Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Pocainta
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 05.01.2014, 08:54:21
razvanR razvanR is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 05.01.2014
Mesaje: 5
Implicit Mesajul unui rătăcit, vă aștept reacția și răspunsul

Sunt tanar student in Bucuresti. In societatea actuala imi este foarte greu sa fiu un om credincios. Ma ingrozesc cand vad ce se intampla in jur. Merg la biserica, ma rog, insa nu simt niciodata adevarata legatura cu Dumnezeu. Nu sunt inconjurat de persoane cu o viata spirituala bogata, insa incerc sa compensez acest fapt. Ma simt destul de rau si fizic si psihic, ma simt pierdut si nu imi gasesc calea. Nu reusesc sa stabilesc legatura...sunt ratacit. Incerc sa fiu bun cu cei din jur, insa pana la urma... ce e bunatatea? Am facut cateva greseli la viata mea, incerc sa cer iertarea, insa lucrurile in viata mea tot rau decurg. Nu astept nimic, insa as vrea o urma de speranta. Nu am nevoie de ironii, vreau doar un sfat de la un frate credincios. Am doar semne de intrebare, fara raspunsuri. Nu inteleg de ce mi se intampla mie anumite lucruri. Nu stiu niciun preot cu care sa vorbesc, nu am fost intotdeauna atat de credincios si ma simt atat de confuz...
Reply With Quote
  #2  
Vechi 05.01.2014, 10:25:08
Caramia Caramia is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 05.01.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 19
Implicit Draga Razvan

... ei ei ei ... e grea calea asta dar si frumoasa :-)
nu-ti pierde speranta, si eu am fost o ratacita si o maaare pacatoasa... si inca mai sunt.
rugaciunea si slujbele la care vei participa in continuare la biserica te vor ajuta sa iti gasesti calea si linistea. roaga-te din suflet si Dumnezeu te va ajuta sa gasesti un preot duhovnic care sa iti aline sufletul. nu te nelinisti, Dumnezeu te vrea vesel si plin de speranta, deznadejdea nu e de la El. ai speranta in Domnul si roaga-te la Maica Domnului si vei vedea cum iti revine surasul pe buze si cum ti se vor descoperi toate, ca dupa o perdea.
insista in rugaciune, de multe ori poate Domnul ne raspunde mai devreme sau mai tarziu, ca sa vada si El, poate cat de mult ne dorim sa Il descoperim.
Doamne ajuta!!!
si inca ceva: incearca , daca poti, si tine si post.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 05.01.2014, 13:16:04
razvanR razvanR is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 05.01.2014
Mesaje: 5
Implicit post

Am tinut post cat am putut inainte de Craciun, iar in ajun am incercat sa tin post negru insa nu am fost destul de puternic si la mijlocul zilei am cedat...am sa mai tin...
Reply With Quote
  #4  
Vechi 05.01.2014, 13:30:52
Caramia Caramia is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 05.01.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 19
Implicit Draga Razvan

Foarte bine Razvan ca tii post.
Am citit undeva, nu mai stiu exact in ce carte ca Dumnezeu ne vede nevointa si dorinta, nu deznadajdui daca nu reusesti, totul e sa nu te lasi. :-)
si eu am tinut postul de Craciun si in ajun .... am facut alte belele. Nu-i nimic, totul e, ca atunci cand cazi, sa te ridici, sa nu ramai acolo jos, in deznadejde. toti gresim, suntem oameni, dar suntem datori sa luptam , sa incercam sa gresim cat mai putin.
:-)
sunt 100% sigura ca vei reusi si iti vei gasi calea si pacea.
te salut cu drag!
Reply With Quote
  #5  
Vechi 05.01.2014, 13:46:26
Caramia Caramia is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 05.01.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 19
Implicit Inca ceva

Razvan, eu, in ale practicii sunt inca incepatoare si nu ma prea pricep la sfaturi si, decat sa spun prostii mai bine te indemn sa citesti.
Eu am inceput cu Parintele Arsenie Papacioc, mi-am cumparat cele 3 volume intitulate "Ne vorbeste Parintele Arsenie" si le-am citit cu mare drag. Sunt scrise folosind cuvinte atat de simple, dar care iti merg exact la inima. M-am simtit un pic mai inteleapta dupa ce le-am terminat. Aveam nevoie de ceva sau cineva care sa imi deschida mintea, si ma simteam atat de mica si nestiutoare ca nu intelegeam mai nimic nici din ce spun preotii daraminte marile scrieri sau cuvinte ale Sfintilor Parinti.
Stii, am simtit ca , aceste carti ale Parintelui Arsenie Papacioc, sunt ca versurile lui Eminescu, pline de simplitate, frumusete si intelepciune. Nu ai cum sa nu iti intre la suflet.
te salut cu drag.

ps: cartile le-am comandat de pe sfaturi ortodoxe.
http://www.cartiortodoxe.ro/despre/P...ioc/100-0.html
am pus si linkul, nu stiu daca am voie.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 05.01.2014, 14:30:57
antoniap
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

E bine ca pui intrebari. De mult folos in gasirea raspunsurilor la astfel de intrebari mi-au fost carti precum: Mantuirea pacatosilor de Sf. Agapie Criteanu, Intre iadul smereniei si iadul deznadejdii de Sf. Siluan Athonitul, cartile scrise de Sf. Paisie Aghioritul. Acestea iti raspund la o multime de intrebari.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 05.01.2014, 15:28:19
Lucian008's Avatar
Lucian008 Lucian008 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.12.2011
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.204
Implicit

Citat:
În prealabil postat de razvanR Vezi mesajul
Sunt tanar student in Bucuresti. In societatea actuala imi este foarte greu sa fiu un om credincios. Ma ingrozesc cand vad ce se intampla in jur. Merg la biserica, ma rog, insa nu simt niciodata adevarata legatura cu Dumnezeu. Nu sunt inconjurat de persoane cu o viata spirituala bogata, insa incerc sa compensez acest fapt. Ma simt destul de rau si fizic si psihic, ma simt pierdut si nu imi gasesc calea. Nu reusesc sa stabilesc legatura...sunt ratacit. Incerc sa fiu bun cu cei din jur, insa pana la urma... ce e bunatatea? Am facut cateva greseli la viata mea, incerc sa cer iertarea, insa lucrurile in viata mea tot rau decurg. Nu astept nimic, insa as vrea o urma de speranta. Nu am nevoie de ironii, vreau doar un sfat de la un frate credincios. Am doar semne de intrebare, fara raspunsuri. Nu inteleg de ce mi se intampla mie anumite lucruri. Nu stiu niciun preot cu care sa vorbesc, nu am fost intotdeauna atat de credincios si ma simt atat de confuz...
Nu ai spus care sunt nelamuririle tale, intrebarile tale si nici ce ai vrea sa se intample. Ce sfaturi ai vrea sa primesti?
__________________
Preasfântă Născătoare de Dumnezeu, mântuiește-ne pe noi.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 05.01.2014, 15:38:17
laraG laraG is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.10.2008
Locație: timisoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 425
Implicit Un preot duhovnic...

@Nu stiu niciun preot cu care sa vorbesc...

Fiind student in Bucuresti, asa dupa cum afirmi, iti recomand sa-l cauti la Biserica studentilor (biserica rusa) pe parintele Vasile Gavrila, care iti va raspunde la intrebari si il poti avea si duhovnic.Dumnezeu sa-ti ajute ! Nu te descuraja, esti pe CALE, si daca imi vei urma sfatul vei afla si ADEVARUL.
__________________
"Nu va temeti de cei care ucid trupul si dupa aceea nu pot face nimic mai mult...Temeti-va de acela care , dupa ce a ucis , are putere sa arunce in gheena;adevar spun, temeti-va de acesta"(Lc.12,4-5)

Last edited by laraG; 05.01.2014 at 15:41:15.
Reply With Quote
  #9  
Vechi 05.01.2014, 16:04:43
Patrie si Credinta's Avatar
Patrie si Credinta Patrie si Credinta is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.05.2011
Locație: Ploiesti
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.536
Send a message via Skype™ to Patrie si Credinta
Implicit

http://www.librariasophia.ro/carti-V...f-so-2292.html

poate te ajuta.
__________________
Every point of view is useful, even those that are wrong - if we can judge why a wrong view was accepted.
Reply With Quote
  #10  
Vechi 05.01.2014, 16:08:53
Lucian008's Avatar
Lucian008 Lucian008 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.12.2011
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.204
Implicit

Am banuit ca e troll de la inceput. Ce or fi aparut asa deodata ca ciupercile dupa ploaie?
__________________
Preasfântă Născătoare de Dumnezeu, mântuiește-ne pe noi.
Reply With Quote
Răspunde

Tags
mesajul unui rătăcit

Thread Tools
Moduri de afișare