Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Resurse ortodoxe on-line
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 25.11.2009, 22:28:56
E_my E_my is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.10.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 193
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru E_my
Implicit doua siteuri interesante: istoria neamului romanesc

"enciclopedie istorică românească în mediul virtual, cu articole de specialitate selectate riguros, galerie multimedia, e-books și forum de discuții":

http://www.vistieria.ro/

Un site despre tot ce a insemnat Pitesti, marturisiri ale celor care au trecut pe la Pitesti:

http://www.experimentulpitesti.org


Pe piedestalul statuii libertatii din Iasi este scris un citat din Eminescu "Independenta este suma vietii noastre istorice".. Sa nu uitam asta, frati romani, ca pentru noi si traiul nostru si-au varsat sangele mii de tineri in temnitele comuniste si la revolutie..

Doamne ajuta!
Reply With Quote
  #2  
Vechi 25.11.2009, 22:47:09
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de E_my Vezi mesajul
"enciclopedie istorică românească în mediul virtual, cu articole de specialitate selectate riguros, galerie multimedia, e-books și forum de discuții":

http://www.vistieria.ro/

Un site despre tot ce a insemnat Pitesti, marturisiri ale celor care au trecut pe la Pitesti:

http://www.experimentulpitesti.org


Pe piedestalul statuii libertatii din Iasi este scris un citat din Eminescu "Independenta este suma vietii noastre istorice".. Sa nu uitam asta, frati romani, ca pentru noi si traiul nostru si-au varsat sangele mii de tineri in temnitele comuniste si la revolutie..

Doamne ajuta!
Nici nu avem CUM să uităm ! ! ! Din bun simț și respect pentru toți cei ce ne-au ajutat ca acum să rostim liber numele lui Hristos ! Însăși existența acestui site, nu ne dă dreptul de a-i uita pe acei tineri !
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #3  
Vechi 26.11.2009, 09:06:19
E_my E_my is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.10.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 193
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru E_my
Implicit

Imi doresc din suflet ca ceea ce tu spui, Cristi, sa fie adevarat..

In cercul meu de prieteni nu am auzit vorbindu-se despre victimele comunismului, iar daca am adus vorba despre jertfa lor, am fost ironizata..e drept ca prietenii mei sunt crestini nepracticanti, dar sunt si intelectuali in adevaratul sens al cuvantului, majoritatea aveand o inteligenta peste medie si ii stapaneste curiozitatea de a descoperi, au cultura generala dezvoltata, si totusi victimele comunismului sunt pentru ei niste necunoscuti, o "poveste".

Nici in familia mea lucrurile nu stau mai bine, abia acum incerc sa ii arat mamei mele carti despre sfintii inchisorilor, despre preoti care au suferit chinurile temnitelor si se pare ca este mai deschisa..Tata considera ca cei morti in inchisori nu au fost inchisi degeaba, erau banditi si isi merita soarta..Prietenul meu imi spune ca imi pierd timpul citind despre suferintele din temnitele comuniste, pentru ca nu ma ajuta cu nimic, din contra, ma intristeaza..

Eu consider ca vinovatii pentru tainuirea istoriei sunt in primul rand regimul comunist care a tainuit ceea ce se intampla in inchisori, a terorizat pe cei care ieseau din inchisori astfel incat acestia sa nu vorbeasca un cuvant din cele ce au trait, etc, iar in al doilea rand, vinovati pentru faptul ca romanii nu isi cunosc istoria sunt cei care ne-au condus dupa revolutie, care au impiedicat descoperirea adevarului, din diverse motive..

Ma bucur sa vad ca in viitor, nu doar ca nu vor fi uitati, dar suferintele din temnite vor fi cunoscute si de cei care azi refuza recunoasterea adevarului..Sper ca Sorin Iliesu sa stranga banii necesari pentru a incepe productia filmului, noi ca neam avem nevoie de acest film

Doamne ajuta!
Reply With Quote
  #4  
Vechi 27.11.2009, 19:58:01
ra_luca
Guest
 
Mesaje: n/a
Smile

multumim E_my

acolo unde exista credinta si dragoste exista si respect...si tin sa iti multumesc pt aducerea aminte!!!
e pacat ca nu ne gandim mai des la martirii comunismului...
Dumnezeu sa te binecuvinteze pt gandul bun!!!
Reply With Quote
  #5  
Vechi 27.11.2009, 21:41:28
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit Pe comunitate la profilul -Irina Georgeta !

Cineva cu un suflet bun și sensibil - Irina Georgeta ! Printre altele în pagina ei are și multe filmulețe și un "remember", sugestiv:"Binecuvântată fii Închisoare". Nu știu dacă link-ul merge , dar accesați pagina ei : Irina Georgeta http://www.crestinortodox.ro/comunit...&video_id=1761
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #6  
Vechi 01.12.2009, 19:54:27
E_my E_my is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.10.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 193
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru E_my
Implicit

Am vazut filmul "Binecuvantata fii inchisoare", a fost difuzat si la TVR1..Este cu adevarat foarte imresionant, chiar daca surprinde doar unele aspecte ale vietii din temnita...

Pentru ci care nu il gasesc pe net, va pot da adresa de unde il puteti downloada, sunt 2 CD-uri , merita vazut si recomandat si altor persoane..

Doamne ajuta!
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
'Pagini din istoria neamului romanesc' Laura19 Generalitati 43 25.06.2013 12:31:16
Credinta in lume - statistici interesante deja-vu Biserica Ortodoxa in relatia cu alte confesiuni 1 16.09.2011 19:37:29
Istoria celor doua pietricele albastre cos Generalitati 3 31.01.2009 17:46:37
B.O.R. = MAICA SPIRITUALA A NEAMULUI ROMANESC Blanca Biserica Ortodoxa Romana 4 06.08.2008 18:51:45