Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 24.08.2016, 05:38:00
ioan67 ioan67 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 30.07.2016
Mesaje: 1.458
Implicit

Citat:
În prealabil postat de iuliu46 Vezi mesajul
Ionut ai grija ca ai probleme si cu gramatica, atentie cand trebuie sa articulezi anumite cuvinte : elevii sau profesorii si nu elevi sau profesori.
Baga-ti, bre, limba-n gura, ce dracu'!
Reply With Quote
  #22  
Vechi 24.08.2016, 11:52:00
Dalian's Avatar
Dalian Dalian is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.09.2012
Locație: Cernica
Mesaje: 539
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ionut_saracu Vezi mesajul
Eu personal am urat toate materiile scolii.
Daca ma rog in fiecare zi voi lua bacul?
Il vei lua. Cand vrei tu. Dar mai intai trebuie sa platesti bilet.
Uite aici preturile: http://www.navrom.ro/pdf/Tarife_Bac.pdf
Reply With Quote
  #23  
Vechi 24.08.2016, 14:14:21
ionut_saracu ionut_saracu is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 23.08.2016
Mesaje: 26
Implicit

Ce ma fac cu CV-ul?Diriginta mea ne-a explicat ca pe randul aptitudini sa scriem ce e in capul nostru.Pai eu de unde sa stiu la 17 ani ce preferinte am?M-am maturizat deja?
https://postimg.org/image/an9j9xklr/
Asta e fisa pe care ne-a dat-o diriginta.La competente si aptitudini ce as putea scrie?
Ca am terminat liceul si ca nu am stiut de ce am ales profilul?
Eu in aceasta pagina nu am idee cu ce sa completez.Voi cu ce ati completa?
Am trecut si eu 8 ani de scoala si asta primesc in cls a 10 a?O fisa cu niste notatii indescifrabile?
Daca ar fi sa scriu ceva acolo as scrie numai prostii.Va intrebati daca am scris prostii pe fisa aceea?Normal ca am scris prostii,ce altceva as fi putut scrie?
Nu-si da si ea seama ca de-abia stim pe ce planeta locuim?
Reply With Quote
  #24  
Vechi 24.08.2016, 14:19:58
ionut_saracu ionut_saracu is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 23.08.2016
Mesaje: 26
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Dalian Vezi mesajul
Il vei lua. Cand vrei tu. Dar mai intai trebuie sa platesti bilet.
Uite aici preturile: http://www.navrom.ro/pdf/Tarife_Bac.pdf
Aici cursa nu e cu sensul de a calatori.Cursa aici e cu sensul de a repeta anul licean de x ori si nu de o data ci de sute,mii de ori.
Reply With Quote
  #25  
Vechi 24.08.2016, 14:24:25
ionut_saracu ionut_saracu is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 23.08.2016
Mesaje: 26
Implicit

Matematica se asociaza cu fizica?Formulele matematice de ecuatii,inecuatii,logaritmi si functii sunt in stransa legatura cu fizica?De ce e asa?
De ce in fizica exista fenomene si in matematica exista alt tip de fenomene?
De ex la planul orizontal de ce ai un reper cartezian cu axele ox si oy?Ox si Oy sunt directii ale corpului?
Daca marul lui Newton este atras de un magnet inseamna ca acel magnet este o formula matematica?
Reply With Quote
  #26  
Vechi 24.08.2016, 14:44:37
Copacel Copacel is offline
Banned
 
Data înregistrării: 02.08.2015
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.140
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ionut_saracu Vezi mesajul
Matematica se asociaza cu fizica?Formulele matematice de ecuatii,inecuatii,logaritmi si functii sunt in stransa legatura cu fizica?De ce e asa?
Pentru ca ele au fost descoperite in fizica si apoi introduse in matematica.
Legatura vadita se vede de abia la facultatile de profil real.
Toate facultatile de profil real, in primii ani au o disciplina numita matematici speciale.
Apoi matematica de liceu, nu este chiar matematica.Este o introducere superficiala in matematica(de abia zgarie usor suprafata).Matematica reala incepe din facultate.

Last edited by Copacel; 24.08.2016 at 14:47:23.
Reply With Quote
  #27  
Vechi 24.08.2016, 14:52:33
ionut_saracu ionut_saracu is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 23.08.2016
Mesaje: 26
Implicit

Poti intelege fizica mecanic fara a memora logic?Daca in fizica ai niste probleme de mecanica,optica sau termodinamica ele se bazeaza pe logica matematica a formulelor sau a fenomenelor?De ex daca zicem ca g nu ar fi egal cu 10 acest termen matematic ar putea lua o alta valoare in fizica?Sa zicem ca ar fi 8 si ceva.Pot dovedi logic sau mecanic treaba asta?
Fenomenele din fizica se inteleg logic sau mecanic?Daca le-as pricepe mecanic as fi in stare sa le vars in caiet?Dar logic?Fizica se bazeaza pe o perceptie logica sau mecanica?
Eu credeam ca in fizica tot ce trebuie sa faci ca sa iei o nota mare e sa inveti pe de rost formulele ca la matematica,nu stiam ca s-ar adauga si fenomenele fizicii in acest caz.
Reply With Quote
  #28  
Vechi 24.08.2016, 15:48:30
Copacel Copacel is offline
Banned
 
Data înregistrării: 02.08.2015
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.140
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ionut_saracu Vezi mesajul
Eu credeam ca in fizica tot ce trebuie sa faci ca sa iei o nota mare e sa inveti pe de rost formulele ca la matematica,.
Nici un fizica nici un matematica nu se memoreaza formule.Intai ele se inteleg logic.
Dupa ce l-ai inteles logic, nu este nevoie sa le memorezi pt ca deja l-ai invatat.

Last edited by Copacel; 24.08.2016 at 15:59:07.
Reply With Quote
  #29  
Vechi 24.08.2016, 16:06:07
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Citat:
În prealabil postat de CristianR Vezi mesajul
De ce ții neapărat să iei bacalaureatul?
Poate viața ta ar fi mai ușoară dacă te-ai orienta către o meserie pe care s-o înveți și s-o practici cu plăcere.
Cunosc pe cineva, aproape 40 de ani cu familie, care a făcut cîndva o profesională și acum firma l-a obligat să aibă diplomă de absolvent de liceu. Așa că omul care lucrează mai mult plecat din țară merge adeseori și mai dă cîte un test la un liceu, deci a terminat a unșpea. Mai are un an pînă la Bac.

Deci toate trebuie făcute la timpul lor, copii.
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote
  #30  
Vechi 24.08.2016, 16:20:39
ionut_saracu ionut_saracu is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 23.08.2016
Mesaje: 26
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Florin-Ionut Vezi mesajul
Cunosc pe cineva, aproape 40 de ani cu familie, care a făcut cîndva o profesională și acum firma l-a obligat să aibă diplomă de absolvent de liceu. Așa că omul care lucrează mai mult plecat din țară merge adeseori și mai dă cîte un test la un liceu, deci a terminat a unșpea. Mai are un an pînă la Bac.

Deci toate trebuie făcute la timpul lor, copii.
A avut nevoie si de liceu?Din cate am auzit eu de prin generala credeam ca daca erai repartizat la o anumita specialitate invatai o meserie platita prost.Asa ne-a spus noua directorul adjunct ca daca ai terminat o scoala profesionala salariul tau era mult mai mic ca salariul unui absolvent de liceu de nivel entry.
Nici la scaunul de clasa nu te plateste,cuvintele fostului meu profesor de desen tehnic dar si fostul director adjunct al scolii mele.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare