Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica ortodoxa > Despre Biserica Ortodoxa in general
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 02.03.2007, 00:26:29
iosif iosif is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.08.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.015
Implicit

Despre implicarea sociala a BOR s-a vorbit si se va mai vorbi. BOR iese de sub regimul comunist cu anumite parti atrofiate, una dintre acestea este implicarea sociala. Se reia incet activitatea sociala, se incearca realizarea unor proiecte sociale importante, insa intr-un ritm caracteristic societatii romanesti postcomuniste.

Unde ati vedea locul potrivit pentur implicarea sociala a Bisericii? Care sunt problemele pentru care ar trebui ca Biserica sa se implice mult mai mult?
Reply With Quote
  #2  
Vechi 02.03.2007, 03:44:25
IC IC is offline
Member
 
Data înregistrării: 21.02.2007
Mesaje: 83
Implicit

In primul rand ar trebui sa ia atitudine in privinta predarii religiei in scoala. Am gasit pe internet ca este in dezbateri un proiect nou cu privire la invatamantul obligatoriu de la 6 ani. In fine, nu asta conteaza. Ce m-a surprins pe mine a fost ca vor sa scoata Educatia Religioasa, pe scurt Religia si sa o inlocuiasca cu Educatia Moral-Religioasa, care va fi, dupa parerea mea, mai mult o Educatie Moral-Sociala. Un alt paragraf sustine ca nu va fi o inlocuire ci se va recurge la Liberul arbitru si anume, ficare va alege intre cele doua. Pana la 10 ani vor decide parintii iar dupa 10 ani copiii vor lua aceasta decizie.
Sincer va spun, pe mine religia predata in scoala m-a adus, ca sa spun asa, la biserica si faptul ca mi-a fost predata de oameni educati sa faca acest lucru.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 02.03.2007, 14:05:50
iosif iosif is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.08.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.015
Implicit

Intr-adevar, e important liberul arbitru, insa la copii e importanta si decizia familiei pentru ca ea responsabila de ingrijirea materiala si spirituala a copiilor. Cred ca Biserica sigur se va implica in aceasta problema si se vor gasi solutii.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 02.03.2007, 14:58:27
rld_mario rld_mario is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 28.02.2007
Mesaje: 23
Implicit

Parerea mea de om pacatos care rar este 'atins' de harul Duhului Sfant este ca Biserica trebuie sa lucreze in interior..
Sa se respecte pe cat posibil Sfintele Canoane si sa se impuna preotilor un regim mai strict...Multi zic aca nu mai sunt duhovnici iscusiti?de ce oare....?pt ca nimeni nui ajuta sa se formeze!
Reply With Quote
  #5  
Vechi 02.03.2007, 14:58:49
rld_mario rld_mario is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 28.02.2007
Mesaje: 23
Implicit

Parerea mea de om pacatos care rar este 'atins' de harul Duhului Sfant este ca Biserica trebuie sa lucreze in interior..
Sa se respecte pe cat posibil Sfintele Canoane si sa se impuna preotilor un regim mai strict...Multi zic aca nu mai sunt duhovnici iscusiti?de ce oare....?pt ca nimeni nui ajuta sa se formeze!
Reply With Quote
  #6  
Vechi 02.03.2007, 22:19:57
iosif iosif is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.08.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.015
Implicit

Nu stiu daca e vorba de un regim strict. Cred ca este problema dezorganizarii generale in societatea romaneasca!
Reply With Quote
  #7  
Vechi 04.03.2007, 19:13:51
phradmon phradmon is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.12.2005
Mesaje: 126
Implicit

Citat:
În prealabil postat de dannsan
Din punct de vedere social.. ca de altfel.. din orisice alt punct de vedere.. BOR.. nu se implica!
Nu esti bine informat "din punct de vedere social.. ca de altfel.. din orisice alt punct de vedere". Intra pe situl BOR si informeaza-te cate institutii de asistenta sociala detine Biserica Ortodoxa Romana. Sau mai bine le zic eu: 65 pentru copii, 25 pentru varstnici, 92 de cantine si brutarii sociale, 33 cabinete medicale si farmacii sociale, 22 centre de diagnostic-tratament si centre de asistenta pentru familii în dificultate. In 2005, numarul celor care au beneficiat de programele sociale ale Bisericii a fost de peste 384 323 de persoane, iar bugetul cheltuit de eparhiile Patriarhiei Romane a fost de aproximativ de 46 907 364 RON (469 073 639 400 ROL).
Reply With Quote
  #8  
Vechi 04.03.2007, 19:51:44
IC IC is offline
Member
 
Data înregistrării: 21.02.2007
Mesaje: 83
Implicit

Nu stiu phradmon daca are sens sa continuam dezbaterea cu dannsan.
Stau si citesc tot felul de postari si stii ce mi-a venit in minte acum? Ca oamenii asteapta totul personal. Adica daca nu a venit Patriarhul la mine sa vada ce fac, asta inseamna ca BOR nu se implica. Pana nu vom ajunge sa ne gandim unii la altii ca facand parte dintr-o comunitate nu vom ajunge la un punct comun. Cred ca am devenit prea egoisti, nu crezi?
Ioana
Reply With Quote
  #9  
Vechi 04.03.2007, 21:43:12
iosif iosif is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.08.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.015
Implicit

E adevarat, Ioana. Mostenim o boala grea de la vremurile trecute, nu stiu daca neaparat doar de la comunism. Oamenii asteapta sa faca totul statul, sa faca altii, iar ei sa astepte. Lipsa de reactie, de initiative este caracteristica societatii romanesti de multe vreme si de aici multimea de probleme.

In Biserica se intampla acelasi lucru. S=ar putea face o multime de lucruri si daca oamenii ar fi mai cooperanti. Nu sunt din pacate....si sarcina Bisericii nu e doar a ierarhilor, toti avem sarcini de implinit ca memnbrii ai Bisericii!
Reply With Quote
  #10  
Vechi 06.03.2007, 13:29:26
jeny
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

stii frate iosif ma gandeam, daca asa cum exista radio trinitasul, ar exista si un program tv cu teme religioase ( cel de pe prog 1 duminica dim nu e suficient, mai ales ca acolo se vb foarte putin aproape de loc despre prob tinerilor) acele cateheze despre care tot vorbeam sa se faca prin mas media, cine vrea sa asculte sa asculte cine nu nu, le oferim libera alegere dar totodata venim in sprijinul celor batarni sau singuri care nu au curajul sa intrebe. acest program tv ( pt ca trinitasul nu are frecventa in orice zona a tarii) sa se desfasoare in colaboarare cu ascultatorii.ceva de genul: intrebati si vi se va raspune..nu stiu poate e o idee nebuneasca:)
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Implicarea Bisericii in politica , un aspect deloc de neglijat ! cristiboss56 Biserica Ortodoxa Romana 319 09.04.2016 22:41:23
Viata religioasa si cea sociala! iRoDiOn Generalitati 8 23.09.2012 18:30:06
asistenta sociala fallen Intrebari utilizatori 1 22.06.2011 18:35:40
Pensia sociala silverstar Generalitati 17 21.02.2009 12:15:35
biserica ortodoxa si asistenta sociala v.LIVIU.v Biserica Ortodoxa Romana 38 02.04.2008 05:19:01