Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 22.05.2011, 15:35:38
iulian92's Avatar
iulian92 iulian92 is offline
Member
 
Data înregistrării: 21.05.2011
Locație: Bz
Religia: Ortodox
Mesaje: 46
Implicit

Maine sper sa nu mai dau gres ! Doamne ajuta !
Reply With Quote
  #12  
Vechi 22.05.2011, 15:47:41
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

In biserica poti intra oricand, nu te da nimeni afara! Indrazneste si intra, oricat de tarziu ar fi! Poti da pomelnic, cu o lumanare aprinsa, unde vei scrie pe o coloana numele viilor, iar pe alta, cel al adormitilor, pentru a fi pomeniti la slujba. Suntem in comuniune cu cei adormiti, prin credinta in inviere si prin dragostea ce le-o purtam si ne poarta.
Roaga-te mai mult si fii tare!
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
Reply With Quote
  #13  
Vechi 24.05.2011, 00:16:44
elizabeth elizabeth is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 23.05.2011
Locație: Cluj
Religia: Catolic
Mesaje: 4
Implicit in al 12-lea ceas

In fiecare duminica ma trezesc cu gandul ca ma voi duce la biserica... apoi incerc sa ma conving ca am lucruri mai importante de facut. Reusesc acest lucru. Si mereu imi spun ca in ultimul ceas, vb aia ma voi duce. oare de ce trag de timp? de ce cred ca e prea tarziu, cand stiu ca a inceput slujba, si dupa slujba ma gandesc ca mai e o duminica peste 6zile.?
Reply With Quote
  #14  
Vechi 24.05.2011, 01:03:00
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de iulian92 Vezi mesajul
Intr-un fel ma simt vinovat ca nu am avut tangete cu biserica pana acum , dar totul are un inceput si acest inceput vreau sa fie acum . Doresc sa merg la biserica , sa aprind cate o lumanare pentru bunicii mei morti , sa imi mai eliberez memoria de ganduri rele , dar imi este intr-un fel rusine . Spre exemplu , am vrut sa merg astazi ,Duminica , la biserica sa aprind cateva lumanari , dar m-am gandit ca este prea tarziu sa intru in biserica cu gandul ca a inceput slujba .( era ora 8:00 cand m-am trezit).
O zi buna , fratilor >:D<
Asta nu e un motiv, si sa stii ca ai nevoie mai mult decat sa aprinzi o lumanare si sa intri in biserica.
Reply With Quote
  #15  
Vechi 24.05.2011, 19:55:18
xanixade's Avatar
xanixade xanixade is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.01.2011
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 341
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru xanixade
Implicit

Citat:
În prealabil postat de iulian92 Vezi mesajul
Intr-un fel ma simt vinovat ca nu am avut tangete cu biserica pana acum , dar totul are un inceput si acest inceput vreau sa fie acum . Doresc sa merg la biserica , sa aprind cate o lumanare pentru bunicii mei morti , sa imi mai eliberez memoria de ganduri rele , dar imi este intr-un fel rusine . Spre exemplu , am vrut sa merg astazi ,Duminica , la biserica sa aprind cateva lumanari , dar m-am gandit ca este prea tarziu sa intru in biserica cu gandul ca a inceput slujba .( era ora 8:00 cand m-am trezit).
O zi buna , fratilor >:D<
Pana te inveti cu biserici, etc :D, fa tot ce poti. Nu prea conta daca intrai in biserica si la ora 11;30, era mai important din punct de vedere personal pentru tine sa mergi totusi, mai ales daca voiai. Plus ca Liturghia propriu-zisa, din cate stiu eu incepe la 10.
Numai ca asa e la inceput. Rusine, etc, numai sa nu te duci.

Gandeste-te ca aici (undeva, la tara) sunt persoane care intra la 11 in biserica, chiar si mai tarziu, iar Liturghia se tine si o data la doua saptamani... Daca ele nu se rusineaza tu de ce sa te rusinezi?
__________________
Doamne, Iisuse Hristoase, Fiul si Cuvantul lui Dumnezeu, pentru Preasfanta Nascatoare de Dumnezeu, miluieste-ne pe noi.
Reply With Quote
  #16  
Vechi 24.05.2011, 20:37:24
iulian92's Avatar
iulian92 iulian92 is offline
Member
 
Data înregistrării: 21.05.2011
Locație: Bz
Religia: Ortodox
Mesaje: 46
Implicit

Citat:
În prealabil postat de xanixade Vezi mesajul
Pana te inveti cu biserici, etc :D, fa tot ce poti. Nu prea conta daca intrai in biserica si la ora 11;30, era mai important din punct de vedere personal pentru tine sa mergi totusi, mai ales daca voiai. Plus ca Liturghia propriu-zisa, din cate stiu eu incepe la 10.
Numai ca asa e la inceput. Rusine, etc, numai sa nu te duci.

Gandeste-te ca aici (undeva, la tara) sunt persoane care intra la 11 in biserica, chiar si mai tarziu, iar Liturghia se tine si o data la doua saptamani... Daca ele nu se rusineaza tu de ce sa te rusinezi?
Nu stiu , asa imi este firea .
__________________
Unde nu-i lumina , nu-i caldura .
Reply With Quote
  #17  
Vechi 24.05.2011, 20:40:38
xanixade's Avatar
xanixade xanixade is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.01.2011
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 341
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru xanixade
Implicit

Citat:
În prealabil postat de iulian92 Vezi mesajul
Nu stiu , asa imi este firea .
mai degraba, asa e firea "incepatorului".
stai linistit, si eu patesc de astea.
__________________
Doamne, Iisuse Hristoase, Fiul si Cuvantul lui Dumnezeu, pentru Preasfanta Nascatoare de Dumnezeu, miluieste-ne pe noi.
Reply With Quote
  #18  
Vechi 24.05.2011, 20:46:43
iulian92's Avatar
iulian92 iulian92 is offline
Member
 
Data înregistrării: 21.05.2011
Locație: Bz
Religia: Ortodox
Mesaje: 46
Implicit

Citat:
În prealabil postat de xanixade Vezi mesajul
mai degraba, asa e firea "incepatorului".
stai linistit, si eu patesc de astea.
Corect. :)
Ma gandesc mereu la ce zic ceilalti despre mine " Uite-l si pe asta a venit si el la biserica "
Lumea ma caracterizeaza dupa felul cum ma imbrac. Nu sunt rocker , nu am cercei , tatuaje , etc ... sunt un copil normal , doar ca imi place sa ma imbrac larg .
__________________
Unde nu-i lumina , nu-i caldura .
Reply With Quote
  #19  
Vechi 24.05.2011, 20:49:47
o nestiutoare_
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de iulian92 Vezi mesajul
Lumea ma caracterizeaza dupa felul cum ma imbrac. Nu sunt rocker , nu am cercei , tatuaje , etc ... sunt un copil normal , doar ca imi place sa ma imbrac larg .
Figura esti:)):)).
Stai linistit, conteaza ce ai in suflet si Dumnezeu vede cel mai bine ce se afla in inima ta.
Reply With Quote
  #20  
Vechi 24.05.2011, 20:55:05
iulian92's Avatar
iulian92 iulian92 is offline
Member
 
Data înregistrării: 21.05.2011
Locație: Bz
Religia: Ortodox
Mesaje: 46
Implicit

Citat:
În prealabil postat de o nestiutoare_ Vezi mesajul
Figura esti:)):)).
Stai linistit, conteaza ce ai in suflet si Dumnezeu vede cel mai bine ce se afla in inima ta.
ce este diferit nu este acceptat , ceva de genul :)
__________________
Unde nu-i lumina , nu-i caldura .
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Am nevoie de niste sfaturi!! Calin21 Preotul 4 17.02.2011 16:32:09
As dori si eu niste sfaturi va rog ... gringo Stiri, actualitati, anunturi 24 31.01.2011 11:36:13
Niste sfaturi,daca se poate elena1974 Generalitati 57 03.10.2010 14:50:58
Niste carti.... Simona-Marilena Generalitati 20 29.12.2009 15:48:05
Niste texte... Lucifer-junior Generalitati 4 30.10.2007 00:16:57