Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 14.02.2009, 16:23:35
eclat_de_lune eclat_de_lune is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 12.07.2008
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 215
Implicit

sincera sa fiu, am retinut asta ( ca fructele de mare pot fi consumate in timpul postului) de la un calugar prieten de-al parintilor mei. Insa este foarte posibil ca memoria sa ma insele. Nu cred, pe de alta parte, ca faptul ca sunt crescute in mare le face sa nu fie de post. Nu sunt de origine animala- nu sunt mamifere si nici pesti- asta e sigur... Mai sus cineva amintea chiar o reteta cu calamari ( astea sunt fructe de mare)....Deci..cum sta treaba?
Reply With Quote
  #12  
Vechi 14.02.2009, 16:24:35
MarinaAlca's Avatar
MarinaAlca MarinaAlca is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.07.2008
Locație: The Land from Down Under
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.048
Implicit

Citat:
În prealabil postat de eclat_de_lune Vezi mesajul
intrebare stupida poate: fructele de mare sunt de post? acolo unde stau eu acum se consuma foarte mult...
Intra tot in categoria "produse din peste" asa ca atunci cand e dezlegare la peste pot fi consumate...
Reply With Quote
  #13  
Vechi 14.02.2009, 16:27:58
eclat_de_lune eclat_de_lune is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 12.07.2008
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 215
Implicit

Bine.
Multumesc pentru raspunsuri si promptitudine.
Reply With Quote
  #14  
Vechi 14.02.2009, 16:31:44
eclat_de_lune eclat_de_lune is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 12.07.2008
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 215
Implicit

Mi-am amintit...acel calugar fusese in Grecia si acolo se consuma aceste fructe in timpul postului..Acum m-am mai uitat pe net si vad ca parerile sunt impartite. Stiu ca daca e sa tin post,se tine si fara fructe de mare..insa, pe aici e cam greu.
Reply With Quote
  #15  
Vechi 14.02.2009, 16:35:17
eclat_de_lune eclat_de_lune is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 12.07.2008
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 215
Implicit

Imi cer scuze pentru insistenta.
Reply With Quote
  #16  
Vechi 14.02.2009, 16:39:36
MarinaAlca's Avatar
MarinaAlca MarinaAlca is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.07.2008
Locație: The Land from Down Under
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.048
Implicit

Citat:
În prealabil postat de eclat_de_lune Vezi mesajul
Mi-am amintit...acel calugar fusese in Grecia si acolo se consuma aceste fructe in timpul postului..Acum m-am mai uitat pe net si vad ca parerile sunt impartite. Stiu ca daca e sa tin post,se tine si fara fructe de mare..insa, pe aici e cam greu.
Iata un raspuns dat mai mult de un alt membru al forumului, ca explicatie la intrebare identica cu ce apusa de tine:


"Va rog frumos sa-mi spuneti daca fructele de mare: scoicile, calamarii, etc sunt considerate de post sau nu.

Eu stiam ca nu, insa cineva care locuieste in Grecia mi-a spus ca acolo si calugarii manananca aceste alimente in timpul postului. Am oarece indoieli si de aceea va intreb cu smerenie cum este mai bine sa fac.
Doamne ajuta!


Alimentele pe care le enumeri NU sunt de post. Exista o explicatie pentru Grecia. In perioada turcocratiei, cand turcii invadasera Grecia si dadusera foc la tot, grecii nu mai aveau de mancare decat pestele si fructele de mare...findca au multa, multa mare. Asa ca s-a dat dezlegare, ca sa nu moara lumea de foame, sa manance fructe de mare si peste. Dupa aceasta perioada, unii au revenit la forma de post de dinainte, altii nu. Ideea e ca in prezent, in Grecia gasesti o multitudine de fructe si legume (de post), ca nu ai avea nevoie sa mai mananci fructe de mare si peste. Adica nu se mai moare de "inanitie".
Reply With Quote
  #17  
Vechi 14.02.2009, 16:40:16
MarinaAlca's Avatar
MarinaAlca MarinaAlca is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.07.2008
Locație: The Land from Down Under
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.048
Implicit corectura

raspuns dat mai demult
Reply With Quote
  #18  
Vechi 14.02.2009, 16:43:32
eclat_de_lune eclat_de_lune is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 12.07.2008
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 215
Smile

Multumesc.
Reply With Quote
  #19  
Vechi 14.02.2009, 19:18:25
ory ory is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.09.2006
Locație: Galați
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.524
Implicit

Da,fructele de mare sunt de post,tocmai pentru aceia am scris reteta cu calamar,ea se face si cu piept de pui.
Cunosc f.multi calugari,chiar si episcopi care au spus ca fructele de mare se mananca in post si care,ei insisi au consumat acestea in timpul postului.
Fructele de mare nu au sange,de aceia se mananca in post.
Deci,stiu sigur ca fructele de mare sunt de post!
__________________
" Nu suntem prizonierii propriului destin, suntem prizonierii propriei minti "
Reply With Quote
  #20  
Vechi 18.02.2009, 18:33:57
sadiye's Avatar
sadiye sadiye is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 13.02.2009
Mesaje: 4
Implicit Placinta cu masline

Ingrediente pt. foaie :
-3 cani cu faina {cani de 250ml.}se mai adauga daca trebuie
-2 cesti de apa calduta{cesti de 150ml.}
-1 casca de ulei {150ml.}
-un praf de sare

Toate ingredientele se amesteca si se framinta o coca pt. citeva minute.Trebuie sa fie un aluat destul de usor de intins {deci nu tare , virtos}
Ingrediente pt. umplutura :
-200-250g. masline negre fara simburi
-50-80 ml. ulei
-2 cepe mari
-1 legatura de marar
- sare , piper dupa gust
Intr-o tigaie , se pune ceapa taiata marunt si maslinele taiate si ele , la calit in ulei.Cind s-au inmuiat , ceapa si maslinele se potriveste amestecul de sare si piper , se adauga si putzina apa si se lasa sa fiarba incet , pina ce apa se evapora.Se adauga mararul tocat si se da la racit.Aluatul obtinut , se imparte in doua .Din fiecare parte se intinde cite o foaie .Pe fiecare foaie se pune jumatate din umplutura de masline ,se ruleaza foaia si se pune intr-o tava intinsa , unsa cu ulei .La fel procedam si cu al doilea rulou .Se ung cu putin ulei , ajutindu-ne de o pensula si se dau la cuptor care a fost incalzit dinainte .Se coc la un foc iute , primele 15 minute apoi,se reduce focul si se mai coc rulourile inca 20 de minute , pina se rumenesc frumos.Aceasta placinta se poate face si cu ciuperci .Reteta este din ravista 'Practic in bucatarie " .Eu am facut-o si ne-a placut mult .Am pregatit-o chiar si pt. o masa festiva printre alta aperitive .
Sper sa va placa , daca o incercati .
SUCCES!
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Post de bucate sau post de pacate...??? geo.nektarios Pocainta 160 19.03.2016 13:34:53
Postul de pacate vs postul de bucate tigerAvalo9 Generalitati 21 28.02.2012 23:29:05
Post Bogdan N Generalitati 5 18.06.2011 22:06:08
* post * Jamaica Postul 63 15.02.2011 20:56:37
post dorinel78 Generalitati 16 25.03.2009 08:44:57