Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Umanitare
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #61  
Vechi 19.12.2012, 00:31:53
dorinastoica14
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Multe mai ai de tras Ica. Dumnezeu să te întărească.
Doamne ajută-i pe toți acei care suferă.
Reply With Quote
  #62  
Vechi 19.12.2012, 01:48:15
Hartford's Avatar
Hartford Hartford is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.11.2005
Locație: USA
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.809
Implicit Doamne ajuta

[quote=icamilin;489673]
Citat:
În prealabil postat de icamilin Vezi mesajul
Imi pare rau ca vin cu o noua veste trista pentru mine personal: fratele meu MIHAI, dimineata va fi operat la gat, niste ganglioni suspecti de cancer.
Adaugati-l si pe el in rugaciunile voastre, sper din suflet sa nu fie cancer. Are 67 ani, probleme cu inima, diabet, e suficient...


Acum trei ani cand va ceream rugaciuni pentru sora mea Cornelia si prietena mea Steluta ( operate la san de cancer ), va rugam sa-l pomeniti in rugaciunile voastre si pe fratele meu MIHAI, suspect de cancer la gat. Dupa multe analize si tergiversari, s-a stabilit ca nu e cancer.
Eram cu totii tare bucurosi, mai ales ca dupa mai bine de un an de citostatice, sora si prietena mea si-au redobandit sanatatea. Slava lui Dumnezeu!
Acum fratele meu are 70 de ani, a slabit tare, nu mai poate vorbi corect din cauza ganglionilor de langa limba, nu poate suporta proteza in gura.
A mers la spital, dorea sa se opereze. Insa la inceput trebuia sa-si faca niste analize, RMN, biopsie sa vada la ce se poate astepta. Bineinteles ca azi a primit raspunsul la analize si din pacate e CANCER.
Maine aflam daca va incepe deja citostaticele sau va ramane dupa sarbatori, fiind foarte multe zile libere, acum in pragul Nasterii Mantuitorului.
Ma rog bunului Dumnezeu sa se milostiveasca si de el cum a facut-o si cu sotul meu. Stiu ca trebuie sa ne rugam, sa acceptam toate prin care trecem...... dar mai am nevoie si de putere...... doamne, ai mila de noi pacatosii!
Doamne Iisuse Hristoase ai mila de robul tau Mihai intareste-l sa-si duca crucea pina la capat,ajuta-l in durerea lui.Doamne intareste si pe sora noastra Ica in toate necazurile ei. Preasfanta Nascatoare de Dumnezeu acopera aceasta familie cu Acoperamantu tau cel Sfant. Amin
__________________
Rugaciunea care-i plansa
In a lacrimei parau,
Te sfinteste si te-nalta
Ca sa-l vezi pe Dumnezeu!
Reply With Quote
  #63  
Vechi 21.09.2013, 02:14:42
icamilin's Avatar
icamilin icamilin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.05.2007
Locație: Timisoara Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 737
Implicit Doamne, ai mila de sora mea Cornelia!

Doamne ajuta! De multa vreme nu am mai mai cerut pe Forum ajutor duhovnicesc pentru cei bolnavi din familia mea.
Am ajuns din nou in mare impas. Pe 04 iulie 2013 a murit fratele meu MIHAI dupa o lunga suferinta. Surioara mea Cornelia ( operata la san acum trei ani ) i-a fost alaturi in cele 7 luni de citostatice. L-a sustinut moral si financiar. Din pacate, moartea fratelui nostru i-a pricinuit o mare durere-n suflet, isi dorea sa-l vada pe picioare, refacut, nu-i venea sa creada ca nu mai avea putere sa rezista la ultimele citostatice.
Starea ei s-a agravat si acum doua saptamani, dupa un control la tomograf, am aflat ca are metastaza pe creier, la plamani si piept. Are momente cand vorbeste coerent dar mai mult e " in alta lume ".
Bunul Dumnezeu a ingaduit sa ceara fiul ei sa vina trei preoti sa-i faca Sfantul Maslu. Cand i-a deschis Evanghelia nimerise la " Moartea lui Iisus ". Apoi la doua zile un parinte drag a spovedit-o si a impartasit-o. Dupa doua zile, adica astazi a venit din nou sa mai faca slujbe pe ea si mai vrea sa vina si luni 23 sept.2013. Nu stiu daca va mai ajunge sa traiasca pana luni. Doar bunul Dumnezeu stie!
Va rog din suflet s-o pomeniti in rugaciunile voastre, sa-si gaseasca linistea si pacea, sa plece impacata spre imparatia cerurilor.
__________________
" Fiti buni intre voi si milostivi, iertand unul altuia, precum si Dumnezeu v-a iertat voua in Hristos "
Reply With Quote
  #64  
Vechi 21.09.2013, 16:38:34
laraG laraG is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.10.2008
Locație: timisoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 425
Implicit

Cu sufletul indurerat la aflarea acestei incercari prin care treci, draga Ica, si cu nadejde in ajutorul Bunului Dumnezeu, ma voi ruga in rugaciunile mele zilnice pentru sora ta Cornelia si pentru voi toti cei care-i sunteti in preajma.Dumnezeu sa va intareasca in dragoste desavarsita pentru El, sa va miluiasca si sa va mantuiasca!Amin.
__________________
"Nu va temeti de cei care ucid trupul si dupa aceea nu pot face nimic mai mult...Temeti-va de acela care , dupa ce a ucis , are putere sa arunce in gheena;adevar spun, temeti-va de acesta"(Lc.12,4-5)

Last edited by laraG; 21.09.2013 at 16:41:36.
Reply With Quote
  #65  
Vechi 21.11.2013, 03:28:00
Jennyy
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Ieri de ziua Sf. Grigorie Decapolitul sora prietenei noastre Ica, Cornelia, a trecut la cele vesnice.
Dumnezeu sa o ierte pentru rugaciunile SF. Grigorie Decapolitul si un colt de rai sa ii daruiasca!
Reply With Quote
  #66  
Vechi 21.11.2013, 20:31:39
Hartford's Avatar
Hartford Hartford is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.11.2005
Locație: USA
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.809
Implicit

Sf Grigorie Decapolitul sa ajute sufletul lui Cornelia sa ajunga in rai,unde nu e durere nici suspin iar pe sora noastra Ica cu mare evlavie la Sfintul sa o intareasca sa treaca prin necaz.
__________________
Rugaciunea care-i plansa
In a lacrimei parau,
Te sfinteste si te-nalta
Ca sa-l vezi pe Dumnezeu!
Reply With Quote
  #67  
Vechi 21.11.2013, 21:29:38
aubergine aubergine is offline
Banned
 
Data înregistrării: 29.07.2013
Locație: Arad
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.030
Implicit

Doamne iarta si odihneste pe roaba ta Cornelia!
Reply With Quote
  #68  
Vechi 21.11.2013, 23:17:36
stoicadorina's Avatar
stoicadorina stoicadorina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2013
Religia: Ortodox
Mesaje: 154
Implicit

Sunt alaturi de tine Ica, te pomenesc in rugaciuni sa te intareasca Maica Domnului. Roabei lui Dumnezeu Cornelia sa-i dea Dumnezeu Raiul ca mult a suferit. Dumnezeu sa o ierte si s-o odihneasca.
Reply With Quote
  #69  
Vechi 22.11.2013, 01:15:19
icamilin's Avatar
icamilin icamilin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.05.2007
Locație: Timisoara Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 737
Implicit Dumnezeu s-o ierte pe surioara mea Cornelia!

Ieri a plecat spre cele vesnice surioara mea Cornelia, chiar de hramul Sfantului Grigorie Decapolitul. Sa fie o intamplare??? Nu cred, de fapt sunt sigura!
Anul trecut pe 20 nov. Sfantul Grigorie il pregatea pe sotul meu pentru operatia deschisa pe cord. E lesne de inteles ca in acele zile nu am putut fi prezenta la Man.Bistrita sa ajut la hram ca in ceilalti ani. Insa l-am strigat pe Sfantul Grigorie sa vina la Timisoara si sa ma ajute. Azi am fost la Sfanta Liturghie sa multumesc Maicii Domnului care anul trecut impreuna cu Sfantul Luca i-a ajutat pe medici,asistene sa "faca curetenie in inima sotului meu ". Da, sotul meu se simte bine , azi la un an de la operatie! Slava lui Dumnezeu!
Prietenele mele au plecat sambata trecuta la hram sa ajute, iar eu nici in acest an nu am resuit sa plec fiindca surioara mea era pe patul de suferinta.
Putea in orice clipa sa plece la Domnul, dar nu am visat ca usurarea suferintei i-o va aduce sfantul meu drag, chiar de hram.
Multumesc din suflet tuturor celor care v-ati rugat pentru fratele si surioara mea ( sa se vindece respectiv pentru usurarea sufletului lor ).
Dimineata va fi slujba de inmormantare, nu stiu cum voi rezista...sunt cam cazuta sufleteste dar incerc sa ma intaresc doar la gandul ca toate sunt cu voia bunului Dumnezeu! Va imbratisez cu drag, icamilin
__________________
" Fiti buni intre voi si milostivi, iertand unul altuia, precum si Dumnezeu v-a iertat voua in Hristos "
Reply With Quote
  #70  
Vechi 22.11.2013, 03:32:08
Hartford's Avatar
Hartford Hartford is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.11.2005
Locație: USA
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.809
Implicit

Citat:
În prealabil postat de icamilin Vezi mesajul
Ieri a plecat spre cele vesnice surioara mea Cornelia, chiar de hramul Sfantului Grigorie Decapolitul. Sa fie o intamplare??? Nu cred, de fapt sunt sigura!
Anul trecut pe 20 nov. Sfantul Grigorie il pregatea pe sotul meu pentru operatia deschisa pe cord. E lesne de inteles ca in acele zile nu am putut fi prezenta la Man.Bistrita sa ajut la hram ca in ceilalti ani. Insa l-am strigat pe Sfantul Grigorie sa vina la Timisoara si sa ma ajute. Azi am fost la Sfanta Liturghie sa multumesc Maicii Domnului care anul trecut impreuna cu Sfantul Luca i-a ajutat pe medici,asistene sa "faca curetenie in inima sotului meu ". Da, sotul meu se simte bine , azi la un an de la operatie! Slava lui Dumnezeu!
Prietenele mele au plecat sambata trecuta la hram sa ajute, iar eu nici in acest an nu am resuit sa plec fiindca surioara mea era pe patul de suferinta.
Putea in orice clipa sa plece la Domnul, dar nu am visat ca usurarea suferintei i-o va aduce sfantul meu drag, chiar de hram.
Multumesc din suflet tuturor celor care v-ati rugat pentru fratele si surioara mea ( sa se vindece respectiv pentru usurarea sufletului lor ).
Dimineata va fi slujba de inmormantare, nu stiu cum voi rezista...sunt cam cazuta sufleteste dar incerc sa ma intaresc doar la gandul ca toate sunt cu voia bunului Dumnezeu! Va imbratisez cu drag, icamilin
Sincere condoleante Ica te rog fii tare caci asa cum spui voia lui Dumnzeu si toti o sa plecam intr-o zi din lumea asta si speram sa ne mantuim.
Te imbratisez draga Ica
__________________
Rugaciunea care-i plansa
In a lacrimei parau,
Te sfinteste si te-nalta
Ca sa-l vezi pe Dumnezeu!
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Doar o curiozitate Rusu Tessian Teologie si Stiinta 10 12.02.2011 00:52:24
Doar o intrebare, va rog! Maximovici Generalitati 0 05.06.2008 12:21:08
viata-doar un vis? oni91 Teologie si Stiinta 7 12.02.2008 13:50:00
Doar curioasa Glamorous_witch Generalitati 9 04.12.2007 21:43:01
doar cununie? Z.Lidia Nunta 11 12.10.2007 18:37:34