ȘI DE MĂREȚ :

Într-adevăr pictura murală a marilor maeștri italieni, cunoscută și recunoscută în toată lumea de cinci sute de ani, este o pictură inegalabilă și perfectă, ca pictură omenească pe de o parte, dar pe de altă parte este o pictură OMENEASCĂ, și nu numai că este realizată după anume modele omenești, chipuri de oameni aleși după anumite criterii portretistice, ci este o pictură moartă, rece, pasivă, necomunicativă și needucativă, ci doar impresionantă, ea transmițîndu-ne doar senzații vizuale care încântă privirea.

Ei bine ! Când am cercetat cu o deosebită atenție [COLOR="Blue"]pictura murală a Pr. Arsenie Boca din Biserica Drăgănescu[/COLOR] și în continuare am cercetat, la fel, aceeași pictură ilustrată în albumul întocmit de Preasfințitul Episcop Daniil, pe care mi-a dăruit-o o familie cinstitoare a Pr. Arsenie Boca, repet ce am scris mai sus, am fost cuprins de o stare de nedescris, de tulburare, de înfiorare, de uimire, de încântare, de fascinare, de bucurie, de emoție mi se îngrămădeau și mi se blocau cuvintele undeva în gât, dar nu pot să descriu starea mea când am descoperit, pentru prima dată în viața mea de aproape octogenar, că este nu o pictură omenească realizată de mâini omenești de țărână, ci că este, de necrezut, [COLOR="Blue"]O LUCRARE, O PICTURĂ, O OPERĂ DUMNEZEIASCĂ, ADICĂ VIE, ADICĂ ESTE O PICTURĂ TRANSCEDENTALĂ, DICOLO DE SIMȚURILE ȘI DE LIMITELE OMENEȘTI, ESTE, zic eu, UN TEZAUR DUMNEZEIESC DE PICTURĂ, ba mai mult, ESTE CEL MAI MARE TEZAUR DE PICTURĂ, ESTE DE FAPT UNICUL TEZAUR DE PICTURĂ DUMNEZEIASCĂ PE PLAN MONDIAL ȘI CARE VA ȘI RĂMÂNE UNIC.[/COLOR]

[COLOR="Red"]De ce ?[/COLOR]
Deoarece Pr. Arsenie Boca nu a pictat ca toți oamenii, ca marii maeștrii italieni, după modele omenești alese după anumite descrieri și criterii și nu este o pictură rece, moartă, pasivă, necomunicativă, needucativă, ci dimpotrivă:

Este o pictură reală, vie. [COLOR="Red"]De ce ?[/COLOR] Căci Pr. Arsenie Boca a pictat ceea ce a văzut cu ochii săi, adică a fost ridicat sus în Ceruri și acolo a văzut tot ceea ce a pictat.

De cercetezi atent și cu inima, cu competență, ajungi să percepi viața, a Mântuitorului, ajungi să pricepi cum el radiază lumină, luminare, liniste, pace, înțelepciune, bunătate, dragoste, răbdare, putere, etc, etc.

La fel și Maica Domnului, amândoi reflectă o frumusețe tulburătoare, dar nu pot, n-am cuvinte să exprim toată gama de sentimente și stări sufletești pe care le-am trăit.

Să percepi pe toți Sfinții cum parcă se întrec în smerenie. Da ! Aici percepi smerenia ! Iau la întâmplare cei doi mari Ierarhi și făcători de minuni, Sf Nicolae și Sf Spiridon te cuceresc cu smerenia, cu blândețea lor, sau să-l privești pe Sf Ioan Scărarul, un fel de bătrânel tânăr, întinerit, îți vine să-l strângi în brațe de drag ce-ți este, dar parcă poți să-i iei la rând pe toți Sfinții din Ceruri ?!

[COLOR="Blue"] Am să mai adaug totuși pentru a dovedi că mâna cea Sfântă și Dumnezeiască a Pr ARSENIE BOCA nu este o mână omenească, ci una Dumnezeiască Sfântă, așa cum ne-a spus Sfinția Sa însăși, că EL NE-A FOST DĂRUIT NOUĂ ROMÂNILOR, DECI EL ESTE UN DAR DUMNEZEIESC.[/COLOR]

[COLOR="DarkGreen"][SIZE="3"]Încă mai adaug câte ceva despre caracterul educativ, religios ortodox al acestei picturi, căci ea cuprinde toată învățătura de credință ortodoxă, dar chiar și o reprezentare actualizată a lucrării lui satan și a Iadului înainte de Iad, într-o viziune cutremurătoare,[/COLOR] [COLOR="DarkGreen"]de aceea eu am făcut o [COLOR="Red"]PROPUNERE CONCRETĂ la Patriarhie[/COLOR], un APEL NAȚIONAL, și un PROGRAM MINIM DE MĂSURI, pentru ridicarea la Drăgănescu a unui [COLOR="Red"]COMPLEX ORTODOX[/COLOR] DE VALORIFICARE EDUCATIVĂ NAȚIONALĂ a valorii moral ortodoxe unice cu numele Pr ARSENIE BOCA cuprinzând [/SIZE]:[/COLOR]
[COLOR="Blue"]
1. SEMINAR TEOLOGIC ORTODOX

2. FACULTATE DE TEOLOGIE ORTODOXĂ

3. CĂMIN PENTRU ELEVI ȘI STUDENȚI

4. LOCUINȚE PENTRU CADRELE DIDACTICE

5. BLOC ALIMENTAR

6. BIBLIOTECĂ

7. O ȘCOALĂ NAȚIONALĂ DE PICTURĂ

8. UN ARHONDARIC PENTRU PELERINI
[/COLOR]
[COLOR="Purple"]Iar banii necesari să se obțină prin acest [COLOR="Red"]APEL NAȚIONAL[/COLOR], fiindcă Pr ARSENIE BOCA ESTE ATÂT DE MULT PREȚUIT ȘI CHEMAT ÎN RUGĂCIUNE, CĂ FIECARE FAMILIE VA CONTRIBUI, IAR PATRONII POT SĂ DONEZE MATERIALE, MIJLOACE DE CONSTRUCȚII ȘI ASISTENȚĂ DE SPECIALITATE.[/COLOR]

Eu zic că și așa a stat prea mult sub obroc acest mare TEZAUR UNIC ȘI DUMNEZEIESC NAȚIONAL DE PICTURĂ.

[COLOR="Blue"]Dacă era în altă țară, cred că de mult era valorificat și făcut cunoscut lumii și fiindcă este PICTURĂ DUMNEZEIASCĂ, îl supărăm chiar pe Dumnezeu CARE L-A ÎNVREDNICIT PE PR ARSENIE BOCA SĂ REALIZEZE ACEASTĂ CAPODOPERĂ UNICĂ și lucrul acesta, eu zic că va avea urmări.[/COLOR]

IeroNil-Mărcuș

http://www.iero-nil-marcus.com/2009/...a-pictura.html
Reply With Quote
  #2  
Vechi 23.06.2009, 23:22:12
andreicozia andreicozia is offline
Banned
 
Data înregistrării: 23.02.2009
Locație: Hristos, Budha, Mohamed, Krisna, iubire, pace
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.810
Implicit

Doamne Ajuta!

Este bun apelul si sa speram ca se va materializa acest proiect

Obiectia mea este totusi sa fie scoasa din expunere partea denigratoare referitor la Renascentisti, la Michelangelo si Leonardo

Succesul unui proiect sa nu se bazeze pe denigrarea si improscarea cu noroi a unor giganti universali ai artei crestine
Reply With Quote
  #3  
Vechi 23.06.2009, 23:25:16
C.tin C.tin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.10.2008
Mesaje: 409
Implicit

[COLOR="Red"]Apelul de mai sus il puteti raspandi mai departe si fratiile voastre... ![/COLOR]

In ce priveste COMPLEXUL ORTODOX NATIONAL cu numele Pr ARSENIE BOCA, eu cred ca e suficient numai sa vrea romanul...si restul va "creste" de Sus..
Reply With Quote
  #4  
Vechi 23.06.2009, 23:28:27
C.tin C.tin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.10.2008
Mesaje: 409
Implicit

Citat:
În prealabil postat de andreicozia Vezi mesajul
Doamne Ajuta!

Este bun apelul si sa speram ca se va materializa acest proiect

Obiectia mea este totusi sa fie scoasa din expunere partea denigratoare referitor la Renascentisti, la Michelangelo si Leonardo

Succesul unui proiect sa nu se bazeze pe denigrarea si improscarea cu noroi a unor giganti universali ai artei crestine
Nu e denigrare frate, ci doar o comparartie!...intre o creatie de ispiratie lumeasca si alta divina.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 23.06.2009, 23:32:55
C.tin C.tin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.10.2008
Mesaje: 409
Implicit

...sau mai bine spus, o comparatie intre un stil cu viziune clasica-obisnuita si o alta transcedentala.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 24.06.2009, 03:00:41
andreicozia andreicozia is offline
Banned
 
Data înregistrării: 23.02.2009
Locație: Hristos, Budha, Mohamed, Krisna, iubire, pace
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.810
Implicit

Citat:
În prealabil postat de C.tin Vezi mesajul
...sau mai bine spus, o comparatie intre un stil cu viziune clasica-obisnuita si o alta transcedentala.
Cind ai timp du-te pe net si priveste atent Judecata de Apoi a lui Michelangelo din capela Sistina si Pieta din Biserica Sf Petru din Roma sa vezi "viziune obisnuita" sau pe Moise pe tron in Basilica St Pietro in Vincoli(Lanturi)

Sa o vezi in Pieta pe Maica Domnului cu un chip de fetita de 16 ani care tine in brate trupul neinsufletit al Mintuitorului de 33 de ani.

Te-ai gindit vreodata de ce a reprezentat-o asa? daca era o viziune UMANA CLASICA/realista de ce oare nu s-a rezumat la LOGICA?

Eu inteleg ce vrei tu sa spui, asa gindeam si eu odata pina am inceput sa studiez mai indeaproape arta.

Fara indoiala ca farmecul Picturii bizantine este unica si foarte profunda(vorbesc din experienta directa cu fresca) insa nici cei mentionati mai sus , iti spun eu ca nu sunt de neglijat duhovniceste!
Reply With Quote
  #7  
Vechi 24.06.2009, 03:21:05
anna21 anna21 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.03.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.461
Implicit

Parerea mea este ca arta renascentista este foarte "lumeasca". Cu Michelangelo in frunte, bineinteles. Pe mine nu ma emotioneaza picturile lui.. Cele ortodoxe imi par mult mai frumoase.

In plus, merita sa cititi:
http://apologeticum.wordpress.com/20...a-vaticanului/

http://www.artline.ro/Organe_umane_i...14278-1-n.html

(interesant, nu?)
Reply With Quote
  #8  
Vechi 24.06.2009, 04:15:30
andreicozia andreicozia is offline
Banned
 
Data înregistrării: 23.02.2009
Locație: Hristos, Budha, Mohamed, Krisna, iubire, pace
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.810
Implicit

Interesante nu sunt articolele ( Pentru un fanatic si schizofrenic orice fel de manifestare artistica este o conspiratie impotriva lui)

Interesante sunt comentariile pentru care-ti multumesc si invit pe toti sa le rasfoiasca

O frintura dintr-un dialog interesant

Comentarii
1.cheinrich a zis,
09/11/2008 la 1:06 PM

Extraordinar d-le parinte. Trageti tare! Ecumenismul o mare necunoscuta pentru dvs…. Lasati pictura lui Michelangelo, Capela Sixtina, ramane oricum o capodopera a artei universale … sau poate o incadrati si pe ea in categoria artei freudiene. Eu nu vreau sa polemizez cu dvs., blogul meu are alt specific, dar m-a intrigat modul asta de abordare. Apropos, catolicismul, protestantismul nu sunt secte ci confesiuni crestine la fel ca si ortodoxismul.

2.admin a zis,
09/11/2008 la 1:09 PM

Va simtiti cumva lezat ? Ma intreb carei confesiuni apartineti, caci Bisericii se pare va opuneti.

3.cheinrich a zis,
09/11/2008 la 7:51 PM

Ma opun acelor slujitori ai bisericii care in loc sa propavaduiasca intelegerea intre toti fiii Domnului indiferent de credinta pe care o au, profereaza vrajba, sunt intoleranti si chiar mai rau colaboreaza cu Necuratul ( a se vedea preotii colaboratori ai Securitatii ceausiste, care acum vor sa se sustraga de la “pedeapsa” umana cu sprijinul Parlamentului).

4.admin a zis,
09/11/2008 la 7:58 PM

Cei care au colaborat, este treaba lor. Noi vorbim aici de altceva. Fii Domnului nu pot fi decât cei care fac Voia Sa. Ortodoxia este singura, care face cunoscută, completă și neschimbată, Voia Domnului. Iar asupra pericolelor care ne pândesc din partea dușmanilor lui Dumnezeu, trebuie să relatăm, ca lumea să știe de ce să se păzească. Vedeți starea degradantă în care se află Apusul !? Dacă nu-i desconspirăm, vor face același lucru și la noi în țară.

5.cheinrich a zis,
09/12/2008 la 6:20 AM

Am zis ca nu polemizez si totusi….. Occidentul nu se afla nici pe departe intr-o stare degradanta. Din contra, este cea mai civilizata societate umana de pana acum. Libertatea de gandire si de actiune in anumite limite, firesti pentru o democratie, sunt cele mai de pret castiguri ale unei societati civilizate. Ce vreti sa desconspirati? Faptul ca exista oameni de alte religii sau atei si care impartasesc alte valori spirituale sau morale? Nu veti reusi niciodata sa-i puneti pe toti in acelasi pat a lui Procust! Dvs. ca slujitor a lui Dumnezeu ar trebui sa scoateti in evidenta valorile credintei, nu sa faceti pe detectivul sau jandarmul “deconspirand”. Oamenii vor veni catre cei care-i conving prin “fapte pozitive” si nu pentru ca arunca cu pietre in dusmani.
................

samd
Reply With Quote
  #9  
Vechi 24.06.2009, 04:21:36
anna21 anna21 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.03.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.461
Implicit

bun, si?

Avand in vedere ca recomanzi pe alt topic filmul "cum a devenit Iisus un Hristos", nu stiu ce ma mai poate mira la comentariile tale.
Reply With Quote
  #10  
Vechi 24.06.2009, 15:00:59
andreicozia andreicozia is offline
Banned
 
Data înregistrării: 23.02.2009
Locație: Hristos, Budha, Mohamed, Krisna, iubire, pace
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.810
Implicit

Filmele sunt la gramada, alege fiecare ce vrea. Nici nu stiu despre ce vorbesti. Eu nu am timpul tau liber sa le studiez indeaproape. Imi povestesti tu despre ce este vorba in film
Ce zici?
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
concurs national CMS 2012 scoala_brancoveneasca Sectiune dedicata profesorilor de religie 2 02.03.2012 13:54:31
Concursul national Biserica, locas de inchinare loanne Intrebari utilizatori 0 14.02.2011 18:02:38
Emisiunea Taboo - National Geografic carmina Generalitati 13 15.04.2010 14:34:07
pt national vs. Saurian Generalitati 0 22.11.2007 12:31:18
prostituata lesinata in direct la National tv alexandra28 Generalitati 80 27.07.2007 13:51:22