Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Pocainta
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #101  
Vechi 24.05.2010, 15:59:22
eodor nastasa's Avatar
eodor nastasa eodor nastasa is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 31.03.2010
Locație: ...
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.038
Implicit

Iara, si iara, puneti la indoiala, filooosoooofic vorbind.
Ce convenablia croiala, ca sa-mi vina mie...ca manusa.
__________________
Intunericul este doar absenta Luminii...
Reply With Quote
  #102  
Vechi 24.05.2010, 16:15:43
eodor nastasa's Avatar
eodor nastasa eodor nastasa is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 31.03.2010
Locație: ...
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.038
Implicit

Hai, sa va zic o'ntamplare, intamplata acu' vreo 7-8 ani.
Bun, intr-o zi cu doua dimineti, de duminica, orele 12, trecute, sedeam cu nevasta, frumusel in casa, unde fiecare "leneveam" in felu' nostru, adicatelea io cu capu'n computer, si ea, nevasta adica, cu ochii'n televizoru' care'si etala telenoveau' de success, "nu mai stiu care"...cand, io, fulgerat de un gand(?), ii zic : mai lie, ca asa o cheama, du-te pan' la loto de joaca si tu 6(ptiu,ptiu !) numere, astea de ti' le scriu io, si pun mana pe creion si scriu...Nevasta ce-mi zice, du-te tu mai, nu vezi ca-s ocupata, "fernando o ciufuleste pe esmeralda", zice ea...si nu s-a dus...io, catar ce mis, nu ma duc nici io...A doua zi pe inserat, cand txt-u' se etala pe sticla lu' tve-u', ce sa vezi ?...numerele, 6 la numar, da, exact 6, is conforme cu alea de le-am mazgalit io, deunazi...Nevasta, ce face, face gura cat china, si-mi zice : Vezi ti-am zis eu sa te duci, da tu nimic, batman, batman...tu si cu computeru' ala, bun de nimic..."
Ei, s'acum va'ntreb : Era mai bine daca ma asculta, ori mai rau ?
__________________
Intunericul este doar absenta Luminii...
Reply With Quote
  #103  
Vechi 24.05.2010, 16:24:53
Daniel777 Daniel777 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 07.01.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.721
Implicit

Citat:
În prealabil postat de eodor nastasa Vezi mesajul
Hai, sa va zic o'ntamplare, intamplata acu' vreo 7-8 ani.
Bun, intr-o zi cu doua dimineti, de duminica, orele 12, trecute, sedeam cu nevasta, frumusel in casa, unde fiecare "leneveam" in felu' nostru, adicatelea io cu capu'n computer, si ea, nevasta adica, cu ochii'n televizoru' care'si etala telenoveau' de success, "nu mai stiu care"...cand, io, fulgerat de un gand(?), ii zic : mai lie, ca asa o cheama, du-te pan' la loto de joaca si tu 6(ptiu,ptiu !) numere, astea de ti' le scriu io, si pun mana pe creion si scriu...Nevasta ce-mi zice, du-te tu mai, nu vezi ca-s ocupata, "fernando o ciufuleste pe esmeralda", zice ea...si nu s-a dus...io, catar ce mis, nu ma duc nici io...A doua zi pe inserat, cand txt-u' se etala pe sticla lu' tve-u', ce sa vezi ?...numerele, 6 la numar, da, exact 6, is conforme cu alea de le-am mazgalit io, deunazi...Nevasta, ce face, face gura cat china, si-mi zice : Vezi ti-am zis eu sa te duci, da tu nimic, batman, batman...tu si cu computeru' ala, bun de nimic..."
Ei, s'acum va'ntreb : Era mai bine daca ma asculta, ori mai rau ?
mai rau...!
Reply With Quote
  #104  
Vechi 24.05.2010, 17:04:29
Samy02's Avatar
Samy02 Samy02 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.02.2010
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 196
Implicit

Citat:
În prealabil postat de eodor nastasa Vezi mesajul
Hai, sa va zic o'ntamplare, intamplata acu' vreo 7-8 ani.
Bun, intr-o zi cu doua dimineti, de duminica, orele 12, trecute, sedeam cu nevasta, frumusel in casa, unde fiecare "leneveam" in felu' nostru, adicatelea io cu capu'n computer, si ea, nevasta adica, cu ochii'n televizoru' care'si etala telenoveau' de success, "nu mai stiu care"...cand, io, fulgerat de un gand(?), ii zic : mai lie, ca asa o cheama, du-te pan' la loto de joaca si tu 6(ptiu,ptiu !) numere, astea de ti' le scriu io, si pun mana pe creion si scriu...Nevasta ce-mi zice, du-te tu mai, nu vezi ca-s ocupata, "fernando o ciufuleste pe esmeralda", zice ea...si nu s-a dus...io, catar ce mis, nu ma duc nici io...A doua zi pe inserat, cand txt-u' se etala pe sticla lu' tve-u', ce sa vezi ?...numerele, 6 la numar, da, exact 6, is conforme cu alea de le-am mazgalit io, deunazi...Nevasta, ce face, face gura cat china, si-mi zice : Vezi ti-am zis eu sa te duci, da tu nimic, batman, batman...tu si cu computeru' ala, bun de nimic..."
Ei, s'acum va'ntreb : Era mai bine daca ma asculta, ori mai rau ?
Teoretic....e bine ca nu te-a ascultat, sunt bani nemunciti......practic....cu-i nu-i place un ban in plus?....suntem oameni nu?...
Reply With Quote
  #105  
Vechi 24.05.2010, 17:38:50
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Samy02 Vezi mesajul
Teoretic....e bine ca nu te-a ascultat, sunt bani nemunciti......practic....cu-i nu-i place un ban in plus?....suntem oameni nu?...
Femeia. . . si iar femeia :http://www.razboiulnevazut.org/capitol.php?id=1273
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #106  
Vechi 16.08.2010, 01:14:53
sfantatreime sfantatreime is offline
Banned
 
Data înregistrării: 11.08.2010
Mesaje: 39
Implicit raspuns

Dumnezeu nu a creat femeia egala cu barbatul,ci a poruncit ca femeia sa asculte de barbatul ei,deoarece barbatul este intruchiparea Hristosului in sanul Bisericii,iar barbatul este dator sa isi iubeasca femeia asa cum Hristos a iubit Biserica.Dupa cum se stie din Scriptura, femeia nu a primit binecuvantare Dumnezeiasca sa savarseasca Sf.Liturghie si Sf.Taine ale Bisericii,ci sa se mantuiasca prin nastere de prunci,pentru ca acesta este rolul sau mantuitor.Nici nu are cum sa existe o asa zisa"egalitate" dintre barbat si femeie,deoarece rolurile lor sunt diferite.Sf.Traditie spune din strabuni ca femeia trebuie si este datoare sa se ingrijeasca de ale casei si de prunci,iar barbatul sa agoniseasca cele necesare traiului.Deci misiunile lor sunt diferite,insa ambele duc la mantuire.Este o completare daca vreti,o traire comuna,o impletire de munca,credinta si buna intelegere.Termenii de "egalitate",de "drepturi" nici macar nu sunt intalnite in Scriptura,ei fiind niste termeni de "stare civila",nicidecum de "stare spirituala" ale omului modern,secularizat si globalizat de mentalitati europene care nu apartin cultului crestin-ortodox si care nici nu duc si nu vor duce vreodata la desavarsire.Ca sunteti sau nu de acord,nu importa atata timp cat Sf.Apostol Pavel spunea:"Femeile sa se supuna barbatilor lor ca Domnului,pentru ca barbatul este cap femeii precum Hristos este cap Bisericii,trupul Sau,al carui Mantuitor si este.Barbatilor,iubiti pe femeile voastre dupa cum si Hristos a iubit Biserica si S-a dat pe Sine pentru Ea.Asadar,barbatii sunt datori sa-si iubeasca femeile,ca pe insesi trupurile lor.Cel ce-si iubeste femeia sa pe sine se iubeste."(Efeseni 5,21-28).Asadar,responsabilitatea iubirii o au amandoi,insa fiecare de pe pozitia randuita lui.Sf.Ioan Gura de Aur spunea:"De buna seama sa te supui barbatului,iar cand te supui barbatului,fii convinsa ca te supui Domnului."
Reply With Quote
  #107  
Vechi 16.08.2010, 09:50:39
Rodica50's Avatar
Rodica50 Rodica50 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.05.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.855
Implicit

Fiind un singur trup, cei doi soti trebuie sa se consulte in orice decizie pentru casa si viata lor, excluzand formalismul. Am observat, din viata personala, ca atunci cand se organizeaza activitatile, petrecerea timpului liber in doi, cand exista sinceritate,incredere, iubire si rabdare, cand cei doi sunt de nedespartit, viata de cuplu este frumoasa, armonioasa.

Sfat: Fiti impreuna mereu si veti fi asa pana la adanci batraneti!
__________________
Cel ce crede, se teme; cel ce se teme, se smereste; cel ce se smereste, se îmblânzeste; cel blând, pazeste poruncile; cel ce pazeste poruncile se lumineaza; cel luminat se împartaseste de tainele Cuvântului dumnezeiesc. (Sfântul Maxim Marturisitorul)
Reply With Quote
  #108  
Vechi 05.05.2012, 06:20:19
tabitha's Avatar
tabitha tabitha is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.04.2011
Locație: usa
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.955
Implicit

Citat:
În prealabil postat de georgeval Vezi mesajul
"Supuneti-va unul altuia intru frica lui Hristos", pentru ca numai daca este supunere in Hristos va fi si supunere unul fata de celalalt. Deci supunerea nu vine doar din partea femeii, ci si din partea barbatului.
Foarte frumos spus, scurt și cuprinzător.
Reply With Quote
  #109  
Vechi 12.05.2012, 19:26:11
antoniap
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Un tanar a mers la un mare duhovnic si i-a cerut binecuvantare pentru casatorie. Atunci parintele l-a intrebat pe tanar despre sotia lui:
- Iti place de ea?
-Da, raspunde tanarul? Iar parintele scrie un zero pe foaia lui.
-E harnica, e buna gospodina?
-Da.
-Zero. E buna crestina?
-Da.
-Zero. E inteligenta?
-Zero. Tanarul se facuse deja palid. Dar e buna crestina?
-Da.
-Unu! spune parintele si-l pune inaintea zerourilor scrise. Daca e credincioasa, toate calitatile ei au valoare.

Problema se pune, bineinteles, si invers.
Atunci cand amandoi sunt credinciosi nici nu-si dau seama care de care asculta, caci ascultand amandoi de Hristos, fiecare cauta sa placa aproapelui, iar egoismul este considerat pacat mare. Fiecare dintre cei doi isi asuma rolurile cu responsabilitate.

Cand este numai unul credincios, atunci are de ridicat povara proprie si povara celuilalt. In acest caz, ascultarea trebuie facuta cu discernamant, in masura in care cel de care ascultam face ascultare de Hristos. Daca sotul nu e credincios, dar pretinde sa fie ascultat in toate, atunci, daca ea e credincioasa, cere ajutor lui Dumnezeu in fiecare situatie. In acest caz, capul familiei in cele duhovnicesti este ea!

Dar sunt si situatii cand el mai are o bruma de credinta, iar ea e atee! In acest caz, sotul o poate castiga de partea lui, educandu-i pe copii sa se roage. Puterea exemplului si rugaciunea din inma pentru aproapele fac minuni.

Dumnezeu are cai tainice de a ne conduce spre mantuire, unii prin altii.

Exista si situatii cand cei doi nu sunt credinciosi, iar Dumnezeu ii trage zdravan de urechi si-i smereste. Daca inteleg la timp voia lui Dumnezeu pentru ei, atunci se intorc pe calea cea buna amandoi.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Sotul ideal cdiasimi Nunta 231 17.07.2012 10:34:54
sotul cel neideal VLCMirela Nunta 138 12.05.2012 12:10:57
Cine nu si-a inselat sotul/sotia?? anika12 Nunta 94 26.10.2011 17:16:41
Copiii nascuti prematur trebuie botezati si preotul trebuie chemat spre_rasarit Botezul 3 08.04.2011 19:23:54