Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Intrebari utilizatori
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 29.05.2016, 12:50:03
MadaDeea MadaDeea is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 29.05.2016
Mesaje: 1
Implicit Rugaciune sa devenim parinti

Buna, de ceva timp tot incerc sa raman insarcinata si nu reusesc, nu stiu ce sa citesc, ce sa fac, cum sa citesc si cand, va rog sa imi sugerati si mie ce ar fi cel mai bine si ce a avut un rezultat foarte bun. Multumesc!
Reply With Quote
  #2  
Vechi 29.05.2016, 15:36:44
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Daca prin "de ceva timp" intelegeti "mai putin de un an", atunci NU corespundeti definitiei medicale a sterilitatii si, realizand ca urmasii nu se fac la comanda noastra, ci dupa cum vrea Domnul, tot ce trebuie sa faceti este sa aveti un pic de rabdare. Desigur, rabdarea asta nu exclude rugaciuni si lecturi folositoare. Va recomand o lectura pe care poate ca nu ati facut-o niciodata: Protoevanghelia lui Iacob (Biserica o considera apocrifa, adica neinspirata direct de Dumnezeu, dar autentica, adica reala). Acolo veti vedea necazul unei femei (ca si al sotului ei) care vede cum trece timpul si nu are urmasi, precum si cel fel de copil i-a daruit Dumnezeu.

Daca, insa, "de ceva timp" inseamna "mai mult de un an", atunci este bine sa faceti mai intai o spovada buna, urmata de cuminecare si sa mergeti (impreuna cu sotul) la doctorul dv. El va va da lamuririle necesare si va va indruma mai departe. Este bine sa va si rugati, dupa cum va va invata, cel mai bine, duhovnicul, avand in vedere ca medicul trateaza, dar Dumnezeu vindeca. El este "de viata datatorul" si "doctor al sufletelor si a tot trupul".

Cu fratietate in Cristos,
M.D.
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote
  #3  
Vechi 29.05.2016, 15:53:11
oitza ratacita's Avatar
oitza ratacita oitza ratacita is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 31.05.2015
Locație: RO
Religia: Ortodox
Mesaje: 271
Implicit

Citat:
În prealabil postat de MadaDeea Vezi mesajul
Buna, de ceva timp tot incerc sa raman insarcinata si nu reusesc, nu stiu ce sa citesc, ce sa fac, cum sa citesc si cand, va rog sa imi sugerati si mie ce ar fi cel mai bine si ce a avut un rezultat foarte bun. Multumesc!
Hristos a Inviat!
Draga MadaDeea, nu exista retete cu rezultate mai bune sau mai putin bune; totul e dupa masura credintei.
Ar fi potrivit sa ceri sfatul si indrumarea unui preot sau a unui monarh si tot ceea ce vei face sa faci sub binecuvantarea acestuia.
Iti povestec pe scurt minunea intamplata recent in viata unor prieteni apropiati; de 4 ani se chinuiau sa aiba copii. In toamna au ajuns intamplator la o manastire de maici; si-au spus oful unei maicute intalnite in curtea manastirii iar aceasta i-a povatuit sa posteasca lunea, miercurea si vinerea si sa citeasca Acatistul Buneivestiri impreuna. Au lasat si un pomelnic la manastire pentru a se ruga si maicile impreuna cu ei.
Au facut intocmai cele randuite iar in ianuarie ea a ramas insarcinata. Din mila si din bunatatea lui Dumnezeu copilul se va naste in luna octombrie. Iar parintii multumesc lui Dumnezeu pt aceasta minune primita in dar.

In alte variante, pe langa post, stiu ca sunt randuite spre rugaciune si Acatistul Sf Parinti Ioachim si Ana, Acatistul Maicii Domnului, Acatistul Sf. Arhangheli sau acatistul oricarui sfant fata de care ai tu evlavie si il chemi ca mijlocitor in rugaciuni.

Sa-ti ajute Dumnezeu si daca e Voia Lui sa ti se implinesca cererea!
__________________
"Fiecare persoana este responsabila de desfasurarea intregului univers fizic si spiritual. Cel mai mic gest al nostru pune lumea in vibratie si ii modifica starea. (...) Deci niciodata actiunea noastra nu se infaptuieste intr-un cerc absolut inchis."(Pr. D. Staniloae)
Reply With Quote
  #4  
Vechi 29.05.2016, 21:25:26
ahilpterodactil
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de MadaDeea Vezi mesajul
... nu stiu ce sa citesc, ce sa fac, cum sa citesc si cand...
Copiii nu se fac din carti. Ei nu sunt produse livresti.
Lasati asadar cititul si faceti ... ce e de facut cand vreti copii, iar nu rezumate literare.
In rest, rugaciune cu folos duhovnicesc va doresc!
Reply With Quote
  #5  
Vechi 29.05.2016, 22:23:10
crinrin
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Bine face Dumnezeu cand intarzie sa dea unora copii. Uite asa se gandeste omul sa ajunga la biserica, sa-si faca un duhovnic, sa-si plece genunchii la rugaciune...
Reply With Quote
  #6  
Vechi 29.05.2016, 22:30:52
ahilpterodactil
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Da, intr-adevar, apoi sa faca ce face barza de cand tot aduce copii pe lume.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 29.05.2016, 23:37:14
crinrin
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Concomitent, daca viitorii parinti sunt cununati.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 30.05.2016, 10:07:11
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de MadaDeea Vezi mesajul
Buna, de ceva timp tot incerc sa raman insarcinata si nu reusesc, nu stiu ce sa citesc, ce sa fac, cum sa citesc si cand, va rog sa imi sugerati si mie ce ar fi cel mai bine si ce a avut un rezultat foarte bun. Multumesc!
Nu exista formule miraculoase, daca mergeti pe linie asta, o imbunatatire generala a vietii duhovnicesti va poate ajuta.

Pe urma, dupa cum a zis si dl. Mihnea, daca e vorba de mai putin de un an, plus ati avut si un istoric cu anticonceptionale, pronosticul e prematur..
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #9  
Vechi 31.05.2016, 14:36:34
RedRose's Avatar
RedRose RedRose is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.09.2015
Religia: Ortodox
Mesaje: 247
Implicit

Acatistul Sf.Parinti Ioachim si Ana, va recomand cu toata caldura...Insotit bineinteles de post, macar Miercurea si Vinerea si o viata cat mai curata d.p.d.v duhovnicesc!
Doamne ajuta si asteptam cu nerabdare sa ne anuntati c-a venit barza:)
__________________
Pentru un om cu picioarele goale, fericirea e o pereche de pantofi.Pentru un om care poarta pantofi vechi,fericirea este o pereche de pantofi noi,iar pentru omul care nu are picioare,fericirea este sa mearga descult.
Masoara fericirea cu ceea ce ai,nu cu ceea ce-ti lipseste!
Reply With Quote
  #10  
Vechi 01.06.2016, 12:04:02
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit

Citat:
În prealabil postat de MadaDeea Vezi mesajul
Buna, de ceva timp tot incerc sa raman insarcinata si nu reusesc, nu stiu ce sa citesc, ce sa fac, cum sa citesc si cand, va rog sa imi sugerati si mie ce ar fi cel mai bine si ce a avut un rezultat foarte bun. Multumesc!
Duvohnicul dvs ce spune? Aveti unul?

Daca doreati o reteta de prajituri noua sau o recomandare de carte spirituala,intelegeam ; insa sa va dam o reteta de facut copii la comanda,nu prea pricep.
Pt toate lucrurile ,dorintele si planurile aveti ceva de citit? Toate se revolva la dvs prin citirea unei formule magice?
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare