Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Nunta
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #181  
Vechi 31.03.2012, 09:04:12
antoradoi's Avatar
antoradoi antoradoi is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.01.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 146
Implicit

Citat:
În prealabil postat de anita Vezi mesajul
Majoritatea femeilor isi iau in serios rolul in casatorie ,cel putin la noi in tara
D-voastra daca ati lucrat in Romania ,unde ati vazut altfel de femei ?
Poate acum s-a schimbat mentalitatea ,nu stiu ce sa spun ,or fi si asemenea specimene ,poate prin Bucuresti .
Hellooo Anita!Wake-up!,ce-are a face Bucuresti-ul cu treaba asta.Oameni buni si oameni(atit femei cit si barbati,atentie!)mai putin buni,vietuiesc pretutindeni,pe toata suprafata pamintului si nu sint stationati geografic,la Bucuresti!
Iar pt "profetul de carton":"binecuvintat cel ce nu asteapta nimic,caci acela nu va fi dezamagit!"Atentie,cind tii garda sus,adversaru'(sint puzderie,pretutindeni,si apare de unde nu te astepti),te loveste sub centura......Iertati!
Cu drag,
Antonia
  #182  
Vechi 31.03.2012, 09:12:13
antoradoi's Avatar
antoradoi antoradoi is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.01.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 146
Smile

Citat:
În prealabil postat de Profetul de carton Vezi mesajul
pai nici nu-i posibil sa iei o sotie mai bogata ca tine (vorbesc din perspectiva unui barbat), deoarece femeile, in general, calculeaza ce venituri are barbatul si daca sunt sub veniturile ei, nu se marita cu acela, ca sa nu iasa in pierdere !!
..."profetule de carton",nu mai sta ,asadar,pe forum ,la "gargara" ,ci pune-te ,omule,pe facut bani,ca sa fii printre...daca situatia o cere!!!...
  #183  
Vechi 01.04.2012, 00:06:48
Silencer Silencer is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.08.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 104
Send a message via Skype™ to Silencer
Implicit

Si pe mine ma apasa tare singuratate, si dorind o casatorie fara de "unire trupeasca" se pare ca durerea va fi mult mai dura, pentru ca nu cred ca se va gasi vreo "nebuna" ca mine :D
  #184  
Vechi 01.04.2012, 01:03:36
iustin10 iustin10 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.01.2010
Mesaje: 2.305
Implicit

Cereti totul de la Dumnezeu si El va va da. Iar daca intarzie sa va dea ,fiti siguri caa are pentru voi ceva mai bun. Chiar cine e singur ,nu ar trebui sa deznadajduiasca ca Dumnezeu nu l-a ascultat.Caci poate aceea stare ,e doar inceputul unor daruri chiar mai bune ,decat gasirea perechii .
Daca vom primi de exemplu,darul de a ne simti bine cu ceilalti,de a darui,de a fi iubiti de ei, atunci singuratatea nu ne va mai chinui atat de mult.
Fiecare va primi exact acel dar,care il va apropia cel mai mult de Dumnezeu , fie un om alaturi,o pereche cum nici nu a visat el macar ,fie o alta chemare ,cum de asemnea,nici nu a visat.
Totul e sa avem incredere in Dumnezeu ,in fata oricarei alte evidente !
Cereti mai bine o casnicie plina de iubire ,decat doar simplu fapt de a nu fi singuri. Caci acolo unde este iubire,este si Dumnezeu.
  #185  
Vechi 01.04.2012, 02:40:11
simona_fidela simona_fidela is offline
Banned
 
Data înregistrării: 14.07.2010
Locație: Guildford
Religia: Ortodox
Mesaje: 86
Implicit

Cam prea usor vii tu cu sfaturi. Dar daca esti in situatia initiatoarei subiectului, ce faci? Adica sa vrei casatorie, dar sa nu reusesti sa-ti indeplinesti aceasta dorinta. Te calugaresti doar asa, desi nu simti chemarea? Nu mai veniti cu sfaturi din astea, voi cei deja casatoriti care abundati de fericire si nu intelegeti durerea celor singuri care au iubire de oferit, dar nu au cui.

Citat:
În prealabil postat de Laura19 Vezi mesajul
Nu cumva sunt doua cai de mantuire? Casatoria si calugaria?! Mai ales, dupa cum s-a precizat mai sus, multe femei sunt nascute pentru a fi mame. Au maternitatea in sange si e greu pentru ele sa nu aiba copilasi. Cine nu vrea sa aibe familie, se duce la manastire, nu traieste asa singur in lume, dupa capul lui. Exista o randuiala. Eventual daca a ramas vaduz sau alte chestiuni, dar asta e atla poveste. Doar pustnicii, care s-au retras din lume si traiesc ingereste. Dar, tot din categoria calugariei fac si ei parte, rupandu-se de lume. Ori una, ori alta. Cei care nu vor familie de ce nu se duc la manasitre? Daca tot zic ca e mai bine fara? Poate cei care nu reusesc sa isi faca o familie sau nu vor, sunt defapt facuti pentru calugarie, dar inca nu si-au dat seama de asta. Insa, in prezent, calugaria este privita ca un fel de pierdere, o irosire a vietii. Bine ar fi sa ne rugam sa ne lumineze Dumnezeu si sa ne dam seama care este planul Sau cu noi.
  #186  
Vechi 01.04.2012, 03:26:34
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de simona_fidela Vezi mesajul
Cam prea usor vii tu cu sfaturi. Dar daca esti in situatia initiatoarei subiectului, ce faci? Adica sa vrei casatorie, dar sa nu reusesti sa-ti indeplinesti aceasta dorinta. Te calugaresti doar asa, desi nu simti chemarea? Nu mai veniti cu sfaturi din astea, voi cei deja casatoriti care abundati de fericire si nu intelegeti durerea celor singuri care au iubire de oferit, dar nu au cui.
Din pacate sunt destui care zic ca "au iubire de oferit" dar in spatele "iubirii" stau de fapt propriile nevoi care trebuiesc indeplinite..

Iubirea adevarata nu sta inchisa ca intr-o cusca si isi plange de mila, ea se revarsa intr-un fel sau altul, isi gaseste vocatia intr-un fel sau altul nu depinde de un tertz subiect uman.
  #187  
Vechi 01.04.2012, 04:59:56
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Din pacate sunt destui care zic ca "au iubire de oferit" dar in spatele "iubirii" stau de fapt propriile nevoi care trebuiesc indeplinite..

Iubirea adevarata nu sta inchisa ca intr-o cusca si isi plange de mila, ea se revarsa intr-un fel sau altul, isi gaseste vocatia intr-un fel sau altul nu depinde de un tertz subiect uman.

Se revarsa,se revarsa dar cand se duce acasa tot singura este.
Daca singuratatea ar fi fost fireasca,normala nu i-ar mai fi facut Dumnezeu tovarasa lui Adam.
Daca toti am alege sa traim si sa ne stafidim singuri cum am mai propasi rasa umana??

Dar da,iubirea ar trebui oferita in diverse forme-atunci nu vei mai simti ca ai iubire pe stoc si expira!
Desigur ca poti face o gramada de lucruri pt altii ca sa nu stai degeaba- de exemplu o matusa de a mea fara copii imi facea mie haine si altor copii din familie sau ne veghea cand parintii nu erau acasa;Dumnezeu sa-i ierte sufletul bun!
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.

Last edited by Yasmina; 01.04.2012 at 05:11:38.
  #188  
Vechi 01.04.2012, 07:41:56
Laura19
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de simona_fidela Vezi mesajul
Cam prea usor vii tu cu sfaturi. Dar daca esti in situatia initiatoarei subiectului, ce faci? Adica sa vrei casatorie, dar sa nu reusesti sa-ti indeplinesti aceasta dorinta. Te calugaresti doar asa, desi nu simti chemarea? Nu mai veniti cu sfaturi din astea, voi cei deja casatoriti care abundati de fericire si nu intelegeti durerea celor singuri care au iubire de oferit, dar nu au cui.
Eu nu ma refeream la cei care vor sa se casatoreasca si simt ca asta ar fi chemarea lor, ci la cei care spun ca e mai bine sa traiesti singur in lume, fara familie, fara nimic. Si nu era un sfat, era o precizare, can am zis ca sunt doua cai: casatoria sau calugaria, nu trairea in lume, ca mirean, de unul singur. Si sunt necasatorita si destul de singura; inca sunt in dezbatere cu mine, nu stiu inca daca sa aleg casatoria sau calugaria. Era cineva pe aici care a spus ca e bine sa traiesti singur in lume, si la dansul mai referit mai ales.
Citat:
În prealabil postat de philalex
sunt si multi oameni singuri....se poate trai si in singuratate...nu trebuie sa isi faca griji o fata ca nu e maritata....se implica intr- cariera, proiecte sociale....voluntariate.....se poate inplica intr-o parohie....sunt n solutii...
Iar cand nu suntem siguri de ce dorim, sa ne rugam Domnului sa ne arate care este planul Sau cu noi. Din nou, cand dorim sa ne casatorim, sa ne rugam Domnului sa ne ajute sa intemeiem o familie, dar sa nu uitam sa zicem si "faca-se voia Ta". Sau e gresit? Ar fi bine sa intelegeti la ce se refera postarea unui user, inainte sa ii faceti morala. Nu am trimis pe nimeni la calugarie daca nu simte chemarea sau doar ca sa nu mai fie singur. Au fost si destule cazuri in care oamenii s-au casatorit, iar apoi unul din soti sau ambii si-au dat seama ca defapt calugaria este chemarea lor. De aceea e bine sa ne rugam Domnului sa ne arate ce e mai bine sa facem, ce planuri are cu noi.
  #189  
Vechi 02.04.2012, 02:08:49
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Yasmina Vezi mesajul
Se revarsa,se revarsa dar cand se duce acasa tot singura este.
Daca singuratatea ar fi fost fireasca,normala nu i-ar mai fi facut Dumnezeu tovarasa lui Adam.
Daca toti am alege sa traim si sa ne stafidim singuri cum am mai propasi rasa umana??
Un om care are o relatie sanatoasa cu Dumnezeu nu poate fi singur oriunde ar fi si cu oricine (n-)ar fi.

La polul opus - omul narcisist e oricand singur indiferent cu cine e si ce i se ofera.

Citat:
Dar da,iubirea ar trebui oferita in diverse forme-atunci nu vei mai simti ca ai iubire pe stoc si expira!
Desigur ca poti face o gramada de lucruri pt altii ca sa nu stai degeaba- de exemplu o matusa de a mea fara copii imi facea mie haine si altor copii din familie sau ne veghea cand parintii nu erau acasa;Dumnezeu sa-i ierte sufletul bun!
Daca e bun, ce sa-i ierte?:)
  #190  
Vechi 02.04.2012, 13:36:55
simona_fidela simona_fidela is offline
Banned
 
Data înregistrării: 14.07.2010
Locație: Guildford
Religia: Ortodox
Mesaje: 86
Implicit

AlinB, e bun, dar nu e perfect. Toti avem pacate, indiferent daca suntem oameni buni sau rai. Asadar, pentru toti este valabil ,,Dumnezeu sa ma ierte''.
Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Un om care are o relatie sanatoasa cu Dumnezeu nu poate fi singur oriunde ar fi si cu oricine (n-)ar fi.

La polul opus - omul narcisist e oricand singur indiferent cu cine e si ce i se ofera.



Daca e bun, ce sa-i ierte?:)
Subiect închis



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Suferinta costel Generalitati 34 28.11.2012 12:09:06
Suferinta Ovidiu_26 Generalitati 7 08.07.2011 12:35:54
Bunicul din visul fetei mele clementia Generalitati 13 17.06.2011 13:06:08
Suferinta unui orb Elena_Elena Intrebari utilizatori 3 13.09.2010 20:14:49
suferinta=mantuire? eulaura Generalitati 26 28.08.2009 01:15:19