Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #61  
Vechi 15.05.2011, 15:32:37
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mishi55 Vezi mesajul
Am intalnit in Filocalie :

"Milostiv cu adevarat nu e cel ce da de bunavoie cele de prisos, ci acela ce lasa cele de trebuinta neaparata celor ce le rapesc".

Traire ortodoxa!
Stiu ca nu sunt nici pe departe acolo, dar stiu ca spre acest "acolo" trebuie sa tind.
Pentru ca intelepciunea lui Dumnezeu pare nebunie in ochii celor din lume, si pentru ca potrivnicul abia asteapta sa inhate, "daca e cu putinta, si pe cei alesi", trebuie sa fim cu luare-aminte. Sa nu pierdem mila. Chiar cu riscul de a fi pacaliti, uneori. Pentru ca ni s-a spus ca "mila biruie judecata". Si ni s-a spus "cu ce masura judecati, cu aceea veti fi judecati".
Asta e adevarata milostenie! Imi amintesc ca am citit odata despre par. Galeriu ca a venit descult acasa, iarna, pentru ca isi daruise incaltamintea unui sarac. Iar noi credem ca daca am dat, cu multe ezitari, o haina veche unui sarac, am facut mare milostenie si ne mai si suparam daca o pune la cos...
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
Reply With Quote
  #62  
Vechi 09.06.2011, 01:47:02
ElisabetaM
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Va multumesc tuturor pentru ca ati raspuns mesajului meu.
Am reflectat mult la intamplarile pe care vi le-am povestit.
Poate ca cel viclean mi le tot aduce in minte ca sa mi se impietreasca inima fata de cersatori.
Cand si eu sunt de fapt o cersatoare...
Cersesc mila si iertare pentru pacatele mele si nu pot zice ca sunt vrednica de iertare.
Si sunt si vicleana, ca daca am gresit imi caut justificari, dau vina pe cutare ca a zis sau a facut....



Citat:
În prealabil postat de George.m Vezi mesajul
Foarte bine spus. Nu trebuie sa ajutam pe cineva doar daca "merita". Oare noi suntem ajutati de Dumnezeu pentru ca am fi vrednici de ajutorul divin?

Nimeni nu merita sa-i fie iertate pacatele. Nimeni nu este vrednic de mantuire, de indumnezeire, orice ar face. Dar lui Dumnezeu Ii este mila de noi. El ne iarta - nu in baza meritelor noastre, ci pentru ca e Bun si Milostiv.

Omul, cand simte prezenta lui Dumnezeu, se considera a fi un pacatos, un vierme, o mizerie. Si, plangand, ii cere Celui ce este Iubire sa nu priveasca faptele sale, ci sa-l miluiasca.
Reply With Quote
  #63  
Vechi 31.07.2011, 18:05:58
antoradoi's Avatar
antoradoi antoradoi is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.01.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 146
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ElisabetaM Vezi mesajul
Va rog sa-mi dati un sfat sau sa-mi spuneti ce credeti despre aceste doua intamplari.
Prima: asta vara vedeam mereu la Metrou Unirii un batran cu baston alb. I-am dat de pomana si mi-a multumit. Intr-o zi, il vad pe un paznic de la metrou gonindu-l pe acest batran..
Cand m-am apropiat, am vazut ca batranul nu se sprijinea si nici nu se folosea de baston asa cum ar face un nevazator...ci il purta lejer in mana.
A doua: in preajma Craciunului, tot la Unirii, in metroul ce merge inspre Izvor, a urcat un tanar ce avea la picior o operatie care se cicatrizase. Tanarul mergea foarte greu, aplecat de spate, si a povestit oamenilor depre un accident.. Mi s-a facut mila si i-am dat de pomana.
A coborat la statia Izvor. Eu ma aflam chiar langa usa si l-am petrecut cu privirea.. Cand metroul a plecat din statie, tanarul a inceput sa mearga normal.
Nu mai inteleg nimic...
Elisabeta,ma preocupa f tare idea milosteniei ,drept pt care eu ,adesea, o fac,cu sau fara prea multa analiza.Si preocupindu-ma lucrul acesta,m-am consultat si eu cu citiva imbunatatiti,intrebindu-i ,pe fiecare separat,ce sa fac,deoarece,pe unii cersetori ii stim ,dar pe multi nu-i stim,adica nu-i cunoastem,nu le stim starea ,nici cea fizica nici cea sociala si/sau psihologica.Si atunci ce facem?Daca avem si VREM sa dam milostenie,orice, eu CRED ca bine e : SA DAM.Ca daca dai ,imprumuti lui Dumnezeu...
Stim ca CERSETORIA ,este URICIUNE inintea lui Dumnezeu,pe de o parte.Pe de alta,daca dai ,nu cred ca Dumnezeu v-a socoti asta un lucru rau.Ca cel caruia ii dai merita sau nu ,e mai putin important,zic.Problema e a celui care CERSESTE.Nu tu vei raspunde la judecata ,pt ca el a cersit.El ,cel care nu e in DREPT sa cerseasca ,isi pune siesi CARBUNI APRINSI ,pe cap,daca cerseste cind ar putea munci si ar avea unde si de unde-si cistiga existenta...Daca dai celui ce-ti cere,oricine-ar fi acela,sa dai cu TOATA INIMA,fara parere de rau.Caci numai daca dai cu stringere de inima nu e primit inintea lui Dumnezeu.In numele lui HRISTOs,facem aceasta!Hristos poate fi (este) in fiecare dintre cei de linga noi.si EL,Hristos este ,in oricare dintre "lazarii" pusi,poate anume la poarta casei noastre,la portiera masinii,sau mai stiu eu unde,linga noi si/sau in calea noastra.Eu ,adesea,cind nu miluiesc,pt ca judec(analizez),regret,mai pe urma.Am linga mine,si cersetori care o duc mai bine decit mine,financiar.Ii privesc zilnic,cum "colecteaza" si mai apoi numara bancnote a caror cuantum ar atrage pina si minia unui ascet...si totusi ,crede-ma ,nu-mi doresc nicicum sa fiu in pielea lor...
Reply With Quote
  #64  
Vechi 31.07.2011, 19:11:36
Heurtebise Heurtebise is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 12.04.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 328
Implicit

Citat:
În prealabil postat de LaReine Vezi mesajul
Filantropica - Mana intinsa care nu spune o poveste nu primeste pomana

http://www.youtube.com/watch?v=0vVpsJnbq3A
Pare ok filmu', o sa incerc sa ma uit.
Reply With Quote
  #65  
Vechi 31.07.2011, 23:09:55
AndreiM AndreiM is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.10.2009
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 344
Implicit

Frate, nu cersetorului ii dai, lui Hristos Ii dai! De fiecare daca cand ii dai cuiva milostenie, Hristos o primeste, indiferent de imprejurare sau de om!
Reply With Quote
  #66  
Vechi 01.08.2011, 02:00:36
LapetiteMoc LapetiteMoc is offline
Banned
 
Data înregistrării: 04.05.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.900
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ElisabetaM Vezi mesajul
Va rog sa-mi dati un sfat sau sa-mi spuneti ce credeti despre aceste doua intamplari.
Prima: asta vara vedeam mereu la Metrou Unirii un batran cu baston alb. I-am dat de pomana si mi-a multumit. Intr-o zi, il vad pe un paznic de la metrou gonindu-l pe acest batran..
Cand m-am apropiat, am vazut ca batranul nu se sprijinea si nici nu se folosea de baston asa cum ar face un nevazator...ci il purta lejer in mana.
A doua: in preajma Craciunului, tot la Unirii, in metroul ce merge inspre Izvor, a urcat un tanar ce avea la picior o operatie care se cicatrizase. Tanarul mergea foarte greu, aplecat de spate, si a povestit oamenilor depre un accident.. Mi s-a facut mila si i-am dat de pomana.
A coborat la statia Izvor. Eu ma aflam chiar langa usa si l-am petrecut cu privirea.. Cand metroul a plecat din statie, tanarul a inceput sa mearga normal.
Nu mai inteleg nimic...
De ce este Elisabeta "Guest" ? Stie cineva ?
Reply With Quote
  #67  
Vechi 01.08.2011, 02:30:33
the_Listener
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AndreiM Vezi mesajul
Frate, nu cersetorului ii dai, lui Hristos Ii dai! De fiecare daca cand ii dai cuiva milostenie, Hristos o primeste, indiferent de imprejurare sau de om!
adevarat graiesti si subscriu
multa iubire
Reply With Quote
  #68  
Vechi 01.08.2011, 02:32:35
the_Listener
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de antoradoi Vezi mesajul
Elisabeta,ma preocupa f tare idea milosteniei ,drept pt care eu ,adesea, o fac,cu sau fara prea multa analiza.Si preocupindu-ma lucrul acesta,m-am consultat si eu cu citiva imbunatatiti,intrebindu-i ,pe fiecare separat,ce sa fac,deoarece,pe unii cersetori ii stim ,dar pe multi nu-i stim,adica nu-i cunoastem,nu le stim starea ,nici cea fizica nici cea sociala si/sau psihologica.Si atunci ce facem?Daca avem si VREM sa dam milostenie,orice, eu CRED ca bine e : SA DAM.Ca daca dai ,imprumuti lui Dumnezeu...
Stim ca CERSETORIA ,este URICIUNE inintea lui Dumnezeu,pe de o parte.Pe de alta,daca dai ,nu cred ca Dumnezeu v-a socoti asta un lucru rau.Ca cel caruia ii dai merita sau nu ,e mai putin important,zic.Problema e a celui care CERSESTE.Nu tu vei raspunde la judecata ,pt ca el a cersit.El ,cel care nu e in DREPT sa cerseasca ,isi pune siesi CARBUNI APRINSI ,pe cap,daca cerseste cind ar putea munci si ar avea unde si de unde-si cistiga existenta...Daca dai celui ce-ti cere,oricine-ar fi acela,sa dai cu TOATA INIMA,fara parere de rau.Caci numai daca dai cu stringere de inima nu e primit inintea lui Dumnezeu.In numele lui HRISTOs,facem aceasta!Hristos poate fi (este) in fiecare dintre cei de linga noi.si EL,Hristos este ,in oricare dintre "lazarii" pusi,poate anume la poarta casei noastre,la portiera masinii,sau mai stiu eu unde,linga noi si/sau in calea noastra.Eu ,adesea,cind nu miluiesc,pt ca judec(analizez),regret,mai pe urma.Am linga mine,si cersetori care o duc mai bine decit mine,financiar.Ii privesc zilnic,cum "colecteaza" si mai apoi numara bancnote a caror cuantum ar atrage pina si minia unui ascet...si totusi ,crede-ma ,nu-mi doresc nicicum sa fiu in pielea lor...
felicitari . foarte frumos si pe intelesul tuturor
multa iubire
Reply With Quote
  #69  
Vechi 01.08.2011, 02:35:58
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit

Citat:
În prealabil postat de LapetiteMoc Vezi mesajul
De ce este Elisabeta "Guest" ? Stie cineva ?
Si-a cerut iesirea deoarece a ramas socata cate se petrec pe un forum asa zis"crestin ortodox" si cat a fost de jignita inca din primele zile aici;eu am insistat sa ramana printre noi,caci nu exista loc fara umbra si uscaturi- toti avem lipsuri si nu suntem fara pata,insa decizia finala a fost a ei...
Sa speram ca face bine in viata reala si a gasit raspunsuri la problemele ei!
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.
Reply With Quote
  #70  
Vechi 01.08.2011, 02:37:54
the_Listener
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de LaReine Vezi mesajul
Ma socheaza propaganda facuta aici cersetoriei... si nu! Nu ma gandesc ca i-am dat lui Isus ce am dat! Lumea e plina de cersetori profesionisti si-i imbogatim pe cei din mafie. Minoritalele cu copii mici in brate incep sa te blesteme daca n-ai bani sa le dai. Daca vrei sa dai pomana mergi la biserica sa pui un banut in cutia milei ca e sigur si e primit.
si cit vor trai cu bogatia ? si ce fel de bogatie ? dar tu ?cit vei trai cu bogatia? si ce fel de bogatie ? hmmmm
multa iubire
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Milostenia Andreea_Oana Generalitati 32 30.10.2012 13:14:51
Milostenia - ma lamuriti si pe mine, va rog? mihaiB Generalitati 6 14.08.2011 15:03:01
Milostenia, expresia iubirii pentru semenii tăi NECTARIE Generalitati 2 11.12.2010 20:19:17
Milostenia Rodica50 Intrebari utilizatori 4 06.11.2010 17:15:09