Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 14.11.2007, 17:48:39
OvidiuO OvidiuO is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 31.08.2007
Mesaje: 511
Implicit

:)bun lucru milostenia, vai ce bun...te poate propulsa direct in Rai. De ce ? Fiindca cel care face milostenie sub aceste toate formele prezentate de ZLidia, inseamna ca isi iubeste aproapele. Intr-adevar poate multi dintre noi dam un banut si zic ca e bine primit si acesta, dar mai mult decat acesta este munca noastra efectiva. Eu as vrea sa fim asa toti din Biserica uniti...azi mergem la Ion sa-i facem casa, turnam fundatia...toti lucram cu bucurie in suflete. Maine mergem la spital sa-i ajutam pe aceia ....poimaine mergem la azilul de batrani...la leaganul de copii....la penitenciar. Cred ca daca ne-am unii asa mai multi din parohia fiecaruia, avantul, dorinta, fapta si-ar spune cuvantul. Cand aceasta insa se limiteaza doar la ceva individual, se poate taragana si ramanem doar la nivel de gand, ori doar la banutul dat.
Apropo sa va povestesc ceva despre un prieten ca si asa nu-l stie nimeni de pe aici. Acesta dorea sa ajute asa fizic pe cineva, sa mearga la lucru la persoana x care era vaduva si nu putea sa se descurce, trebuia angajata o echipa de doi oameni macar. Acest prieten cu bucurie in suflet ca ce bine ca poate sa ajute si merge si lucreaza acolo vreo 3-4 dupamieze. Ce credeti ? Cei doi sunt platiti la sfarsit cu o suma cam cat castiga un om pe luna. Acestia nu au vrut sa primeasca plata, caci nu pt. aceea au mers la lucru ci doar ca sa ajute efectiv. Persoana insa nu si nu, a insistat, avea si destui bani (o mostenire)
Concluzie: pe cat de mare bucurie in suflet de a ajuta dezinteresat, pe atat de mare a fost si plata. Interesant, nu ? :)
Reply With Quote
  #12  
Vechi 14.11.2007, 23:20:09
Andreea_Oana Andreea_Oana is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 30.11.2005
Mesaje: 6
Implicit

Citat:
În prealabil postat de OvidiuO
:)bun lucru milostenia, vai ce bun...te poate propulsa direct in Rai. De ce ? Fiindca cel care face milostenie sub aceste toate formele prezentate de ZLidia, inseamna ca isi iubeste aproapele. Intr-adevar poate multi dintre noi dam un banut si zic ca e bine primit si acesta, dar mai mult decat acesta este munca noastra efectiva. Eu as vrea sa fim asa toti din Biserica uniti...azi mergem la Ion sa-i facem casa, turnam fundatia...toti lucram cu bucurie in suflete. Maine mergem la spital sa-i ajutam pe aceia ....poimaine mergem la azilul de batrani...la leaganul de copii....la penitenciar. Cred ca daca ne-am unii asa mai multi din parohia fiecaruia, avantul, dorinta, fapta si-ar spune cuvantul. Cand aceasta insa se limiteaza doar la ceva individual, se poate taragana si ramanem doar la nivel de gand, ori doar la banutul dat.
Apropo sa va povestesc ceva despre un prieten ca si asa nu-l stie nimeni de pe aici. Acesta dorea sa ajute asa fizic pe cineva, sa mearga la lucru la persoana x care era vaduva si nu putea sa se descurce, trebuia angajata o echipa de doi oameni macar. Acest prieten cu bucurie in suflet ca ce bine ca poate sa ajute si merge si lucreaza acolo vreo 3-4 dupamieze. Ce credeti ? Cei doi sunt platiti la sfarsit cu o suma cam cat castiga un om pe luna. Acestia nu au vrut sa primeasca plata, caci nu pt. aceea au mers la lucru ci doar ca sa ajute efectiv. Persoana insa nu si nu, a insistat, avea si destui bani (o mostenire)
Concluzie: pe cat de mare bucurie in suflet de a ajuta dezinteresat, pe atat de mare a fost si plata. Interesant, nu ? :)
Exact asta vreau sa spun. De ce nu avem curaj sa ne unim? De ce nu avem curaj sa unim impotriva nedreptatii, a demagogiei si ipocriziei? De ce nu stim cum sa facem asta? Si de ce un om care stie asta, nu ajunge in varf sa schimbe lumea in bine? De ce conduc masonii? De ce ne pierdem sufletele? Am exagerat cu dece-uri. Probabil vad eu numai in negru. Dar tare mi se pare ca ne duce de rapa toti.
Reply With Quote
  #13  
Vechi 15.11.2007, 14:10:29
Z.Lidia Z.Lidia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 31.01.1975
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 545
Implicit

Din cate am inteles eu, fiecare crestin are obligatia sa lupte mai intai cu el insusi. Cu patimile din el. Sa dam exemplul personal; sa intoarcem celalalt obraz.. Stim sa luptam impotriva multor rele, dupa exemplul Mantuitorului (sau, asa ar fi bine sa facem).
Noi ortodocsii mai avem de lucru la capitolul manifestari sociale. Insa avem o viata spirituala bogata. Mergi si viziteaza manastirile ortodoxe, si nu vei mai simti ca ne ducem de rapa.
Reply With Quote
  #14  
Vechi 15.11.2007, 20:04:27
ancah
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

A fi milostiv este o lupta cu sine insusi, caci de multe ori nu vrem sa dam, dar constientizand egoismul nostru sau zgarcenia, ne invingem pe noi insine devenind generosi. Nu cred ca exista o ordine in acest sens. Putem lupta cu pacatele noastre in timp ce dam de pomana. Poate ca aproapele nostru are mantuirea noastra in mana intinsa spre milostivire. De ce sa scapam ocazia?

Andreeea_Oana: nu uita ca domnul acestei lumi este satna si tocmai de aceea nu trebuie sa simtim ca apartinem lumii acesteia, chiar daca ne aflam aici, in acesta lume. De aceea sunt masonii la putere si nu altii. Dar asta nu trebuie sa ne sperie, caci Dumnezeu le-a prevazut pe toate si ne intareste sarezistam tuturor greutatilor. Vietile sfintilor sunt edificatoare, cat de mult ajuta Dumnezeu turma sa.
Acum lumea se schimba in rau, nu in bine. Tocmai de aceea trebuie sa ne rugam cat mai mult, caci vin vremuri grele.
Reply With Quote
  #15  
Vechi 15.11.2007, 20:35:42
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ancah
A fi milostiv este o lupta cu sine insusi, caci de multe ori nu vrem sa dam, dar constientizand egoismul nostru sau zgarcenia, ne invingem pe noi insine devenind generosi. Nu cred ca exista o ordine in acest sens. Putem lupta cu pacatele noastre in timp ce dam de pomana. Poate ca aproapele nostru are mantuirea noastra in mana intinsa spre milostivire. De ce sa scapam ocazia?

Andreeea_Oana: nu uita ca domnul acestei lumi este satna si tocmai de aceea nu trebuie sa simtim ca apartinem lumii acesteia, chiar daca ne aflam aici, in acesta lume. De aceea sunt masonii la putere si nu altii. Dar asta nu trebuie sa ne sperie, caci Dumnezeu le-a prevazut pe toate si ne intareste sarezistam tuturor greutatilor. Vietile sfintilor sunt edificatoare, cat de mult ajuta Dumnezeu turma sa.
Acum lumea se schimba in rau, nu in bine. Tocmai de aceea trebuie sa ne rugam cat mai mult, caci vin vremuri grele.
La cate vin si vor veni asupra noastra, atunci cand credinta nu slabeste, Dumnezeu ne intareste. Pana la urma urmei ecuatia este foarte simpla, dupa fapta si rasplata.
Reply With Quote
  #16  
Vechi 16.11.2007, 01:32:20
panaghia panaghia is offline
Member
 
Data înregistrării: 19.10.2007
Mesaje: 49
Implicit

<<Fericiti cei milostivi ca aceia se vor milui>>,e de ajuns ca un om cu multe pacate sa faca macar aceasta <milostenia>si se va milui dar nu e asa usor sa facem milostenie caci altfel repede ne-am mantui,trebuie sa fim constanti in milostenie caci daca macar odata nu am fi milostivi atunci nu am mai indeplini acea fericire si atunci nu ne-am mai mantui prin aceasta fericire .sunt oameni care nu au bani sa miluiasca dar macar cand trece pe langa acela sa zica in gand<Doamne miluieste>.sau daca se intampla sa dam bani si aceia in loc sa isi ia o paine isi ia tigari atunci sa nu ne intristam caci noi ortodox trebuie sa vedem pe acel cersetor ca Hristos si nu e pacatul nostru ca acela si-a luat tigari,va raspunde cersetorul dar la judeca de apoi noi vom fi infatisati ca milostivi.nu conteaza ce face cersetorul,noi ne-am facut datoria de crestini asta conteaza,se pune ca fapta de milostenie.
Reply With Quote
  #17  
Vechi 27.07.2011, 01:20:46
George.m George.m is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.12.2010
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 960
Implicit

"Nimic nu poate apropia asa de mult inima de Dumnezeu, ca milostenia (...). Iar cand dai, da cu inima larga si cu fata vesela; si da mai mult decat cere. Trimite, zice, painea ta spre fata saracului si nu dupa multa vreme vei afla rasplata (Pilde 11,11).

Sa nu deosebesti pe sarac de bogat si nu cauta sa faci deosebire intre cel vrednic si cel nevrednic, ci sa-ti fie toti oamenii deopotriva de buni. Caci in felul acesta vei putea atrage la bine si pe cei nevrednici. Pentru ca repede e atras sufletul, de la cele trupesti, la frica lui Dumnezeu. Iar Domnul a stat la masa cu vamesii si cu desfranatele si nu i-a deosebit pe cei nevdrednici, pentru ca in felul acesta sa atraga pe toti la frica lui Dumnezeu; si prin cele trupesti, sa-i apropie de cele duhovnicesti.

Pentru aceasta, sa-i socotesti pe toti oamenii egali in bine si in cinste, chiar de ar fi vreunul iudeu, sau necredincios, sau ucigas, mai ales pentru ca e fratele tau si din firea ta, si a fost ratacit, fara stiinta, de la adevar.

Iar cand faci binele, nu astepta de pe urma lui rasplata si pentru amandoua aceste lucruri vei fi rasplatit de Dumnezeu. Iar de-ti va fi cu putinta, nu face binele nici pentru rasplata viitoare" (Sfantul Isaac Sirul, Cuvinte despre nevointa, in Filocalia X).
Reply With Quote
  #18  
Vechi 27.07.2011, 11:44:31
Andrei B. Andrei B. is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 26.07.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 20
Implicit

Cred ca orice om cu care ai de a face poate beneficia de o vorba buna, de un zambet, nu trebuie sa cauti cu lumanarea oameni care sa aiba nevoi speciale de milostenii. Fa in asa fel incat sa ii faci oricarui om ziua mai placuta si i-ai facut un bine!

Uite, poate te inspira textul asta http://www.crestinortodox.ro/forum/s...ad.php?t=13410

Odata fratele meu a intrebat-o pe o fata credincioasa ceva si ea s-a uitat urat la el si a bombanit ceva, acolo, poate isi inchipuia ca ii facea avansuri? Reactia noastra pe loc a fost sa ne gandim "ce-a patit si proasta asta?", iar a ei probabil a fost "ce le trebe si la obsedatii astia?".
Iti dai seama ca daca ar fi reactionat altfel, toti am fi avut mai mult de castigat.

Deci si cand te abordeaza un cersetor la metrou, ignora-l pur si simplu fara sa te gandesti "ce profitor, pun pariu ca dupa ce pleaca de aici se urca la volanul unui BMW". Eventual suna Politia pentru ca ceea ce face este ilegal.

Last edited by Andrei B.; 27.07.2011 at 11:51:05.
Reply With Quote
  #19  
Vechi 31.07.2011, 01:30:08
George.m George.m is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.12.2010
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 960
Implicit

"Nu ne mantuim miluind pe unul, dar ne trimite in foc dispretuirea unuia. Caci cuvintele Am flamanzit si am insetat (Matei 25,35), nu s-au spus pentru o singura data, nici pentru o singura zi, ci pentru intreaga viata. Domnul si Dumnezeul nostru a marturisit ca primeste sa fie hranit, adapat si imbracat si celelalte, nu o data, ci totdeauna si in toti, de catre slugile Sale (...).

Deci cel ce a dat la 99 cate un obol, iar pe unul l-a injurat, sau l-a lovit, sau l-a departat cu mana goala, cui a facut oare aceasta, daca nu Celui ce a zis si zice pururea si va zice: Intrucat ati facut unuia dintre acesti preamici, Mie Mi-ati facut.

Cel ce a dat milostenie la o suta dar putea sa dea si altora, si putea sa adape si sa hraneasca inca pe multi care l-au rugat si au strigat catre el, insa i-a nesocotit, va fi judecat de catre Hristos, ca unul ce nu L-a hranit pe El Insusi (...).

Mantuitorul a primit sa ia asupra Sa fata fiecarui om lipsit si sa uneasca cu Sine pe fiecare, ca nici unul dintre cei ce cred in El sa nu se inalte importiva fratelui, ci fiecare, vazand pe fratele si pe aproapele sau, ca pe Dumnezeul sau, sa se socoteasca pe sine atotpreamic fata de frate, ca fata de Facatorul sau; si sa-l primeasca si sa-l cinsteasca intocmai ca pe Acela, si sa-si deserte toate averile spre slujirea lui, precum si Hristos si-a varsat Sangele Sau pentru mantuirea noastra" (Sfantul Simeon Noul Teolog, Cele 225 de capete teologice si practice).
Reply With Quote
  #20  
Vechi 31.07.2011, 16:41:14
antoradoi's Avatar
antoradoi antoradoi is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.01.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 146
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ory Vezi mesajul
am vrut sa spun campania electorala...
Buna Ory!.. dar despre campania pt Catedrala neamului ce zici?Sau n-ai vrea sa zici -nimeni pe-aici nu zice!!!...- ca sa nu cumva sa pui degetul pe "rana"? Ai ideea ca daca banii strinsi deja demult,plus ce se "colecteaza" prin Biserici, zi de zi, ceas de ceas,pt acest COLOS,ar fi investiti in oamenii strazii (fie ei si cersetori profesionisti,nevoiti datorita imprejurarilor,ca deh,cine angajeaja un rom,sau un ruptos care ar veni la un interviu?,sa fim seriosi! toti fugim de ei...)n-ar mai fi picior de cersetor,nicaieri?Macar politicii au o scuza.Asta-i treaba lor :sa dea din COATE!, dar Biserica?,tace si tace!,si ..se supune MAI-MARILOR ei,care decid ,si decid ,observ,si in numele meu,care bag bani in CATEDRALA(prin cumpararea luminarilor,cind merg la Biserica,si..cam merg!!!,si prin banii din Acatiste,Liturghii,Botezuri,Nunti si/sau inmormintari,la care vrind-nevrind particip,deci COTIZEZ!!,si din care un procent substantial ,se "varsa" in Contul Catedralei Neamului), pe care ,personal,nu mi-o doresc, pt ca pur si simplu o gasesc prea costisitoare si pentru ca pur si simplu ,ma calca pe nervi subtilitatea cu care sintem furati,amagiti,pacaliti,"gidilati" emotioanal de ambitiosul patriarh daniel ,si e FRUSTRANT...ai ideea cite ZERO-uri are cifra investitiilor in Catedrala Neamului? Daca ,mult-prea-fericitul nostru patriarh Daniel, ar avea dragoste de "fratii"lui,aurolacii,care sint ,ca locatie,chiar la baza Dealului unde-si are RESEDINTA,unii dintre ei,cred ca i-ar disparea cheful pentru multivisata,opulenta lui Catedrala a Neamului...Ma uitam zilele trecute la un reportaj tv,in care el,daniel,patriarhul BOR,declara ca a hotarit in SINOD si ca are ca target ,construirea de noi manastiri,dar nu l-am auzit sa spuna ca a hotarit sa adune toti aurolacii si cersetorii si pe cei fara munca si sa-i organizeze cumva ,sa le dea de mincare o masa pe zi ,sa construiasca niste camarute in care sa-si gaseasca locsor pt tihna fiecare amarit al sortii,sa aiba strictul necesar de apa pt a se spala,etc...In loc sa tot solicite- pe toate lungimile de unda!!!- bogatilor (si nu numai) sa-si dea "obolul" ,mult-putin ,pt minciuna asta de Catedrala,sa sfatuiasca pe acestia (mai ales pe bogatii carora le curg balele la spusele patriarhului si de-abia astepta sa fie "ctitori" ai Catedralei Neamului,dar care n-ar da un zlot pt "lazarul" care le sta in cale...) asa cum sfatuia Ioan Gura de Aur -cea mai profunda VOCE a crestinismului din toate timpurile( a se citi Omiliile la Matei,I G de Aur,vol III),si ar putea sa inceapa chiar cu donatia propriei sale lefi in beneficiul saracilor,ca doar el ar avea din ce trai ca s-ar hrani cu cele care decurg din SLUJIREA la Altar...
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Milostenia - ma lamuriti si pe mine, va rog? mihaiB Generalitati 6 14.08.2011 14:03:01
Milostenia catre cersatori ElisabetaM Generalitati 82 12.08.2011 15:47:36
Milostenia, expresia iubirii pentru semenii tăi NECTARIE Generalitati 2 11.12.2010 19:19:17
Milostenia Rodica50 Intrebari utilizatori 4 06.11.2010 16:15:09