Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Nunta
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #41  
Vechi 22.11.2009, 18:36:04
Dunnamite
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de moshu Vezi mesajul
Vezi daca este vreun mod prin care poti ramane grea.

Te rog sa nu privesti un naivitate si cu incredere postul meu. E doar parerea mea, a unui tanar necasatorit, fara pic de experienta in cazuri din astea. As putea cu foarte mare usurinta sa ma insel. Mai ales, eu nu ti-am dat nicio recomandare de a merge la duhovnicul vostru, care era sfatul cel mai bun, ci am incercat sa iti recomand unele lucruri practice individuale. Insa, inima parca imi spune ca am dreptate atunci cand iti spun sa cauti informatie externa si sa discuti cu el. Ai spus ca crezi ca problemele se rezolva prin comunicare; iar el ti-a spus ca numai o sa va amagiti singuri astfel; deci, asta inseamna ca deja stia ce voiai sa ii spui. Deci, studiaza unele lucruri, si data viitoare cand incerci sa rezolvi problemele prin comunicare, pune in joc aceste informatii noi, privite din aspectu lor religios.

prietene, tu te vezi ce scri aici? tu cica vrei sa ajuti, vb de diavol, de plictiseala, de lene, adulter... deja ai luat-o rau pe campii! femeia asta nu e maritata cu diavolul! iar sfatul tau sa ramana grea e chiar ridicol! cred ca nu ai bagat de seama ca femeia specifica faptul ca are niste probleme de fertilitate!
toti lipsitii de experienta de cuplu, cel putin, vin cu sfaturi care te fac sa-ti stea minte in loc!
inca ceva, pe tine cine te-a indemnat sa dai un astfel de sfat?
diavolul stie ce ai de gand sa zici! imi place, ff tare afirmatia ta! numai ca daca stie ce are de zis aceasta femeie cand vrea sa vb cu sotul iei, crezi ca n-o sa stie si ce-a studiat?
iar divortul e dupa lege omenesca. si asta fiind doar de starea civila pt. ca odata ce ai jurat in biserica la bine si al greu in fata Domnului nimeni si nimic nu mai dezleaga cununia religioasa! cei care divorteaza si au cununie religioasa in fata Domnului tot casatoriti sunt!
apropos, de unde stii tu ca diavolul uraste casatoriile?
Reply With Quote
  #42  
Vechi 22.11.2009, 18:40:34
Dunnamite
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ory Vezi mesajul
O casnicie linistita si aparent perfecta, nu inseamna si o casnicie perfecta....asta este clar.
O casnicie nelinistita si aparent imperfecta, nu inseamna si o casnicie imperfecta... si asta e clar!
Reply With Quote
  #43  
Vechi 22.11.2009, 18:42:17
Dunnamite
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ory Vezi mesajul
S-a facut un sondaj de opinie in Anglia pe subiectul divorturilor, al celui mai frecvent motiv ce determina divortul...acesta nu este legat de bani, sex, copii sau mai stiu eu ce, adevaratul motiv al majoritatea divorturilor este diferentele de temperament, mentalitate si indeletniciri
toata lumea minte!
Reply With Quote
  #44  
Vechi 22.11.2009, 18:45:18
Dunnamite
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ory Vezi mesajul
( nu trebuie subestimat un barbat care pretinde ca nu este fericit...stie el ce stie !, valabil in egala masura si pentru femeie, doar ca barbatul simte mai acut nevoia de stimulare, in timp ce femeia evadeaza in lucruri minore ...)

o, da, lucruri minore! miroare a feminism!

Last edited by Dunnamite; 22.11.2009 at 18:48:12.
Reply With Quote
  #45  
Vechi 22.11.2009, 19:14:43
Dunnamite
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de moshu Vezi mesajul
Sunt suficient de sigur ca asta a spus-o Sf. Petru inainte de Blaga si Mircea Radu.
prietene, e Sf. Pavel! I Corinteni 13 "Dragoste si bunurile ei" si e "...iar dragoste nu am, nimic nu sunt."
Reply With Quote
  #46  
Vechi 22.11.2009, 19:19:30
Dunnamite
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Anna Vezi mesajul
Uite un truc psihologic ca sa-i starnesti interesul. Fa-l sa inteleaga ca el nu e totul pentru tine, ca iti vezi de viata si ca nu e asa sigur ca te are si ca esti total a lui si pt totdeauna. Poate s-ar putea intampla sa puna mana pe tine alt barbat. E adevarat ce zice cristina. Cand barbatul e f sigur ca femeia de langa el e f sigur a lui si ca nu exista nici un pericol s-o piarda incepe sa fie atras de alte femei si pe ea o vede ca un obstacol. "De n-ar fi ea, uite, as putea fi cu asta, sau cu asta, sau uite asta". Asa ca, acuma contra-ataca. Sa vada ca nu esti totusi asa legata de el si oricand ai putea fi fericita cu altul. In nici un caz sa nu-l inseli, ci doar sa fii f independenta si disponibila pt altii astfel incat sa observe el lucrurile astea. Toate astea nu-s teoriile mele, le-am auzit de la un dr. psihiatru.
da? i-a incearca sa faci tu asa cand al tau umbla dupa alta si dupa aia sa vii sa ne zici daca ai reusit sa-l tii langa tine prin metoda asta! (ff tare psihiatrul, numai ca el se ocupa cu tratarea bolilor psihice nu si cu problemele psihice)
in secunda 1 cred ca e langa aia, prin atitudinea asta nu faci decat sa-i dai un motiv mai bun sa te paraseasca fara sa se se simta prost sau vinovat dupa aia!

Last edited by Dunnamite; 22.11.2009 at 19:33:41.
Reply With Quote
  #47  
Vechi 22.11.2009, 19:22:43
E_my E_my is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.10.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 193
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru E_my
Implicit

Cred ca scopul postului este de a o ajuta pe Ana, ma gandesc ca de asta a postat si si-a spus necazul unor straini dar frati in Hristos, nu ca sa vada ca tu poti sa ii corectezi pe cei de pe forum(dunnamite)..

Iarta-ma, dar atitudinea ta nu este crestina si nu dovedeste decat ca ai confundat forumurile..te ascunzi in spatele anonimatului si te porti ca si cum ai comenta o stire politica iar nu ca si cum ai ajuta un om

Asta ne uneste aici, faptul ca in mai mica sau mai mare masura incercam sa il urmam pe Hristos..iar El nu a dat cu piatra..ba din contra, a determinat pe pacatosi sa nu dea nici ei..
Reply With Quote
  #48  
Vechi 22.11.2009, 19:44:55
Dunnamite
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de pusichet Vezi mesajul
cred ca va intrebati cum de am ramas insarcinata daca endometrioza duce la infertilitate. asta se mira si medicii cum de am ramas, pentru ca toti mi-au recomandat fertilizarea in vitro.
Citat:
În prealabil postat de pusichet Vezi mesajul
poate nu vorbesc intr-un ceas rau, dar intre mine si sotul meu au inceput lucrurile sa mearga mai bine.
ne-am luat o pisicuta care va spun sincer ne umple casa.
http://www.e-pets.ro/articole/pisica...le-insarcinate
Reply With Quote
  #49  
Vechi 22.11.2009, 20:07:08
Dunnamite
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de E_my Vezi mesajul
Cred ca scopul postului este de a o ajuta pe Ana, ma gandesc ca de asta a postat si si-a spus necazul unor straini dar frati in Hristos, nu ca sa vada ca tu poti sa ii corectezi pe cei de pe forum(dunnamite)..

Iarta-ma, dar atitudinea ta nu este crestina si nu dovedeste decat ca ai confundat forumurile..te ascunzi in spatele anonimatului si te porti ca si cum ai comenta o stire politica iar nu ca si cum ai ajuta un om

Asta ne uneste aici, faptul ca in mai mica sau mai mare masura incercam sa il urmam pe Hristos..iar El nu a dat cu piatra..ba din contra, a determinat pe pacatosi sa nu dea nici ei..
prietene, am mintit cu ceva? judecandu-ma nici tu nu dai dovada de atitudine crestineasca!
probabil ca daca zic si yo aceiasi poezie, fugi la preot, divolul e de vina... s.a.m.d. probabil as ajuta-o ff mult pe "pusichet"... am obs. ca orice om care vine aici cu o problema, aceleasi sfaturi dati!
anonimat? da' tu nu esti in anonimat atunci cand folosesti "username-ul" ?

Last edited by Dunnamite; 22.11.2009 at 20:11:09.
Reply With Quote
  #50  
Vechi 22.11.2009, 20:20:30
E_my E_my is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.10.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 193
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru E_my
Implicit

Sunt sub anonimat, dar asta nu imi permite sa jignesc alte persoane care posteaza..forumul nostru are ca scop si ajutarea reciproca si sprijinul duhovnicesc, iar eu am considerat ca postarile tale nu isi au locul pentru ca nu ajuta cu nimic persoanei care a initiat topicul..

Iarta-ma daca te-am ranit si te rog gadeste-te la ce am spus, ca nu am spus-o cu rautate..invata sa accepti mai usor criticile ca uneori le meritam si atunci trebuie sa inghitim si sa vedem unde am gresit..nu fii ca acei oameni care isi iau apararea chiar si cand nu au dreptate..

In definitiv, pacea e importanta, nu dreptatea..
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
ajutati-ma sunt disperata patricia2006 Umanitare 7 02.09.2012 23:47:20
O mama disperata va roaga cu lacrimi in ochi sa ii ajutati baiatul diannaalex Umanitare 5 23.06.2010 09:05:36