Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Viata monahala > Calugarul
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #91  
Vechi 10.12.2009, 17:19:14
andreicozia andreicozia is offline
Banned
 
Data înregistrării: 23.02.2009
Locație: Hristos, Budha, Mohamed, Krisna, iubire, pace
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.810
Implicit

[quote=GeorgeS;189741]
Un ucenic mai carcotas , asa ca mine, nu era incredintat ca Dumnezeu lucreaza la fel prin Sfintele Taine slujite de un preot nevrednic. I s-a aratat o vedenie cu un lepros , plin de bube si rani , care insa scotea cu ciutura din fantana o apa rece si f. buna , mai ales cand ti-e mai mare setea. O voce din cer s-a auzit zicand: "De ce te indoiesti, putin-credinciosule? Oare apa nu este la fel de buna si stingatoare de sete daca o scoate acel lepros? Cu ce te deranjeaza ca este cu bube ? Ca doar nu se atinge de apa cu bubele sale si nu spurca pe nimeni cu apa pe care o scoate.
Abia atunci a inteles fratele ca Duhul Sfant lucreaza indiferent de vrednicia preotului care administreaza Tainele.


Ce sa-i faci parinte, multi dintre noi preferam sa raminem putin-credinciosi si pina cind se va auzi si PENTRU NOI o voce din Cer care ne va spune:

- De ce te indoiesti putin-credinciosule de preotul care sta agatat cu o mina pe tite si cu alta pe fundul fetelor care vin dupa sfaturi duhovnicesti si le cere servicii sexuale cind va trece seara pe la portita lor, ca doar nu-i treaba ta sa judeci comportamentul lui sexual ca doar "bubele" lui nu au cum sa te afecteze si pe tine.

OARE?.....Eu ca eu, dar ce invata copiii care automat aud si vad si ei ce se petrece? Incearca sa-i convingi pe ei (FARA SA-I MINTI si sa-i duci cu zaharelul) ca Harul ramine cu acel preot.
Reply With Quote
  #92  
Vechi 10.12.2009, 21:44:34
GeorgeS GeorgeS is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.10.2009
Locație: Slobozia
Religia: Ortodox
Mesaje: 132
Implicit

Domnule andreicozia,dumneata crezi ca mie imi place sa-i vad pe unii frati ai mei intru slujire ca-si terfelesc haina si-si bat joc de cele sfinte?
Nu pot sa fac decat sa plang si sa-i plang pentru ca amarnic raspuns vor da inaintea Dreptului Judecator. Nespus de mult ma doare cand vad fapte reprobabile si complet imorale in care sunt implicati preotii , dar si mai rau ma doare cand astfel de fapte ajung sa fie speculate de mass-media si fac prima pagina in ziare de scandal.Nu spun ca trebuie sa ascundem gunoiul sub pres, ci ca ar trebui ca sa fie candidatul la preotie cu cercetare de sine , sa fie indemnat de duhovnicul sau sa renunte la gandul preotiei daca nu duce o viata morala exemplara. Nu-i nevoie neaparat sa fii preot ca sa te mantuiesti, iar daca cineva vrea sa se preoteasca doar pentru avantaje materiale , mai bine sa se faca acela chioscar , bisnitar sau om de afaceri dar in nici un caz preot.
Sa stii , domnule andreicozia ca eu, in 12 ani de preotie am auzit si chiar am vazut destule despre preoti , care daca s-ar cunoaste in amanunt de unii enoriasi , multi si-ar pierde definitiv increderea in preoti. Cu toate acestea inca eu cred ca Harul lui Dumnezeu lucreaza chiar daca preotul este vicios si imoral, tocmai pentru ca Dumnezeu , in marea sa iubire de oameni, vrea sa nu-i lipseasca pe credinciosii de rand de mantuire din pricina preotului rau.
Citeam tot in Pateric parca despre un preot desfranat care cu multa nerusinare slujea Sfanta Liturghie fara sa-i pese de ce spun enoriasii. Intr-o zi a poposit imparatul in acel sat si l-a surprins pe preot ca ,dupa ce pacatuise ,s-a dus la biserica sa slujeasca. Atunci i-a reprosat cum de nu ii este frica de Dumnezeu ca-l trasneste pe loc, de slujeste dupa ce se tavaleste astfel in pacate. Preotul i-a spus:" Maria ta , in momentul cand intru in altar un inger al Domnului ma prinde , ma leaga de maini si de picioare, ma tranteste sub masa Sfantului Altar si slujeste in locul meu, iar la sfarsitul slujbei ma elibereaza din nou. Eu nu am mai slujit de cand am cazut in patima curviei , in tot timpul a slujit ingerul in locul meu."
Ingerul facea acest lucru pentru a nu lipsi enoriasii de folosul Sfintei Liturghii , chiar daca preotul era patimas.
Reply With Quote
  #93  
Vechi 10.12.2009, 23:29:15
sophia sophia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.593
Implicit

@George S - si atunci de se mai ducea acel preot sa slujeasca? Nu inteleg.
Ingerul, sau Dumnezeu ar trebui sa faca sa fie inlocuit acel preot.
Si cum isi poate imagina un preot, dumneavostra sau Geo Nektarios, ca poate un preot sa aduca Harul lui Dumnezeu sa lucreze in oameni, cand acestia nu se simt bine in biserica, si cand se imt abandonati si plang amarnic acasa de lipsa de preot si duhovnic. Ce capata acesti oameni din credinta, din Liturghie?
Cum puteti sa spuneti ca asa preoti au Har si il si pastreaza si ca pot sa slujeasca?
Cred ca nu stiti, n-ati trait ce inseamna sa te simti abandonat de preot/duhovnic si institutia bisericii pentru ca nu se gasesc niste solutii normale.
Asta nu este Har, sa ma iertati.
Daca acesti preoti nu simt ca gresesc si nu lupta sa faca ceva sa se corecteze, sa schimbe o situatie etc.
Eu respect preotii, exista unii minunati, care au indurat multe pentru credinta, dar credeti-ma ca asa nu se mai poate ce se intampla in unele situatii.
Reply With Quote
  #94  
Vechi 11.12.2009, 09:34:37
GeorgeS GeorgeS is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.10.2009
Locație: Slobozia
Religia: Ortodox
Mesaje: 132
Implicit

Hai sa va povestesc o alta intamplare:
Pe la sfarsitul secolului 19 era mitropolit la Iasi vrednicul de pomenire ierarh Iosif Naniescu. Foarte bun slujitor, bun gospodar (a terminat actuala catedrala mitropolitana), bun cantaret si compozitor de muzica psaltica (de la el avem Raspunsurile Mari in glasul 8 si tot el a organizat impreuna cu Gavriil Muzicescu primul cor mixt din BOR) dar si duhovnic iscusit. A venit la el intr-o zi un om oarecare zicandu-i: "Inaltpreasfintite, eu am facut cel mai mare pacat din lume. Am slujit Sfanta Liturghie, am botezat, am cununat, am inmormantat crestinii fara sa fiu hirotonit preot. Am vesminte si asa am facut totul dupa randuiala ortodoxa dar fara sa fiu preotit. Am gresit amarnic inaintea lui Dumnezeu si vrednic sunt de pedeapsa."
Vrednicul ierarh a stat putin pe ganduri si i-a raspuns: "Vino de maine la mitropolie sa te pregatesti ca sa te fac preot legiuit si sa nu mai slujesti fara hirotonie."
Asa a socotit inaltul ierarh sa nu-i pagubeasca pe crestinii pe care i-a slujit acel om si sa nu le puna in pericol mantuirea.
Reply With Quote
  #95  
Vechi 11.12.2009, 11:40:28
metanoia2's Avatar
metanoia2 metanoia2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.08.2009
Locație: Cluj Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 175
Implicit

Draga sophia, daca soarele patrunde in camera ta prin geamul murdar se intineaza cu ceva?
__________________
"Imparate Ceresc Mangaietorule Duhul Adevarului care pretutindenea esti si pe toate le-mplinesti,Vistierul bunatatilor si Datatorule de viata, vino si Te salasluieste intru noi."
Reply With Quote
  #96  
Vechi 11.12.2009, 12:16:12
cipri31 cipri31 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 10.12.2009
Mesaje: 5
Implicit Doamne ajuta

Citat:
În prealabil postat de gherman Vezi mesajul
cum iti alegi duhovnicul?eu nu pot sa-mi deschid sufletul
draga gherman,gandeste-te te rog cand faci o pozna acasa si o recunosti in fata parintilor ei te iarta,mai ales dumnezeu cand iti recunosti pacatele,dumnezeu iti iarta pacatele prin intermediul preotului duhovnic,tu iti spui pacatele preotului,dumnezeu este de fata cand le spui,nu-l vezi pentru ca este nevazut,el lucreaza prin harul primit de preot la hirotonie.preotul este un mijlocitor pe pamant,vesteste credinta si propovaduieste in numele lui dumnezeu pe pamant.e greu de-a alege un duhovnic in ziua de azi,insa nu trebuie uitat ca noi ne mantuim prin biserica prin duhul sfant,prin preamarirea sfintei treimi,avand ca mijlocitoare la tronul dumnezeirii pe maica domnului.dumnezeu sa te binecuvinteze,indrazneste caci credinta te va mantui.si vreau la judecata sa auzi cuvintele mantuitorului,indrazneste fiule,pacatele tale sunt iertate.doamne ajuta,si nu uita credinta,nadejdie si dragoste.
Reply With Quote
  #97  
Vechi 11.12.2009, 13:40:57
cherub cherub is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 422
Implicit Preot cu atitudine deplasata, care a murit oribil

a-pro-pos de preoti nevrednici, impostori, necredinciosi, arogantzi, curvari , fumatori, betivani, lacomi, avari s.a.m.d... in dorinta de a face cunoscute si altora unele lucruri, vreau sa exemplific (povestesc, dezvalui etc) aici (fara intentia de a judeca preotii, fiindca nu sunt eu, multpacatosenia mea, pers. cea mai indicata) o intamplare 'zguduitoare', care ar putea lase/dea de gandit:
Un preot (care ajunsese la o varsta la care ar fi trebuit sa fi acumulat intelepciune, cam intre 50-60 de ani, mi-s pare... nu stiu sigur, dar, de asemenea, cred ca s-ar putea sa fi fost si vaduv), pe care il stiam si eu, intamplator, si care avea 'caracteristicile' (negative) enumerate mai sus, a sfarsit, nu demult, intr-un mod cumplit, total imprevizibil si pe neasteptate: a cazut (printr-o fereastra deschisa si/sau de pe o scara, ceva de genul) de la singurul etaj al unui local in care se afla, intr-un fier (obiect din metal) care i-a strapuns/perforat coastele si plamanii (sau unul din plamani, posibil si inima, nu am mai retinut exact detaliile) si a murit in timp ce era transportat la spital!... asta s-a petrecut in timp ce se afla intr-un restaurant-pizzerie (si bodega etc - unul dintre numeroasele 'localuri multifunctionale', des intalnite mai ales prin zonele rurale/suburbane, dar nu numai, ci si prin multe dintre cartierele sordide de prin orase). Ulterior acestei intamplari, multa lume (din parohia lui) spunea ca aceasta a fost pedeapsa de la Dumnezeu, abatuta asupra acelui preot care persista/continua sa traiasca in pacate (ce nu respectau, incalcau juramantul depus cand a fost hirotonit - deci, abateri grave) si nu-si schimba/indrepta viata etc... Preotul ar trebui sa fie un exemplu de vietuire pt. cei din jur, ori acesta nu era deloc de urmat... Asadar, Dumnezeu nu rabda la nesfarsit, mai si pedepseste cateodata, depinde...

Tin sa precizez (din auzite, e adevarat, dar vba ceea: 'fara foc nu iese fum'; iar din 'observate': la inmormantarea mamei mele - nu cu mult inainte de a se fi 'dus' si el, sarmanul om - acel preot (comparativ cu celalalt coleg al sau, mai tanar si mai responsabil, familist si cu bun simtz etc), mirosea a bautura/alcool, flirta si tot cauta sa-mi atinga si mangaie mana, intr-un mod nejustificat si cam libidinos; in plus, degaja un 'aer' de complexe de superioritate si slujba o tinea f. grabit, 'pe fuga', citind rugaciunile mecanic, nu prea inteligibil etc) si faptul ca acel preot, de ex., cerea multi bani la inmormantari, nunti si botezuri etc, mergea frecvent pe la bodega, bea, injura, dracuia, fuma, flirta s.a.m.d... asadar, avea o reputatie f. proasta, datorata comportamentului sau deplasat si nelalocul lui - atitudine inadmisibila - pt. o figura preoteasca/slujitor al Domnului.

De pilda, stiu pe cineva, o veche cunostintza, care mi-a relatat ca atunci cand a fost inmormantarea tatalui ei, preotul respectiv a refuzat sa mearga pe marginea mormantului/gropii, sa-i citeasca decedatului rugaciunile cuvenite, si i-ar fi spus, pe un ton cam arogant (cica i-ar fi 'vorbit de sus'), ca el nu vroia sa-si murdareasca pantofii noi cu pamantul (sau noroiul) de acolo etc.

Acum, de comparat diferentzele din exemplul mortii napraznice a acestui preot (surprins, probabil, nepocait - cine mai stie care i-ar fi putut fi atitudinea din ultima lui clipa) din cazul tocmai expus aici mai sus, cu cel al mediatizatului caz al preotului homosexual dar care s-a pocait intens, iar Bunul Dumnezeu a hotarat sa-l ia chiar cand se afla in starea aceea de pocaintza adanca. ['Preotul homosexual' a cazut in pacatul sodomiei, iar mai apoi a fost gasit mort si, zice-se, intr-o micutza 'balta' de lacrimi (constatare facuta in urma analizelor de laborator) in Sf. Altar in care slujise].

Sau, o alta posibila comparatie: preotul respectiv a cazut de la distantza mica si a decedat, dar mai stiam pe cineva, o tanara, care, mai demult, se aruncase de la etajul 10 (ZECE!) intr-o incercare disperata si necugetata de a se sinucide, si totusi, a scapat cu viatza, doar cu niscaiva traume psihice si cu o infirmitate/dizabilitate la un picior (care i-a ramas vizibil - si deranjabil pt. ea, la mers -, mai scurt, posibil/probabil in urma vreunei interventii chirurgicale recuperatorie/salvatoare 'post-aruncare de la etajul 10' sau ceva de genul...)

Last edited by cherub; 11.12.2009 at 14:05:48.
Reply With Quote
  #98  
Vechi 11.12.2009, 14:51:28
sophia sophia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.593
Implicit

@GeorgeS - dar omul acela nu a facut pacat intr-un anume sens, ci dimpotriva, a vrut sa ajute.
Eu am mai auzit de preoti care de fapt nu facusera teologia, dar au fost numiti preoti (nu stiu nici daca fusesera hirotonisiti, poate ca da), pentru ca era nevoie de preot undeva si nu exista. Si a fost un preot bun.
Nu stiu daca un calugar trebuie neaparat sa studieze teologia ca sa fie hirotonit.

@metanoia2:
1. Soarele nu se intineaza.
2. Pe mine ma deranjeaza, pentru ca nu-l vad bine si nici nu am destula lumina.
3. In acest caz ma apuc si spal geamul.

Aplicam acest exemplu la discutia noastra:
Soarele = Dumnezeu
Geamul = preotul
Daca geamul (preotul) este murdar, soarele (Dumnezeu) tot asa ramane, dar noi il vedem mai putin, mai estompat, mai rau. Si da si lumina mai putina, deci nu vedem bine.
Atunci spalam geamul, adica...il schimbam pe preot, la propriu sau la figurat (adica ramane ca persoana, dar il mai corectam, sau rugam pe superiorii lui sa-l corecteze, sa intervina).
Reply With Quote
  #99  
Vechi 11.12.2009, 16:46:37
GeorgeS GeorgeS is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.10.2009
Locație: Slobozia
Religia: Ortodox
Mesaje: 132
Implicit

Sophia,nu am vrut sa scot in evidenta pacatele celui care a slujit fara hirotonie. El a venit la mitropolit cu smerenie ,ca sa se spovedeasca si sa incerce sa repare ceea ce a facut poate prin nepriceperea si inconstienta sa.
Am vrut sa arat ca Harul lui Dumnezeu lucreaza nu pentru vrednicia preotului, ci pentru ca Dumnezeu este iubitor de oameni si nu le pune in pericol mantuirea celora pe care ii slujim. Canonic vorbind , toate acele lucrari savarsite de cel nehirotonit erau nevalide, iar el facea un sacrilegiu. Mitropolitul Iosif Naniescu insa a considerat ca voia Domnului a fost ca acei crestini sa fie botezati, spovediti , impartasiti si inmormantati in acest fel si ca "Duhul sufla unde vrea" asa ca l-a chemat pe bietul om sa-l puna in legalitate.
Mai mult vreau sa subliniez ca Harul nu se ia nici la caterisire sau depunere (adica la raspopire cum se spune popular), ba chiar nici atunci cand preotul devine eretic.(exemplu Arie care era preot). Sunt destule pilde in Pateric cu preoti si chiar episcopi eretici care si-au pastrat puterea de a lega si dezlega chiar daca s-au osandit pentru erezia lor.
Reply With Quote
  #100  
Vechi 11.12.2009, 16:48:04
o_tzaranca o_tzaranca is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.11.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 462
Implicit

de cand tot citesc ce se scrie aici...daca Duhul Sfant mai lucreaza in preotul pacatos imi pun intrebarea ... ce as face daca intr-o zi duhovnicul meu ar cadea intr-un pacat ..al curviei ,al betiei...
1 as cauta alt duhonnic ..la 200 ,400 km..
2 as face o reclamatie la arhiereu
3 as merge in continuare sa marturisesc pacatele tot lui atata timp cand am stiut ca si inainte sa cada in pacat, Duhul Sfant mi-a iertat mie pacatele si nu omul-preot...si ma gandesc ca poate lui Dumnezeu ii va place mai mult ca am mers cu credinta sa caut cele sfinte si nu am cautat virtutile preotului

as avea cateva intrebari ..
duhovnicul cu viata curata ..cum il judeca Dumnezeu?
raspunde in fata Dumnezeu... poate ca a dat prea usor dezlegari?
raspunde in fata lui Dumnezeu... de viata fiilor sai duhovnicesti pentru care s-a pus chezas in fata lui Dumnezeu pentru ei ?
cum judeca Dumnezeu pe cei care si-au asumat jugul aceasta...

Last edited by o_tzaranca; 11.12.2009 at 16:56:46.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
ascultare de duhovnic? Fani71 Pocainta 72 29.02.2012 23:04:37
Duhovnic bun Lucian_craciunescu Impartasania (Taina Euharistiei) 2 28.12.2011 16:31:08
Parintele duhovnic CelMandru Generalitati 6 19.04.2011 22:22:39
parinte duhovnic cristinavalcu Mari Duhovnici si predicile lor 27 07.11.2010 02:49:18
Duhovnic pisi Generalitati 2 24.06.2008 19:14:52