Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Biserica Ortodoxa in relatia cu alte confesiuni
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #121  
Vechi 02.02.2007, 22:30:08
konstantinos konstantinos is offline
Member
 
Data înregistrării: 07.12.2006
Mesaje: 88
Implicit

mai interesanta ar fi parerea celor de pe nou despre ce se intampla in Sf Munte
  #122  
Vechi 03.02.2007, 03:51:08
astrud astrud is offline
Member
 
Data înregistrării: 12.01.2006
Mesaje: 74
Implicit

Am intrebat pe un parinte de pe stil nou ce se intampla la acea manastire. Stiam ca merge mai des in Sf Munte si de aceea am crezut ca primesc un raspuns multumitor.
Mi-a spus ca acea manastire pentru Sf Munte este ca un fel de PRM la noi.
M-a intristat raspunsul si nu am mai insistat.
Zilele trecute am ascultat o conferinta (pe care o puteti gasi aici http://www.misiune-ortodoxa.ro/download.php?view.256) si am fost interesat de unul din raspunsurile lui Danion Vasile legate de stilul vechi si Biserica Rusa care a trecut pe stil nou pentru ca apoi sa treaca inapoi pe stil vechi datorita parintilor "imbunatatiti".
Ascultati si voi ce spune si sper sa va fie de folos.

Doamne ajuta!
  #123  
Vechi 03.02.2007, 13:36:47
phradmon phradmon is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.12.2005
Mesaje: 126
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Luly
Bucura-te Sfinte Ierarhe Glicherie, Marturisitor al Ortodoxiei!
Sa vedem care dintre stilisti indrazneste sa nege randurile de mai jos:
La 1/14 oct. 1924 B.O.R. a indreptat calendarul, conform recomandarilor Conferintei Interortodoxe de la Constantinopol (mai, 1923). Acțiunea a fost respinsa de calugari si preoti fara cultura, fanatici, indisciplinasi (monahii se obliga sa faca ascultare), incurajati din afara (Rusia, Athos). S-au grupat în jurul man. Slatioara, com. Rasca, jud. Suceava. Nu au fost recunoscuati drept „cult” aparte din partea statului.

- nu prea aveau preoti; au atras un arhiereu, Galaction Gordun, caterisit de Sf. Sinod al B.O.R. în 1955, pe care il declara „mitropolit”. El hirotonește necanonic (de unul singur) ca „episcop” pe Meftodie Marinache si amandoi pe Evloghie Ota (toti exclusi din monahism si caterisiti de B.O.R.). La schitul stilist de la Copaceni (jud. Ilfov) este hirotonit episcop un alt caterisit si exclus, Glicherie Tanase, mort în 1984 si declarat in 1999 „sfant”. Alt „mitropolit” stilist: Silvestru Onofrei.

- conducerea actuala: sediu – Slatioara, „mitropolit primat”: Vlasie, ajutat de „arhiereii” Vasile Mogarzan si Fabian (ultimul la man. Sfânta Maria – Militari, București).

- au existat si neintelegeri (ex.: Cozma Lostun, „arhiereu” stilist – alungat de la Slatioara). Azi BORSV initiala este scindata in 3 biserici distincte.

- ierarhia stilista actuala se recruteaza din randul celor fara pregatire teologica, al preotilor caterisiti si monahilor exclusi.

Manifestari specifice:

- fanatism contra B.O.R., a clerului si credinciosilor ei;

- practică botezul si casatoria din nou

- calendarul vechi, neindreptat = dogma (cu o eroare stiintifica de 11 min. si 14,02 sec. pe an);

- aplica Pidalionul (colectia de canoane a lui Nicodim Aghioritul), publicat in romaneste din 1844, reeditat, fara a fi adus la zi (cu referiri la autocefalie, patriarhie etc.) – mai important la ei decat Scriptura.

- considera „Taine”: spalarea picioarelor, sfintirea bisericilor etc.

- liderii au averi uriase, desi afiseaza conditii modeste. Practica peregrinarile in scopul colectarii de ajutoare pe la biserici si manastiri ale B.O.R. sau cersesc fonduri cu pancarte la gat in locuri publice.

- practici bigote: nunti fara lautari, fara folclor, dansuri etc.

- Slatioara = centru de pelerinaj, la „moastele sf. Glicherie, facator de minuni”

- încercări de intrare in legatura cu Biserici Ortodoxe: desi pretind ca au manifestari similare Bisericilor din Rusia, M. Athos, Ierusalim sau Serbia, nu au fost recunoscuti de aceste Biserici, ci li s-a cerut sa intre sub ascultarea canonica a Sf. Sinod al B.O.R.

Cum poate fi numit sfant un calugar caterisit sialungat din manastire pentru neascultare? Oare Sf. Ioan Gura de Aur, atunci cand a fost alungat de pe scaunul patriarhiei de Constantinopol s-a dus in alta parte si si-a creat propria patriarhie? Nu, domnilor, a murit in exil iar moastele i-au fost aduse inapoi in Constantinopol de catre chiar fiul imparatesei care il alungase.
  #124  
Vechi 03.02.2007, 21:04:02
konstantinos konstantinos is offline
Member
 
Data înregistrării: 07.12.2006
Mesaje: 88
Implicit


December 30, 2006 - An open letter from the Sketes, Kellia and Monastery fathers and monks who up to now had commemorated Patriarch Bartholomew. Now demand cessation of his commemoration and all bishops worldwide who are silent about what has happened with the Pope in Constantinople on November 30th 2006.
http://www.esphigmenou.com

eu inteleg ca acuma tot Muntele Athos e un PRM sau ma insel?
  #125  
Vechi 04.02.2007, 01:48:16
Luly Luly is offline
Member
 
Data înregistrării: 23.11.2006
Mesaje: 90
Implicit

Pt phradmon:

Afirmatiile tale sunt complet eronate... Toate cele spuse de tine au fost argumentate anterior de mine cat se poate de clar, cu referiri la bibliografii. Daca nu le-ai citit iti recomand sa o faci...


Daca vrei sa afli mai multe despre BOSV, trebuie sa te documentezi temeinic si sa nu vii cu texte copiate de pe alte pagini...nu e frumos.

Doamne ajuta!
  #126  
Vechi 04.02.2007, 18:19:25
phradmon phradmon is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.12.2005
Mesaje: 126
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Luly
Afirmatiile tale sunt complet eronate...
Afirmatiile mele sunt in intregime corecte. BOSV nu este decat o biserica schismatica, iesita de sub canoanele apostolice si ale sfintilor parinti. Cu ce va deosebiti voi mai mult fata de protestanti? Caci si Luther, nemultumit fiind de biserica mama si-a creat una proprie. Daca spui ca ai dreptate, arata-mi mie vreun sfant ierarh care, caterisit fiind, chiar si pe nedrept, si-a infiintat propria biserica si s-a facut cap al ei. Arata-mi mie care Patriarhie sau Biserica ortodoxa autocefala aproba ceea ce faceti voi.
Aici se vede bigotismul, fanatismul religios, ultraconservatorismul, tinand mortis de un amarat de calendar, care a mai fost schimbat de 5 ori in istoria Bisericii.
Si inca ceva, Lumina sfanta de la Ierusalim nu vine in Sambata mare, c-asa scrie in calendar, ca e a doua zi Pastile, ci vine datorita rugaciunii patriarhului ortodox al Ierusalimului.
  #127  
Vechi 05.02.2007, 22:29:51
Davos Davos is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 10.01.2007
Mesaje: 4
Implicit

Vedeti si aici: http://www.mdn.md/index.php?day=2868

Noi trebuie sa ne rugam ca BOR sa revina pe o linie ortodoxa si nu sa dam dovada de rautate sufleteasca vorbind ironic ori in zeflemea la adresa lui Luly, caci, facand abstractie de faptul ca faca parte dintr-o biserica iesita de sub ascultare, ceea ce e foarte grav, are dreptate in mai toate argumentele istorice. Noi pana la urma ce atacam?--cunostintele de istorie ale lui Luly? Sint inscris de ceva vreme pe aici insa n-am intervenit pana acum, doar urmarind ce se discuta insa prea dati toti cu piatra. Aveti mai multa dragoste si intelegere unii fata de altii.

Doamne-ajuta!
  #128  
Vechi 05.02.2007, 23:39:28
dmb dmb is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.10.2006
Mesaje: 277
Implicit


Aveti mai multa dragoste si intelegere unii fata de altii

Da sa incepem cu stilistii si sa gatam cu Luther sau mergem mai departe pina la ultima secta? Oricare parinte mare iti da dreptate schimbarea calendarului a fost falsa.La fel si scindarea. Si ori ii tratam pe sectanti la fel ori care sint criteriile?Si eu ma pot scinda zilnic de biserica mea la cite nu-s comforme cu crestinismul...dar nu o fac; si daca eu pot nefiind inca un crestin adevarat.... atunci poate oricine!
  #129  
Vechi 06.02.2007, 13:05:00
phradmon phradmon is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.12.2005
Mesaje: 126
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Davos
rar mi-a fost dat sa vad atata rautate sufleteasca si patima in limbaj cum au cei care-l contrazic pe Luly.
Nu vezi bine...fa-ti un control la vedere... :rolleyes: De unde ai mai scos-o si p-asta cu rautatea sufleteasca? Doar am contrazis convingerile lui Luly si ale bisericii ei si voi continua.
In legatura cu Iordanul, am citit si eu articolul respectiv din Lumea Credintei. Minunile le ingaduie Dumnezeu pentru intariea credintei nu a autoritatii unui calendar. Daca Boboteaza s-ar praznui in mijlocul verii, minunea tot s-ar intampla, pentru ca minunile nu sunt programate dupa calendar, cum credeti voi.
"Noi trebuie sa ne rugam ca BOR sa revina pe o linie ortodoxa". Zi-mi si mie cu ce e mai prejos o liturghie facuta dupa calendarul nou decat o liturghie facuta dupa calendarul vechi. Cu ce e mai prejos slujba Sfintelor Pasti facuta acum decat cea facuta peste 13 zile?
  #130  
Vechi 06.02.2007, 13:54:37
astrud astrud is offline
Member
 
Data înregistrării: 12.01.2006
Mesaje: 74
Implicit

Nu inteleg cum se poate ca un limbaj ca al lui phradmon sa fie acceptat pe un forum. Stiu ca exista libertatea de explimare insa ar fi mai indicat sa ne pastram pacatele pentru noi si sa cautam sa comunicam cuviincios. Daca nu putem, sa nu mai scriem nimic.
Imi cer iertare phardmon ca te supar cu aceste randuri dar accepta sfatul ca de fiecare data cand vrei sa spui sau faci ceva sa te gandesti mai mult inainte.
Inversunarea nu ajuta la nimic, niciodata. Dimpotriva.
Lasa-i pe cei din BOR sau BOSVR sa aiba argumentele lor, care sunt, si citeste-le daca te intereseaza.
Se spun lucruri bune aici, se pot auzi pareri interesante la Dan Puric, la Danion Vasile si nume de oameni care au cu adevarat ceva de spus mai sunt.
Daca istoria asta deformata de interese multumeste pe cineva atunci sa ramana multumit cu atat. Sunt oameni care vor mai mult in viata, mereu mai mult.
Doamne ajuta!
Subiect închis



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
biserica ortodoxa de stil vechi silviu.pintilie Secte si culte 6 12.11.2010 14:03:30
BISERICA ORTODOXA RUSA DE RIT VECHI Nosam Biserica Ortodoxa in relatia cu alte confesiuni 30 27.02.2008 14:30:37
Biserica Ortodoxa de Rasarit( Stil vechi) teogtf Biserica Ortodoxa in relatia cu alte confesiuni 43 06.11.2006 10:37:07