Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Biserica Romano-Catolica
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 12.02.2011, 18:31:46
dianagroza's Avatar
dianagroza dianagroza is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 22.10.2010
Locație: Iasi, Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 714
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Noesisaa Vezi mesajul
Chestia asta se discuta de cateva zile in occident. Nu, niciodata nu s-a dat imprimatur pentru spovedanie on-line. Aplicatia pentru iPhone e pur si simplu un indreptar de spovedanie. Nu da penitente, nu da absolutie, e pur si simplu un sir de intrebari in functie de cele 10 porunci, si explica pas cu pas cum se desfasoara spovedania. Nimic mai mult. Dar presa, din nestiinta si din rea vointa, si mai vad ca si unii ortodocsi, care ar trebui sa stie mai bine, nu mai prididesc sa scoata tot felul de acuzatii aiurea.
Era doar un contraraspuns la cele scrise de Raoul.
Nu credeam ca BC ar fi de acord cu asa ceva, astfel, imediat ce am citit informatia, am postat-o ca sa se cunoasca pozitia Bisericii.
__________________
AMIN! Intru Imparatia Ta cand vei veni, pomeneste-ne pe noi Doamne, cand vei veni intru Imparatia Ta!
Reply With Quote
  #12  
Vechi 12.02.2011, 20:36:01
calator prin ploaie calator prin ploaie is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.01.2011
Locație: intre rai si iad
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.419
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
Probabil că nu s-a înțeles că este vorba de o aplicație care îl asistă pe penitent în vederea spovezii. Aplicația "ține minte" când a fost ultima spovadă, are întrebări care ajută penitentul să își facă examenul de conștiință, are rugăciunile de adresare și de căință care trebuie spuse, etc. Aceasta nu înseamnă spovadă online, după cum cred răuvoitorii acatolici de seriviciu, ci înseamnă că în loc să am mereu cu mine un îndreptar de spovadă, un caiețel cu păcatele și canoanele, o carte de rugăciuni am un singur lucru: IPod-ul sau IPhone-ul pe care oricum îl am, pe care am instalat aplicația în schimbul a 1,99 euro. De asemenea, faptul că am Breviarul și Missalul (= Ceaslovul și Liturghierul) pe IPod nu înseamnă că am făcut Ceasurile și că am fost la Liturghie, ci că există un mijloc care i-ar putea ajuta pe unii.

Ah....mea culpa , intelesesem altceva !
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Papa - Biserica Catolica - Singura Biserica legionar Biserica Romano-Catolica 133 16.07.2013 11:22:01
biserica catolica versus biserica ortodoxa sovidiu Biserica Romano-Catolica 36 08.06.2013 23:58:51
Dialog BOR - Biserica Catolica Ducutu Biserica Romano-Catolica 70 08.05.2013 00:19:29
Opinie extrem de interesanta si nu doar atat, in privinta actelor biometrice Adriana Cluj Stiri, actualitati, anunturi 11 04.08.2011 12:26:10