Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Secte si culte
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1801  
Vechi 06.12.2009, 18:06:16
mihai07
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de tricesimusseptimus Vezi mesajul
Vrei a spune că nu crezi în viața sufletului între moarte și înviere?
noi doi discutam despre altceva. nu te face ca nu iti dai seama. prefer sa cred ca esti mai destept de atat.
si ca sa iti raspund la intrebare: cred in viata sufletului dupa moarte
  #1802  
Vechi 06.12.2009, 18:13:39
tricesimusseptimus tricesimusseptimus is offline
Banned
 
Data înregistrării: 15.10.2009
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 608
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mihai07 Vezi mesajul
noi doi discutam despre altceva. nu te face ca nu iti dai seama. prefer sa cred ca esti mai destept de atat.
si ca sa iti raspund la intrebare: cred in viata sufletului dupa moarte
OK, îți răspund și eu: nu cred că Mântuitorul a propovăduit o învățătură demonică, ci a contracarat tot ce a insinuat acesta prin folosirea perfidă a versetelor biblice (vezi episodul din pustia inspitirii).
  #1803  
Vechi 07.12.2009, 21:02:33
Totpeetor Totpeetor is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.10.2009
Mesaje: 212
Implicit

De la atatea postari am obosit,pentru ca observ ca aceasta discutie nu are nici o tinta.Voi asa credeti si nu tagaduiti:).Plus ca timpul nu imi mai permite sa mai petrec prea mult pe forumuri.
Practic observ ca ne invartim in jurul acelorasi lucruri.Aduc eu niste versete care clar vorbesc despre sufletul nepieritor,voi le aduceti din nou pe cele pe care le repetati obsesiv mereu,luate mai cu seama din carti poetice(Iov,Eclesiastul etc.),sau profetice(Ezechiel s.a.m.d.).Interesant ca ignorati,interpretati sau treceti cu vederea pasajele clare noutestamentare,din epistole mai cu seama in care lucrurile erau prezentate cat se poate de clar,in care nu se urmarea un limbaj infrumusetat ci ca toti indiferent de nivelul lor de cultura sa inteleaga ceea ce le sunt spuse.Si daca totusi nu ati gasit o "bresa",imediat faceti apel la filosofia platoniciana.Cred ca nici prin cap nu i-a trecut lui Platon ca ideile sale vor da nastere atator contraziceri si inca dupa mii de ani:).Contradictii pentru voi,ca eu "nu am nimic cu Platon":).Stiam in mare care erau conceptiile sale,acum discutand cu voi devin "expert" in filosofia lui Platon:).Nu-i rau pentru cultura noastra generala sa stim ce spune unul dintre cei mai mari filosofi ai lumii,dar discutia noastra consider ca are o cu totul alta tema.Sa il lasam deci pe Platon si sa ne axam asupra "filosofiei" biblice.
tricesimusseptimus tu spui ca Moise a inviat si aduci ca "argument" ca Iuda aminteste intre altele o cearta intre Arhanghelul Mihail si Satan "pentru trupul lui Moise".Eu stau si ma intreb:oare Iuda stia ca Moise a inviat?Daca da inseamna ca o stiau cu totii de mult,inclusiv din perioada in care Isus a trait pe pamant.Daca e asa,atunci de ce nimeni din biblie nu mai vorbeste despre aceasta inviere?Biblia nu vorbeste despre o inviere a lui Moise.In biblie se spune clar:
Coloseni 1:18 El este Capul trupului, al Bisericii. El este începutul, cel INTAI născut dintre cei morți, pentru ca în toate lucrurile să aibă întâietatea.
Poate imi vei spune ca au mai fost inviati multi inainte de invierea lui Isus.Ai dreptate,dar toti pana la urma au murit si morti au ramas pana in zilele noastre.Isus in schimb este vesnic,traieste si astazi dupa ce a cunoscut moartea.Tu vii acum si imi spui ca nu,de fapt Moise a inviat inaintea lui Isus si el traieste in ceruri.Aceasta mi se pare ca vine in contradictie cu versetul din 1 Coloseni 1:18.
Dincolo de aceste argumente biblice pe care le poti nega sau contraargumenta fie si "de dragul contrazicerii",aduc ca argumente fapte reale,vechi si contemporane totodata.Du-te si spune-i unui evreu de religie iudaica ca Moise a inviat si vezi ce parere are.Eu nu am avut ocazia sa fac asa ceva :),dar tare ma tem ca o sa zica ca rostesc blasfemii (desigur ca probabil au o consideratie mai mare fata de Moise decat noi crestinii care in mare parte desi il respectam pe Moise,nu avem o atitudine similara evreilor fata de legea care a guvernat poporul Israel in vremea sa).Atunci daca ei nu cred asa ceva,ei care cunosc mai bine decat oricine scrierile mai ales vechi testamentare,istoria lui Moise,cine a fost Moise,atunci pot sa vin eu si sa le spun ca nu au dreptate,ca "noi stim mai bine"?De unde sa stim noi mai bine?Pai daca este asa cum spuneti voi si Iuda,care este evreu,se referea in acele randuri la "o inviere a lui Moise",eu cred ca se baza pe ceva,ca nu numai el credea asa,ca era un lucru cert invierea.Totusi vad ca evreii de azi "nici prin cap" nu le trece gandul ca Moise cel care i-a condus spre cucerirea Canaanului si a pus practic bazele statului evreu antic ale carui valori se regasesc si in zilele noastre,a inviat si "traieste" si astazi.Deci deduc ca de fapt Iuda nu vorbea despre nici o inviere,la fel cum nici astazi nu se vorbeste despre o inviere a lui Moise decat in religia adventista(nu cunosc alte cazuri,doar de la voi am auzit asa ceva).De ce doar aici?Pentru ca am ajuns la concluzia ca un Moise neinviat contrazice dogma oficiala.Asta este adevarul si nu ma feresc sa il spun.

Last edited by Totpeetor; 07.12.2009 at 22:38:38.
  #1804  
Vechi 08.12.2009, 07:25:00
tricesimusquintus tricesimusquintus is offline
Banned
 
Data înregistrării: 09.05.2009
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 2.822
Implicit

Iar vorbești despre multe fără cap-coadă și crede-mă îmi este greu să te urmăresc. De aceea îți vor răspunde și eu fragmentar și probabil nepunctual. Versete despre "sufletul nepieritor" nu ai dat, deoarece acestea nu există. De mai multe ori am făcut apel să postezi doar un (1) singur verset, care consideri că vorbește cel mai "în clar" despre acest lucru. Nu ai făcut-o, deși ar fi fost cel mai simplu , având în vedere lipsa de timp ce o reclami. Eu aștept...

Cum ți-ai răspuns și singur, Iisus nu a fost primul înviat, nici în NT nici în VT. "Întâietatea" de care vorbește Col.1,18, se referă la întîietatea în rang și nu la cronologia învierilor.

Moise a fost înviat și a fost prezent la Schimbarea la Față ca un reprezentant al celor ce vor sta cu Iisus după învierea lor din morți la venirea Lui, cum și Ilie reprezintă pe cei ce vor fi în viață și vor fi răpiți în nor la venirea lui Iisus. Despre învierea lui Moise mai vorbesc și alte documente evreești, ceea ce spune Iuda nu era o noutate pentru evrei.
  #1805  
Vechi 08.12.2009, 11:00:07
Danut7 Danut7 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 30.07.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.543
Implicit

Citat:
În prealabil postat de tricesimusquintus Vezi mesajul
Iar vorbești despre multe fără cap-coadă și crede-mă îmi este greu să te urmăresc. De aceea îți vor răspunde și eu fragmentar și probabil nepunctual. Versete despre "sufletul nepieritor" nu ai dat, deoarece acestea nu există. De mai multe ori am făcut apel să postezi doar un (1) singur verset, care consideri că vorbește cel mai "în clar" despre acest lucru. Nu ai făcut-o, deși ar fi fost cel mai simplu , având în vedere lipsa de timp ce o reclami. Eu aștept...
Of ... Of .. suferi de amnezie acum?Dute i-ati pastilele si uitate aici.

http://www.crestinortodox.ro/forum/s...postcount=1797
  #1806  
Vechi 08.12.2009, 14:15:24
tricesimusquintus tricesimusquintus is offline
Banned
 
Data înregistrării: 09.05.2009
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 2.822
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Danut7 Vezi mesajul
Of ... Of .. suferi de amnezie acum?Dute i-ati pastilele si uitate aici.

http://www.crestinortodox.ro/forum/s...postcount=1797
Dialogam cu Totpeetor, nu cu tine. Apropo de pastilele pt. amnezie, de când te cheamă mihai07?
  #1807  
Vechi 08.12.2009, 22:08:14
Iustin45 Iustin45 is offline
Member
 
Data înregistrării: 17.10.2009
Mesaje: 65
Implicit

Și Iisus i-a zis: Eu sunt învierea și viața; cel ce crede în Mine, chiar dacă va muri, va trăi.
Și oricine trăiește și crede în Mine nu va muri în veac. Crezi tu aceasta?

Adventistii nu cred in cuvintele Mantuitorului care nu spune ,,cel ce crede în Mine, chiar dacă va muri, va invia la a doua Mea venire,,, ci El spune clar ca ,, cel ce crede în Mine, chiar dacă va muri, va trăi. Și oricine trăiește și crede în Mine nu va muri în veac. Crezi tu aceasta?,,

Spune clar ca tu nu crezi in aceste cuvinte ale lui Hristos.
  #1808  
Vechi 08.12.2009, 22:52:54
tricesimusseptimus tricesimusseptimus is offline
Banned
 
Data înregistrării: 15.10.2009
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 608
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Iustin45 Vezi mesajul
Și Iisus i-a zis: Eu sunt învierea și viața; cel ce crede în Mine, chiar dacă va muri, va trăi.
Și oricine trăiește și crede în Mine nu va muri în veac. Crezi tu aceasta?

Adventistii nu cred in cuvintele Mantuitorului care nu spune ,,cel ce crede în Mine, chiar dacă va muri, va invia la a doua Mea venire,,, ci El spune clar ca ,, cel ce crede în Mine, chiar dacă va muri, va trăi. Și oricine trăiește și crede în Mine nu va muri în veac. Crezi tu aceasta?,,

Spune clar ca tu nu crezi in aceste cuvinte ale lui Hristos.
Adventiștii au un concept clar formulat referitor la viață și moarte, nu încerca dumneata să-l explici că încurci doar lucrurile. Mai bine hai să vedem ce e cu aceste două versete: Ioan 11,25.26. La care moarte crezi că se referă vers. 26? La prima, sau la a doua? Te rog însă ține cont că în original, negația este puternic exprimată (dublu):

[ou me apothanei eis ton aiona]

În textul grec dubla negație face ca enunțarea să fie cât se poate de emfatică. Deci mare atenție cum răspunzi, pericolul de a-L face mincinos pe Hristos te paște pe tine de data aceasta!
  #1809  
Vechi 09.12.2009, 09:01:32
metanoia2's Avatar
metanoia2 metanoia2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.08.2009
Locație: Cluj Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 175
Implicit

Mai fratilor, daca ati vazut ca dupa 10 pagini nu v-ati lamurit de ce ati continuat pana la 181. Ortodocsii - ma adresez voua - sa vorbiti cu acestia o data sau de doua ori si daca nu ati lamurit nimic, renuntati(pai voi pe cine ascultati?, nu pe Sfintii Parinti si pe parintii contemporani?).
Ceilalti - v-am scris o intamplare prin care am trecut eu, din care rezulta clar: voi nu credeti in viata sufletului dupa moarte dar omul pus in fata mortii nu mai gandeste la asta ci il cuprinde frica si isi doreste sa existe ceva bun pentru el dincolo.
Ati reusit sa pierdeti o gramada de timp care este cel mai pretios.
Pentru toti: puteati in timpul acesta sa va rugati sau sa ajutati pe vreun frate de pe site la care scrie: "ajutor".
__________________
"Imparate Ceresc Mangaietorule Duhul Adevarului care pretutindenea esti si pe toate le-mplinesti,Vistierul bunatatilor si Datatorule de viata, vino si Te salasluieste intru noi."
  #1810  
Vechi 09.12.2009, 16:58:29
Totpeetor Totpeetor is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.10.2009
Mesaje: 212
Implicit

tricesimusquintus,mi-ai mai cerut o data versete si am umplut o pagina cu ele.Ca sa nu ma mai repet iti dau linkul http://www.crestinortodox.ro/forum/s...=4290&page=142 ca si o reimprospatare a memoriei.Dar degeaba.Am postat versete cu duiumul,tu te faci ca nu le vezi si spui "ca nu am facut-o".
In ceea ce priveste discutia despre Moise,observ ca atunci cand pun cateva intrebari incomode sau fac apel la rationamente cat se poate de clare "iti este greu sa ma urmaresti".Ce-i drept am reluat discutia de unde am lasat-o cu cateva pagini in urma:),dar cred ca ai inteles la ce ma refeream.Eu asteptam sa vad cum intelegi lucrurile si cum imi arati ca tu ai drepate,cum imi aduci contraargumente la acea postare.Mi-ai spus doar ""Întâietatea" de care vorbește Col.1,18, se referă la întîietatea în rang și nu la cronologia învierilor."Se referea si la asta,dar tot eu am zis ca doar Isus a inviat si nu a mai murit dupa(deci si Moise daca ar fi inviat,pana la urma tot ar fi murit).
Iar in ceea ce priveste celelalte lucruri cum ca invierea lui Moise nu este o noutate,este un lucru cunoscut de mult timp de evrei si ca exista documente in acest sens(chiar sunt curios despre ce "documente" vorbesti),eu tot nu pot sa inteleg de ce evreii de acum nu cred ca Moise a inviat?Pai daca au "documente",de ce n-ar crede asta?Si daca ei nu cred,oare cei de dinaintea lor au crezut?Evreii tin la traditii iar daca intr-adevar cei de dinaintea lor ar fi crezut asta,si ei ar fi crezut la fel astazi.De aceea consider ca "invierea" lui Moise este o simpla speculatie,o presupunere.Ca la urma urmei care este motivul invierii lui Moise in viziunea ta?De ce a trebuit ca Moise sa invieze?De ce Moise?De ce nu si Avraam,si David si oricare altcineva?
Subiect închis



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
DRUMUL SUFLETULUI DUPĂ MOARTE (3) - Parintele Cleopa clujeanul33 Generalitati 3 04.05.2010 21:29:27
DRUMUL SUFLETULUI DUPĂ MOARTE (4) - Parintele Cleopa clujeanul33 Generalitati 1 04.05.2010 19:53:57
DRUMUL SUFLETULUI DUPĂ MOARTE (2) - Parintele Cleopa clujeanul33 Generalitati 0 04.05.2010 18:55:25
DRUMUL SUFLETULUI DUPĂ MOARTE (1) - Parintele Cleopa clujeanul33 Generalitati 0 04.05.2010 18:26:17