Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Stiri, actualitati, anunturi
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 23.06.2007, 12:44:36
MirceaRomania MirceaRomania is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 23.06.2007
Mesaje: 2
Implicit

Sunt FERM pentru pastrarea icoanelor in scoli.
Sunt pentru organizarea unor manifestatii in favoarea mentinerii
icoanelor in scoli.
Insa mi se pare un efort exagerat contra CNCD, care a aruncat un
mesaj anticrestin, antidemocratic si anticonstitutional.
CNCD este format din doar 7 oameni (primii doi cu pozitii in UDMR) si este strigator la cer ca ei sa decida pentru noi romanii ortodocsi!!!
Prin atitudinea sa CNCD (Consiliul National pentru ... COMBATEREA DISCRIMINARII (?!)) arata ferm ca este organul cel mai virulent in favoarea discriminarii, pe care incearca sa o impuna la 22 de milioane de romani.
In aceste conditii solutia - asa cum s-a si propus la o emisiune la TV - CNCD ar trebui desfiintat.
Se impune vaccinarea Guvernului Romaniei in vederea inlaturarii virusului.

Oricum s-ar privi situatia, CNCD nu are dreptate.
1. CNCD a avut cel mult dreptul sa dea o recomandare. Asta (pentru cei care cunosc si [color=red]VOR SA CUNOASCA LIMBA ROMANA (!) [/color]) inseamna ca Ministerul Educatiei si Cercetarii are puterea de a nu urma recomandarea. Iar daca ministerul amintit are oameni credinciosi si cat de cat corecti el nu are de ce sa apeleze la consultari si alte asemenea masuri care arata lipsa unui spate drept, ci sa spuna simplu si ferm "da, am citit, dar noi asa decidem".
2. In Constitutie se afirma ca statul nu se amesteca. Deci daca ar da o decizie privind scoaterea icoanelor s-ar amesteca.
Iar o icoana in scoala nu poate insemna decat o palida recunoastere a Celui care a creat totul, inclusiv pe noi oamenii.

Am mai auzit o veste proasta. [color=blue]S-ar pregati scoaterea religiei din
scoli.[/color]. Lupta este serioasa, sa ne mobilizam!

Pentru cei care inac anu stiu: CNCD a amendat TAROM-ul cu 4.000.000 de lei pentru ca a discriminat ... homosexualii.
Faptele sunt:
1. TAROM-ul a oferit facilitati unor perechi de indragostiti de Valentine Day. Dintr-un bunsimt care ii face cinste (si care este atat de rar astazi), a specificat in paranteza ca oferta este doar pentru "baiat SI fata".
2. S-au prezentat doi brabati care au solicitat sa beneficieze de facilitate, dar li s-a spus ca oferta nu se refera la ... barbat si barbat.
3. Cei doi au informat CNCD-ul, care a amendat TAROM-ul

CivicMedia a lansat o campanie in favoarea strangerii de semanturi in vederea mentinerii icaoenlor in scoli. Sute de organizatii (si nu numia ortodoxe, dar chiar si apartinand altor religii :rolleyes:) au aratat ca sunt pentru mentinerea icaoenlor in scoli. Si peste 3000 de articole postate vorbesc de importanta acestui lucru. Este ceva! Si tot ea a lansat o pagina ca sa se trimita petitii CNCD-ului. Petitii s-au trimis, dar CNCD-ul nu raspuns. Este ca si cum ai ruga lupul sa nu mai atace stana. Nu de lup trebuie sa ne rugam, si de cel care poate apara oile. Povestea asta cu petitii adresata CNCD este jenanta.
Adica un profesor dintr-o localitate uitata (Dl. Moise) este imediat ascultat de CNCD,
in timp ce o tara intraga protesteaza si este fatis ignorata. O multime de oameni adreseaza petitii CNCD, care le ignora si capata o putere pe care nu o merita.
Mersul firesc al lucrurilor ar fi:
1. CNCD isi face "numarul" si lanseaza o recomandare incalificabila din toate punctele de vedere: duhovnicesc, moral, social, democratic.
2. Ministerul Educatiei si Cercetarii foloseste puterea cu care a fost investit si ia o pozitie clara si ferma in care se pronunta - bazat si pe Constitutie - in favoarea libertatii institutiilor de invatamant de a expune icoane in scoli.
3. CNCD - daca are tupeu - da in judecata Ministerul Educatiei si Cercetarii.
4. Ministerul Educatiei si Cercetarii castiga pentru ca toate argumantele sunt de partea lui, textul de lege fiind foarte clar.
Adica, nu o tara intreaga se roaga de maria sa CNCD, ci CNCD se face de rusine prin ceea ce cere.
Oricum ai lua-o, o icoana este cel putin ceva frumos, care indeamna la pace si bine. Cine este CNCD-ul daca se inversuneaza atata contra icoanelor?
Reply With Quote
  #2  
Vechi 23.06.2007, 14:46:18
krabu krabu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.07.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 336
Implicit

CNCD este compus din trei romani de etnie maghiara, un fost comunist ce conducea nu stiu ce al UTC, trei fete sub 28 de ani si o doamna de 31 de ani.

Seful este de etnie maghiara. Etnia maghiara este majoritar protestanta!!!

Cine sapa mai gaseste si altele.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 24.06.2007, 15:46:57
romandragut romandragut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.02.2007
Mesaje: 338
Implicit

exista discriminare. si ma bucur pentru TAROM. sunt om, si am dreptul sa iubesc orice om. este legal.

referitor la icoanele in scoli. eu unul nu inteleg de ce ai nevoie de icoane? credeam ca locul icoanelor este in biserica. nu in institutii publice.

nu cred ca ministerul invatamantul este insa in masura sa interzica acest lucru. este mai mult o problema de consiliu profesoral, de parinti si elevi. si asta depinde de fiecare institutie de invatamant in parte.

despre scoaterea religiei. asa cum am m
Reply With Quote
  #4  
Vechi 29.07.2007, 00:20:11
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

UN DA hotarat pentru icoane in scoli. Ani si ani la rand in scoli si in institutii au fost insemnele comunismului diavolesc si nimeni nu a cartit si acum cind avem sansa sa reparam mizerile trecutului rusinos, ne impotrivim si improscam cu noroi. DA ICOANELOR IN SCOLI ! DA ORELOR DE RELIGIE !
Reply With Quote
  #5  
Vechi 29.07.2007, 09:55:00
vsm vsm is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.04.2006
Locație: Tara Maicii Domnului
Religia: Ortodox
Mesaje: 117
Implicit

Tatalui sa ne rugam...EL sa ne ajute sa ne unim in Dragostea Sa si Voia Sa sa se faca in vietile noastre ale tuturor. Doamne ajuta!
Icoanele pot ajuta, sa nu uitam ca trebuie sa ne si rugam pentru copilasii care se uita la ele...sa le priveasca cu smerenie, pace dorind sa fie mai buni!
Reply With Quote
  #6  
Vechi 29.07.2007, 09:57:22
vsm vsm is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.04.2006
Locație: Tara Maicii Domnului
Religia: Ortodox
Mesaje: 117
Implicit

Citat:
În prealabil postat de krabu
CNCD este compus din trei romani de etnie maghiara, un fost comunist ce conducea nu stiu ce al UTC, trei fete sub 28 de ani si o doamna de 31 de ani.

Seful este de etnie maghiara. Etnia maghiara este majoritar protestanta!!!

Cine sapa mai gaseste si altele.
Sa ne rugam pentru acestia!
Lumina de Sus sa ii ajute sa fie cu adevarat fiinte umane!
Doamne Iisuse Hristoase, Fiul lui Dumnezeu, miluieste-ne pe noi pacatosii!
Reply With Quote
  #7  
Vechi 03.08.2007, 03:53:17
urzicuta urzicuta is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 11.07.2007
Mesaje: 858
Implicit

Fara Dumnezeu suntem saraci,nu vor putea sa scoata icoanele cu forta din scoli,la scoala la care predau toate cadrele didactice s-au opus,au hotarat ca este un abuz,suntem majoritari,cui nu-i convine sa-si ia covorasul si sa se duca sa se inchine unde stie el mai bine (eventual in cazul tau Dannsan la Michael Jackson care e alb)
Habar nu ai cata protectie au copiii din partea Sfintilor si ca sa-ti fac in ciuda .........eu am in clasa sapte icoane si tot felul de iconite mai mici..plus candela si alte obiecte sfinte pe care tu le tii prin casa pe post de bibelouri...se poate ca mama ta sa fi incarcat peretii cu icoane fara sa-ti explice si la ce folosesc de unde rabufnirile tale puerile si dorinta de a avea peretii fara nimic agatati pe ei.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 22.08.2007, 15:18:05
ion52 ion52 is offline
Member
 
Data înregistrării: 22.08.2007
Mesaje: 70
Implicit

Sa pastram icoana in scoala si institutii.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Pastrarea Anafurii Hector Generalitati 23 30.10.2013 22:22:55
Sfintirea icoanelor georgeval Generalitati 7 20.05.2011 17:58:46
Pastrarea religiei in scoli laurschepsis Generalitati 15 22.11.2009 23:26:44
EXMATRICULAREA ICOANELOR DIN SCOLI Iustin44 Generalitati 34 05.03.2008 16:07:43