Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #31  
Vechi 06.04.2010, 22:24:58
Langu Langu is offline
Banned
 
Data înregistrării: 08.02.2009
Locație: Madrid
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 543
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru Langu
Implicit

Citat:
În prealabil postat de forfota Vezi mesajul
Romanica, tara paradoxurilor. Cu multi crestini, dar cu hoti, talhari, criminali, mincinosi, egoisti. Ce paradox!
Vroiai sa spui, cu multi crestini innregistrati in hartoage...
Reply With Quote
  #32  
Vechi 07.04.2010, 12:20:20
ovidiu-s's Avatar
ovidiu-s ovidiu-s is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.05.2008
Locație: Targu Mures
Religia: Ortodox
Mesaje: 800
Implicit

Sunt usor uimit de ceea ce văd scris aici.
Nimeni nu îi mulțumește lui Dumnezeu pentru faptul că l-a adus pe lume în mijlocul acestui neam, asta pentru că nimeni nu alege locul în care se naște și originea etnică a sa. Astea sunt unice, date de Dumnezeu și nu se pot schimba, decât pe hârtie.

Toată lumea se plânge de puținul ce i l-a oferit țara, dar nimeni nu spune ce a oferit el țării în care Dumnezeu l-a adus pe lume!
Și toată lumea să raportează la lumea occidentală moartă spiritual, dar prosperă economic. Această lume nu are mai mult de un miliard de locuitori, din 7 cât are planeta.
Nimeni nu îi mulțumește lui Dumnezeu pentru că l-a adus pe lume în România, și nu în Bangladesh sau Uganda, sau altundeva, asta în condițiile în care aproape 2 miliarde din populația planetei trăiesc cu sub un dolar pe zi și sute de milioane de oameni suferă de malnutriție.

Da, într-adevăr marii oameni ai bibliei au fost foarte atașați de neamul lor.
Atât Moise, cât și Pavel au cerut lui Dumnezeu să le ia Mîntuirea ca să o dea altora, actul suprem de iubire față de neam, si sacrificiul maxim pentru aproape.

Exod 32.32 “Rogu-mă acum, de vrei să le ierți păcatul acesta, iartă-i; iar de nu, șterge-mă și pe mine din cartea Ta, în care m-ai scris!”
si sf. Pavel:
Romani 9. 4.”Că mare îmi este întristarea și necurmată durerea inimii.
3. Căci aș fi dorit să fiu eu însumi anatema de la Hristos pentru frații mei, cei de un neam cu mine, după trup”

Să nu uităm de invocările lui Pavel, in epistola către evrei, cei de un neam cu el,

Evrei 13.7.8 "Aduceți-vă aminte de mai-marii voștri, care v-au grăit vouă cuvântul lui Dumnezeu; priviți cu luare aminte cum și-au încheiat viața și urmați-le credința."

Niciunde Biblia nu propovăduiește emigrarea pentru a căuta bunăstarea acestei lumi. Ci dimpotrivă, apostolii vedeau înstrăinarea de neam ca pe o cruce ce trebuie purtată în slujba mântuirii celorlalte neamuri.

2 Cor 12. 9 "Domnul mi-a spus"Îți este de ajuns harul Meu, căci puterea Mea se desăvârșește în slăbiciune. Deci, foarte bucuros, mă voi lăuda mai ales întru slăbiciunile mele, ca să locuiască în mine puterea lui Hristos.
10. De aceea mă bucur în slăbiciuni, în defăimări, în nevoi, în prigoniri, în strâmtorări pentru Hristos, căci, când sunt slab, atunci sunt tare."

Evrei 12.6 ""Fiul meu, nu disprețui certarea Domnului, nici nu te descuraja, când ești mustrat de El.
6. Căci pe cine îl iubește Domnul îl ceartă, și biciuiește pe tot fiul pe care îl primește".

Iată ce spun apostolii despre bunăstarea lumească:

1 Cor. 7 "29 Că vremea s-a scurtat de acum, așa încât și cei ce au femei să fie ca și cum n-ar avea.
30. Și cei ce plâng să fie ca și cum n-ar plânge; și cei ce se bucură, ca și cum nu s-ar bucura; și cei ce cumpără, ca și cum n-ar stăpâni;
31. Și cei ce se folosesc de lumea aceasta, ca și cum nu s-ar folosi deplin de ea. Căci chipul acestei lumi trece."

Nu trebuie nici să îi invidiem așadar pe cei cărora li s-a dat să trăiască în societăți mai prospere pentru că "celui ce i s-a dat mult, mult i se va cere".

Psalmi 16.14 "Doamne, desparte-mă de oamenii acestei lumi, ce-și iau partea în viață, căci s-a umplut pântecele lor de bunătățile Tale; săturatu-s-au fiii lor și au lăsat rămășițele pruncilor."
Proverbe 23.17 "Să nu râvnească inima ta la cei păcătoși, ci totdeauna să rămână la frica de Domnul,"
__________________
Singurul scop al vieții e mântuirea sufletului, pregătirea lui pentru a intra în Rai (sf. Calinic)

Last edited by ovidiu-s; 07.04.2010 at 16:18:09.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
convertiri la ortodoxie Timis1 Biserica Ortodoxa in relatia cu alte confesiuni 22 03.09.2017 16:43:21
Calatoria spre Ortodoxie si dinspre Ortodoxie ioanna Morala Crestina 76 14.06.2015 08:40:05
patriotism=rasism padrevicentiu Generalitati 40 16.06.2010 11:08:40
Taranie si patriotism eduardd Generalitati 0 24.05.2009 10:02:44