Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 28.05.2014, 01:05:18
pisi's Avatar
pisi pisi is offline
Member
 
Data înregistrării: 13.05.2008
Mesaje: 99
Implicit Boala pedeapsa de la Dumnezeu????

Astazi sateam si ma intrebam daca boala chiar este un mod de a ne putea ispasi pacatele sau este pur si simplu rodul unui mod de viata gresit, alimentatie proasta sau pur si simplu mostenire genetica, Acum vreo 6 luni mi-a murit cainele de cancer, a fost operat dar se pare ca a recidivat si a murit in chinuri goaznice. L am gasit dimineata mort cu coltii infipti in cusa, de durere.

Oare a trebuit sa isi plateasca niste pacate, avea nevoie de boala pt a realiza ca nu e bine ce face?
Eu sincer cred ca mediul in care traim este toxic si vietile pe care le ducem sunt dezordonate nicidecum o pedeapsa de la Dumnezeu.


Reply With Quote
  #2  
Vechi 28.05.2014, 01:22:41
Marcel_Ionut's Avatar
Marcel_Ionut Marcel_Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.07.2012
Religia: Ortodox
Mesaje: 390
Implicit

Ce a patit cainele tau, crezi ca l-a pedepsit Dumnezeu? el nici macar nu are constiinta, el face lucrurile din instinct, pe cand noi oamenii facem pacatele cu stiinta. E grea intrebarea ta, depinde de la om la om, Dumnezeu nu da o boala ca sa pedepseasca omul, caci daca vroia, venea cu mitraliera si ne spargea pe toti. Cand ma gandesc la boala, imi vine in mine o imagine in care un fierar loveste in sabie sau nu stiu exact, dar ii da cateva ca sa il indrepte pe acel obiect, chiar daca doare, la urma se vede rezultatul. Nu stiu daca m-am exprimat chiar bine

http://ortodoxiatinerilor.ro/analogi...rul-si-cescuta
__________________
,,Cu Dumnezeu nu-i nevoie să fii politicos; pur și simplu, varsă-ți inima ta în fața Lui."
Pr Sofronie Saharov
Reply With Quote
  #3  
Vechi 28.05.2014, 01:37:11
pisi's Avatar
pisi pisi is offline
Member
 
Data înregistrării: 13.05.2008
Mesaje: 99
Implicit

Despre asta vorbesc, cainele nu are constiinta dar a suferit f tare, a murit in chinuri. Daca un om bolnav merge la preot sa i dea sfat ii spune ca boala il slefuieste, ii este de folos.
Eu sincer ma intreb daca chestia asta nu este doar o poveste ca sa ne faca sa trecem mai usor peste greutati.
Cainele n are constimta dar totusi a facut o bolala pe care o fac o gramada de oameni in zilele noaste. Nu mai zic de cazurile cand fac oameni infart si ae spune ca asa i a fost scris... Oare nu sunt defecte genetice?? Nu trebuie neaparat Dumnezeu sa faca toate astea.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 28.05.2014, 02:01:07
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de pisi Vezi mesajul
Astazi sateam si ma intrebam daca boala chiar este un mod de a ne putea ispasi pacatele sau este pur si simplu rodul unui mod de viata gresit, alimentatie proasta sau pur si simplu mostenire genetica, Acum vreo 6 luni mi-a murit cainele de cancer, a fost operat dar se pare ca a recidivat si a murit in chinuri goaznice. L am gasit dimineata mort cu coltii infipti in cusa, de durere.

Oare a trebuit sa isi plateasca niste pacate, avea nevoie de boala pt a realiza ca nu e bine ce face?
Eu sincer cred ca mediul in care traim este toxic si vietile pe care le ducem sunt dezordonate nicidecum o pedeapsa de la Dumnezeu.


Mai intai: imi pare tare rau de cainele dv. Stiu cat va e de greu: am trecut si eu prin asta, cu pisica mea, care a murit in chinuri, otravita. De fapt, a fost mult mai rau de atat, fiindca otravitorul se prea poate sa fi fost eu insumi, din nebagare de seama vinovata (culpa), lasand la indemana ei otrava destinata sobolanilor.

Acuma, din prima carte a Bibliei, eu inteleg ca boala si moartea sunt consubstantiale materiei. Acolo unde e materie, acolo e si degradare. In fond, nu altceva ne invata termodinamica, cu ale ei principii al doilea si al treilea. Si totusi, Adam si Eva, inainte de cadere, nu cunoscusera boala. Nici moartea nu ar fi cunoscut-o, de nu ar fi cazut. Ci ar fi fost ridicati la Cer in viata fiind, cu tot cu trupuri. Aceasta invulnerabilitate initiala nu e din cauza ca materia din Raiul Pamantesc ar fi fost alta decat cea de pe pamantul de acum, nici din cauza ca ei ar fi fost nistre Superoameni. Ci din cauza unei gratii absolut speciale pe care Domnul a dat-o lor: gratia suspendarii caracterului trecator al materiei. Deindata ce gratia aceasta s-a luat de la ei, materia si-a urmat cursul spre distructie. Fiindca nu a fost vorba doar de Adam si Eva: prin ei, nu numai toti oamenii, ci toata Creatia vizibila a avut de suferit: boala si moartea si-au putut raspandi efectele. De atunci, dupa ce principiile termodinamicii nu au mai fost suspendate de puterea fara margini a lui Dumnezeu, toate vizibilele, indiferent ca sunt plante, animale sau oameni, ba chiar si pietrele si alte existente inanimate, sufera legea distructiei inexorabile.

De aceea, nu doar cainele dv si pisica mea sufera si mor. Si oamenii. Chiar si sfintii cei mai mari au fost bolnavi, au suferit si au murit. In afara (poate) de Sfanta Fecioara, in care nu a existat pacat.

Pe de alta parte, cat de mare este deosebirea felului in care reactioneaza, in fata bolii, alesii lui Dumnezeu de ceilalti ! Mereu sfintii, privind la suferinta lor au vazut, urmandu-L pe Isus, caracterul ei mantuitor. Ei nu au cautat cu tot dinadinsul boala, dar au primit-o, asa cum Isus a sarutat Crucea. Si asa cum ateii si unii protestanti nu pot de loc intelege cultul Crucii lui Cristos, tot asa celor mai slabi dintre noi, ca mine de exemplu, ne vine greu sa-i intelegem pe sfinti. Folos spiritual ? "Sa-si ia crucea SA si sa Imi urmeze!" ? Ni se pare cel putin absurd, daca nu grotesc. Dar nu asa I se pare lui Dumnezeu, nu asa! "Paharul acesta" nu l-a indepartat de la Fiul Sau mult iubit, stiind cata valoare are. "Paharul acesta" are valoarea de a rascumpara pacatele lumii. Iar paharul nostru are valoarea de a ne rascumpara pacatele noastre. Cu o singura conditie: de a-l bea, pana la ultima picatura, impreuna cu Isus, punand suferinta noastra la picioarele Crucii Sale. Cum sa inviem, impreuna cu El, cum sa avem vreodata, asa cum El are deja, trup nestricator, din nou plin de gratia initiala, cum sa participam, asa cum Adam si Eva au participat, la un "chip innoit al Lumii", daca refuzam sa ne impartasim macar un pic din suferinta Lui ? Drept cine ne luam, nu ar fi aceasta nebunie ? Si nu este nebunie fapta celor care, cunoscand suferinta, il injura pe Dumnezeu, astfel aruncandu-I in fata ceea ce este, adesea, ultimul colac de salvare pe care El il trimite ? De aceea, asemanandu-ne cu Iov, sa spunem si noi, indiferent daca plesnim de sanatate in vila noastra cu termopane, ori daca zacem plini de raie pe gunoiul din marginea Cetatii: "Domnul a dat, Domnul a luat. Fie numele Lui binecuvantat!"
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote
  #5  
Vechi 28.05.2014, 02:43:54
pisi's Avatar
pisi pisi is offline
Member
 
Data înregistrării: 13.05.2008
Mesaje: 99
Implicit

Multumesc de raspuns. Dar totusi nu vad din ce motiv ar suferi un caine astfel de chinuri. El nu stie daca a gresit si nu se poate indrepta.
Nu vad scopul, de aceea zic ca poate noi oamenii dam tot felul de raspunsuri pt diferitele necazuri pe care le avem, cand poate ele sunt pur si simplu consecinte ale stilului nostru de viata.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 28.05.2014, 18:02:15
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de pisi Vezi mesajul
Nu vad scopul, de aceea zic ca poate noi oamenii dam tot felul de raspunsuri pt diferitele necazuri pe care le avem, cand poate ele sunt pur si simplu consecinte ale stilului nostru de viata.
Si ce anume va face sa credeti ca patrupedul dv avea un stil necorespunzator de viata ?

Citat:
Daca un om bolnav merge la preot sa i dea sfat ii spune ca boala il slefuieste, ii este de folos.
Foarte probabil ca preotul asa va spune. In schimb, e extrem de improbabil ca va spune ca boala e de la Dumnezeu. Iata de ce:
Mai intai, trebuie sa deosebim intre vointa permisiva si vointa comisiva a lui Dumnezeu. Una e sa spun "am inchis ochii cand hotul a furat butelia primariei", alta e sa spun "azi noapte am furat butelia primariei". In parabola graului si a neghinei, Isus ne arata ca nu Domnul, ci altcineva, "un strain, venind noaptea" a aruncat samanta neghinei. Pe de alta parte, intelegem ca Domnul a ingaduit aceasta. In cazul lui Iov, cauza suferintelor si bolilor lui este Diavolul. Dar, mai intai, Diavolul ia aprobare de la Dumnezeu, care ii da o permisiune limitata ("De viata lui sa nu te atingi!"). Cauza pentru care Domnul nostru a fost biciuit, maimutarit, chinuit, crucificat si, in final, omorat nu a fost o vointa comisiva a lui Dumnezeu Tatal. Nu ingerii, ci membrii Sanhedrinului L-au scuipat. Nu puterile ceresti, ci soldatii romani L-au biciuit. Si totusi, Dumnezeu a permis acestea, fiindca era foarte usor sa cheme legiunile ingeresti si sa dea cu toti de pamant chiar atunci.

Pe de alta parte, exista, atat in Noul, cat si (mai ales) in Vechiul Testament referiri la suferinte si boli venite ca urmare a vointei comisive a lui Dumnezeu. In care Domnul nu doar permite, ci este cauza directa. Potopul e primul exemplu care imi trece prin cap. De ce da Domnul pedepse ? Din motivul pentru care se dau pedepse in general: pentru izolarea raului, pentru rasplatirea raului (pedeapsa ca ispasire), pentru efectul de exemplu celorlalti, pentru efectul pedagogic asupra pedepsitului. De ce sufera cainii ? Pisicile ? Ori, poate, smochinii neroditori ? Mister! Mereu, cand nu intelegem ceva, trebuie sa avem incredere in bunatatea si in dreptatea lui Dumnezeu. Cand eram mici, nu intelegeam multe lucruri pe care le faceau parintii, care ni se pareau nu prea potrivite cu logica noastra de atunci. Dar nu ne-am indoit de ei, nu ne-am indoit ca ei ne vor binele. Treptat, am inteles. Odata, poate, vom intelege si lucruri pe care acum suntem prea mici ca sa le intelegem.

In concluzie: rare (dar posible) sunt cazurile in care suferinta vine direct de la Dumnezeu. Dar in TOATE cazurile suferinta trebuie intampinata ca vehicul al mantuirii. Depinde NUMAI de noi sa prefacem orice suferinta in Sacrament, ori, dimpotriva, sa gasim in ea inca o ocazie de a ne indeparta de Domnul. De ce mor cainii nostri ? Nu stiu sigur, nu va pot spune. Poate ca Domnul doreste sa ne miste inimile vazandu-i cat se chinuiesc. Poate ca doreste sa ne aminteasca cat suntem noi insine de slabi. Ori cat de mult conteaza fiecare zi pe care o traim. Nu stim. Dar, probabil, odata vom sti.

In Cristos, Domnul nostru,
M.D.
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com

Last edited by Mihnea Dragomir; 28.05.2014 at 18:05:56.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 28.05.2014, 18:33:03
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
Aceasta invulnerabilitate initiala nu e din cauza ca materia din Raiul Pamantesc ar fi fost alta decat cea de pe pamantul de acum, nici din cauza ca ei ar fi fost nistre Superoameni. Ci din cauza unei gratii absolut speciale pe care Domnul a dat-o lor: gratia suspendarii caracterului trecator al materiei.
Îmi pare rău că, după un an de zile de tăcere ai început a scrie prostii.
Iar.

Nu e deloc așa. Dumnezeu nu a dat naturii nici o "grație" specială atunci când a făcut-o. Ci pur și simplu a făcut-o perfectă.
Perfecțiune din care a căzut atunci când omul a stricat-o prin neascultare.
Nu Dumnezeu a ridicat nu știu ce "grație". Omul a ales să "strice" universul, a ales moartea.

Pentru mai multe lămuriri recomand cu căldură "Teologia bolii" scrisă de Jean-Claude Larchet.
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"
Reply With Quote
  #8  
Vechi 28.05.2014, 22:32:45
pisi's Avatar
pisi pisi is offline
Member
 
Data înregistrării: 13.05.2008
Mesaje: 99
Implicit

Asa este, nu stim din ce motiv se imbolnavesc animalele si sufera f tare exact ca noi oamenii fara ca ele sa aiba constiinta.
Sincer cred cu tarie ca boala nu e de la Dumnezeu si nu stiu cat de mult ii poate folosi omului. Dostoievski, in idiotul da exemplu unui om condamanat la moarte care pretuieste fiecare clipa ramasa pana la momentul executiei si promitand daca scapa ca o sa abordeze altfel viata, este limpede ca nu s-a intamplat asa.
Cred ca si noi oamenii, in momentele suferintei suntem dispusi sa renuntam la multe dar daca am fi sanatosi cu siguranta ca n ar fi asa. Exista si exceptii....
Ce vreau sa spun este ca boala si suferinta pe care le am vazut la un caine nevinovat nu au de a face cu pacatele foar ca noi avem obiceiul sa explicam lucruri care sunt taine pt noi in momentul asta.
Reply With Quote
  #9  
Vechi 28.05.2014, 23:08:56
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Suferinta unui animal nu e tot una cu suferinta unui om.
Animalele nu au suflet nemuritor.

Daca ar avea, poate nu le-am mai manca.
Desi ne mancam intre noi, la o adica..

Daca vrei un termen de comparatie sunt ca un fel de robotei, programe sa raspunda intr-un anumit fel la un anumit gen de stimuli.
Restul, este imaginatia/empatia noastra.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #10  
Vechi 29.05.2014, 00:35:30
pisi's Avatar
pisi pisi is offline
Member
 
Data înregistrării: 13.05.2008
Mesaje: 99
Implicit

Oare cum putem sa stim ca suferinta animalelor e diferita de a noastra? Eu l am vazut cum suferea... E un subiect complicat, mai ales ca unii spun ca au suflet altii ca n au. Se ghideaza dupa instincte dar totusi iubesc si sufera
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare