Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 06.08.2008, 17:42:23
question question is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 06.08.2008
Mesaje: 2
Implicit

Cum pot demonstra altora existenta lui Dumnezeu celor care nu cred ? Sunt sigur ca aici sunt credinciosi mult mai documentati ca mine si e posibil sa gasesc raspunsuri si argumente.Am mai multi amici straini si romani care nu cred ca exista Dumnezeu si nu detin cultura religioasa necesara pt a castiga o dezbatere.
Sper sa fi fost destul de clar in randurile de mai sus,daca nu,o sa mai completez pe parcurs.
Reply With Quote
  #2  
Vechi 06.08.2008, 18:25:01
C-tin C-tin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.07.2007
Mesaje: 640
Implicit

Citat:
În prealabil postat de question
Cum pot demonstra altora existenta lui Dumnezeu celor care nu cred ?
Prin propria-ti traire ortodoxa!
Reply With Quote
  #3  
Vechi 06.08.2008, 18:28:42
vsovi vsovi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 16.02.2007
Locație: har†>>>s'C'e'r
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.993
Implicit

Citat:
În prealabil postat de question
Cum pot demonstra altora existenta lui Dumnezeu celor care nu cred ? Sunt sigur ca aici sunt credinciosi mult mai documentati ca mine si e posibil sa gasesc raspunsuri si argumente.Am mai multi amici straini si romani care nu cred ca exista Dumnezeu si nu detin cultura religioasa necesara pt a castiga o dezbatere.
Sper sa fi fost destul de clar in randurile de mai sus,daca nu,o sa mai completez pe parcurs.
simplu, ducand o viatza curata shi fara pacate nu pentru slava de la oameni...

dar tu nu asta vrei ci sa cashtigi infruntarile...

pentru tine e atunci valabil indemnul : "voi sa nu fitzi infruntatori" shi nici locurile din fatza, de cinste shi din dreapta de la mesele lor sa nu le cautatzi... ceva de genul asta...

acolo unde e cearta acolo shi-a bagat dracul coada...hula, deci nu este de cashtigat absolut nimic decat multe shi grele contradictzii szmintitoare de la Calea, Adevarul shi Viatza... 32x???:(:(
Reply With Quote
  #4  
Vechi 06.08.2008, 18:33:19
vsovi vsovi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 16.02.2007
Locație: har†>>>s'C'e'r
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.993
Implicit

Citat:
În prealabil postat de vsovi
Citat:
În prealabil postat de question
Cum pot demonstra altora existenta lui Dumnezeu celor care nu cred ? Sunt sigur ca aici sunt credinciosi mult mai documentati ca mine si e posibil sa gasesc raspunsuri si argumente.Am mai multi amici straini si romani care nu cred ca exista Dumnezeu si nu detin cultura religioasa necesara pt a castiga o dezbatere.
Sper sa fi fost destul de clar in randurile de mai sus,daca nu,o sa mai completez pe parcurs.
simplu, ducand o viatza curata shi fara pacate nu pentru slava de la oameni...

dar tu nu asta vrei ci sa cashtigi infruntarile...

pentru tine e atunci valabil indemnul : "voi sa nu fitzi infruntatori" shi nici locurile din fatza, de cinste shi din dreapta de la mesele lor sa nu le cautatzi... ceva de genul asta...

acolo unde e cearta acolo shi-a bagat dracul coada...hula, deci nu este de cashtigat absolut nimic decat multe shi grele contradictzii szmintitoare de la Calea, Adevarul shi Viatza... 32x???:(:(
shi mai simplu, iubindu-va unii pe altzii asha cum v-a iubit Hristos... shi inca ne mai iubeshte :)
Reply With Quote
  #5  
Vechi 06.08.2008, 19:22:35
Mihai-g Mihai-g is offline
Member
 
Data înregistrării: 01.06.2006
Mesaje: 62
Implicit

Citat:
În prealabil postat de question
Cum pot demonstra altora existenta lui Dumnezeu celor care nu cred ?
Sfantul e cea mai tare dovada a existentei lui Dumnezeu. E documentul viu care o atesta.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 06.08.2008, 19:54:40
Marius22 Marius22 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.07.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.345
Implicit

Citat:
În prealabil postat de question
Cum pot demonstra altora existenta lui Dumnezeu celor care nu cred ?
Pe langa toate atributele lui Dumnezeu (sfintenia, vesnicia, ...), intalnite in teologia sistematica, mai putem adauga unul. "Discretia". Dumnezeu este discret. Nu se impune print-o evidenta care sa ne covarseasca libertatea, cu toate ca ar putea. Sa nu uitam, ca atunci cand a intrat in istorie facandu-se om, Dumnezeu, a pastrat aceeasi "discretie", "chip de rob luand". O singura data si-a aratat slava Sa, la Schimbarea la Fata, numai pentru cateva clipe, si ucenicii au cazut cu fata la pamant. E aici, tot un plan al lui Dumnezeu ce tine de pedagogia divina.

Ori, daca Dumnezeu "fiinteaza" in acest mod tainic-discret, El "actioneaza" in acelasi mod, si anume din interior, in chip tainic asupra unei persoane.

In acest context, de ce as incerca eu sa demonstrez, cuiva, existenta Sa, pe baza argumentelor rationale? O sa ma lupt cu "morile de vant". Nu insa, daca Il rog pe Dumnezeu sa "cerceteze" acea persoana.

"Dumnezeu nu este nicaieri pentru cei ce privesc trupeste caci e nevazut. Dar pentru cei ce inteleg duhovniceste este pretutindeni; caci e de fata fiind in toate si in afara de toate. El este in toate si aproape de cei ce se tem de El, dar mantuirea Lui e departe de cei pacatosi." - Sfantul Simeon Noul Teolog
Reply With Quote
  #7  
Vechi 06.08.2008, 20:01:27
veilur veilur is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.01.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.420
Implicit

Existenta lui Dumnezeu se crede, nu se demonstreaza. Asa ca cel mai simpla si palpabila dovada este creatia. Insa ei nici atat nu cred, pentru ca se iau dupa versiunea "Big Bang" cum ca am fi aparaut dintr-un conglomerat de materie provenita din nimic. Insa ei nu stiu ce a fost inainte de Big Bang, doar speculeaza, iar aici e punctul lor slab, ca nu stiu ce sa mai afirme. :)
Reply With Quote
  #8  
Vechi 06.08.2008, 20:51:21
BogdanF BogdanF is offline
Member
 
Data înregistrării: 20.07.2007
Mesaje: 89
Implicit

Citat:
În prealabil postat de question
Cum pot demonstra altora existenta lui Dumnezeu celor care nu cred ? Sunt sigur ca aici sunt credinciosi mult mai documentati ca mine si e posibil sa gasesc raspunsuri si argumente.Am mai multi amici straini si romani care nu cred ca exista Dumnezeu si nu detin cultura religioasa necesara pt a castiga o dezbatere.
Sper sa fi fost destul de clar in randurile de mai sus,daca nu,o sa mai completez pe parcurs.
In Biblie scrie ca existenta lui Dumnezeu se vede clar din lumea zidita, astfel incat nimeni nu poate avea nici o scuza. Este posibil sa argumentezi rational existenta lui Dumnezeu si veridicitatea crestinismului, dar asta nu va convinge decat pe cineva care e deschis la minte. Cine nu vrea sa creada nu va crede indiferent ce ii vei arata si cate minuni va vedea. Nici evreii nu au crezut in Hristos, chiar daca au vazut atatea minuni.

So, in mod rational poti argumenta existenta lui Dumnezeu in mai multe feluri:

1. Universul are nevoie de un Creator, de o cauza ca sa existe. Universul nu este etern (consecinta a legii a 2-a a termodinamicii), deci trebuie sa il fi cauzat Cineva sau Ceva.

2. Teoria evolutiei este un fiasco total, nu exista absolut nici cea mai mica dovada ca ceva ar fi evoluat vreodata in altceva. Detalii la www.answersingenesis.org (vezi ca e un site non-ortodox, nu tot ce e acolo e bun).

3. Exista dovezi destul de clare ca varsta Universului si a Pamantului nu are cum sa fie de atatea miliarde de ani cate se spune.

4. Exista dovezi destul de bune ca crestinismul (ortodox) este singura religie adevarata, si ca tot ce scrie in Biblie este adevarat.

Daca vrei detalii, scrie-mi un mesaj.

Doamne ajuta!

Bogdan.
Reply With Quote
  #9  
Vechi 06.08.2008, 22:22:15
adrian010155 adrian010155 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.05.2008
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 564
Implicit

Dupa atatea raspunsuri pline de adevar, abia daca indraznesc o completare: Cand Arhanghelul Mihail s-a luptat cu diavolul, a folosit arma marturiei Adevarului. Cu aceasta arma a invins si l-a alungat pe diavol din cer. Asa sa faci si tu, adica sa marturisesti Adevarul si cine vrea sa creada, sa creada, cine nu, nu. Nu trebuie sa te straduiesti sa-i convingi. Demonstratia tine de stiinta, nu de credinta. Credinta se traieste. Stiinta se gandeste. Cand marturisesti Adevarul, nu te gandi ce vei spune. Vei vedea ca iti vin cuvintele de la Sine. Conditia este sa marturisesti din toata inima.

P.S. Sa nu ma intelegi gresit. Nu vreau sa spun ca cei cu care ai astfel de discutii sunt diavoli. Nicidecum. Numai faptul ca sunt atrasi de acest subiect arata ca sunt niste oameni in cautarea Adevarului si acest lucru este foarte important pentru ei. Dupa cum stii, sta scris: "Cauta si vei gasi". Roaga-te la Dumnezeu sa te ajute ca, prin marturia ta si nu numai a ta, oamenii aceia sa inceapa "sa gaseasca". Atentie! Daca vei vedea ca incep sa creada, ai grija sa nu cumva sa te ingamfezi, pentru ca nu este meritul tau, ci sa-l slavesti pe Dumnezeu pentru ca a mai salvat niste suflete.
Reply With Quote
  #10  
Vechi 06.08.2008, 22:44:19
question question is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 06.08.2008
Mesaje: 2
Implicit

OK! Cu siguranta ma voi descurca mai bine de acum incolo.Ma bucur sa vad atatea raspunsuri promte si dezvoltate!Multumesc frumos!
Doamne Ajuta!
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
In care se va demonstra ca Pamantul poate sa fie plat, nu sferic Florin-Ionut Teologie si Stiinta 1060 17.11.2012 10:12:47
Sfaturi date altora... sophia Generalitati 79 29.03.2012 23:02:55
Dovezi stiintifice , logice si matematice care arata existenta lui Dumnezeu razaudi Generalitati 6 27.11.2011 02:05:23
Existenta lui Dumnezeu, demonstrata matematic C-tin Teologie si Stiinta 111 23.06.2010 09:55:50
Biserica catolica nu neaga existenta extraterestr- alexandra28again Biserica Romano-Catolica 38 26.07.2008 09:23:01