Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 16.01.2016, 19:58:11
alexutza222 alexutza222 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 02.04.2015
Mesaje: 3
Implicit Fanatismul mamei mele ne distruge familia

De vreo 4 ani mama a inceput sa mearga pe la diversi preoti cu har/ care deschid cartea, pelerinaje la manastiri cu moaste facatoare de minuni, etc.

Plus de asta e convinsa ca nasa surorii mele ne face vraji si de asta avem probleme financiare. E foarte posibil sa fi dat bani la vrajitoare sa ne faca vraji pentru ca sunt certate. Mama e obsedata de vraji si nu poti vorbi rational cu ea, sa intelaga ca nu au nicio valoare prostiile astea. Asa ca da pomenlnice si plateste slujbe in continu ca sa scape de vraji, blesteme.

Astept un sfat...Multumesc anticipat!

Last edited by alexutza222; 16.01.2016 at 21:50:05.
Reply With Quote
  #2  
Vechi 16.01.2016, 22:13:03
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Sfat: sezi cuminte.
Ocupa-te de problemele tale mai intai.
Ea e femeie matura, tu cati ani ai?
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.

Last edited by AlinB; 16.01.2016 at 22:18:22.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 16.01.2016, 22:50:55
antoniap
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

O judeci cam aspru pe mama ta. Buna sau rea, e mama ta. Dumnezeu cu ea a conlucrat pentru a-ti da viata, de aceea trebuie sa-i fii recunoscatoare. Daca crezi ca greseste, roaga-te pentru ea. In felul acesta, raul se va imputina. Cauta s-o intelegi prin prisma Evangheliei si a poruncilor evanghelice. Nimeni, judecandu-si parintii, nu va fi mai fericit, chiar daca acestia ar gresi. Dar daca ai fi vazut-o intr-un local de noapte dansand ai fi fost multumita? Citeste viata Sfantului Fanurie:
http://www.crestinortodox.ro/sfinti/...rea-73089.html

Indiferent daca v-a facut sau nu cineva farmece, milosteniile si pomelnicele va pot ajuta. Exista persoane care pot face mult rau, iar Dumnezeu ingaduie aceasta pentru a va apropia cu totii de El. Nu e important ce fac altii, ci e important ceea ce facem noi. Participarea la Sfantul Maslu, sfestanii in casa cat mai des, spovedania intregii familii va pot ajuta mult. Calea cea ingusta este mai anevoioasa, dar ne aduce mantuirea.

Nimeni nu a saracit dand pomelnice la biserici. Puternic este Dumnezeu sa va dea inzecit. Ia legatura cu duhovnicul si spune-i si lui ce crezi despre mama ta si alte ganduri ale tale. Nu toate gandurile care ne trec prin cap sunt ale noastre. Unele pot fi insuflate chiar de necuratul. Citeste Razboiul nevazut de Nicodim Aghioritul.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 16.01.2016, 23:51:28
antoniap
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Nu-i mirare ca o crezi fanatica pe mama ta, daca vrei sa citesti despre toate religiile si sa lasi ortodoxia undeva mai la coada. Te crezi moderna, probabil, si ai vrea sa te uiti de sus la mama ta! Nu credem in ceva ca sa ne aflam in treaba, ci ca sa ne mantuim. Sa cunoastem frumusetea Ortodoxiei si sa-i pretuim in primul rand pe cei apropiati! Marii cautatori de comori spirituale au ajuns dupa un drum lung la concluzia ca Ortodoxia este Calea spre Hristos! Citeste ce iti este de folos si cauta sa o intelegi pe mama ta pana cand mai traieste. De ce sa-i aduci tristete indepartandu-te de Ortodoxie?
http://www.crestinortodox.ro/forum/s...ad.php?t=17827
Reply With Quote
  #5  
Vechi 08.02.2016, 11:34:06
heaven's Avatar
heaven heaven is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.11.2008
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.350
Implicit

Mama, din pacate, s-ar putea sa aiba alt gen de probleme si suferinte sufletesti de si-a schimbat astfel comportamentul. In plus, de cand umblatul prin preoti care deschid cartile este o practica ortodoxa?
Fiica, probabil, ca isi doreste sa aiba acces la diferite carti, in care sunt descrise diferite religii, pentru a incerca sa aiba niste informatii care sa o ajute sa ii argumenteze mamei anumite lucruri, pentru ca se plangea ca mama nu este rationala.
Posibil asa sa fie, pana la urma ea stie mai bine decat noi ce se petrece la ea in casa...
Am vazut ca nu am mai postat din ianuarie si nu stiu daca va mai intra aici, dar probabil daca a facut-o, avea sincer nevoie de un sfat pentru ca se simte depasita de situatie.
__________________
Sa invatam de la ingerul nostru pazitor...http://www.youtube.com/watch?v=pG52f...&feature=share
Reply With Quote
  #6  
Vechi 08.02.2016, 15:13:02
un.suflet un.suflet is offline
Member
 
Data înregistrării: 15.11.2015
Mesaje: 38
Implicit

Cred ca fanatismul de orice fel, si mai ales cel religiis, apare acolo unde lipseste iubirea.Acea femeir s-a refugiat dintr-o familie in care se simtea neiubita, in lumea credintei.Cu cat setea de iubire e mai mare, cu atat oamenii devin mai fanatici.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 09.02.2016, 10:21:17
un.suflet un.suflet is offline
Member
 
Data înregistrării: 15.11.2015
Mesaje: 38
Implicit

Ar fi fost mai apropiat de realitate un titlu pentru acest topic, de genul :" Lipsa iubirii si ura imi distruge familia si intreaga lume in care traim".Cu mentiunea ca fiecare membru al familiei/societatii are partea lui de contributie pentru situatia existenta, nu numai o mama fanatica in practicarea credintei.Pentru a se ajunge aici, ca un om sau niste oameni sa devina fanatici, inainte a fost cu siguranta sentimentul de respinfere/reject din partea celorlalti.E iar o discutie de genul "Ce a fost inainte: omul sau gaine?".Dar hai sa nu culpabilizam iar doar femeia/mama pentru toate relele dintr-o casa.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 10.02.2016, 14:37:25
Seraphim7 Seraphim7 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.12.2009
Mesaje: 1.045
Implicit

Citat:
În prealabil postat de alexutza222 Vezi mesajul
De vreo 4 ani mama a inceput sa mearga pe la diversi preoti cu har/ care deschid cartea, pelerinaje la manastiri cu moaste facatoare de minuni, etc.

Plus de asta e convinsa ca nasa surorii mele ne face vraji si de asta avem probleme financiare. E foarte posibil sa fi dat bani la vrajitoare sa ne faca vraji pentru ca sunt certate. Mama e obsedata de vraji si nu poti vorbi rational cu ea, sa intelaga ca nu au nicio valoare prostiile astea. Asa ca da pomenlnice si plateste slujbe in continu ca sa scape de vraji, blesteme.

Astept un sfat...Multumesc anticipat!
Te inteleg perfect : )) .Am observat că majoritatea colegilor de cuvant au cam năpustit peste tine luându-i apărarea mamei tale.Știu ce inseamna dizarmonie,probleme,certuri in familie etc.Și acest tip de comportament este dăunător păcii,stabilității in familie,întrucât religia și alte practici mai mult sau mai puțin creștine devin pentru femei in general un refugiu destul de extrem,dar tine cont ca mama ta o face din nevoiade a sscăpa de probleme,e până la urmă un sacrificiu.Și tu dacă desconsideri ce face ea,chiar dacă aparent e ilogic pentru tine,automat o jignesti,o desconsideri si pe mama ta,și așa nu faci decât sa te indepartezi de ea.Eu nu cred ca mama ta e fanatică și nici nu va distruge,chiar dimpotrivă,încearcă să o salveze.Încearcă sa o înțelegi,degeaba ii spui ca e inutil ce face,o ranesti.Mai bine ia-o în brațe și spune-i ca toate se vor rezolva. :)
__________________
Esenta fiintei tale sta in insasi picatura de iubire ce atarna de spiritul tau.
Reply With Quote
  #9  
Vechi 11.02.2016, 05:14:15
Demetrius Demetrius is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.04.2012
Mesaje: 2.987
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Seraphim7 Vezi mesajul
Te inteleg perfect : )) .Am observat că majoritatea colegilor de cuvant au cam năpustit peste tine luându-i apărarea mamei tale.Știu ce inseamna dizarmonie,probleme,certuri in familie etc.Și acest tip de comportament este dăunător păcii,stabilității in familie,întrucât religia și alte practici mai mult sau mai puțin creștine devin pentru femei in general un refugiu destul de extrem,dar tine cont ca mama ta o face din nevoiade a sscăpa de probleme,e până la urmă un sacrificiu.Și tu dacă desconsideri ce face ea,chiar dacă aparent e ilogic pentru tine,automat o jignesti,o desconsideri si pe mama ta,și așa nu faci decât sa te indepartezi de ea.Eu nu cred ca mama ta e fanatică și nici nu va distruge,chiar dimpotrivă,încearcă să o salveze.Încearcă sa o înțelegi,degeaba ii spui ca e inutil ce face,o ranesti. Mai bine ia-o în brațe și spune-i ca toate se vor rezolva. :)
Mai bine ia-o în brate s™i spune-i ca toate se vor rezolva.
Frumos spus.
__________________
Sublimă fărâmă a Sfintei Chemări,
Zvâcnită din Vrerea divină,
Mi-e sufletul vultur ce spintecă zări
Și sus, printre stele, se-nchină.(pr. Dumitru)

Last edited by Demetrius; 11.02.2016 at 05:16:48.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare