Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #51  
Vechi 17.02.2007, 10:51:23
Juli Juli is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 31.01.2007
Mesaje: 146
Implicit

Citat:
În prealabil postat de erzbet
Si deci cum intentiona Dumnezeu sa populeze pamantul daca inainte de izgonire nu era sex? Milton era tot un om ca si cei care au scris Biblia, numai ca el avea si talent literar spre deosebire de cei care au scris Biblia :P; "paradisul pierdut" este o scriere profunda,net superioara ca valoare artistica Bibliei(care este de asemenea o poveste).
Deci revin la intrebarea la care nu mi s-a raspuns. Cum intentiona Dumnezeu sa populeze pamantul daca Adam si Eva nu savarseau pacatul?
daca tu crezi ca exista actul sexual inainte de cadere, cum explici ca Adam si Eva nu au procreat inainte de cadere?!
Or fi folosit anticonceptionale?!
Oare?!
Psalmul 50: "Caci iata intru faradelegi m-am zamislit si in pacate m-a nascut maica mea". Deci placerea este un pacat...asta este, trebuie sa acceptam. Or in Rai nu este pacat...Din monentul in care Adam si Eva au gustat di pomul cunoasterii binelui si raului, toti pamantenii au cunoscut si cunosc bine si raul care de multe ori se imbina... (adica e pacat ca facem dragoste/e bine ca ne place; e dureros actul nasterii/e placut actul matern, etc)
Cum isi propusese Dumnezeu sa ne inmultim asta nu stim.
Ca sa amuz pe atei, unii sfinti parinti spun ca Dumnezeu ar fi vrut sa ne inmultim prin cuvant...Nimic cert nu stim.
Milton este un admirabil artist, el a creat o fictiune, nu a scris istorie.
Si mie mi-a placut "Adam si Eva" a lui Rebreanu, asta nu inseamna ca mai cred in reincarnare .
Aaaa, Biblia nici nu se vrea a fi artistica...E maaaareee diferenta.
Reply With Quote
  #52  
Vechi 17.02.2007, 12:33:43
Annamarria Annamarria is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.12.2006
Mesaje: 260
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Juli
Citat:
În prealabil postat de erzbet
Si deci cum intentiona Dumnezeu sa populeze pamantul daca inainte de izgonire nu era sex? Milton era tot un om ca si cei care au scris Biblia, numai ca el avea si talent literar spre deosebire de cei care au scris Biblia :P; "paradisul pierdut" este o scriere profunda,net superioara ca valoare artistica Bibliei(care este de asemenea o poveste).
Deci revin la intrebarea la care nu mi s-a raspuns. Cum intentiona Dumnezeu sa populeze pamantul daca Adam si Eva nu savarseau pacatul?
daca tu crezi ca exista actul sexual inainte de cadere, cum explici ca Adam si Eva nu au procreat inainte de cadere?!
Or fi folosit anticonceptionale?!
Oare?!
Psalmul 50: "Caci iata intru faradelegi m-am zamislit si in pacate m-a nascut maica mea". Deci placerea este un pacat...asta este, trebuie sa acceptam. Or in Rai nu este pacat...Din monentul in care Adam si Eva au gustat di pomul cunoasterii binelui si raului, toti pamantenii au cunoscut si cunosc bine si raul care de multe ori se imbina... (adica e pacat ca facem dragoste/e bine ca ne place; e dureros actul nasterii/e placut actul matern, etc)
Cum isi propusese Dumnezeu sa ne inmultim asta nu stim.
Ca sa amuz pe atei, unii sfinti parinti spun ca Dumnezeu ar fi vrut sa ne inmultim prin cuvant...Nimic cert nu stim.
Milton este un admirabil artist, el a creat o fictiune, nu a scris istorie.
Si mie mi-a placut "Adam si Eva" a lui Rebreanu, asta nu inseamna ca mai cred in reincarnare .
Aaaa, Biblia nici nu se vrea a fi artistica...E maaaareee diferenta.
eu nu cred ca placerea e pacat
iosif sau omulet, voi ce ziceti?
Reply With Quote
  #53  
Vechi 17.02.2007, 15:03:14
iosif iosif is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.08.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.015
Implicit

Placerea nu este un pacat, dupa parerea mea. Pacatul intervine in momnetul in care placerea devine un scop in sine! E firesc ca actul sexual sa fie unul placut, insa nu e firesc, si deci e pacat, sa facem sex pentru a ne satisface placerea. Sexul este pentru inmultire in primul rand si pentru apropierea celor doi. Are o functie dubla, cred eu.

Nu stiu cum e faza ca e pacat sa faci dragoste, atata vreme cat prin acest lucru are roade binecuvantate, in multe cazuri. As putea mai degraba spune ca Dumnezeu a intors tot raul spre bine si depinde de fiecare cum isi insuseste acest bine.

Cred ca si pt Adam si Eva era o placere sa fie in rai, sa se bucure de toate bunatatile de acolo. Insa, inainte de cadere, nu aveau aceasta inclinatie spre material in dauna spiritului, asa cum se itnampla acum, cand placerea a devenit un scop in sine si nu doar o componenta a unui act intermediar. Aveau echilibru, aveau mai mult discernamant, mai multa putere sa aleaga dupa criteriul adevarului si nu al placerii.

Astazi, e nevoie sa facem cale intoarsa, adica sa ne limitam aceasta concupiscenta, sa ii acordam locul cuvenit si sa restabilim echilibrul din inceput. De aceea exista post, un exercitiu de recapatare a controlului, de reintrare in posesia propriului trup, a propriei fiinte.

Pacatul este un act potrivnic libertatii! Atata vreme cat placerea ne robeste, ne dezechilibreaza, trebuie sa stim ca suntem in pacat. Dependenta de placeri este un semn important pentru a descoperi cat de robiti suntem de neputinta. Criteriul adevaratului crestin este adevarul, in lumina adevarului placerea isi gaseste sensul si locul.

Reply With Quote
  #54  
Vechi 17.02.2007, 15:28:13
paraschevaiasi's Avatar
paraschevaiasi paraschevaiasi is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 146
Implicit

Citat:
În prealabil postat de consuela
cea mai mare prostie-parerea mea, sa te casatoresti cu cineva netestat din toate pct de vedere inclusiv fizic. Exista nepotriviri fizice! Si sa mai stai si toata viata cu o pers. incompatibila fizic din sacrificiu e si mai mare prostia!
Iar cine sta si asteapta iubiri de basme ramane singur pe vecie!
Treziti-va, nu v-ati maturizat la minte.
Din cauza ingustimii mintilor voastre si conditiilor imposibile pe care le impuneti pleaca majoritatea din religia ortodoxa cautand ceva mai aproape de realitate.
consuelo, daca tu tot vezi viata asa fara Dumnezeu si ca poti trai cum vrei tu, si ca poti face avorturi cate vrei, si ca esti de acord cu contraceptia, ma intreb si te intreb si pe tine CE CAUTI PE UN FORUM CRESTIN? eu vad ca tu esti de acord cu tot ce se intampla in lumea asta...ar fi cazul sa iti spui parerile pe un forum ce se potriveste vietii tale. Aici sunt tineri care vor sa invete cum sa traiasca in credinta cu Dumnezeu nu sa auda de la tine ca poti trai in concubinaj cu unul, ca trebe testat inainte de casatorie, ca poti folosi pilule, si ca avortul nu este pacat. Chiar fac alergie numai cand vad numele tau, conceptia ta de viata este chiar stricata...
Daca esti un bun crestin Dumnezeu iti da persoana potrivita si vei avea o familie buna unde domneste fericirea. Dar cum crezi ca tu vei avea o casnicie buna atata timp cat tu nu gandesti catre Dumnezeu...
Eu sunt casatorita de 8 ani si am trei copiii, dar noi ne iubim mai mult ca la inceput, ne intelegem mult mai bine. Iar in casnicie te sacrifici pana la moarte. Domnul Iisus Hristos a avut trup la fel ca al nostru, a avut aceleasi incercari ca ale noastre, si-a sacrificat viata pt noi ca sa vedem ca se poate trai curat, a avut aceleasi simtaminte ca noi.
Reply With Quote
  #55  
Vechi 17.02.2007, 15:34:02
paraschevaiasi's Avatar
paraschevaiasi paraschevaiasi is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 146
Implicit

Citat:
În prealabil postat de erzbet
Citat:
În prealabil postat de consuela
cea mai mare prostie-parerea mea, sa te casatoresti cu cineva netestat din toate pct de vedere inclusiv fizic. Exista nepotriviri fizice! Si sa mai stai si toata viata cu o pers. incompatibila fizic din sacrificiu e si mai mare prostia!
Iar cine sta si asteapta iubiri de basme ramane singur pe vecie!
Treziti-va, nu v-ati maturizat la minte.
Din cauza ingustimii mintilor voastre si conditiilor imposibile pe care le impuneti pleaca majoritatea din religia ortodoxa cautand ceva mai aproape de realitate.
Este al 2lea sau al 3lea post inteligent pe care il citesc pe acest forum. Daca intrati pe un forum cu adolescenti veti vedea mai multa maturitate din toare punctele de vedere :)
Din pacate, intr-adevar, atatea canoane, reguli stupide, indeparteaza oamenii pe buna dreptate de credinta. Daca cititi pe sfaturi ortodoxe, veti observa ca nu va ajunge o viata intreaga sa va ispasiti pacatele, mai ales la cele sexuale :))
cine se aseamana se aduna, de ce nu te duci tu pe un forum cu adolescenti? Eventual s-o iei si pe consuela, nu vezi ca sunteti in minoritate? Oricum aici pe forum nu sunteti primite cu drag...
Reply With Quote
  #56  
Vechi 17.02.2007, 15:34:31
phradmon phradmon is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.12.2005
Mesaje: 126
Implicit

erzbet, nu stiu ce gen ai: Daca ai afla ca partenerul tau/partenera ta a mai fost "incercat/a" inaintea ta de vreo 16 persoane, cum te-ai simti?
Reply With Quote
  #57  
Vechi 17.02.2007, 15:48:05
paraschevaiasi's Avatar
paraschevaiasi paraschevaiasi is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 146
Implicit

Citat:
În prealabil postat de maya
este foarte greu sa intemeiezi o familie.si da, chiar trebuie sa faci sacrificii.de ambele parti trebuiesc facute.cand este vorba si de copii, cu atat mai mult. nu sunt de acord insa cu ceea ce spun multi si anume sa tii cu dintii de o casnicie care nu de putine ori seamana cu un calvar, de dragul copiilor. de ce? pt ca de multe ori, certurile, discutiile din casa si chiar violentele au un mai mare impact psihic asupra copilului, decat un divort.biserica accepta desfacerea casatoriei doar in anumite conditii.inainte de a face ceva, consultati-va cu un preot care va cunoaste destul de bine(duhovnicul in principiu).
inainte de a ma casatori i-am spus sotului meu urmatoarele"daca incepi sa bei, sa umbli cu femei sau sa ridici mana la mine totul s-a terminat intre noi". Cand eram pe la varsta de 18ani ma rugam la Dumnezeu sa-mi dea un barbat bun, sa nu aibe nimic din ce am mentionat mai sus, nu-mi doresc bogatie ci doar un barbat cu care sa pot tine o casnicie. Dumnezeu a fost asa de bun ca mi-a dat ceea ce-mi doream. Doar astea sunt motivele pt care m-as divorta.
Reply With Quote
  #58  
Vechi 17.02.2007, 15:56:23
paraschevaiasi's Avatar
paraschevaiasi paraschevaiasi is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 146
Implicit

Citat:
În prealabil postat de maya
poate ca sunt eu prea idealista, dar eu nu vad noaptea nunti ca oricare alta noapte.nu cred ca trebuie sa fie ca oricare alta noapte. trebuie sa fie deosebit,nu neaparat perfect.care mai este farmecul acelei nopti daca deja stii ce te asteapta?tocmai ca acel mister ca nu stii exact cum o sa fie da tot farmecul acelei nopti.crede-ma ca nu mai visez de mult la printul pe cal alb, nu vreau sa-mi fur singura practic caciula, pt ca apoi sa regret. asta este parerea mea si ma astept sa-mi dea cineva dreptate.:)
eu iti dau dreptate 100%:)
Reply With Quote
  #59  
Vechi 17.02.2007, 20:36:26
erzbet erzbet is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.02.2007
Mesaje: 535
Implicit

Citat:
În prealabil postat de paraschevaiasi
Citat:
În prealabil postat de erzbet
Citat:
În prealabil postat de consuela
cea mai mare prostie-parerea mea, sa te casatoresti cu cineva netestat din toate pct de vedere inclusiv fizic. Exista nepotriviri fizice! Si sa mai stai si toata viata cu o pers. incompatibila fizic din sacrificiu e si mai mare prostia!
Iar cine sta si asteapta iubiri de basme ramane singur pe vecie!
Treziti-va, nu v-ati maturizat la minte.
Din cauza ingustimii mintilor voastre si conditiilor imposibile pe care le impuneti pleaca majoritatea din religia ortodoxa cautand ceva mai aproape de realitate.
Este al 2lea sau al 3lea post inteligent pe care il citesc pe acest forum. Daca intrati pe un forum cu adolescenti veti vedea mai multa maturitate din toare punctele de vedere :)
Din pacate, intr-adevar, atatea canoane, reguli stupide, indeparteaza oamenii pe buna dreptate de credinta. Daca cititi pe sfaturi ortodoxe, veti observa ca nu va ajunge o viata intreaga sa va ispasiti pacatele, mai ales la cele sexuale :))
cine se aseamana se aduna, de ce nu te duci tu pe un forum cu adolescenti? Eventual s-o iei si pe consuela, nu vezi ca sunteti in minoritate? Oricum aici pe forum nu sunteti primite cu drag...
Asta da atitudine crestina...Sa nu fii in stare sa raspunzi frumos si civilizat si la alte parereri? Ma asteptam la cu totul altfel de raspunsuri din partea unui crestin, macar sa fie civilizate...ce limbaj este acela "fac alergie cand vad numele tau"? Am intrat pe acest forum asteptandu-ma sa port discutii interesante, sa aflu conceptii noi despre credinta, nu sa dau peste oameni obisnuiti, care pretind insa ca sunt mai buni, fara sa fie. Ma bucur pentru familia ta reusita, le doresc copiilor tai sa invete sa isi expuna frumos ideile pe care le au, sa sa nu primeasca raspunsuri de genul celor date mie din partea ta.
Cum era intorsul obrazului si smerenia? Cu iubirea semenilor tai indiferent de ceea ce iti fac?
Reply With Quote
  #60  
Vechi 17.02.2007, 20:43:47
erzbet erzbet is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.02.2007
Mesaje: 535
Implicit

Citat:
În prealabil postat de phradmon
erzbet, nu stiu ce gen ai: Daca ai afla ca partenerul tau/partenera ta a mai fost "incercat/a" inaintea ta de vreo 16 persoane, cum te-ai simti?
ca sa inlatur nelamuririle, apartin genului feminin
Daca l-as iubi, nu m-ar interesa ce a fost inaintea mea absolut deloc :) Singurul lucru care m-ar preocupa ar fi sanatatea, dar fiind in secolul 21, banuiesc ca a folosit metode de prevenire BTS, si daca nu sunt sigura ca le-a folosit, le voi folosi eu :)
Si daca ar fi fost cu 50 inaintea mea, m-ar putea iubi mai mult si mai sincer decat un om care nu a fost cu nimnei inaintea mea.(un exemplu).
Nu sunt eu idreptatita sa judec viata de dinaintea mea a partenerului meu. Importante sunt alte lucruri:iubire, incredere, siguranta,compatibilitate.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Relatiile sexuale inainte de casatorie Simona-Marilena Nunta 119 22.05.2014 14:29:31
Barbatul/femeia inainte si dupa casatorie caty_deea Nunta 76 21.01.2013 11:57:04
Consecintele abuzurilor sexuale AGabriela Generalitati 16 24.01.2012 12:24:00
Ceva legat de sex (mai ales inainte de casatorie) StefanS Generalitati 65 23.02.2010 11:31:30
sex inainte de casatorie dumitrucelmare2000 Generalitati 87 09.05.2007 11:38:59