Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 11.06.2015, 08:32:01
florentina2014 florentina2014 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.04.2014
Locație: constanta
Religia: Ortodox
Mesaje: 123
Implicit Comportamentul meu de neexplicat

Nu stiu si nu inteleg de ce cu propriul meu copil sunt rece,nu imi alint copilul nu am rabdare cu el,in il ascult si toate cele...iar cu nepotelele din partea sorami si a cumnatei le iubesc din suflet si pe pup toata ziua,le alint,le vb frumos!O Doamne,propriul meu copilas sufera si e geloasa!Doamne cum se poate asa ceva,ce suflet am,ce se intampla cu mine,nu pot sa inteleg!Are cineva idee carui fapt se datoreaza asa comportamant?Eu nu imi pot explica si as vrea sa ma schimb!
Reply With Quote
  #2  
Vechi 11.06.2015, 09:37:08
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Poate că nu petreci suficient timp împreună cu el. Dar de ce adică nu-i dai atenția și dragostea cuvenite?
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 11.06.2015, 10:14:41
Corinusha's Avatar
Corinusha Corinusha is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.09.2009
Locație: Mures
Mesaje: 1.231
Implicit

poate ai resentimente la adresa tatalui copilului, si de acolo raceala fata de propriul copil.

oricum, ar fi indicat sa vb cu un psiholog si cu un preot; te vor ajuta sa iti dai seama mai usor de ce te comporti asa.
__________________
Zambeste, maine poate fi mai rau.
Iarta, maine poate ai tu nevoie de iertare.
Iubeste si nu astepta nimic in schimb.
Daruieste si vei primi la randul tau.
Traieste ca si cum ar fi ultima ta zi de viata.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 11.06.2015, 10:21:58
florentina2014 florentina2014 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.04.2014
Locație: constanta
Religia: Ortodox
Mesaje: 123
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Corinusha Vezi mesajul
poate ai resentimente la adresa tatalui copilului, si de acolo raceala fata de propriul copil.

oricum, ar fi indicat sa vb cu un psiholog si cu un preot; te vor ajuta sa iti dai seama mai usor de ce te comporti asa.
la cest lucru m-am gandit si eu...cand m-am casatorit am avut parte numai ce certuri,injuraturi,la scurt timp am aflat ca am cancer fiind si insarcinata,si certurile ientelegerile,copilul care plangea mereu,mereu......m-au facut sa fiu rece si sa simt ca nu trebuia sa am copil....
Reply With Quote
  #5  
Vechi 11.06.2015, 10:33:49
Corinusha's Avatar
Corinusha Corinusha is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.09.2009
Locație: Mures
Mesaje: 1.231
Implicit

Eu cred ca situatia ta ar avea rezolvare, daca esti si tu dispusa sa lupti, sa afli de unde vine poblema si sa o confrunti. Se poate!

Succes. Daca iti doresti, sunt convinsa ca vei reusi sa treci de aceasta bariera. :*
__________________
Zambeste, maine poate fi mai rau.
Iarta, maine poate ai tu nevoie de iertare.
Iubeste si nu astepta nimic in schimb.
Daruieste si vei primi la randul tau.
Traieste ca si cum ar fi ultima ta zi de viata.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 11.06.2015, 10:39:35
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Citat:
În prealabil postat de florentina2014 Vezi mesajul
la cest lucru m-am gandit si eu...cand m-am casatorit am avut parte numai ce certuri,injuraturi,la scurt timp am aflat ca am cancer fiind si insarcinata,si certurile ientelegerile,copilul care plangea mereu,mereu......m-au facut sa fiu rece si sa simt ca nu trebuia sa am copil....
Acum mai ai cancer? De cînd, ce fel? Faci tratament?
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 11.06.2015, 10:56:14
fallen fallen is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.03.2011
Locație: bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.250
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru fallen
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Corinusha Vezi mesajul
poate ai resentimente la adresa tatalui copilului, si de acolo raceala fata de propriul copil.

oricum, ar fi indicat sa vb cu un psiholog si cu un preot; te vor ajuta sa iti dai seama mai usor de ce te comporti asa.
OMG ! Si copilul de partea cui e, e mai atasat de tata si de socri, te trateaza siel cu raceala ( de parca i-ai fi doar bona, nu mama adevarata), nu te asculta ? Te simti exploatata n acea familie, ca si cum ai fi doar o servitoare,'care si-a facut datoria facnd copilul, iar acum trebuie sa-l ingrijeasca, in timp ce partea cu iubitul, jucatul, simtitul bine le revine doar lor? Te cearta cand pateste fata ceva, daca plange, nui convine ceva, etc?
Si mie mi-a fost frica la inceput ca familia lui imi va acapara copilul, il,va iubimsi rasfata mai mult ca mine, iar eu voi fi aia rea care trebuie sa-l certe, sa-l educe, sa-l puna sa faca ce trebuie chiar dc nu-i place ( sa manance sa se spele sa faca lectii etc)...
Reply With Quote
  #8  
Vechi 11.06.2015, 11:01:30
florentina2014 florentina2014 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.04.2014
Locație: constanta
Religia: Ortodox
Mesaje: 123
Implicit

Citat:
În prealabil postat de fallen Vezi mesajul
OMG ! Si copilul de partea cui e, e mai atasat de tata si de socri, te trateaza siel cu raceala ( de parca i-ai fi doar bona, nu mama adevarata), nu te asculta ? Te simti exploatata n acea familie, ca si cum ai fi doar o servitoare,'care si-a facut datoria facnd copilul, iar acum trebuie sa-l ingrijeasca, in timp ce partea cu iubitul, jucatul, simtitul bine le revine doar lor? Te cearta cand pateste fata ceva, daca plange, nui convine ceva, etc?
Si mie mi-a fost frica la inceput ca familia lui imi va acapara copilul, il,va iubimsi rasfata mai mult ca mine, iar eu voi fi aia rea care trebuie sa-l certe, sa-l educe, sa-l puna sa faca ce trebuie chiar dc nu-i place ( sa manance sa se spele sa faca lectii etc)...
socrii sunt ca toti,nu vor sa certi copilul,sotul da ma cearta injura daca face copilul ceva,,,nu am rabdare sa ascult,nu ma pot deschide sa fiu dragastoasa fata de copil!Si fata nu prea ma asculta,e atasata de mama mea ca ea se poarta ca o bunica iubitoare!Cand realizez ca se mareste si vad,,,se va asunde de mine,cine stie ce lucruri va face si cand va vorbi cu baieti cum sunt ei in ziua de astazi ......sa o pacaleasca........of.......
Reply With Quote
  #9  
Vechi 11.06.2015, 11:08:21
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Cauze pot fi mai multe, poate nu-ti place tatal copilului si deci iti displace ideea de a avea un copil cu el iar asta se rasfrange si asupra copilului.

Poate ti-e tema ca atasandu-te de el, vei fi dezamagita la un moment dat.

E normal ca unii copii sa traga mai mult la bunici pentru ca unii bunicii sunt mult mai permisivi decat parintii, ei se gandesc mai putin la copil, la educatia si caracterul lor si mai mult la ei insusi, sa castige afectiunea, nu-i intereseaza cum va fi copilul peste 10-15 ani ca deh, nu mai traiesc ei atat.

Solutia e sa-ti schimbi atitudinea fata de copul, sa petreci cat mai mult timp cu el, sa-i arati si afectiune, pentru ca primind afectiunea va accepta si autoritatea, altfel nu se poate.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #10  
Vechi 11.06.2015, 17:01:07
alex190
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Buna, Florentina!Din ce ai scris reiese ca iti pasa, ca suferi pentru copilul tau.Chiar daca nu simti nevoia sa o alinti sau sa te joci cu ea, nu inseamna ca nu o iubesti.Daca ar fi asa toate astea ti-ar fi indiferente.Nu zic nici ca e bine, fetita simte ca ai o suferinta si o afecteaza.Poate ca in copilarie, parintii tai(sau macar unul dintre ei) au fost mai reci fata de tine, desi te-au iubit.Poate si ei au avut o suferinta a lor, pe care nu au putut sa o depaseasca.Poate ai avut o copilarie grea si ca sa supravietuiesti te-ai "anesteziat" afectiv.Adica te-ai impietrit sufleteste.Sau poate ai facut o depresie.Diagnosticul de cancer, in sarcina( care si asa e problematica din punct de vedere hormonal) mi se pare cumplit.Plus un sot care poate nu te intelege si injura.Cred ca majoritatea femeilor ar trece prin depresie.Nu sta asa, mergi-asa cum bine ai fost indemnata mai inainte- la un parinte duhovnic si daca poti, si la un psiholog.Iti vei reveni daca vei face ceva in sensul asta, nu e o situatie fara iesire.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare