Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Resurse ortodoxe on-line
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 07.06.2018, 18:35:30
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Bucuriepedrum Vezi mesajul
Altfel, poezioara e execrabilă. Aproape că mă doare inima mai mult pentru părinte, pentru numele lui, că i se atribuie așa ceva.
O fi pt tine execrabila dar nu ca ai fi tu cine stie ce mare critic literal contemporan.
Ce s-a intamplat cu bunul simt intre timp?
L-ai pierdut pe drum?
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.
Reply With Quote
  #12  
Vechi 07.06.2018, 19:09:28
stoicadorina's Avatar
stoicadorina stoicadorina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2013
Religia: Ortodox
Mesaje: 154
Implicit

Nu am intrat de foarte mult timp pe forum. Nici acum nu eram sigură că voi putea intra s™i nici nu sunt sigură că voi putea posta. Dar încerc. În primul rând îi mult›umesc lui Cristi pentru că a deschis acest topic. Vă mult›umesc mult s™i celor care at›i comentat. Nu mă deranjează nici un comentariu. Vreau să aflu cât mai multe opinii. Cât despre poezie recunosc nu este cea mai cea din câte am scris. E mediocră. Eu mi-am pus întrebarea de ce din atâtea poezii cu tema "mult›umire lui Dumnezeu" a fost aleasă tocmai acesta? Nu mai scriu de mult asa cum scriam atunci. Pe alocuri regret! Cu toate că sunt naive acelor versuri vă mărturisesc un lucru: era e perioadă când mă aflam sub puterea Harului. Orice rugăciune se transforma în poezie. Nu pot să-mi explic ș™i nici să explic ce se petrecea cu mine atunci. Poate nici nu trebuie să înt›eleg. M-a deranjat oarecum cuvântul "execrabilă". (putea fi spus acelasi lucru un pic mai pe ocolite).
Prin urmare haidet›i să lăsăm pe fiecare să scrie ce gândesste. Păreri pro sau contra. Între timp am mai descoperit două cărt›i în care a fost publicată poezia ca fiind a pr. Arsenie Boca si nu de către oricine. O sa va dau tituluri si autorii.
Pe mine nu m-a deranjat că au făcut din aceată poezie o rugăciune ci că au mint›it in acea notit›ă precum că ar fi dintr-o carte f veche...s™i as™a mai departe, dar s™i faptul că au făcut marfă din numele c™i imaginea unui preot oricare ar fi numele lui.

Last edited by stoicadorina; 07.06.2018 at 19:16:13.
Reply With Quote
  #13  
Vechi 07.06.2018, 19:25:05
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Bucuriepedrum Vezi mesajul
E minunat. Despre plagiatul academic ați aflat? Ce ne puteți spune despre asta? Dacă și-ar scrie unul dintre copiii dumneavoastră licența/lucrarea de master/teza de doctorat și înainte de a susține examenul profesorul îndrumător ar pasa o parte considerabilă de conținut altuia pe care îl îndrumă? La fel de liniștit ați fi?

"Lasă, băiatul tatii, îți mai vin ție idei geniale și mâine, refaci toată munca de cercetare, parcă ar avea vreo importanță toate nopțile nedormite și anii de studiu... Mântuirea, puiule! Bucură-te pentru colegul tău care a putut (pentru că l-ai ajutat fără să știi) susține doctoratul înaintea ta."
Oare tu esti care scrii aici sau ti-a virusat careva contul?
Ca nu prea se pupa cu fata aia care umbla prin manastiri, frecventeaza biserica si zice ca il iubeste pe Dumnezeu!
Doar daca nu cumva intre timp Facebook ti-a creat o imagine de sine mult prea gonflabila.

Cred ca pe Mosneagul il incerca un suras vadit superior vazand cum se straduie o fetiscana rasfatata sa-i indese experienta de viata !
Pesemne ai avut multe intamplari din astea in care ti s-au furat ideile geniale si acum esti prevazatoare...

In fine, cert este ca noi suntem vinovati de imaginea pe care ne-o facem despre oarecare...mai devreme sau mai tarziu oamenii isi vor arata adevarata fata.
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.
Reply With Quote
  #14  
Vechi 07.06.2018, 19:28:01
stoicadorina's Avatar
stoicadorina stoicadorina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2013
Religia: Ortodox
Mesaje: 154
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Bucuriepedrum Vezi mesajul
Altfel, poezioara e execrabilă. Aproape că mă doare inima mai mult pentru părinte, pentru numele lui, că i se atribuie așa ceva.
Sunt cuvintele dv. domisoară! Deci să fim OAMENI dacă tot ne dorim acesta.

"Scriu atunci când nu pot accepta un anumit lucru sau fenomen ca fiind drept. Mă irită prejudecățile și generalizările injuste, făcute după ureche, autosuficiența și fățărnicia. Pentru mine, scrisul e catharsis, nu caut să dovedesc nimic nimănui.
Și odată ce am terminat de redactat un text, nu-mi mai arunc ochii pe el și nici nu-l mai consider al meu (deși îl semnez), e al celui care-l citește și rezonează. Eu nici măcar nu am răbdare să recurg la o lectură șnur, după ce îl finalizez.
În altă ordine de idei, îmi doresc enorm să devin muzician. Dincolo de toate, însă, stă o altă dorință: aceea de a fi om."
Reply With Quote
  #15  
Vechi 07.06.2018, 20:09:36
Iorest Iorest is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2016
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.879
Implicit

Citat:
În prealabil postat de stoicadorina Vezi mesajul
Pe mine nu m-a deranjat că au făcut din aceată poezie o rugăciune ci că au mint›it in acea notit›ă precum că ar fi dintr-o carte f veche...s™i as™a mai departe, dar s™i faptul că au făcut marfă din numele c™i imaginea unui preot oricare ar fi numele lui.
Nu ai nicio vină dacă ei ți-au furat o lucrare care nici nu avea vreun tag sau vreo legătură cu A.B. nici când semnai anonim, ei sunt de vină că s-au gândit să o deturneze.

Trebuie descurajate astfel de practici și de editori, ei confiscă imaginea unui duhovnic și după pot strecura întâmplări mincinoase, exagerări chiar și lucruri la limita ereziei care nu aparțin duhovnicului dar care îi pot afecta imaginea.

Dacă nu sunt descurajați vor continua să apară oameni care au făcut armata cu duhovnicul x, care au mai găsit ei un manuscris secret pe care îl publică în exclusivitate, când nu mai au ce tipări ei continuă să producă material sau să plagieze de peste tot pentru noi tiraje.

Să le fie rușine tuturor celor care inventează false minuni, false întâmplări, scrieri plăsmuite de mințile lor semnate în fals, niciun cuvios nu cred că și-ar dori să-i apară chipul pe căni, perne, magneți de frigider și orice obiecte de genul, niciunul nu vrea să fie vândut în târg de niște comercianți rapace care poate n-au niciun Dumnezeu.

Dacă inventezi minuni ori scrieri semnate în fals înseamnă că nu ai frică de Dumnezeu pentru că întinezi memoria unui duhovnic.
__________________
„Că s-a întărit mila Lui peste noi și adevărul Domnului rămâne în veac.” Ps.116, v.2.
Reply With Quote
  #16  
Vechi 07.06.2018, 21:23:38
Ali Baba Ali Baba is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.10.2017
Mesaje: 707
Implicit

mai, poezia, fie ea religioasa sau de orice alta facrura, este literatura. unora li se poate parea intr-un fel altora in alt fel, unii o pot aprecia, altii o pot considera execrabila, punct. mai nasol e sa-i ataci pe cei care au comentat decat poezia insasi.

eu consider romanul lolita, scris de nabokov, genial, o capodopera a scrisului, altii au o alta parere, il considera mizerabil... treaba lor. analogia cu poezia noastra este pur intamplatoare, evident.
__________________
Dar Duhul spune lămurit că, în vremurile din urmă, unii se vor lepăda de credință, ca să se alipească de duhuri înșelătoare și de învățăturile dracilor, abătuți de fățărnicia unor oameni care vorbesc minciuni, însemnați cu fierul roșu în însuși cugetul lor. Ei opresc căsătoria și întrebuințarea bucatelor pe care Dumnezeu le-a făcut ca să fie luate cu mulțumiri de către cei ce cred și cunosc adevărul.

Last edited by Ali Baba; 07.06.2018 at 21:25:52.
Reply With Quote
  #17  
Vechi 07.06.2018, 21:56:56
Iorest Iorest is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2016
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.879
Implicit

Citat:
În prealabil postat de stoicadorina Vezi mesajul
M-a deranjat oarecum cuvântul "execrabilă". (putea fi spus acelasi lucru un pic mai pe ocolite).
E drept că nu pică bine, dar cum ai zis că vrei părerea noastră; mie nu mi se pare o poezie care să-ți rămână în memorie, mai degrabă e o poezie în medie, de sertar poate ai scris altele chiar mai bune.

Oricine cochetează cu arta are dreptul să facă încercări, schițe, crochiuri, că alții preiau lucrarea și încearcă să o transforme într-o capodoperă fără ca autorul să pretindă că e o capodoperă, nu e vina autorului.

Probabil de la cei care au taghetat-o prima dată ca fiind a lui A.B. au preluat-o și ceilalți așa pe metoda bulgărelui de zăpadă care se rostogolește, dar e și vina editorilor pentru că nu verifică sursele.
Dacă sursa nu e sigură, nu trebuie publicată sub numele căruia îi e atribuită, simplu.

Iar autorul care dovedește că e sursa textului trebuie respectat în privința a ce decide asupra operei, nu trebuie să se roage special de cei care au greșit să remedieze.
__________________
„Că s-a întărit mila Lui peste noi și adevărul Domnului rămâne în veac.” Ps.116, v.2.

Last edited by Iorest; 17.07.2018 at 15:31:14.
Reply With Quote
  #18  
Vechi 07.06.2018, 22:15:53
stoicadorina's Avatar
stoicadorina stoicadorina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2013
Religia: Ortodox
Mesaje: 154
Implicit

În acestă afacere sunt implicți o mulțime de (îmi pare rău să o spun) preoți, proprietari de agentii de voiaj, unii cu doctorate în teologie, , psihologi, editori, ezoteriști, ghicitori, vanzători de produse naturiste, yoghini, comecianți de toate soiurile webmasteri și chiar avocați unii dintre ei fără religie ori având o religie ciudată de care n-a auzit nimeni dar pe care pesemne au de gând să o instaureze. O religie fără posturi, fără sfintele Taine, o religie care să tolereze homosexualitatea, avortul, concubinajul, furtul, pedofilia, sodomia și chiar crima. Cred că textul în discuție pe care l-au incadrat la genial (si nu este, o spun eu ca autor) alături de numele părintelui AB este exact la nivelul acelor care au devenit fanaticii acestui curent pseudo-religios care nu are nimic comun cu ortodoxia. Acest femomen este fabricat si intretinut de forte oculte manipulatore, o parte din media inclusiv internetul. Departe de mine este dorinta de a-mi face publicitate ieftină prin acestă campanie (nici nu am nevoie de asa ceva!) dar iubesc ortodoxia Sfinților Părinți care a fost și trebuie să rămână adevărata și dreapta credință.
Asa cum spunea un jurnalist cunoscut, femomenul acesta este intreținut de acei "credinciosi" superficiali care caută minuni cu orice preț dar care nu vor să renunte nici la plăcerile culinare, tigară, băutură, și toate cele ale lumii moderne. Dacă se duc la Prislop și să roagă acolo două secunde la mormânt (ca mai mult nu te lasă) și învăță pe derost o rugăciune si aceia furata de smecherii afaceristi de pe internet dar care"face minuni"( minunea o face credinta! "credinta ta te-a mantuit, mergi in pace"- nu asa spunea Mantuitorul femeii care s-a atins de el?), mai cumpră și o icoană fabricată în China, un poster și o cană cu chipul părintelui gata, i se marita fata, isi gaseste serviciu, ii merge afacerea se vindecă si multe altele.
Ce să mai spunem de Sfântul IOAN de la Prislop de care nu mai vorbește nimeni...
După cum am scris si în articol pr. Arsenie Boca si nici un alt adevărat preot ortodox NU AR AVEA NEVOIE DE TOT ACEST CIRC!
Reply With Quote
  #19  
Vechi 07.06.2018, 23:32:47
stoicadorina's Avatar
stoicadorina stoicadorina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2013
Religia: Ortodox
Mesaje: 154
Implicit

"Hmm mișto, doar că descrierea e dintr-un blog pe care nu l-am văzut să-l facă public pe forum, dacă era preluată doar zicala cu „mă lupt să fiu om”, avea logică să apară aici pe forum, deci e destul de căutată Diana, văd că se știe și de pe facebook că frecventează medii duhovnicești, are ceva audiență.
E cam un act de indiscreție să preiei lucruri despre un om în medii în care nu le-a exprimat și în lipsa acordului său."

Respect părerea oricui dacă este exprimată politicos. Cât despre citatul de pe blogul domnisoarei e de pe spațiul public, deci nu am comis nimic gresit. Facem postări pe bloguri ca să fim cititi.
Va multumesc pentru toate comentariile. Voi urmări discuția chiar dacă nu voi mai interveni. Doamne ajută.
Reply With Quote
  #20  
Vechi 07.06.2018, 23:47:44
Ali Baba Ali Baba is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.10.2017
Mesaje: 707
Implicit

cred ca draga noastra colega Bucuriepedrum a fost influentata de postarea mea. s-a simtit datoare sa-l apere pe arsenie boca de spusele mele si, pentru ca este o persoana cumsecade si plina de tact, nu a vrut sa ma atace direct, asa ca a atacat neutru, poezia. nu s-a gandit nicio clipa la ce va isca, mai bine imi trantea mie vreo doua, ca io nu ma suparam.

:))
__________________
Dar Duhul spune lămurit că, în vremurile din urmă, unii se vor lepăda de credință, ca să se alipească de duhuri înșelătoare și de învățăturile dracilor, abătuți de fățărnicia unor oameni care vorbesc minciuni, însemnați cu fierul roșu în însuși cugetul lor. Ei opresc căsătoria și întrebuințarea bucatelor pe care Dumnezeu le-a făcut ca să fie luate cu mulțumiri de către cei ce cred și cunosc adevărul.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare