Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Nunta
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #281  
Vechi 19.05.2008, 17:04:59
ancah
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mirelat
ancah, la varsta pe care o ai ar fi trebuit sa-ti vina mintea cea de pe urma, care sa stea la cap, si astfel poate ai reusi sa nu mai fii certareata cu adevarat. dar pana cand o sa dovedesti asta nu-mi ramane decat sa-ti ignor postarile, asa cum am hotarat mai demult.

cer iertare forumistilor ptr aceasta punere la punct, insa aceasta doamna mi-a dat de inteles ca MP-urile nu sunt pe gustul dumneaei.
Mirela, de acum inainte te rog sa te referi exclusiv la ceea ce scriu, nu la mine personal, caci nu ma cunosti; si eu fac referire la cele scrise de tine, si nu la persoana ta, deoarece nu te cunosc. E o diferenta de nuanta, pe care nu ai inteles-o pana acum. A aduce argumente nu inseamna a te certa.
Mesajul tau de mai sus arata cine se cearta si are o atitudine nepotrivita pe acest forum.
Reply With Quote
  #282  
Vechi 19.05.2008, 17:42:55
vsovi vsovi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 16.02.2007
Locație: har†>>>s'C'e'r
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.993
Implicit

acolo unde este cearta sau despartzire prin lepadare acolo a biruit dracul, ca daca mania orgoliului explodeaza ca sa ucida crezand ca face o mare lucrare pentru Dumnezeu, inseamna ca in loc de a ne lumina shi insenina ziua, a reushit sa ne strecoare gandul obtzinerii aurului cu nerushinare, prin viclenie, nalucind pareri de sine pripite obtzinute pe baza de prooroc mincinos al cascatului... shi asha mai departe... ???:(:( ... iar daca a biruit dracul shi ai osandit sau ai trufit sau ai certat cu rautate sau dispretz sau fiindu-tzi scarba de interlocutori, atunci cum te vei mai putea impaca cu ei ca sa se impace shi Hristos cu tine shi cum il vei iubi, caci zidul shi prapastia din suflet nu te va lasa.......... pentru slava de la oameni shi pentru falsa rushine ca defapt e mereu shi mereu nerushinare.... 7x:(:(... mai mult la mine ma refer ca ma simt complet impietrit de la shtiintza obtzinuta avand la baza o credintzele in fortzele mele, o razvratire ca o nemultzumire.... :dozingoff:
Reply With Quote
  #283  
Vechi 20.05.2008, 22:51:18
ancah
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Daca ma intrebi pe mine, svovi, eu fac intotdeauna referire la cele scrise, nu la persoana; caci daca nu cunosc persoana, aceasta nu mi-a putut face nimic mie personal: ma refer de aceea intotdeauna la cele scrise, negru pe alb, care pot fi recitite oricand. Neavand nimic cu persoana, nici nu ajung s-o urasc, ci mai degraba ma gandesc ca e o sora sau un frate, care ca si mine trebuie sa dea examenele acestei vieti.
Dar cand citesc ceea ce scriu colegii nostri de forum si gasesc ca e oportun sa scriu un comentariu, o fac in favoarea aceluia, ca sa beneficieze, evident daca vrea, de cele semnalate de mine, asa cum altii comenteaza la randul lor, cele scrise de mine.
Din orice putem trage invataturi: dintr-un text bun invatam ca asa e bine; iar dintr-un text rau, ca nu asa trebuie gandit si exprimat. Asta bineinteles, daca mandria ne lasa sa invatam ceva de la altii.

Reply With Quote
  #284  
Vechi 01.03.2010, 20:52:39
moment31 moment31 is offline
Member
 
Data înregistrării: 11.11.2009
Mesaje: 40
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Traditie Vezi mesajul
Eu nu sunt de acord cu aceasta idee.

Ierarhizarea între barbat si femeie este dezumanizanta si se datoreaza viciozitatii societatii care sexualizeaza totul, care le educa pe fetite sa fie atractive ca sa fie pe placul barbatilor, în loc sa le educe sa fie oameni independenti.
..In biblie barbatul si femeia sunt egali..Dar cu atributii diferite...Si in biblie scrie ca femeia trebuie sa asculte de barbat,daca barbatul are capul lui Hristos si este un exemplu pt ea si pt copiii ei...Pt ca daca barbatul tau este un exemplu rau pt copiii tai si tu asculti de barbat si nu te lupti ca sa il educi ca si el sa asculte de Cuvantul Domnului..Pt ca asa jura un barbat cand se casatoreste..Sa iubeasca si sa respecte femeia.Atunci sa se tina de cuvant..Daca femeia a ajuns sa fie desconsiderata..A fost pt ca nici femeia nu a facut nimic,nu s-a impus.Si uite ca s-a umblut pamantul de barbati care isi bat nevestele,nu le respecta,nu le iubesc....Pt ca femeia nu a ascuiltat de cuvantul din biblie....Si nu a luptat ca sa castige respectul barbatului...Ca sa isi poata educa si copiii,ca la randul lor sa isi iubeasca nevestele si sa le respecte
Reply With Quote
  #285  
Vechi 01.03.2010, 20:58:37
moment31 moment31 is offline
Member
 
Data înregistrării: 11.11.2009
Mesaje: 40
Implicit

Citat:
În prealabil postat de moment31 Vezi mesajul
..In biblie barbatul si femeia sunt egali..Dar cu atributii diferite...Si in biblie scrie ca femeia trebuie sa asculte de barbat,daca barbatul are capul lui Hristos si este un exemplu pt ea si pt copiii ei...Pt ca daca barbatul tau este un exemplu rau pt copiii tai si tu asculti de barbat si nu te lupti ca sa il educi ca si el sa asculte de Cuvantul Domnului..Pt ca asa jura un barbat cand se casatoreste..Sa iubeasca si sa respecte femeia.Atunci sa se tina de cuvant..Daca femeia a ajuns sa fie desconsiderata..A fost pt ca nici femeia nu a facut nimic,nu s-a impus.Si uite ca s-a umblut pamantul de barbati care isi bat nevestele,nu le respecta,nu le iubesc....Pt ca femeia nu a ascuiltat de cuvantul din biblie....Si nu a luptat ca sa castige respectul barbatului...Ca sa isi poata educa si copiii,ca la randul lor sa isi iubeasca nevestele si sa le respecte
Din cauza ca femeia este slaba,sensibila si gandeste cu inima...De asta se soune ca femeia trebuie sa asculte de barbat...Da ca femeia sa asculte de barbat,daca si barbatul este un exemplu pozitiv pt femeie si pt copiiii ei..Pt ca sa iti poti educa bine copiii,trebuie mai intai sa iti educi barbatul ca sa te respecte..Pt ca uite din cauza asta s-a umplut pamantul de barbati care nu isi respecta si nu isi iubesc nevestele...Pt ca doar in biblie asa scrie...Ca barbatul sa isi iubeasca femeia asa cum a iubit Hristos biserica si s-a rastignit pt Ea...Ca barbatii au citit in biblie atributiile femeiii,,dar atributiile lui ca barbat nu le-a citit..Si uite ca s-a umplut pamantul de barbati care nu respecta femeile,si dea asta femeile au devenit asa rele si usuratice..Pt ca doar au invatat de la barbati...La fel si copiii lor...Dumnezeu sa ne ajute si sa ne lumineze pe toti
Reply With Quote
  #286  
Vechi 19.03.2010, 18:30:36
unumaka unumaka is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 19.07.2007
Mesaje: 7
Implicit

Citat:
În prealabil postat de traditie Vezi mesajul
eu nu sunt de acord cu aceasta idee.

Ierarhizarea între barbat si femeie este dezumanizanta si se datoreaza viciozitatii societatii care sexualizeaza totul, care le educa pe fetite sa fie atractive ca sa fie pe placul barbatilor, în loc sa le educe sa fie oameni independenti.
oare suntem o tara de musulmani?oarae nu suntem egali in fata lui dumnezu?pe tati cine aii educa sa-si violeze fiicele?pe bunici cine ii educa sa-si violeze nepoatele?cine educa sotii sa-si maltrateze sotiile?....etc?barbatii daca gandesc numai din pantaloni...e vina lor.nu-i pune nimeni sa adopte sexualitatea.nu am vazut inca nici o revolta a barbatilor impotriva revistelor gen play boy...sau alt gen.fetitele sunt de vina?nu barbatii le fotografiaza?sa fim seriosi...unde traiesti draga?pe luna?pe baieti cine ii educa sa fie homosexuali?inca odata te intreb...traiesti pe luna?
Reply With Quote
  #287  
Vechi 19.03.2010, 18:49:50
ory ory is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.09.2006
Locație: Galați
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.524
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Traditie Vezi mesajul
Eu nu sunt de acord cu aceasta idee.

Ierarhizarea între barbat si femeie este dezumanizanta si se datoreaza viciozitatii societatii care sexualizeaza totul, care le educa pe fetite sa fie atractive ca sa fie pe placul barbatilor, în loc sa le educe sa fie oameni independenti.
Si totusi, pe barbati cine-i educa sa mearga dupa fetite ?
Delasarea si dezinteresul barbatilor pentru principiile care-i situau pe ierarhia superioara, a conferit femeii posibilitatea de-a se afirma si de a-si lua in maini propria viata.
Lenea si viciile barbatilor a determinat femeia sa mearga si sa se intretina singure, sa fie independenta....deci, sunt independente.
__________________
" Nu suntem prizonierii propriului destin, suntem prizonierii propriei minti "
Reply With Quote
  #288  
Vechi 19.03.2010, 20:03:33
AndruscaCIM's Avatar
AndruscaCIM AndruscaCIM is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.08.2009
Locație: Germania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.750
Implicit

Mda, barbatul-cap femeii...pai doar nu toti, ci cel pe care il investeste fiecare femeie, ca fiind asa pentru ea, iar in rest acordam respectul cuvenit fiecaruia in parte pentru ceea ce este ca om, prestanta, respect de sine, valoare...doar nu o sa vad in fiecare aschimodie masculina, capul meu...sa fim seriosi!
Reply With Quote
  #289  
Vechi 19.03.2010, 23:09:13
Vladimir-Adrian Vladimir-Adrian is offline
Banned
 
Data înregistrării: 22.02.2010
Mesaje: 67
Implicit femeia, ascultare, dar nu spre pacat

Citat:
În prealabil postat de moment31 Vezi mesajul
..Si in biblie scrie ca femeia trebuie sa asculte de barbat,daca barbatul are capul lui Hristos si este un exemplu pt ea si pt copiii ei...Pt ca daca barbatul tau este un exemplu rau pt copiii tai si tu asculti de barbat si nu te lupti ca sa il educi ca si el sa asculte de Cuvantul Domnului..
18Nevestelor, fiți supuse bărbaților voștri, cum se cuvine, în Domnul.(Col3.18)

Iata un pasaj al Sfantului Apostol Pavel care subliniaza un lucru extrem de important: nevasta trebuie sa fie supusa in Domnul barbatului ei, adica sa fie supusa doar daca cele spuse, propuse de barbat nu contravin credintei crestine. Spre exemplu daca barbatul fura si o indeamna si pe femeie sa fure, ea nu trebuie sa asculte de barbat si sa faca un asa pacat. similar daca barbatul ii cere femeii sa fie betiva alaturi de el, sau sa nu mai mearga la biserica, sau sa nu mai dea bani saracilor, sau sa depuna marturie mincinoasa pentru el sau pentru vreun prieten de-al lui, femeia nu trebuie sa-l asculte. Logic, nu?
In privinta mult-disputatelor treburi gospodaresti eu cred ca barbatul trebuie sa fie cu bun simt si sa o ajute pe femeie in gospodarie cand simte ca femeia e prea incarcata. Si o va face si pentru nevasta dar si pentru el caci o femeie obosita si tracasata nu mai e asa atragatore si vesela si cool. Ca sa nu mai zic ca si la pat da rezultate mai slabe, fiind mai putin iubitoare, mai putin tandra si mai putin jucausa...)). In afara de asta, daca barbatul o ajuta femeia apreciaza mult chestia asta si de aici vine si un spor de iubire...
Reply With Quote
  #290  
Vechi 20.03.2010, 10:58:47
casiana's Avatar
casiana casiana is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.03.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 177
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Vladimir-Adrian Vezi mesajul
In privinta mult-disputatelor treburi gospodaresti eu cred ca barbatul trebuie sa fie cu bun simt si sa o ajute pe femeie in gospodarie cand simte ca femeia e prea incarcata. Si o va face si pentru nevasta dar si pentru el caci o femeie obosita si tracasata nu mai e asa atragatore si vesela si cool. Ca sa nu mai zic ca si la pat da rezultate mai slabe, fiind mai putin iubitoare, mai putin tandra si mai putin jucausa...)). In afara de asta, daca barbatul o ajuta femeia apreciaza mult chestia asta si de aici vine si un spor de iubire...
M-ai lasat fara cuvinte, zau...Mi se pare ca vorbesti de femeie de parca ar fi un obiect, o jucarie de folosit pt placerile unui barbat.. cum adica trebuie ajutata doar pt a avea energie si tandrete in timpul relatiilor trupesti? Adica o ajuti...dar astepti rasplata..si nu una oarecare...
Doamne, oare cati barbati sunt in stare de o asemenea gandire si mai asteapta si supunere din partea sotiilor lor?
__________________
Ma plangeam ca n-am bani pentru sandale, pana cand m-am intalnit cu un om fara picioare...
"Cred, Doamne! ajuta necredintei mele!"(Marcu, 9:24)
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Preoteasa gitul/capul preotolui? bmd Preotul 93 11.01.2014 12:33:57
Capul Sfantului Ioan Botezatorul Ekaterina Despre Biserica Ortodoxa in general 0 29.08.2012 19:13:08
Capul Sfantului Andrei - din nou in Romania laurastifter Stiri, actualitati, anunturi 11 29.10.2011 01:30:18
Barbatul crestin si ispitele femeii - de data asta sophia Tinuta in Biserica 492 02.07.2011 12:43:54