Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #31  
Vechi 28.01.2009, 23:40:37
alexandra28again alexandra28again is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.07.2007
Locație: aaaaa
Mesaje: 614
Implicit

ioan ,tu gandeste-te mai bine cum sa faci ca sa ajungi la stadiul de a nu mai fi nevoie sa te dai cu parfum,adica la stadiul de sfintenie,in care corpul emana un parfum frumos natural.
__________________
[COLOR=#1f5e83][/COLOR]
Reply With Quote
  #32  
Vechi 30.01.2009, 13:58:44
Tia's Avatar
Tia Tia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.08.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 245
Implicit

Si eu mi-am pus intrebarea asta de cateva ori, de cand am gasit in Indreptar ca fiind pacat. Dar, zic eu, ca nu este pacat daca te parfumezi si nu ai gand de smintire asupra celorlalti, adica sa te parfumezi cu masura. corectati-ma dac gresesc, va rog.
__________________
Binecuvinteaza suflete al meu pe Domnul si toate cele dinlauntrul meu Numele cel Sfant al Lui
Reply With Quote
  #33  
Vechi 30.01.2009, 14:38:00
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.09.2006
Mesaje: 4.827
Implicit

Mai oameni buni, in curand vom ajunge sa ne intrebam: nu cumva cu aceasta camasa de culoare gri smintesc? Sa fim cu capul pe umeri.

Cel care are mintea bolnava tresare si la cel lipsit de miros placut. Asa ca e bine sa ne preocupam de curatirea mintii.
Reply With Quote
  #34  
Vechi 30.01.2009, 15:40:54
scrabble
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Deodorantul sau antiperspirantul este ceva absolut necesar, mai ales in zilele calduroase de vara. Poate n-ati umblat vara cu metroul sau cu autobuzul ca sa-mi dati dreptate.

Lotiunile dupa ras (after-shave) sunt iarasi necesare pentru ca au menirea de a calma pielea.

Parfumul, in schimb, stiti voi, ala de sta in sticluta si nu este sub presiune si costa foarte, foarte mult - in orice caz mai mult decat deodorantele - este alta poveste. Dupa parerea mea parfumul nu are o latura utilitara, este facut pentru a fi folosit doar la atragerea sexului opus. Asta este rolul sau, la fel cum si bluzele decoltate au acelasi rol, sau la fel cum machiajul evident are acelasi rol.

Acum probabil o sa-mi spuneti ca sunt absurd, ca sustin ca femeile nu trebuie sa se machieze - gresit! Un machiaj decent si finut infrumuseteaza intr-adevar femeia si ii mai acopera micile defecte, insa unul strident transmite clar un mesaj sexual.

Daca deodorantele sunt echivalentul unui machiaj finut, parfumul e echivalentul unui machiaj strident, sau al pantalonilor alora despicati la spate, cum purtau fetele de la formatia Trident.

Acum daca asta e bine sau e rau din punct de vedere crestin, nu sunt in stare sa judec. Pe mine nu ma deranjeaza nici parfumurile, nici fustele obscen de scurte, insa am considerat ca trebuie facuta diferenta. O femeie nu se poate machia ca un clovn, parfuma cu o galeata de parfum si incalta cu tocuri cat casa si in acelasi timp sa sustina ca este o femeie decenta.
Reply With Quote
  #35  
Vechi 09.09.2010, 04:08:45
crestinOrtodoxa
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Si eu asociez parfumul cu machiajul strident. E ca si cum te-ai machia... olfactiv.

Numai ca parfumul e ceva mai insolent.
Machiajul cuiva daca nu-ti place, nu te mai uiti si gata. Langa cineva dat/a cu parfum ce faci, te tzii de nas? E invaziv. Si inafara de faptul ca-s invazive...majoritatea parfumurilor nici macar nu miros bine, nici un parfumar n-a reusit vreodata sa "capteze" un miros cu adevarat natural.
Si cu cat is mai scumpe, cu atat tind sa puta mai urat, iertata sa-mi fie afirmatia.

Am avut un oarece interes despre parfumuri la un moment dat. Am incercat ceva... constatari:
-astea mai ieftine miros mai binisor (tot departe de ceva natural dar... asta e), dar nu dureaza mai mult de-o ora, mai mult dureaza mirosul de Cocolino din haine.
-astea de la firme cunoscute si scumpe tind sa miroasa a sapun ranced- astea se numesc "aldehidice", florale (zici c-ai facut experimente pe flori si-au explodat pe tine- sufoci pe toata lumea), o mare parte miros a lamaie/coji de lamaie/limonada, altele a siropuri- de zici ca dau cu topping de inghetzata...
-parfumurile "vintage" pur si simplu put pt ca au cam "luat-o din loc" de ceva vreme, chiar daca nostalgicii inca vor sa creada ca "pastreaza farmecul anilor"...
-parfumurile de nisha (care costa cam 5-6-7 milioane sticla si se gasesc in cateva magazinashe pe care tre' sa le cautzi cu lumanarea sa afli de ele) vor sa miroasa unic( nu "parfumat" si "experientza olfactiva")- unic insemnand mirosuri tampite de transpiratie, pudra de talc, tamaie cu sirop, apa cu zahar, smoala, lichid seminal, benzina, secretii vaginale, cartzi vechi, praf, scutece,latex, PVC, plastic ars... nu exagerez cu nimic. si au nume "originale" ca "putain des palaces" (curvele palatului), "secretions magnifiques" (secretii magnifice), "fat electrician" (electricianul gras), "nombril immense" (buric imens), si alte tampenii de-astea. Si put cam ca denumirile.

Si-n plus- sincer, s-ar putea sa cam etichetezs aici, dar asociez parfumurile cu SNOBISMUL!!!

p.s.-alte mirosuri foarte des intalnite in parfumurile scumpe: fan putred (capitza de fan plouata si lasata asa mai mult de juma' de an), branza, branza cu mucegai, muraturi, usturoi, frunze de ceapa, nuci stricate... pare rau. Nu bun...dar na, daca scrie un nume de fitza pe ele, da lumea banu', daca te intreaba cineva a ce mirosi sa poti sa te lauzi. Snobism...

Last edited by crestinOrtodoxa; 09.09.2010 at 04:17:36.
Reply With Quote
  #36  
Vechi 09.09.2010, 04:51:12
mirelat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Doamne, ce aberatii puteti scrie despre parfumuri!
Mi se pare mie sau vorbiti despre tot felul de colonii ieftine sau contrafaceri?
Daca unii cer si altii dau bani grei pe asa ceva asta nu inseamna ca sunt si bune.

Parfumurile fine sunt discrete si oricine are un minim de educatie stie ca este suficienta o picatura sau doua pentru a pune un accent pe tinuta, la ocazii speciale.
Reply With Quote
  #37  
Vechi 09.09.2010, 06:23:18
crestinOrtodoxa
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

nu vreau sa par aroganta, dar crede-ma ca stiu bine despre ce vorbesc. Am lucrat ceva timp in domeniu, ca part time job. Plus ca am facut un pic de "extra research" in cautare de ceva care chiar sa miroasa "normal", nu chimic si toxic (asa am ajuns la alea de nisha, si la "vintages", si la versiuni ale parfumurilor mai vechi, inainte de reformularile moderne... nimic nu miroase natural...)

Uite, ca sa intelegi mai bine tot ce am incercat in cautarea de ceva care chiar miroase natural, o sa definesc un pic categoriile alea

parfumuri de nisha : (am luat dupa net descrierea, mi-e lene sa bag ceva creativ) “un sector bine definit de piata, care are ca tinta precisa maximum 15% din potentialii consumatori. Trebuie sa se faca o diferentiere clara intre produsele mainstream, premium si de nisa”. Pentru segmentul de parfumuri de nisa conteaza creativitatea “nasului” (cel care a creat parfumul), ingredientele de calitate si obligatoriu naturale, productia limitata si distributia limitata. http://www.businessmagazin.ro/topuri...e-foto-4478422 si linkul. Parfumurile se pot testa in respectivele magazine.


Parfumurile vintage: parfumuri care nu se mai produc/nu se mai gasesc pe piatza de ceva timp/ani.

Parfumuri in formula originala. Explicatie mai complicata aici. De exemplu, un parfum "nascut" in ...1820 sa zicem- el exista si azi, se fabrica, este pe piata, insa miroase diferit de cum mirosea in "anul nasterii". Schimbarile (excluzand aleratia) pot veni si din schimbarea calitatii florilor/esentelor folosite, din inlocuirea ingredientelor de origine animala cu inlocuitori sintetici, dar si de REFORMULARE. De multe ori versiunea originala a parfumului contine ingrediente prea scumpe, sau care pot produce mai usor alergii. Si atunci acestea sunt "taiate", modificand putin parfumul. Trecand anii, se mai adauga modificari, atfel incat acelasi parfum ajunge sa miroasa asemanator dar diferit de formula originala.
Daca te uiti pe e-bay probabil o sa vezi anunturi gen "parfumul X, original formula,year YYYY". Asta inseamna. (nu este neaparat necesar sa fie atat de vechi... si un parfum care si-a modificat putin formula abia in 2002 sa zicem- varianta de dinainte de 2002 de numeste "formularea originala", si cea de dupa 2002- "varianta reformulata")

Parfumurile de designer -cele moderne, de la firme cunoscute (care fac si haine...), care sunt usor de gasit pe "mainstream market"




nu vb nici de colonii ieftine si nici de chestii contrafacute. Am mirosit o gramada de chestii si incercat o gramada de mostre ... nothing good. Toate mi se par "prea" intr-un fel... nenaturale toate, miros chimic...

Eu asa percep parfumurile. Daca nu avem aceeasi opinie despre ele... asta e. Raman la parerea mea, sorry

P.S.-parfumurile sunt FOARTE cancerigene. Si multe efectiv contin multe ingrediente care se gasesc in cantitati MAI MICI in spray-urile de gandaci(nu glumesc deloc). Plus derivate petroliere si chimicale la greu.Si ca sa fie produse trebuiesc testate pe animale, fiecare serie. Si putinele firme care sustin ca nu testeaza pe animale cumpara ingredientele de la furnizori care testeaza pe animale. Nu te gandi nimai la soareci si cobai. Se folosesc si caini, pisici, iepuri...

daca te uiti pe lista de ingrediente pe care le contine un parfum, pe cutie, o sa vezi "fragrance" printre ele. (parfum)... in cuvantul asta ascund toate tampeniile posibile, insecticide (uite, faimosul angel- pe dovedite- omoara gandacii. si daca te dai cu el, stantarii nu se apropie de locul unde ai dat.- e doar un mic exemplu, majoritatea parfumurilor au "calitatea" asta), chestii cancerigene, si o gramada de alte chestii. Mirosul nu-ti imagina ca este natural, nu vine din nici o floare mirosul respectiv, ci din chimicale.

Daca nici mancarea pe care-o mancam nu e lipsita de chiomicale nocive- cum crezi ca vor fi parfumurile...
Si preturile... pai care ai vrea sa fie preturile? Parfumurile se adreseaza in mare parte FEMEILOR. Adica unor cumparatori VANITOSI prin insasi natura lor, si cu o predispozitie spre astfel de cheltuieli...
Parfumurile de fapt nu fac nici cat un sfert din preturile cu care sunt puse la vanzare...

uite, si tu, spui "parfum fin" de parca ar fi vreo mare branza, vorba aia... intre un parfum "scump si fin" si un spray pt gandaci diferentele sunt ceva chimicale in plus adaugate, sticla, numele firmei si reclama. Nu exagerez cu nimic.

Imaginea firmei, "conceptul" parfumului, reclama, ideea ca-i "scump si de lux"... fac "all the thinking" pt tine...


Si despre chestii contrafacute- ca si tablourile din galeriile de arta- exista falsuri atat de bine facute ca nu se pot deosebi IN NICI UN FEL de original. :)
Ce, crezi ca toate falsurile se pot detecta asa la o "examinare" ochiometrica"?... toate detaliile pot fi identice si parfumul in sine identic si sa dureze la fel.

Falsurile care se pot detecta usor nimeni nu ascunde ca ar fi falsuri. Iti spune clar ca-i "replica", si dealtfel de-aia e si pretul mai mic.


Acum.. ma rog... fiecare cu placerea lui.
Reply With Quote
  #38  
Vechi 09.09.2010, 09:32:02
Fani71 Fani71 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.04.2009
Locație: Bruxelles
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.711
Implicit

Citat:
În prealabil postat de crestinOrtodoxa Vezi mesajul
unic insemnand mirosuri tampite de transpiratie, pudra de talc, tamaie cu sirop, apa cu zahar, smoala, lichid seminal, benzina, secretii vaginale, cartzi vechi, praf, scutece,latex, PVC, plastic ars... nu exagerez cu nimic. si au nume "originale" ca "putain des palaces" (curvele palatului), "secretions magnifiques" (secretii magnifice), "fat electrician" (electricianul gras), "nombril immense" (buric imens), si alte tampenii de-astea. Si put cam ca denumirile.

Asta imi aminteste de bancul cu tipa care intra intr-o parfumerie si cere sa ii dea un parfum de calculator - in speranta ca asa sotul o sa-i acorde mai multa atentie.
__________________
"Dacă nu putem fi buni, să încercăm să fim măcar politicoși." (Nicolae Steinhardt în Jurnalul fericirii)
Reply With Quote
  #39  
Vechi 09.09.2010, 09:53:26
Fani71 Fani71 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.04.2009
Locație: Bruxelles
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.711
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Traditie1 Vezi mesajul
Transpiratia miroase urât daca consumi alimente de origine animala. Daca nu consumi din acestea si nici grasimi vegetale, transpiratia e apa cu sare, e chiar placuta.
Ce propui, atunci, sa ne facem toti vegetariei respectiv vegani?
Este o cale pentru unii, nu pentru toti.

Sa va mai spun ceva, stiti cum miroase o mama care alapteaza? A BRANZA.
__________________
"Dacă nu putem fi buni, să încercăm să fim măcar politicoși." (Nicolae Steinhardt în Jurnalul fericirii)
Reply With Quote
  #40  
Vechi 09.09.2010, 10:07:58
IonelS IonelS is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 12.07.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 974
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ioanhodean Vezi mesajul
totdeauna m-am intrebat asta..
oare ma puteti lamuri?
unii zic ca nu este, dar poate fi interpretat si altfel : ne dam cu parfum sa ne facem altfel decat ne-a facut Domnul,dar Domnul nu ne-o facut rau mirositori..cu toate ca in facere zice la Adam sa si munceasca painea cu sudorile sale, dar nu stiu ce sa zic..
Eu am auzit ce ne spunea un calugar despre parfumat si restul...Omul exasperat de agresivitatea produselor de pe piata ne-a spus sa ne spalam cu sapun facut in casa, ca pe vremuri, si sa folosim busioc sau menta sa ne parfumam ? Deci avea o atitudine ecologica, nu exclusiv restrictiva.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Bunica zice ca este pacat. Sunt foarte derutata si am nevoie de un raspuns Dorina8 Generalitati 13 18.08.2011 20:40:32
e pacat cristina mioara Generalitati 37 13.08.2011 19:11:49
pacat? omosapiensi Teologie si Stiinta 3 25.01.2010 13:30:20
pacat sau nu? pisi Generalitati 34 18.06.2008 23:11:07