Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Pocainta
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 07.04.2012, 16:09:48
Petre.'s Avatar
Petre. Petre. is offline
Member
 
Data înregistrării: 03.01.2012
Locație: Bucuresti
Mesaje: 49
Implicit Ce feedback primiti de la Dumnezeu ?

Ce feedback primiti de la Dumnezeu in urma procesului de pocainta ? SI nu ma refer aici la minuni, ci la simple trairi, perceptii, lucruri minore care vi se intampla in viata de zi cu zi si stiti ca prin acestea D-zeu va raspunde intr-un fel rugaciunii.

Sper ca prin aceaste raspunsuri sa constientizez si eu ca relatia mea cu divinitatea e de fapt un ''dialog'' si nu numai un monolog.
Reply With Quote
  #2  
Vechi 07.04.2012, 17:20:06
horatiu.miron's Avatar
horatiu.miron horatiu.miron is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.04.2010
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 816
Implicit

Pe care channel vine trebuie sa vina acest feedback? Vreau sa stiu ca sa ma pot focusa cat mai bine.
__________________
Quidquid latine dictum sit, altum sonatur.

User vechi: hmiron.
User si mai vechi: scrabble.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 07.04.2012, 17:22:43
Dumitru73's Avatar
Dumitru73 Dumitru73 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2010
Locație: București
Mesaje: 5.788
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Petre. Vezi mesajul
Ce feedback primiti de la Dumnezeu in urma procesului de pocainta ? SI nu ma refer aici la minuni, ci la simple trairi, perceptii, lucruri minore care vi se intampla in viata de zi cu zi si stiti ca prin acestea D-zeu va raspunde intr-un fel rugaciunii.

Sper ca prin aceaste raspunsuri sa constientizez si eu ca relatia mea cu divinitatea e de fapt un ''dialog'' si nu numai un monolog.
ar trebui sa incepi tu cu exemplele.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 07.04.2012, 17:28:49
Demetrius Demetrius is online now
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.04.2012
Mesaje: 2.975
Implicit feedback

Lăudat fie Isus!
Citat:
În prealabil postat de Petre. Vezi mesajul
Ce feedback primiti de la Dumnezeu in urma procesului de pocainta ? SI nu ma refer aici la minuni, ci la simple trairi, perceptii, lucruri minore care vi se intampla in viata de zi cu zi si stiti ca prin acestea D-zeu va raspunde intr-un fel rugaciunii.

Sper ca prin aceaste raspunsuri sa constientizez si eu ca relatia mea cu divinitatea e de fapt un ''dialog'' si nu numai un monolog.
Dacă-mi pun problema să-l verific pe Dumnezeu dacă mă ascultă, atunci am ratat scopul rugăciunii.
Dumnezeu știe mai dinainte ce problemă am, iar dacă mă rog cu bunăcredință Lui pentru această problemă El o ascultă, adică o împlinește, cu condiția să nu se refere la scopuri lumești(bani, bunuri...), ci la scopuri veșnice(pace, înțelepciune...)

E important să nu te îndoiești de El niciodată și-atunci vei vedea la tot pasul cum te ajută.

Doamne ajută!
Reply With Quote
  #5  
Vechi 07.04.2012, 17:30:36
Adriana Cluj
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de horatiu.miron Vezi mesajul
pe care channel vine trebuie sa vina acest feedback? Vreau sa stiu ca sa ma pot focusa cat mai bine.
ai nimerit-o la marele fix...

Edit: nu s-ar zice ca ducem lipsa de simtul umorului aici, pe forum

Last edited by Adriana Cluj; 07.04.2012 at 22:58:07.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 07.04.2012, 17:32:51
N.Priceputu
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Răspunsul lui Dumnezeu la pocăința noastră este, probabil, lumina care începe să se reverse peste noi; sau, mai bine zis, lumina pe care începem s-o întrezărim în viața noastră, pentru că ea este mereu prezentă, doar că noi suntem orbi.
Când mă pocăiesc, plângându-mi păcatele, răutățile, egoismul, greșelile pe care le-am făcut din cauza patimilor, a bolilor sufletești, se face lumină în înțelegerea asupra propriei mele vieți, sensul ei devine mai clar, văd mai bine ce trebuia să fac și ce nu, și, spovedindu-mă și împărtășindu-mă simt iertare , mângâiere, bucurie. Și puterea de a pune început bun. Încă o dată.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 08.04.2012, 16:11:56
Petre.'s Avatar
Petre. Petre. is offline
Member
 
Data înregistrării: 03.01.2012
Locație: Bucuresti
Mesaje: 49
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Dumitru73 Vezi mesajul
ar trebui sa incepi tu cu exemplele.
Citat:
În prealabil postat de N.Priceputu Vezi mesajul
...lumina pe care începem s-o întrezărim în viața noastră, pentru că ea este mereu prezentă, doar că noi suntem orbi.
Inca sunt in stadiul in care nu-mi dau seama, sunt orb, asa ca de aceea am rugat pe altii.

Merci pt raspunsuri, insa nu vreau sa se transforme intr-un funny thread.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 08.04.2012, 18:43:10
antoradoi's Avatar
antoradoi antoradoi is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.01.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 146
Smile

Citat:
În prealabil postat de Demetrius Vezi mesajul
Lăudat fie Isus!Dacă-mi pun problema să-l verific pe Dumnezeu dacă mă ascultă, atunci am ratat scopul rugăciunii.
Dumnezeu știe mai dinainte ce problemă am, iar dacă mă rog cu bunăcredință Lui pentru această problemă El o ascultă, adică o împlinește, cu condiția să nu se refere la scopuri lumești(bani, bunuri...), ci la scopuri veșnice(pace, înțelepciune...)

E important să nu te îndoiești de El niciodată și-atunci vei vedea la tot pasul cum te ajută.

Doamne ajută!
Nu te-ai rugat niciodata sa-ti ajute Dumnezeu sa nu te opreasca Politia Rutiera pt ca uite,sa zicem ,ai plecat la un drum si n-ai luat rovinieta(nu din lipsa de respect pt o lege imbecila ,ci pur si simplu pt ca n-ai avut in drum ,inca,vreun Peqo ,de unde sa cumperi una)?{eu am facut-o,sapt trecuta,pt ca o luasem pe un drum pe care niciun PEQO intilnit pe traseu ,nu avea ROvinieta,si ,de fapt nu m-am rugat eu,ci am tot zis tot drumul:Ionutee,stai in genunchi si fa metanie la Dumnezeu ,si roaga-te ca sa nu ma opreasca Pol Rutiera si sa ma amendeze c-o pestelca de bani, ,ca te crappp!,la intoarcere ,daca ma amendeaza!!!(vorbeam singura!) ;Ionut fiind un amic ,care ma rugase -Doamne,dar cind nu ma roaga!!,Ionut !!!- ,ca in drumu' meu,sa ma abat pe la el(citiva zeci buni de km!!,si nicidecum nu-mi era in drum...),sa-i fac un mic serviciu,si timpul nu-mi prea permitea,ca el tocmai locuieste pe undeva pe linga Bucuresti si eu a trebuit sa ma abat multi-multi Km,cum am zis ,si ..am uitat de rovinieta,si,m-am trezit ,plecata la drum fara ,si,dai si cauta si opreste la toate statiile de benzina ,pierdere de timp!!,si..s-a lasat si intunericu',si...iata-ma rugindu-ma!Rugindu-ma?Aoleu!!!La cite boacane mi-a facut acest amic(una dintre multele mele CRUCI-"ulite",puse in seama mea!!!),Slavit sa fie Domnul!;sau nu te-ai rugat niciodata sa-ti ajute Dumnezeu sa cistigi vreun proces(sa zicem),in care ai fost tirit,poate,fara voia ta,dintr-o nedreptate?;Nu te-ai rugat niciodata ca Bunul Dumnezeu sa-ti ajute sa iei un examen(chiar si cel pt permisul auto!),pt ca iti sta inima de emotie si se duce pe apa simbetei toata stiinta ,tot cititul,si uiti tot,si parca ti se goleste mintea si nu mai stii nimic,desi te-ai straduit si ai invatat ,la greu?Si,chiar si pt bani ,poate,de ce nu!,ca de,daca ai un servici,sa zicem!,in zilele noastre,e egal cu o...minune,si a avea,oarecum ,bani ,si ..prin urmare,piine pe masa...
...sau ,etc......
Toma ,apostolul,n-a ratat nimic,dimpotriva...numai ca a ramas in Istorie,cu adaugirea:necredinciosul.Dar tot apostol.Hristos,Domnul,nu l-a renegat pt ca acesta,Toma,se indoise,ci ,I s-a descoperit(prin rani),tocmai pentru a-i risipi indoiala,i-a zis une degetul tau pe ranile Mele,ca sa te convingi...
Actul RASTIGNIRII,ferocitatea si barbarismul cu care fusese savirsit,authenticitatea Actului,i-a determinat pe Ucenici(presupun ca pe toti!),sa uite ,chiar daca doar pt moment,ca Hristos le spusese ca :VA INVIA!,si desigur ca atunci cind Hristos a intrat la ei,dupa INVIERE,ei s-au bucurat nemasurat,insa ,mai intii au fost surprinsi de prezenta LUI acolo...si ,sa nu uitam,ucenicii LUI,au fost impreuna cu EL,vreme de 3 ani,si EL INSUSI le-a vorbit,si le-a spus ce va urma...EL INSUSI,nu altcineva.
La inceput, omul poate sa nu creada mai deloc,apoi crede putin ,dupa care ,un pic mai mult,si ,mai apoi ,poate ajunge la masurile la care sa fie biruitor ,prin Credinta,trecind prin etapa nadejdii si/sau deznadejdii...
.................................................. .................................................. .......................
Dumnezeu nu s-a suparat pe mine pt ca strigam in noapte la Ionut sa faca metanie ca sa nu ma opreasca Pol Rutiera,ci ...
...am trecut prin 3 filtre(eram mai mult moarta decit vie!!,dar..conduceam!!!),in nici 30 de km...toate ,pe partea opusa!!!sensului meu de rulare...Slava Tie, Doamne!...
....asa a ramas si Ionut,inca o data(Doamne,pt a cita oara!!!",viu,si nevatamat"....
Reply With Quote
  #9  
Vechi 08.04.2012, 22:59:15
Demetrius Demetrius is online now
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.04.2012
Mesaje: 2.975
Implicit feedback

Lăudat fie Isus!
Citat:
În prealabil postat de antoradoi Vezi mesajul
Nu te-ai rugat niciodata sa-ti ajute Dumnezeu sa nu te opreasca Politia Rutiera pt ca uite,sa zicem ,ai plecat la un drum si n-ai luat rovinieta(nu din lipsa de respect pt o lege imbecila ,ci pur si simplu pt ca n-ai avut in drum ,inca,vreun Peqo ,de unde sa cumperi una)?{eu am facut-o,sapt trecuta,pt ca o luasem pe un drum pe care niciun PEQO intilnit pe traseu ,nu avea ROvinieta,si ,de fapt nu m-am rugat eu,ci am tot zis tot drumul:Ionutee,stai in genunchi si fa metanie la Dumnezeu ,si roaga-te ca sa nu ma opreasca Pol Rutiera si sa ma amendeze c-o pestelca de bani, ,ca te crappp!,la intoarcere ,daca ma amendeaza!!!(vorbeam singura!) ;Ionut fiind un amic ,care ma rugase -Doamne,dar cind nu ma roaga!!,Ionut !!!- ,ca in drumu' meu,sa ma abat pe la el(citiva zeci buni de km!!,si nicidecum nu-mi era in drum...),sa-i fac un mic serviciu,si timpul nu-mi prea permitea,ca el tocmai locuieste pe undeva pe linga Bucuresti si eu a trebuit sa ma abat multi-multi Km,cum am zis ,si ..am uitat de rovinieta,si,m-am trezit ,plecata la drum fara ,si,dai si cauta si opreste la toate statiile de benzina ,pierdere de timp!!,si..s-a lasat si intunericu',si...iata-ma rugindu-ma!Rugindu-ma?Aoleu!!!La cite boacane mi-a facut acest amic(una dintre multele mele CRUCI-"ulite",puse in seama mea!!!),Slavit sa fie Domnul!;sau nu te-ai rugat niciodata sa-ti ajute Dumnezeu sa cistigi vreun proces(sa zicem),in care ai fost tirit,poate,fara voia ta,dintr-o nedreptate?;Nu te-ai rugat niciodata ca Bunul Dumnezeu sa-ti ajute sa iei un examen(chiar si cel pt permisul auto!),pt ca iti sta inima de emotie si se duce pe apa simbetei toata stiinta ,tot cititul,si uiti tot,si parca ti se goleste mintea si nu mai stii nimic,desi te-ai straduit si ai invatat ,la greu?Si,chiar si pt bani ,poate,de ce nu!,ca de,daca ai un servici,sa zicem!,in zilele noastre,e egal cu o...minune,si a avea,oarecum ,bani ,si ..prin urmare,piine pe masa...
...sau ,etc......
Toma ,apostolul,n-a ratat nimic,dimpotriva...numai ca a ramas in Istorie,cu adaugirea:necredinciosul.Dar tot apostol.Hristos,Domnul,nu l-a renegat pt ca acesta,Toma,se indoise,ci ,I s-a descoperit(prin rani),tocmai pentru a-i risipi indoiala,i-a zis une degetul tau pe ranile Mele,ca sa te convingi...
Actul RASTIGNIRII,ferocitatea si barbarismul cu care fusese savirsit,authenticitatea Actului,i-a determinat pe Ucenici(presupun ca pe toti!),sa uite ,chiar daca doar pt moment,ca Hristos le spusese ca :VA INVIA!,si desigur ca atunci cind Hristos a intrat la ei,dupa INVIERE,ei s-au bucurat nemasurat,insa ,mai intii au fost surprinsi de prezenta LUI acolo...si ,sa nu uitam,ucenicii LUI,au fost impreuna cu EL,vreme de 3 ani,si EL INSUSI le-a vorbit,si le-a spus ce va urma...EL INSUSI,nu altcineva.
La inceput, omul poate sa nu creada mai deloc,apoi crede putin ,dupa care ,un pic mai mult,si ,mai apoi ,poate ajunge la masurile la care sa fie biruitor ,prin Credinta,trecind prin etapa nadejdii si/sau deznadejdii...
.................................................. .................................................. .......................
Dumnezeu nu s-a suparat pe mine pt ca strigam in noapte la Ionut sa faca metanie ca sa nu ma opreasca Pol Rutiera,ci ...
...am trecut prin 3 filtre(eram mai mult moarta decit vie!!,dar..conduceam!!!),in nici 30 de km...toate ,pe partea opusa!!!sensului meu de rulare...Slava Tie, Doamne!...
....asa a ramas si Ionut,inca o data(Doamne,pt a cita oara!!!",viu,si nevatamat"....
Căutați Împărăția și dreptatea lui Dumnezeu și toate celelalte se vor adăuga vouă(...).

Nu, nu m-am rugat așa cum spui tu de când am conștientizat că Voia Lui este să mă mântuiesc.

Despre ro-vignete eu știu că sunt camere instalate pe DN care fimează toate numere de înmatriculare și le compară cu cele introduse în calculator(sistem) atunci când ro-vigneta este plătită la Peco, iar amenda vine acasă. Aici(la Oradea) nu există filtre de verificare a rovignetelor.

Last edited by Demetrius; 08.04.2012 at 23:04:51.
Reply With Quote
  #10  
Vechi 09.04.2012, 18:36:00
Dumitru73's Avatar
Dumitru73 Dumitru73 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2010
Locație: București
Mesaje: 5.788
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Petre. Vezi mesajul
Inca sunt in stadiul in care nu-mi dau seama, sunt orb, asa ca de aceea am rugat pe altii.

Merci pt raspunsuri, insa nu vreau sa se transforme intr-un funny thread.
Petre, totul tine de credinta.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Primiti cu uratul? Tina06 Generalitati 3 31.12.2012 15:25:46
Suntem primiti oricum Codreanu Tinuta in Biserica 97 19.04.2011 16:00:44
Feedback-ul divin coralina Pocainta 49 24.05.2010 01:28:22
Craciunul -primiti cu colindul? MarinaAlca Generalitati 18 26.12.2009 03:31:14
Primiti cu colindul? palinaalade Umanitare 1 13.12.2008 16:50:15